print header

7 עצות זהב להתמודדות עם קשיים והתגברות עליהם

בחייו של של אדם מבוגר ישנם לא מעט רגעים מתוקים שהופכים אותו לחזק הרבה יותר: ניצחונות קטנים, הצלחות מקצועיות, הגשמת חלומות אישיים וכדומה. לעומת זאת, על כל אחד מאותם רגעים שכאלו, יש גם רגע קשה, טראומתי וכואב - ואם חווים יותר מדי כאלו, יכול להיגרם לאדם נזק רגשי, מנטאלי ופסיכולוגי קשה. אך החלק המעניין מבחינתנו כאן הוא שאם לא נחווה בחיינו שום טראומה, מצוקה או קושי – אנחנו ניוותר חלשים ופגיעים, מכיוון שלמעשה לא יהיה לנו שום ניסיון עם התמודדות במצבים שליליים. ברור שחוויות טראומתיות העוברות עלינו בצעירותנו יכולות ללוות אותנו גם בבגרותנו ולהמשיך להכביד עלינו, אך מצד שני - בעזרת התמודדות נכונה מולן הן יכולות גם לטעת בנו את היכולת להתמודד כראוי מול כל הקשיים הבאים עלינו, ולצאת מהם מחוזקים הרבה יותר. הנה כמה עצות טובות כיצד ניתן להתמודד נכון עם קשיים וטראומות בחיים, להתגבר ולנצח אותם.

התמודדות עם קשיים: איור של אדם גורר סלי במעלה תלול

1. אמצו הלך רוח חיובי

לבטח שמעתם הרבה דברים על ערכה של גישה חיובית לחיים, אך למרבה הצער – רובנו לרוב מסרבים, או לא מצליחים, להשתמש בחיוביות שלנו כדי להפיק ממנה כוחות. עם זאת, חשוב לומר – אימוץ של הלך רוח ודפוס חשיבה חיובי הוא עודנו השיטה הטובה ביותר להתמודד עם קשיים. נכון, זה לא קל להגניב חיוך גם כשאנחנו חשים שליבנו נקרע החוצה מחזנו, אך טוב ונכון יותר להתמודד עם המצב בעזרת אמירת איזה מנטרה חיובית שיכולה להקל משמעותית על הרגשתנו.

כשדברים רעים מתרחשים בחיינו, יהיה נבון מצידנו לזכור שיש בידינו נשק סודי – הלך הרוח החיובי שלנו. זה בסדר לחוש עצובים וכעוסים מדי פעם, אך כל עוד אתם מסוגלים לשוב תוך זמן קצר אל הברירה הטובה העומדת בפניכם ואל הראייה החיובית של הדברים, כבר יש לכם יתרון על פני אחרים במאבק הזה.

2. למדו שיעורים לחיים מהחוויות הרעות שלכם

האם חשבתם פעם שהתמודדות עם קשיים היא בעצם הזדמנות עבורכם ללמוד דברים חדשים ולהקנות לעצמכם עקרונות חשובים לחיים? מעמידה מול אנשים קשים ובעיתיים עבורכם - אתם יכולים ללמוד כיצד להיות סבלניים; מפרויקט כלשהו שניסיתם ונכשלתם בו - אתם יכולים ללמוד כיצד לעשות דברים אחרת; מהיקלעות למצבים שאין לכם שליטה עליהם - אתם יכולים ללמוד כיצד להשיג לעצמכם שלוות נפש.

במקום לפתח מרירות וכעס כשאתם ניצבים בפני מספר מצבים שליליים, פשוט שאלו את עצמכם: "מה אני יכול ללמוד מהדברים האלו?" וזה יעזור לכם להתמקד במציאת פתרונות לבעיות ולשיפור חייכם; ואם עדיין לא תמצאו דרך כיצד לשנות את הדברים – אתם לפחות תלמדו לקבל אותם כפי שהם ולקחת את ההחלטות הבאות שלכם לפי הלקחים והמסקנות שהפקתם.

התמודדות עם קשיים: אישה יושבת בהבעת פנים רצינית, ידה מתחת לסנטרה והיא מסתכלת הצידה

3. חפשו להבין מדוע דברים רעים קורים לכם

כאשר דברים רעים מתרחשים בחיינו, רובנו ישר רוצים לדעת למה הם בכלל קורים, וזה טבעי והגיוני. כשרצף של חוויות שליליות מתגלגל עלינו, אנחנו פתאום שואלים את עצמנו למה זה קורה דווקא לנו ואנחנו אפילו חשים שיש כאן מעין פגיעה אישית - כי הכאב בעקבות הדברים הללו יכול להיות גדול.

אז נכון שלא תמיד נוכל לדעת למה דברים קורים כפי שהם קורים, ואם יש כאן עניין של קארמה רעה, קללה או סתם מקריות, אבל אם בפעמים שאנחנו כן מצליחים לרדת לשורש העניין ולהבין מדוע באו עלינו צרות מסוימות – אז לכל הפחות רכשנו הבנה מסוימת, שתוכל לעזור לנו להימנע מהבעיות הללו להבא, וזאת כבר חצי כוס מלאה שכדאי ורצוי להסתכל עליה.

4. פתחו סבלנות

אם הצרות באות בצרורות, הקשיים נערמים ומגיעים האחד אחר השני, אז עליכם ללמוד ולאמץ לעצמכם את כוח העל שנקרא סבלנות. ניתן בהחלט לומר שלסבלנות יש עוצמה אדירה, בעיקר כי היא אחד הדברים הקשים ביותר שצריך להתמחות בהם. בסופו של דבר, עליכם להבין שיש לא מעט מצבים שליליים שאי אפשר לפתור ברגע אחד, ביום אחד, בשבוע אחד או אפילו בחודש שלם; לעיתים לוקח לקושי תקופה ארוכה להתפוגג.

