print header

12 הרגלים שיעזרו לכם לזכות בכבוד והערכה מהסביבה

בואו נודה בזה, לכולנו יש רגעים בחיים שבהם אנו מרגישים כאילו שכל העולם פשוט מתעלם מאתנו ולא משנה כמה ננסה לקבל את תשומת ליבם של המנהלים או החברים שלנו, נרגיש כאילו שאנו בלתי נראים. למרות שהתגובה המובנת והמתבקשת ביותר למצב הזה היא היעלבות, האמת היא שברוב המקרים הצד השני כלל לא מתכוון לפגוע בנו, והוא אולי אף לא מודע לכך שאנו מנסים להעביר לו מסר בעל משמעות. הסיבה לכך היא שאנו חיים בעולם שעמוס בגירויים מכל הסוגים, ובנוסף לכך הוא מלחיץ מאוד ודורש מאנשים רבים למקד את תשומת הלב שלהם רק בדברים החשובים ויוצאי הדופן. אז איך ניתן לבלוט ולהדגיש את החשיבות והמיוחדות שלכם בעולם עם אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות? אין לשאלה הזאת תשובה אחת פשוטה וחד משמעית, אך אם תאמצו את 12 ההרגלים הבאים, תהפכו לאנשים שהסביבה רואה כבעלי ערך רב, ותמיד תקבלו מהסביבה את היחס שמגיע לכם.
 
עץ אדום בתוך שורה של עצים ירוקים
 

1. צרו קירבה אישית

אנשים ישימו לב אליכם הרבה יותר אם אתם תפגינו ידע על עולמם האישי או תתייחסו אליהם בחום בזמן שאתם מדברים איתם. אין לבלבל את הדבר עם חנופה, הכוונה היא פשוט ליצור עניין אצל שותפיכם לשיחה בעזרת מחוות פשוטות כמו שימוש בשמם הפרטי במהלך הדיבור, שיתוף דוגמאות או מקרים מחייכם האישיים, הפגנת ידע על פועלם במקום העבודה וכדומה. כאשר תהפכו את הקשרים שלכם לאישיים יותר תזכו לתשומת לב ולהערכה רבה יותר מהסביבה.

2. פשטו את הדברים המורכבים

ייתכן שאנשים נוטים לפטור אתכם ואת הדברים שמציקים לכם פשוט משום שהם לא מסוגלים להבין אותם בפשטות ובמהירות. אף אחד לא אוהב סיפור ארוך ומורכב יותר מדי, בטח שלא כאשר יש לו עוד אינספור מטלות ונושאים לטפל בהם. דעו לזהות את המצבים בהם האנשים שאיתם אתם רוצים לתקשר נמצאים תחת לחץ, ועשו ככל שביכולותיכם כדי לתמצת ולפשט את הנושא עליו אתם רוצים לדבר איתם. אותו הדבר תקף לגבי ריבוי אפשרויות; אם למשל אתם רוצים לקדם תוכנית בעבודה, עדיף שתגיעו אל המנהל שלכם עם 2-3 דרכים מגובשות ולא רק עם רצון כללי לביצוע הדבר וציפייה שדרך הפעולה תוכתב לכם.

3. בצעו מחקר

אתם וודאי מכירים את הנטייה של אנשים להתייחס לדעות כעובדות או להמציא נתונים ללא ביסוס כדי שיתאימו למטרותיהם. המנהגים האלו אולי עוזרים לאנשים שנוהגים כך פעם אחת או שתיים, אבל לאחר מכן הסביבה שלהם תתחיל להתייחס לכך בזלזול ובביטול. כדי לקבל את תשומת הלב והכבוד שמגיעים לכם, עליכם לאמץ את ההרגל ההפוך. הפכו את עצמכם לאנשים שבאמת חוקרים ומבינים את הנושא שעליו הם מדברים. חפשו מקורות מידע באינטרנט, דברו עם מומחים מחוץ לסביבה הרגילה שלכם, בחנו מקרים דומים מהעבר וכך תהפכו להיות המומחים שאנשים לא רק מקשיבים להם, אלא גם מחפשים באופן פעיל את עצתם ותמיכתם.
קריאת מסמך ממחשב
 

