print header

7 מחקרים מרתקים אודות נישואין

 חיי הנישואין הם ללא ספק תחום שמרתק אנשים רבים, בין אם כאלו שהתחתנו לא מזמן או לפני עשורים רבים, אחרים ששוקלים להיכנס מתחת לחופה עם אהובם, ואפילו חוקרים. שמירה על זוגיות בריאה לאחר החתונה היא ללא ספק אתגר, ומי שנשוי שנים רבות יודע זאת מצוין, אולי בגלל זה ניתן למצוא מחקרים ומאמרים רבים שנוגעים בנושא. רצינו לגלות מה המסקנות שלהם ומה לעולם המדע יש להגיד אחרי בחינה של חיי הנישואין מהיבטים שונים, כמו בריאות ומגדר. בהחלט הופתענו ממה שגילינו ואתם מוזמנים לקרוא על 7 מחקרים שונים שישפכו מעט אור על חתונה ונישואין, ואולי יספקו לכם כמה תובנות וטיפים שיסייעו לכם להבין את הזוגיות שלכם טוב יותר.
 
מחקרים אודות נישואין: עוגה של חתונה שעליה בובות של חתן וכלה

1. האם יש הבדל בין משברים בנישואין לבין אלו שיש בחיים משותפים?

בשנים האחרונות, יותר ויותר זוגות מעדיפים להימנע מנישואין, ולהיות בסטטוס של "ידועים בציבור" או "חיים משותפים". אחת הסיבות לכך היא חשש שחתונה תהרוס את הקשר המיוחד שנוצר ביניהם, אך האם סטטוסים אחרים יסייעו להם לשמור על הזוגיות? לפי מחקר שנערך בבריטניה ופורסם בשנת 2017, התשובה לכך היא שלילית. 
 
כדי לבדוק זאת נערך סקר בקרב למעלה מ-15,000 אנשים נשואים ולא נשואים בין הגילאים 16-74, שבו הם נשאלו אודות הסיבות שהובילו לפרידה מבני זוגם ב-5 השנים האחרונות. המניעים שנתקבלו משתי הקבוצות היו דומים, וכללו גורמים כמו תהליכי התבגרות שהובילו למקומות אחרים, ויכוחים, חוסר נאמנות/בגידה, וחוסר כבוד/הערכה. מכיוון שנמצאו יותר נקודות השקה משוני בסיבות לפרידה בקרב שתי הקבוצות, ניתן לומר שאין הבדל מהותי בין גירושין לבין פרידה מכל קשר מחייב אחר. מכאן, ניתן ללמוד שמה שחשוב במערכת יחסים הוא לא הסטטוס שלה, אלא איכותה, שלרוב נובעת מהיכולת לתקשר ולפתור בעיות כראוי. רוצים לזכות במערכת יחסים בריאה? במדריך הבא תכירו טיפים לשמירה על זוגיות מאושרת וארוכה, בין אם במסגרת נישואין ובין אם לאו, ובכתבה הבאה תלמדו שיטות נהדרות שיסייעו לכם להשלים אחרי ריב.

2. מה משפיע יותר על בריאותנו, נישואין או גירושין?

ממחקרים רבים עולה כי קיים קשר ישיר וחיובי בין נישואין לבריאותנו, אך מסקנותיו של מאמר שפורסם על ידי אוניברסיטת אוקספורד ב-2017 מעט מערערות זאת. במסגרתו, שאפו חוקרים לענות על השאלה רבת המשמעות, מה משפיע יותר על בריאותנו – נישואין או גירושין? לאחר 16 שנים של איסוף נתונים עלו ממצאים מפתיעים, לפיהם לחתונה או לנישואין יש השפעה יחסית מועטה על מצבנו הבריאותי וחיינו. לעומת זאת, לגירושין יש השפעה רבה החזקה מהם פי 3, ולכן פרידה דורשת ממי שעובר אותה לעבור תהליך משמעותי יותר של החלמה. בשל כך ולאור ממצאי מחקרים קודמים, הסיקו המחקרים כי נישואין לאו דווקא מקושרים לשיפור הבריאות, אלא להערכה חיובית יותר של החיים.
 
מחקרים אודות נישואין: טבעת

3.  האם נישואין משפיעים אחרת על גברים ועל נשים?

תמיד הרגשתם שחיי הנישואין משפיעים עליכם אחרת מעל בני הזוג שלכם? לפי מחקר מרתק שפורסם בשנת 2011 באוניברסיטת קליפורניה, נראה שזוגיות שכזו אכן מועילה יותר לאחד מהצדדים - לגברים. הסיבה לכך, לפי עדויות שנאספו לטובת המחקר, היא שמריבות משפיעות באופן שלילי יותר על נשים מאשר על גברים, הן מבחינה פסיכולוגית והן בריאותית. לפי המחקר, נראה שהסיבה לכך היא מודעותן למעמדן החברתי הנמוך ולעוצמתן הפחותה ביחס לבעליהן, שדורשת מהן לשנות את התנהגותן בעת מריבה או התמודדות עם מכשול, כדי לשרוד אותם כראוי. מכאן, אפשר לומר שהדאגה המוגברת שהן חשות והמודעות לסטטוס החברתי הזה שנובע מהנישואין ומהמגדר שלהן, עלולות להשפיע באופן שלילי על בריאותן. כדי להעלות את הביטחון העצמי ובכך להרגיש טוב יותר בזוגיות, היכנסו למדריך הבא.

4. מי מבני הזוג מדרבן יותר לעשות ספורט ולשמור על הבריאות?