תראו את זה כך: כשאין לכם מספיק אשראי מהבנק – אתם לא יכולים לרכוש רכב חדש לדוגמה. אתם חייבים לחכות, לחסוך כסף ולהרוויח את האשראי שלכם בחזרה, ולא רק זה – לפעמים עליכם להמתין שנים כדי שכל מיני חובות ישנים שיש לכם יסתיימו ותוכלו לפנות כסף לאותה מכונית נחשקת. במצב שכזה, סבלנות והתמדה הם המפתח – פעולה פזיזה מדי, והצרות שלכם רק יתגברו. רק באמצעות עבודה קשה ופיתוח "עור עבה" תוכלו להתמודד נכון עם הבעיה.

התמודדות עם קשיים: בסיס של מגדל קלפים

5. אהיו אסירי תודה

כשאתם אסירי תודה ומאושרים בחלקכם על מה שיש לכם בחיים האלו, במקום להיות כעוסים ומרירים כל הזמן על מה שאין לכם, אתם פותחים את עצמכם אל עבר עתיד טוב יותר. בסופו של דבר, כל מה שקורה לנו קורה בגלל סיבה מסוימת – אולי, כפי שכבר אמרנו, לא תמיד נבין מדוע זה כך, אבל עלינו להישאר אסירי תודה לדברים הטובים, וכנראה גם הלא מעטים, שנותרו לנו.

כדאי להתייחס לקשיים כמו מדריך לחיים – אנחנו לומדים מהם בלי סוף. אחרי הכל, אתם לא הייתם במקום שבו אתם נמצאים היום אם לא הייתם עוברים גם דרך הצלחות גדולות וגם דרך הכישלונות והאכזבות שחוויתם עד כה. אז אל תשכחו זאת והודו על כך בכל יום ויום, בגלל שדברים יכולים להיות אף יותר גרועים ממה שקורה לכם עכשיו, ואין שום צורך שתתדרדרו לכך.

6. דברו אל עצמכם באופן חיובי

הדיבור אל עצמכם תוך כדי התמודדות עם הקושי יכול לעבוד בשני דרכים – או שהוא ירים אתכם ויעזור לכם להתגבר, או שהוא יוריד אתכם עמוק עוד יותר. זהו המקום שבו אתם צריכים לעשות את אחת ההחלטות החשובות ביותר בהתמודדות שלכם – ולצערנו, מרבית האנשים טועים כאן, וממשיכים לומר לעצמם דברים שליליים. להתנהלות שכזאת אין שום השפעה חיובית, ועליכם לזכור זאת.

במקום להמשיך ולומר לעצמכם דברים רעים ושליליים על עצמכם, נסו להתכוונן למקום חיובי עבורכם. לדוגמה, אל תאמרו לעצמכם "אני לא מסוגל לעשות את זה" אלא דבקו ב"אני יכול לעשות את הדברים נכון יותר". עודדו את עצמכם בעזרת חזרה על מנטרות, כמו: "אני שווה את זה, ואני אעבור את המצב הזה". נכון, צריך גם לפעול ולא רק לדבר כדי להתגבר על הקשיים, אבל דיבור חיובי לעצמכם הוא תמיד טוב יותר מאשר דיבור שלילי שיפיל אתכם עוד יותר למטה.  

התמודדות עם קשיים: יד אוחזת במחברת פתוחה שבתוכה איור לב וכתוב בה באנגלית "אהיה עצמך, אהוב את עצמך"

7. דעו מתי לפעול

לעיתים, כמו שכבר אמרנו, עליכם להיות סבלניים ולהמתין, אך ישנם גם לא מעט פעמים שעליכם להבין שאתם צריכים לפעול – להתאמץ, להתייגע ולעבוד קשה כדי לצאת מהבעיות, הצרות והקשיים אליהם נקלעתם. דרוש כאן כושר הבחנה כדי להחליט האם לפעול או להמתין כשדברים מתרחשים, אך כדאי לכם לסגל לעצמכם את היכולת הזו כדי להתגבר על הקושי. אם אתם מאמינים שבנסיבות הניתנות עליכם לפעול, חפשו תמיכה מסביבתכם והשתדלו להתייעץ עם אחרים לפני – זה יכול לעזור לכם להימנע מנקיטת פעולות פזיזות שבאות מהבטן ומהרגש במקום מהראש ומההיגיון.

לסיכום – זכרו שכל האפשרויות פתוחות בפניכם

כשאתם מתמודדים עם קשיים, הנה משהו שאתם חייבים לזכור – לא משנה כמה מאתגרים הדברים בפניהם אתם עומדים, תמיד יש לכם כמה וכמה ברירות ואפשרויות. מנהיגים מצליחים מבינים זאת ומנצלים זאת לטובתם – הם תמיד יודעים להרהר על הכיוון הראשי והקל שמונח בפניהם ולשקול דרכים נוספות אל עבר המטרה שלהם.

הדבר צריך להיות נכון גם מבחינתכם; אם אתם מתמודדים עם קושי, הישארו רגועים וקחו לעצמכם רגע להבין מהי הדרך והגישה הנכונה – ולא בהכרח הקלה ביותר – לפתור את הבעיה. משם, יחד עם כל הכישרון והקסם שטמון בכם, תוכלו לקחת את עצמכם למעלה, להתגבר, לצמוח ולהצליח.

 

מקור: רועי סיגל
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.