4. שלבו דברים

שמן זית וזעתר, סרט ופופקורן, שש-בש וים, ארוחת ערב ואור נרות – כל השילובים האלו נראים לנו היום כמאוד מובנים מאליהם, אך מישהו או מישהי בעבר הרחוק היו הראשונים שחשבו עליהם. הנקודה היא מאוד פשוטה, לא צריך להמציא משהו חדש מאפס כדי לזכות בתדמית של אדם חדשני ויצירתי. מה הקשר של זה להתבלטות ולקבלת יחס? ובכן ביצוע שילובים חדשים שכאלו היא דרך מעולה לקבל ערך מוסף מדברים שונים שאנו מוקפים בהם כל הזמן, ומעולם לא חשבנו כמה הם תורמים זה לזה. קחו לדוגמה חברות מארה"ב, שהחלו לנהל ישיבות צוות ופגישות אישיות בזמן טיול בגינות ציבוריות במקום במשרדים. מהר מאוד הם גילו ששינוי הסביבה תורם ליצירתיות, מרגיע את המשתתפים והופך את המפגש המייגע (ואולי אף מרתיע) למשהו שאנשים מצפים לו. ביצוע שילובים שכאלו יעזור לכם היות ואנשים יזכרו את החדשנות והייחודיות שבמעשיכם, ואם הם יהיו מוצלחים אולי הם אף יאומצו ויהפכו לדבר שבשגרה.

5. הודו בטעויות

זה עצוב להגיד, אבל אנו חיים בעידן שבו נטילת אחריות והודאה בטעות היא התנהגות נדירה למדי. זוהי לא אשמתו של אף אחד באופן מיוחד, אך דרך ההתנהגות הזו הפכה לדבר מקובל שאנשים מסוימים אף לא רואים אותה כפסולה. יש באפשרותכם לנצל את המצב הזה ולהפוך את עצמכם ליוצאי הדופן; הודו בטעויות שלכם ואל תתביישו במעשים שעשיתם מתוך כוונה טובה ולאחר מחשבה. לאחר שתנהגו בצורה שכזו לאורך זמן, אתם תגלו שאנשים נוטים לסמוך עליכם יותר ולשתף אתכם יותר במידע שבידם, וזאת משום שהם ידעו שאפשר לסמוך עליכם.

6. למדו כיצד להבטיח ולקיים הבטחות

אם אנשים אחרים נוטים לזלזל בכם ולהתעלם מכם, יכול להיות שזה בגלל שבעבר נתתם להם סיבה לעשות זאת... מעבר להתנצלות אין הרבה דרכים לתקן את מה שנעשה בעבר, אבל בהווה ובעתיד בהחלט יש הרבה מה לעשות. קבעו לעצמכם חוקים נוקשים כדי להפוך את עצמכם לאנשים שנאמנים למילה שלהם: אל תבטיחו יותר מדי הבטחות, בדקו היטב את המצב לפני שאתם מתחייבים למטרה מסוימת, הראו לאנשים סביבכם שאתם עובדים קשה כדי לעמוד בהבטחתכם ובמידת האפשר, כשאתם מתחייבים למסגרות זמן תמיד תנו הערכה קצת יותר גדולה מכמות הזמן שאתם באמת צריכים. ככה תוכלו לעבוד ללא לחץ ואנשים יהיו מופתעים לטובה כשתסיימו לפני הזמן, הם יעריכו אתכם יותר ויפנו אליכם יותר, מה שללא ספק יעיד על מידת הכבוד שהם ירכשו לכם.
לחיצת ידיים

7. חייכו יותר

חיוך הוא דבר מופלא, הוא לא עולה אגורה אבל הוא שווה זהב. פעולת החיוך יוצרת תחושה של שמחה, אפילו אם אין לכם סיבה מיוחדת להרגיש כך, ושמחה כידוע היא דבר מדבק. אם אתם רוצים לקבל תשומת לב חיובית מהסביבה יכול מאוד להיות שאם פשוט תחייכו יותר תקבלו אותה, וגם הרבה מעבר. גם אם אין לכם צורך בחיוך כדי לזכות ביחס מהאנשים שסובבים אתכם, יש לחיוך עוד הרבה מאוד יתרונות שהופכים אותו לפעולה שמומלץ לעשות כמה שיותר.