גם אתם צריכים לשכנע את בני הזוג שלכם לעשות ספורט או לאכול סלט? מתברר שאתם ממש לא לבד, ומחקרים ישנים רבים עסקו בנושא והוכיחו שנשים הן אלו שנוטות להיות "המדרבנות" שבקשר. טענה זו נבדקה בין השאר במסגרת מחקר אמריקאי שפורסם ב-2012 שבחן 40 זוגות נשואים משני המינים (הטרוסקסואלים), וזוגות חד מיניים – 15 צמדים של גברים ו-15 של נשים, שחיים בזוגיות ארוכת טווח. 
 
בקרב כל הזוגות, נמצא כי יש צד אחד שדוחף את השני ומעודד אותו לשמור על אורח חיים בריא יותר, ובקרב רוב הזוגות ההטרוסקסואליים, אלו  הנשים שעושות זאת, כפי שהוכח במחקרים קודמים. בסביבתם של זוגות חד מיניים, וגם בקרב כמה זוגות הטרוסקסואלים, נמצאה השפעה הדדית. לכן, אם במחקרים קודמים נמצא באופן גורף כי נשים דואגות יותר לבריאות של אחרים, בעוד גברים לא – המאמר הנוכחי מוכיח כי גם גברים יכולים לעשות זאת, והכל תלוי בדינמיקה שבקשר עצמו.
מחקרים אודות נישואין: זוג עושה ביחד תרגילי אקרו-יוגה

5. האם בני זוג יכולים לשכך השפעות שליליות שנובעות מהתעללות בילדות?

אנשים רבים שסבלו מהתעללות בילדותם, מקווים להתנחם בזוגיות טובה לצד אדם שיתמוך בהם ברגעים קשים, אך בפועל הם נוטים להיכנס למערכות יחסים בעייתיות ומלאות במכשולים. מחקר שפורסם בשנת 2017 ניסה לשפוך מעט אור על טענה זו, ולבדוק האם התעללות בילדות משפיעה על זוגיות באופן מתמשך ובלתי ניתן לשינוי, או שמא תלוי בתכונות או בהתנהגויות מסוימות שניתן לשנות כדי להיטיב עם הקשר. במסגרת המחקר השתתפו למעלה מ-400 זוגות נשואים טריים משכונות עוני, שחלקם חוו את אותה התעללות.
 
מהממצאים עולה כי חוויות ילדות שליליות השפיעו מאוחר יותר, והובילו לתסמיני דיכאון ולסיפוק מועט יותר מחיי הנישואין. בנוסף נמצא זוגיות ואהבה לא באמת מסייעות להתחמק מהשלכותיה של אותה התעללות, ולכן אם אתם מכירים מישהו שחווה אותה – המליצו לו ללכת לטיפול מקצועי במקום לסמוך על אהוביו שיושיעו אותו מהסבל.

6. האם ספקות אודות הזוגיות טרם החתונה מובילים לגירושין?

האם ספקות לפני הנישואין מעידים על קושי עתידי שעלול להעיב על הזוגיות, או שמא יש להתעלם מהם ולקוות לטוב? אם השאלה הזו מרתקת גם אתכם, המחקר הבא משנת 2012 יעשה לכם סדר בדברים. במסגרתו, נשאלו 464 בני זוג נשואים האם הם היו בטוחים לגבי חתונתם, ותשובותיהם הושוו למדדים של אנשים שגרושים למשך 4 שנים. מממצאי המחקר עולה כי חברי שתי הקבוצות העידו על היסוסים שכאלו, כאשר  ⅔ מהזוגות העידו על ספקות בטרם החתונה ועל סיפוק נמוך יותר מהקשר לאחר מכן. מכאן אפשר להסיק כי קיימים ספקות בכל קשר – גם בקרב נשואים, והם לא מספקים שום בסיס יציב לניבוי עתיד הקשר כאשר אין לצידם גורמים אחרים שיש לקחת בחשבון.
מחקרים אודות נישואין: בחור יושב על דיונה וחושב

7. האם יש שיטה לשיפור חיי נישואין?

תאמינו או לא, אבל מחקר שנערך ב-2013 באוניברסיטת נורת'ווסטרן שבאילינוי אולי הוביל למציאת שיטה מוכחת שעשויה לסייע לכם לשמור על חיי הנישואין שלכם, ואף לשפר אותם! מדובר בדרך נהדרת שבעזרת דף ועט בלבד, עשויה לספק תוצאות נפלאות בהתערבות מינימלית של גורם חיצוני. כדי להוכיח שהיא אכן עובדת, השתתפו במחקר 120 זוגות, שמחציתם נדרשו לדווח בכתב למשך 7 דקות פעם ב-4 חודשים למשך שנתיים, על היבטים שונים בזוגיות שלהם כמו סיפוק, אהבה, אינטימיות, אמון, תשוקה ומחויבות. בנוסף לכך, הם גם נתבקשו לכתוב מזווית ראייה אובייקטיבית על ויכוחים חשובים שהתעוררו עם בני הזוג במהלך התקופה הזו. 
 
בשנה הראשונה של הניסוי, נראה כי כלל המשתתפים – אלו שדווחו ואלו שלא – חוו ירידה באיכות חיי הנישואין. ההבדל בין שתי הקבוצות נרשם רק בסוף השנה השנייה, אז הזוגות שנדרשו לדווח לא העידו כלל על ירידה בסיפוק מהזוגיות. הסיבה לכך הייתה שלמרות שחברי שתי הקבוצות רבו עם בני הזוג באותה מידה, אלו שנדרשו לדווח על כך פשוט ייחסו פחות חשיבות לאותם אירועים או למדו להתמודד איתם טוב יותר. אם גם אתם רוצים ליישם את מסקנות המחקר, קחו דף ועט, והקדישו בסך הכל 21 דקות בשנה (7 דקות פעם ב-4 חודשים) לפריקה אובייקטיבית של אירועים שקרו בחיי הנישואין שלכם. שיהיה בהצלחה!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.