print header

רוצים לחיות חיים אופטימיים ומאושרים? אמצו את 6 הכללים האלו...

 אם היה צורך לחלק את כל האנשים בעולם לאופטימיים ופסימיים, רובנו המוחלט היה רוצה להיות אופטימי. הרי עמוק בפנים אנחנו יודעים שדרך החשיבה הזאת מובילה לחיים שמחים, מספקים ורגועים יותר, אבל מסיבות כאלו ואחרות קשה לנו לאמץ אותה באופן מוחלט. חלק מהסיבות לכך קשורות לעובדה שלא לכולנו ברור איך אדם אופטימי חושב ומתנהל, מה מבדיל את אישיותו מסוגי אישיות אחרים, למשל אידאליסט, וכמובן שגם קשה לעשות את השינוי הזה בעזרת עצות קצרות ונטולות תוכן ממשי כמו למשל "תחשבו חיובי". היום אנחנו ננסה לעזור לכם להתגבר על הקשיים האלו, ולספק לכם 6 כללים מפורטים שיעזרו לכם להפוך לאנשים אופטימיים ומאושרים יותר.
 
כללים לחיים אופטימיים: רציף עץ בחוף על רקע השקיעה

1. נצלו בדרך הטובה ביותר את מגוון האפשרויות שניצבות בפניכם

לפעמים אנחנו נתקלים באנשים שמתעצבנים מתגובות אופטימיות של אחרים למצבי לחץ ובעיות כאלו ואחרות. למעשה מדובר בתוצר של התבלבלות בין שני מונחים דומים, אופטימיסט ואידאליסט; אדם אופטימי אמיתי הוא בעצם ריאליסט עם הלך רוח חיובי, לא מישהו שמצוי בהכחשה או שסובל מחוסר יכולת להבין את המציאות. אדם אופטימי מאמין בניצול מלא של טווח האפשרויות שעומדות לרשותו, לא משנה כמה הוא רחב או צר. כתוצאה מכך, הוא יכול לראות את התמונה הגדולה ולהבין האם יש דרך טובה יותר לפעול או לתפוס את המצב שבו הוא מצוי. לעומתו, אדם אידאליסט מתמקד אך ורק באפשרות הטובה ביותר שקיימת ופסימיסט לא מסוגל לראות אפשרויות חיוביות בכלל. 
 
כדי להסביר את ההבדלים בדרך מעשית יותר נסו לדמיין עץ תפוזים עם הרבה פירות בשלים. אדם אידאליסט ינסה להגיע לתפוז שהוא לדעתו הבשל והטעים ביותר, אפילו אם הוא נמצא מחוץ להישג ידו, פסימיסט פשוט ייקח את התפוז שהכי קרוב אליו ואופטימיסט ייקח את כל התפוזים שנראים בשלים ושהוא יכול להגיע אליהם, ויכין מהם מיץ. נסו לאמץ חשיבה שכזאת במצבים שונים בחייכם ותגלו כמה זה משתלם להתנהג באופן אופטימי.
כללים לחיים אופטימיים: שורה של דלתות

2. כבדו את עצמכם

כשהייתם ילדים הדהמתם את עצמכם ללא הרף כשגיליתם שאתם יכולים לזחול, ללכת, לרוץ ולקפוץ, ולא הייתם צריכים הרבה שכנוע כדי לעשות זאת כי עמוק בפנים רציתם לעשות את מה שראיתם מסביבכם ולא היו לכם שום מחשבות שעצרו אתכם או שגרמו לכם לחשוב שזה בלתי אפשרי, אפילו אם נפלתם הרבה מאוד פעמים. הבעיה היא שהגישה הזאת משתנה עם הזמן, וכאנשים בוגרים אנחנו מושפעים מלחץ חברתי וציפיות של החברה. במקום לראות את מה שיש לאנשים אחרים ולא לחשוש לנסות להשיג את זה, למרות הפחד מכישלון, אנחנו שוקעים במרירות ולאט לאט מפסיקים לנסות דברים חדשים ולהעריך את היכולות שלנו. 
 