8. היו גמישים

מי שלא מתגמש ולא יודע מתי להשתנות, סופו שיישאר מאחור ואיש לא יתייחס אליו. לכן חשוב מאוד שתדעו לזהות מגמות עדכניות ותאמצו שינויים בסביבתכם האישית והמקצועית. יש מקום ויש חשיבות לשמירה על עקרונות ועל נאמנות, אך צריך להיזהר שלא לחצות את הגבול ולהיתפס כאנשים עקשנים שמונעים אך ורק על ידי האגו שלהם. כאשר הסביבה שלכם תראה שאתם מאמצים שינויים ולא מציבים קשיים בפני תהליכים חדשים, אתם תתקבלו בצורה חמה יותר בכל מקום ואולי אף תגלו שהמצב החדש אכן עדיף על הישן.

9. אל תרימו ידיים

כאשר אתם מכריחים את עצמכם להתמודד עם אתגרים ולא להתייאש, אתם מחשלים את עצמכם ויוצרים בתוככם מאגרי כוח שלפעמים אתם כלל לא שמים לב אליהם. למרבה המזל האנשים שאיתם אתם מבלים את חייכם לא עושים זאת, ואם תתמידו ולא תרימו ידיים בכל פעם שהמצב נהייה קשה, הם ישימו לב לכך ויזכרו אתכם לטובה בזכות זאת. בנוסף, ההתמודדות שלכם תספק לכם כלים חזקים לפתרון בעיות שאותם תוכלו להעמיד לרשות יקיריכם ולעזור להם בשעת צרה. 
טיפוס במדרגות

10. שפרו את הביטחון העצמי שלכם 

עוצמה פנימית היא תכונה מושכת מאוד ואם אתם שמים לב שאנשים רבים מתייחסים אליכם בביטול, יכול מאוד להיות שזה בגלל ביטחון עצמי נמוך. למרבה ההפתעה, בעלי ביטחון עצמי נמוך לא תמיד מודעים למאפיין הזה שלהם, והם נוטים להאשים תכונות אופי אחרות, או את עצמם באופן כללי, בכך שאנשים אחרים מתרחקים מהם. אם אתם רוצים לקבל תשומת לב וכבוד, עליכם להתנהג כמו אנשים שמגיע להם לקבל את היחס הזה, ולשם כך כדאי שתכירו את 10 הדרכים לשיפור הכריזמה והביטחון האישי

11. פתרו בעיות

ברגע שאתם מוצאים תקלה או בעיה בחייכם, פתרו אותה במהירות האפשרית. זה אולי נשמע מובן מאליו, אך אם תביטו היטב במתרחש סביבכם וגם באופן שבו אתם פועלים, תגלו שברוב המקרים אנשים מדחיקים את הבעיות שלהם ודוחים את הטיפול בהן למועד מאוחר יותר. אל תאמצו את ההתנהגות בזאת בעצמכם ואל תחכו שמישהו אחר יפתור את הבעיות עבורכם, זוהי בדיוק הגישה שמרחיקה מכם אנשים וגורמת להם להתעלם מכם. במערכת יחסים, במקום העבודה שלכם וגם ביניכם ובין עצמכם, פתרון בעיות והתגברות על מכשולים הם הדברים הטובים ביותר שניתן לעשות כדי להפוך למודל לחיקוי בעיני הסביבה ולאדם שמשתלם להיות בחברתו ולהקשיב לו.

12. אל תפסיקו ללמוד ולהתפתח

אם קראתם את כל הכתבה והגעתם עד לכאן בידיעה שאתם כבר מיישמים את כל העצות שתוארו, ראשית טפחו לעצמכם על הכתף ושנית הזכירו לעצמכם שעליכם להמשיך לעשות זאת כל הזמן. חדשנות היא אחד מהגורמים העיקריים שמושכים את תשומת הלב של האנשים בעידן המודרני, ואם לא תפנימו זאת יכול להיות שיום אחד תגלו שאתם כבר לא רלוונטיים בעיני רבים. אז אל תנוחו על זרי הדפנה, פעלו במודע כדי להפוך את עצמכם לאנשים טובים יותר בכל יום שעובר, ואתם תראו שלאנשים אחרים יהיה מאוד קשה להתעלם מכם ולהתייחס אליכם בזלזול.
 
מקור התמונות: blog.robotiq.comPui Shan Chan

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.