maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

7 טעויות שיש להימנע מהן בעת הצבת מטרות בחיים

באותו הרגע שבו אנו מבינים מה ברצוננו לעשות בחיים או מהי השאיפה הבאה שאנו רוצים להגשים, אנו נלהבים ולהוטים להתחיל להציב מטרות ולתכנן כיצד אנו הולכים להשיג אותן. אולם יש מספר טעויות יסוד שהרבה מאוד אנשים עושים בזמן שהם מגדירים את המטרות והציפיות שלהם, לעתים באופן לא מודע, אשר עלולות להביא עמם תסכולים ואכזבות שיכולים לפגום ביכולת להצליח ולהגיע למימוש עצמי. לכן, אם הנכם נמצאים בתהליך של הגשמה עצמית, חשוב שתכירו את 7 הטעויות שיש להימנע מהן בעת הצבת המטרות עצמן.  
 
טעויות שיש להימנע מהן כדי להגשים מטרות
 

1. חשיבה צרה מדי

בזמן הגדרת מטרות שונות בחיינו, רבים מאתנו מתמקדים בעיקר במה שהיינו רוצים להשיג ולא מתעכבים לרגע בניסיון להבין מדוע אנו מעוניינים לכבוש את היעד הרצוי ומהי התועלת האמתית שנפיק ממנה. חשיבה בצורה שכזו מגבילה את הדמיון שלנו ומונעת מאתנו את האפשרות להבין מה אנחנו באמת רוצים. ברגע שתבחרו להתמקד בדברים שתרוויחו אם אכן המטרות שלכם יתממשו, תוכלו לפעול בגמישות רבה יותר ותפעלו לקידום השינויים המתרחשים, לדוגמה; אם בחרתם לפעול בצורה מסוימת כדי להשיג יותר כוח במקום העבודה שלכם ואכן תצליחו לעשות זאת, כל עוד תתמקדו בהצלחה בלבד ולא תנסו להבין כיצד ניתן להפיק עוד תועלת מהשינוי במעמד שלכם, תפספסו את ההזדמנות להוביל שינויים חשובים נוספים ולפעול לטובתכם וכן לטובת הכלל. זכרו להסתכל תמיד על התמונה הגדולה ולהבין כיצד ביכולתכם למנף את ההצלחות שלכם.

2. התעסקות במעמד וביוקרה במקום באמת שמניעה אתכם

אחת הטעויות העיקריות שאנו מבצעים בזמן שאנו מציבים לעצמנו מטרות, היא ההתעסקות במעמד וביוקרה ובציפיות של הסביבה, במקום בתשוקה שמניעה אותנו לפעול. לעתים רבות אנו מציבים מטרה על מנת לקבל אישור ותוקף מהסובבים אותנו, תוך כדי התעלמות מוחלטת מעשיית דברים שמספקים אותנו. התנהגות שכזו מעידה בדרך כלל על הצורך שלנו לרצות אחרים במקום לדאוג לטובתנו האישית. לפיכך, כל מטרה ששמתם לפניכם בשביל להתעשר ולהגיע למעמד החברתי הרצוי, בדרך כלל לא תניב לכם אושר או סיפוק אמתי מההצלחה שתשיגו. עליכם לוודא שהמטרה שלכם מונעת אך ורק מדברים שיובילו להתפתחות האישית שלכם ולמימוש עצמי.
טעויות שיש להימנע מהן כדי להגשים מטרות
 

3. אמונה שמימוש המטרות יביא איתו את האושר

למרות השמחה שאופפת אותנו ברגע שאנו מצליחים לממש את המטרות שהצבנו לעצמנו, אסור לתלות את האושר שלנו בהצלחה בלבד. לעתים תכופות אנו נוטים לצעוד במסלול הנכון שאמור להגשים את מטרתנו, ומאמינים שנתחיל לחיות את החיים וליהנות מהם כבר ברגע שנכבוש את הפסגה. עם זאת מדובר בבזבוז זמן וכוחות מאחר שעלינו ללמוד כיצד להגיע לאושר ושלווה פנימית ללא צורך להצמיד מטרה לאותן תחושות חיוביות. במילים אחרות, עליכם לוודא כי המטרה שלכם תעשה אתכם מאושרים יותר ממה שאתם כבר, ולא תהיה פשוט מרדף אחרי האושר עצמו.

