print header

8 האשליות של החיים שמונעות מכם אושר והצלחה

אשליות מכל סוג גורמות לנו לעצור, בין שעל מנת להתבונן בהן ולהבין אותן ובין שכדי להתגונן מפני דבר מה לא מוכר או מרתיע שנמצא מולנו. עם זאת, אשליות הן לא רק דברים שאנו יכולים לראות, אלא הן קיימות גם בנפשנו, וכמו אשליות אופטיות, הן יכולות לגרום למוח שלנו להתבלבל, לעצור ולהימנע מפעולה עד שהן יתפוגגו. האשליות של החיים לא יתפוגגו לעולם עד שלא תבינו אותן ותצליחו לראות מעבר להן, ולכן אנו מביאים בפניכם את 8 האשליות הגדולות שמשמשות כסוג של "תירוצים", ומומלץ מאוד שתראו מעבר להן את האמת שמחכה לכם ושתסב לכם אושר אמיתי ומתמשך.
 
אשליות בחיים: צללית של אדם "בתוך" צוואר של אישה שפניה משתלבים עם השמים
 

1. תחושה שאין לכם זמן לדברים שברצונכם לעשות

האשליה הזו היא אחת הגדולות ביותר, שכן היא גורמת לנו להאמין שאכן יתפנה לנו זמן בשלב כלשהו בחיים. הסיבה לכך שמדובר באשליה היא משום שזמן הוא דבר יחסי, ושעה פנויה אחת בלבד ביום יכולה להיראות לאדם אחד כעובדה לכך שאין לו זמן לכלום, ולאדם אחר כמצב שבו יש לו זמן בכל יום להקדיש לדבר מה שחשוב לו. אם כן, הסוד הוא פשוט להבין מה חשוב לכם ומה לא, ולהכניס אותו לתוך שגרת יומכם במקום הדברים שאינם חשובים, כמו למשל בהייה חסרת מעש בטלוויזיה או שיטוט ללא מטרה אמיתית ברשתות החברתיות.

2. ניסיון לקחת קיצורי דרך בחיים

אמנם ניתן לקחת קיצורי דרך בהליכה, אך כשמדובר בחיים שלמים המושג הזה אינו קיים, לפחות לא אם אתם מתכננים לחוות חיים מאושרים ופוריים. לכל מטרה שברצונכם להשלים יש כמה אבני דרך שמובילות אליה, ורק אם תעברו בכולן החיים שלכם יעבדו כמתוכנן. אם אפשר, העדיפו ליהנות מהדרך ומכל הישג קטן, לא לראות אותם כדברים שמונעים מכם להגיע למטרתכם. למעשה, הם אלו שהופכים את ההישג הסופי למספק יותר מכל דבר אחר, ורק אם תעברו בדרך הארוכה תוכלו להשתפר, לצמוח ולהתפתח כדי לזכות בתוצאות טובות וראויות באמת.
אשליות בחיים: איש הולך בשביל ישר וארוך עם תיק על הגב
 

3. מחשבה שיש לכם שליטה על החיים

זה אולי ירתיע אתכם לשמוע שאין לכם שליטה על שום דבר בחייכם פרט למחשבות שלכם, אך אותן מחשבות הן גם אלו שיגרמו לכם להסתכל על דברים בדרך חיובית או שלילית. חשבו על זה כך: הסמארטפון שלכם הוא בעל גישה לאינטרנט, אך הוא לא שולט על הרשת כולה וביכולתכם רק לראות את המידע שקיים במרחב הווירטואלי ולהגיב עליו – כך גם הקיום שלכם מתרחש בעיקר בתוך ראשכם, וכל מה שקורה סביבכם אינו תחת שליטתכם. אתם כן יכולים לשלוט על הדברים שתחפשו במרחב האמיתי ואת הדרך שבה תגיבו למה שאתם רואים, אך לא על מה שקורה בו בכל רגע.

4. המתנה לאושר שיגיע בזכות גורם חיצוני

כפי שנאמר בסעיף הקודם, הקיום שלכם מתרחש בעיקר בראשכם, וכל דבר שמשתנה בהרגשתכם נובע מהתגובה שלכם למה שקורה סביבכם. עם זאת, אנשים רבים מקווים שיקרה דבר מה בעולם שמחוץ לראשם אשר ישפיע על הרגשתם הפנימית לטובה, אך לא כך עובדת תחושת האושר. תוכלו להיות שמחים ואף מאושרים באופן זמני אם למשל תזכו בלוטו, אך אם לא תדעו לנהל את הרגשות שלכם כמו שצריך, הכסף הרב יכול להוות עליכם גם נטל כבד שיהיה מקור לסבל – לפתע תתחילו לחשוש שמא ישדדו אתכם או שפשוט תאבדו את כל הונכם. אם כן, כל מצב יכול להביא איתו מחשבות חיוביות ושליליות, ועליכם פשוט להחליט שברצונכם להיות מאושרים כדי לקבל את ההרגשה הזו – היא תגיע עם הזמן כל עוד תחליטו שאתם רוצים אותה, ולא משהו שיביא אותה.
אשליות בחיים: אישה עומדת על מרפסת גבוהה מול נוף רחב וירוק