אופטימיות מגינה עלינו מהמצב הזה בשתי דרכים. הראשונה היא שיקום הביטחון העצמי האבוד בכל מה שקשור לפעולות יומיומיות נפוצות. בדיוק כפי שלמדתם ללכת כשראיתם את כל המבוגרים הולכים, אתם יכולים לעשות המון דברים אחרים שאנשים מסביבכם עושים כמו למשל לרדת במשקל, לחסוך כסף, להכיר חברים חדשים וכדומה. אולי תיפלו בדרך, אבל בסוף תצליחו. הדרך השנייה היא התעלמות מהשיפוט העצמי ביחס לנורמות והציפיות הלא מציאותיות של גורמים חיצוניים כאלו ואחרים, למשל תמונות של מפורסמים בעיתונים. בשורה התחתונה עליכם להבין שאתם תמיד צריכים לאהוב ולכבד את מי ומה שאתם, ליהנות מהמצב הקיים ובמקביל להמשיך להתפתח וללמוד כדי להפוך לחזקים וחכמים יותר.
כללים לחיים אופטימיים: גבר בחליפה

3. למדו להפריד בין הישג ואושר

כדי להיות אנשים אופטימיים באמת, עליכם להיות מרוצים באופן כללי עם חייכם, והתחושה הזאת היא משהו שנוצר כתוצאה מתהליכים פנימיים, לא חיצוניים. אם אתם מחפשים אושר מחוץ לעצמכם ומקשרים אותו רק להישגים חיצוניים, אתם תיתקלו בשתי בעיות משמעותיות:
 
1. אם אתם מרגישים שמשהו לא בסדר איתכם וצריך לתקן אותו, יכול להיות שאף פעם לא תצליחו לעשות זאת באופן מלא ותמיד תתאכזבו מעצמכם בשל כך. בסופו של דבר תיכנסו למעגל הרס עצמי של כעס ותחוו ביטחון עצמי נמוך כל כך, עד שלא תצליחו בדבר כי לא תאמינו שאתם יכולים לעשות זאת.
 
2. יכול להיות שהישג אחד או שניים לא יעוררו בכם את הסיפוק הרצוי, ואתם תמשיכו לרצות עוד ועוד דברים. אחרי שתקנו בית תרצו להחזיר את כל המשכנתא, אחרי שתשלמו את החובות שלכם תרצו להשקיע סכום גדול בבורסה, את הסכום הזה תרצו להגדיל עוד ועוד וכך הלאה בשרשרת אינסופית שבה שום דבר לא מוביל לאושר, אלא רק לרצון בעוד דברים שאמורים לגרום לאושר, אבל לא באמת עושים זאת.
 
אנשים אופטימיים כאמור מחפשים אושר בפנים, לא בחוץ, ומשמעות הדבר היא שהם "נותנים לעצמם רשות" להיות מאושרים גם אם איך לכך סיבה מיוחדת בדמות הישג כזה או אחר. כמובן שאימוץ דרך חשיבה שכזאת היא לא זהה לשאננות, ועדיין צריכים להיות לכל אחד ואחת מאיתנו מטרות ורצונות, אך אין שום סיבה שלא ליהנות מהמסע, ולא רק מהיעד.
כללים לחיים אופטימיים: דמות אישה קופצת בין הרים

4. בחרו את הסביבה החברתית שלכם בחכמה

המשפט הידוע "אמור לי מי חברך ואומר לך מי אתה" הוא נכון כפליים כאשר מדובר על גישה לחיים ותחושת סיפוק מהם. אם תבלו יותר מדי זמן בחברת אנשים שליליים יש סיכוי גבוה שתתקשו מאוד לאמץ גישה שונה לחייכם. עשו לעצמכם טובה ונסו להתרחק מסביבה שכזאת, או לפחות נסו להימנע משיחות בעלות אופי שלילי מובהק בעזרת שינוי נושאי שיחה או במקרים קיצוניים במיוחד, בקשה ישירה לעשות זאת מהאדם שמשפיע על התחושה הכללית שלכם באופן שלילי. קחו בחשבון שמעשה שכזה עלול לעורר אצל אותו אדם כעס, אך לפעמים זה משהו בלתי נמנע.
 