4. הגדרת יעדים רבים מדי

ככל הנראה שמעתם לא פעם את המשפט "זו לא הכמות, זו האיכות", ואכן עלינו להבין את המגבלות שלנו ואת הסכנה שבהצבת יעדים רבים מדי. זאת מאחר שהתמקדות במטרה אחת בלבד בכל פעם תאפשר לכם להתעמק ולהשקיע את מרב כוחותיכם בהגשמת היעד אותו הצבתם לעצמכם, והאיכות תדבר בעד עצמה בהמשך. חשוב להבין גם שמטרות שדורשות השקעה רבה הן אלה שיגרמו לכם להתפתח ולהתקדם בטווח הארוך, בעוד שמטרות הממוקדות בתוצאות מהירות הינן חסרות משמעות עבור תחושת הסיפוק והמימוש העצמי שלכם בהמשך החיים. 
טעויות שיש להימנע מהן כדי להגשים מטרות

5. הצבת מטרות ללא תכנית פעולה נכונה

השלב שבו אנו מגדירים את המטרות שלנו באופן ברור הינו הכרחי וחיוני על מנת שנוכל לנסות להשיג את מה שאנו באמת רוצים, אבל כדי להגשים את השאיפות שלנו בהצלחה עלינו גם לבנות תכנית פעולה טובה וברורה, כמו גם להאמין ביכולות שלנו באמצעות מחשבות חיוביות. חשיבה חיובית הינה הבסיס של כל תכנית פעולה טובה, זאת מאחר שהמעשים שלנו מושפעים ללא עוררין מדרך ההסתכלות שלנו על העולם. באשר לבניית תכנית פעולה טובה, עליכם לחשב את כל החסרונות והאתגרים האפשריים, כשתכנון נכון יפחית את הסיכויים שלכם להיכשל. אי לכך, זכרו לתכנן בפרוטרוט את תכנית הפעולה שלכם ולחלק אותה לצעדים קטנים שתוכלו לעמוד בהם. 

6. הגדרת ציפיות נמוכות מדי 

בהמשך לסעיף הקודם, ברגע שאנו מפתחים גישה שלילית ומאמינים שאנו מוגבלים ביכולתנו להגשים את המטרות שלנו, ישנה אפשרות שנגדיר לעצמנו ציפיות נמוכות מדי שלא תואמות את היכולות האמתיות שלנו. יתכן שהתנהלות זו נובעת מהערכה עצמית נמוכה מדי, ניסיון עבר כושל או בעקבות חוסר מידע. לכן, במקרה שאתם חושבים על מטרה מסוימת שהייתם שמחים להגשים, אך בה בעת אינכם מאמינים שתוכלו לעשות זאת, בהכרח תפחיתו את סיכוייכם להצליח. עליכם לוודא שאתם מבינים את המגבלות הקיימות ואת המשאבים הקיימים בידיכם, ולהתאים את ההערכה העצמית שלכם למציאות וליכולות האמתיות שלכם.
טעויות שיש להימנע מהן כדי להגשים מטרות

7. הגדרת ציפיות לא מציאותיות 

טעות נוספת שרבים מאתנו נוטים לעשות היא הגדרת ציפיות לא מציאותיות. התנהלות זו לא גורסת כי אין ביכולתנו לבצע את המשימה בהצלחה, אלא שיתכן כי אנו מתכננים את תכנית הפעולה באופן לא הגיוני. לדוגמה, יתכן שלא הקצבתם מספיק זמן שיאפשר לכם להשיג את המטרה אותה הצבתם, מה שעלול להוביל לתחושת כישלון ולגרום לכם לוותר באופן מוחלט על הרעיון. אי לכך, חשוב שתלמדו כיצד להציב מטרות מציאותיות על מנת שתוכלו לממש את אותן הציפיות; בעת בניית תכנית הפעולה נסו להבין כמה זמן כל משימה אמורה לקחת, ותתזמנו את לוחות הזמנים שלכם בהתאם ללא לחץ מוגזם שיפגום בתוצאה הסופית.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.