5. ניסיון לשלוט על אנשים אחרים

הנפש האנושית חוששת לרוב משינויים מכל סוג, שכן שיגרה קבועה עוזרת לנו לשמור על ביטחון שדברים רעים לא יתרחשו לנו, אפילו אם מצבנו אינו חיובי – אם הצלחנו להסתדר איתו עד עכשיו ככל הנראה שנוכל להסתדר איתו גם בהמשך. לכן כשתנסו לשנות אנשים אחרים, אשר התרגלו באופן לא מודע לשגרת התנהגות מסוימת, אתם יכולים לצפות לכך שתהיה התנגדות מצדם. יתכן שהם יודעים שעליהם לשנות משהו בעצמם, אך לנפש שלהם קשה אפילו להתחיל לחשוב על התהליך. יתרה מזאת, השינוי שתנסו להחיל על אדם אחר ככל הנראה תקף לערכים שלכם, אך לאו דווקא לערכים שלהם, ולכן עליכם להבין שאין ביכולתכם לשנות אנשים אחרים, אך אתם כן יכולים לשנות את הדרך שבה תראו אותם. אם תבינו את המניעים שלהם ותנהלו שיחות פתוחות על הדברים שמפריעים לכם, תוכלו לשנות את נקודת המבט שלכם, ובכך תראו גם שינוי באחרים מבלי שעשו דבר – השינוי האמיתי התרחש בכם.

6. המתנה למקור השראה או אנרגיה

יתכן שברצונכם לעשות דבר מה אך אתם מחכים לרגע הנכון, למשל שתהיה לכם ההשראה לכתוב או האנרגיה להתחיל להתאמן. למרבה האירוניה, המתנה שכזו למקור חיצוני של השראה או אנרגיה יוצרת מעגל אכזרי שלא נגמר, בו אותם גורמים חיצוניים מבוששים להגיע, זאת משום שהם מגיעים אך ורק בעזרת פעולה שמתחילה בכם! תהליך הכתיבה עצמו הוא זה שמספק השראה לכותב, וביצוע פעילות גופנית היא הדבר שמספק אנרגיה למתאמן. אם כבר עסקתם בפעילויות שכאלה בעבר אתם ככל הנראה מכירים כבר את התחושות שמגיעות איתן, כשישיבה של 5 דקות מול דף כתיבה נמתחת לאורך שעות ואימון גופני מעייף גורם לכם להיות ערניים ואנרגטיים יותר. אל תחכו למקור חיצוני שיגיע, כי הוא לא יעשה זאת. זכרו שהשינוי בתחושתכם מתחיל אך ורק בכם.
אשליות בחיים: יד של אדם מחזיקה עיפרון מעל מחברת

7. אמונה שכישלון הוא שלב סופי ולא רצוי

כישלון קיים אך ורק אם אתם רוצים להשיג דבר מה ולא מצליחים להשיג אותו, אך הגדרתו תלויה אך ורק בדרך שבה אנחנו נתייחס אליו. כישלון הוא לאו דווקא דבר רע, והוא משול למבוי סתום במבוך; אם תנסו להסתובב במבוך ולמצוא את היציאה, ותיתקלו אך ורק בקירות שחוסמים את דרכם, כל עוד לא תמפו את המבוך שבו אתם נמצאים יהיה לכם קשה מאוד להגיע לסופו. על כן, כל כישלון שאתם חווים מורה לכם על שלב או דבר מה מסוים בדרככם שאינו נכון, ולכן עליכם לקחת צעד אחורה ולתקן אותו. החיים עצמם הם מבוך אחד גדול, והכישלונות שלנו אמנם יכולים לפגום בתחושתנו בדרך להצלחה, אך הם אלו שעוזרים לנו להגיע אליה כל עוד נלמד מהם.

8. תחושה שאתם לא מספיק טובים כדי להצליח

על פי הפסיכולוגית והסופרת סוזן ג'פרס, התחושה שאומרת לנו שאנחנו לא טובים מספיק עבור דבר מה היא הבסיס לכל הפחדים שלנו; אנחנו חוששים מהמוות שלנו משום שאנחנו לא יודעים אם נהיה מסופקים מחיינו שתמו כשיגיע אותו הרגע, וגם ממוות של יקירינו משום שבבסיס הפחד אנחנו חוששים שלא נוכל להתמודד עם המצב הזה. אלו הן דוגמאות קיצוניות לפחדים מהותיים שקיימים בחייו של כל אדם, אך זה קורה כך גם עם כל פחד אחר, ויש מבחן קטן שיוכל לעזור לכם לדעת האם תצליחו להתמודד עם מצב מסוים כמו שצריך או לא: פשוט שאלו את עצמכם האם אתם כבר נמצאים במצב שאתם חושבים שאינכם יכולים להתמודד איתו – אם כן, זה אומר שאתם יכולים לעבור אותו. לא תצטרכו לסחוב יותר ממה שתוכלו לשאת, משום שאתם כבר נושאים את התחושה הכבדה של הפחד, ואם אתם רוצים להקל על עצמכם, ותרו על אותו פחד. יתכן שתצטרכו לקבל עזרה מאחרים לפעמים, אך חבריכם ובני המשפחה שלכם הם חלק מארגז הכלים שהופך אתכם למסוגלים להתמודד עם כל דבר שקיים בדרך הנכונה.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.