הסיבה לכך שעליכם להיות מודעים לסביבה שלכם היא שאופטימיות נחשבת לסוג של יכולת נרכשת - יש אנשים שמצליחים להיות אופטימיים באופן מהיר וטבעי ויש כאלה שצריכים תנאים מתאימים כדי להצליח לאמץ גישה שכזו. בנוסף, אופטימיות היא "מדבקת", כך שאם תהיו בחברת אנשים בעלי גישה שכזאת תגלו שאתם מתייחסים לחיים בגישה יותר חיובית ומרגישים מאושרים יותר. לעומת זאת אנשים פסימיים ושליליים רק יגרמו לכם לרגיש מועקה ודיכאון, ואין שום סיבה לתת לתחושות האלו מקום גדול במיוחד בחיים שלכם. 
כללים לחיים אופטימיים: חבורת אנשים על צוק שמשקיפים על אגם

5. אמצו את העליות והירידות של החיים

כפי שכבר נאמר, אנשים אופטימיים לא חיים בתוך בועה ורודה של חיוביות, והם מודעים לכך שלפעמים יש ימים פחות טובים. "סוד" ההתמודדות עם הימים או התקופות האלו טמון באימוץ נקודת מבט מאוזנת שלא מעניקה חשיבות מוגזמת לאירוע שלילי עד לרמה שבה הוא משתלט על כל מצב הרוח והמחשבות. 
 
נסו לחשוב על החיים שלכם כשחייה לאורכו של אוקיינוס רחב ידיים שבו הגלים מעלים ומורידים אתכם ללא הרף. ברור שכאשר המצב במגמת עלייה אתם מאושרים יותר, אבל גם כאשר גלים מתחילים להתרסק בחזרה אל פני המים, האוקיינוס הוא אותו אוקיינוס, החיים הם אותם החיים ואתם עדיין שולטים בכיוון השחייה שלכם. מהות האופטימיות לפי המטאפורה הזאת היא פשוטה: דעו שתקופות של ירידות בחיים תמיד יגיעו בשלב כזה או אחר והכינו את עצמכם אליהן בהתאם לשאר העצות שבכתבה. במקביל, נצלו את העליות ואת "הגלים" החיוביים בדרך הטובה ביותר – גם אם לא תצליחו לעשות זאת בכל פעם, תמיד תזכרו שגל דומה נוסף יגיע בקרוב.
כללים לחיים אופטימיים: גל בים

6. שנו את דרך ההתבטאות שלכם

לא רק המציאות מעצבת את מצב הרוח שלנו, אלא גם הדרך שבה אנחנו בוחרים להתייחס אליה במחשבות שלנו ובמילים שאנו אומרים. כדי להבין את החשיבות של העובדה הזאת, דמיינו לעצמכם אדם אופטימי ואדם פסימי שמנסים כל אחד בנפרד להרכיב רהיט חדש עבור הסלון שלהם ללא הצלחה. אדם אופטימי יצליח להתמודד עם המצב המתסכל הזה בעזרת התמקדות בסיבות חיצוניות, עידוד עצמי ויצירת הפרדה זמנית בין חוסר ההצלחה לשאר החיים. הביטוי של ההתמודדות המוצלחת הזאת יכול להופיע במחשבה או במשפט בסגנון "כנראה שהוראות ההרכבה של הרהיט הזה הן לא ברורות (סיבה חיצונית), או שאני פשוט צריך להשקיע יותר מאמץ בפרויקט הזה (עידוד עצמי), ויכול להיות גם שפשוט עובר עלי יום רע ומחר אני אצליח לסיים את העניין הזה (הכישלון הוא זמני)". לעומתו, אדם פסימי פשוט יאשים את עצמו ואת חוסר היכולת שלו בדרך שאפילו לא תשאיר תקווה לשיפור המצב בעתיד – "לא הצלחתי להרכיב את הרהיט הזה, אני פשוט לא טוב בדברים כאלה".
 
בנוסף לשינוי דרך הדיבור והחשיבה, יש עוד פרט קטן אך משמעותי שכדאי לשים לב אליו, והוא החיוך שלכם. לחיוך יש דרך מדהימה להשפיע על מצב הרוח באופן חיובי, אפילו אם אתם לא בהכרח מרגישים ככה. המוח הרי משפיע של שרירי הפה כאשר אתם שמחים או עצובים כדי שהבעת הפנים שלכם תהייה בהתאם, ולמרבה ההפתעה מנגנון ההשפעה הזה עובד גם בכיוון ההפוך. אם תשקיעו מאמץ קטן בלהעלות חיוך על פניכם גם כשהמצב לא בהכרח מצדיק זאת, אתם בעצם תשלחו למוח מסר שאומר "למרות הכל המצב עדיין בסדר ואפשר להיות מאושרים". שינוי מצב הרוח לא יתרחש באופן מידי, אבל באופן הדרגתי אתם תראו שהלך הרוח השלילי נעלם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.