print header

7 מיתוסים לגבי לחץ שישנו את הדרך בה אתם חווים אותו

 על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהתפרסמו בשנת 2017, קרוב למחצית מהעובדים בישראל חווים לחץ נפשי בעבודה, וחמישית מכלל המועסקים חשים שלחץ מסכן את בריאותם. אם זה לא מספיק מטריד, גורמים נוספים כמו זוגיות, גידול ילדים, מצב כלכלי ובטחוני ועודף המידע שזורם לעברנו בעידן הדיגיטלי, מוסיפים לתחושה של לחץ כרוני ממקורות שונים. כאשר אנו נמצאים במצב של דְּחָק, הגוף שלנו מפריש כמויות גבוהות ורעילות של ההורמון קורטיזול, אשר מגבירות את הסיכון ללקות במחלות שונות ומסכנות חיים. למרות כל הידע שצברנו בעניין זה, קיימות המון תפיסות מוטעות לגבי לחץ, שגורמות לאנשים להתעלם ממנו או לקבל אותו כעניין טבעי. אלו הם 7 המיתוסים לגבי לחץ שיאירו את עיניכם ויעודדו אתכם לעשות כמה שינויים בחיים, אם אתם סובלים ממנו. 
 
מיתוסים לגבי לחץ: אישה יושבת מכופפת סביב קירות מבוך ורודים
 

1. לחץ הוא תמיד שלילי

לפי התפיסה הזאת, אם נחיה את חיינו חופשיים לחלוטין מלחצים, נהיה אנשים שמחים ובריאים יותר, אך מדובר כמובן בטעות. לחץ עבור בני אדם הוא כמו מתח במיתרי כינור - אם יהיה יותר מדי מתח המיתרים יקרעו, אך אם לא יהיה מתח כלל, לא יהיה ניתן להפיק צליל נעים ומכוון. אנו זקוקים ללחץ בחיינו, אך הוא חייב להישמר במינון הנכון, ועלינו ללמוד כיצד לנהל אותו. לחץ שנמצא תחת שליטה, כמו זה שמחייב אותנו להתארגן ולצאת מהבית תוך חצי שעה, שומר אותנו פוריים ויעילים. הפסיכולוג והחוקר ריצ'ארד לאזארוס (Richard Lazarus) חילק את הלחץ לשני סוגים עיקריים: אם הלחץ מניע לפעולה או לשיפור, ונחווה כאתגר או אימון, הוא חיובי. אך אם הוא איננו נפתר בדרך של תגובה, שינוי, התאמה או התרגלות, הוא נחשב לשלילי ומסוכן ועלול להביא אדם למצב של דיכאון ונזק בריאותי. 

2. לחץ נובע מנסיבות חיינו

המחשבה הזאת בוודאי נשמעת מדויקת, שהרי סביר להניח שנסיבות חיינו הן אלו שהכי משפיעות עלינו, ואם אנו חווים חוויות קשות ומצערות, כנראה שאיתן יגיע גם הרבה לחץ בלתי נמנע. האמת היא שגם במצבים של התמודדויות לא פשוטות בחיים, אלו לא הנסיבות עצמן שמשפיעות עלינו, אלא הדרך בה אנו חושבים עליהן. דמיינו רגע שני אנשים שקיבלו בשורה קשה זהה שהם חולים במחלה מסכנת חיים. אחד מהם יכול להגיב באופטימיות וברצון להיאבק על חייו והשני יכול להגיב בהתמקדות בכאב ובגורל הקשה שנגזר עליו. הנסיבות הן אותן נסיבות, אך הדרך בה אנו חווים אותן היא זה שעושה את ההבדל הגדול. את מה שאתם יכולים וחייבים לשנות בחייכם – שנו. את מה שלא – שנו את נקודת המבט בנוגע לאותו נושא.
מיתוסים לגבי לחץ: אישה מחזיקה את פניה בידיה

3. לחץ גורם למוטיבציה

זה בוודאי מה שחלק מהמנהלים שפגשתם בחייכם אמרו לכם על לחץ, מפני שרבים מהם מאמינים שמבלי שהם ידחפו וידחקו בעובדים, הביצועים שלהם יהיו פחותים ואיטיים יותר. האמת היא שלחץ הוא עניין הפכפך; אם עובד מקבל תחושה שמאמינים בו, מזהים את יכולותיו ומעניקים לו יותר סמכות, רוב הסיכויים שהמוטיבציה שלו להוכיח את עצמו תעלה וכך גם ביצועיו, אך אם יופגן כלפיו לחץ שיגרום לו לחוש ככישלון תמידי, מכיוון שלא הספיק לסיים את "הר המשימות" שלו בזמן, רוב הסיכויים שהלחץ יכניע אותו, ולא יהפוך לגורם מוטיבציה מתמשך.  
 

4. אפשר לחיות עם לחץ מתמשך

אפשר בהחלט לחיות עם לחץ מתמשך, אך השאלה היא אילו חיים הם יהיו ומה תהיה השפעתו המכרעת של הלחץ על בריאותנו. לחץ איננו עניין נקודתי, אלא סך כל הרגשות השליליים שאנו חווים מדי יום; כל רגע של חיכוך בעבודה ובזוגיות, כל דאגה לגבי כסף או לגבי העתיד, מצטברים יחדיו ויוצרים השפעה גדולה יותר מכפי שאנו משערים על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו. המחשבה שאם אנחנו ממשיכים לשרוד ולתפקד ברמה כזו או אחרת, יחד עם הדחק והעומס שבחיינו, משמע שאנו יכולים להמשיך כך, היא מוטעית. אל תחשבו שהלחץ ייעלם מעצמו ואל תחכו לרגע של קריסה. אמצו שיטות להפחתת הלחץ בחייכם עוד היום.
מיתוסים לגבי לחץ: גבר צועד בשביל וצועק

5. לחץ הוא סימן לחולשה

אנשים רבים חוששים להודות שהם חווים לחץ מפני שמצופה מהם לא להראות חולשה, ולחץ הוא עדות לרפיון ואי עמידה באתגרים מבחינתם. התופעה נפוצה בעיקר במקום העבודה ובתא המשפחתי, שם "הודאה" בתחושת לחץ עלולה להתקבל באופן שלילי. את מחסום הבושה חייבים לפרוץ, מפני שגם המעסיקים ובני הזוג שלכם צריכים לדעת מה אתם חשים, ויש להם מחויבות מוסרית ואישית כלפיכם. ברוב המקרים תגלו שגם הקולגות שלכם חווים תחושות דומות, אך לעיתים נדרש אדם אמיץ אחד שיודה בכך, ויאפשר לקיים שיח פתוח בעניין, בניסיון למצוא הקלה רגשית ופתרונות.

6. לחץ משפיע בעיקר על מי שיש לו הרבה אחריות

מדובר בעוד מיתוס מכיוון שגם ילדים, שכידוע אינם צריכים לדאוג לפרנסה, חשבונות וסידורים, עלולים לפתח לחץ מתמשך ומזיק, ולשקוע בדאגות - למרות גילם הצעיר. לחץ איננו שמור רק להורה או למנהל בעבודה, אם כבר אפשר להגיד שלגורמים עם אחריות רבה יותר, יש יותר פתחון פה להתלונן ולהעביר את הלחץ שלהם הלאה - לגורמים הבאים תחתיהם, בין שמדובר בעובדים או בילדים שלהם. סביר להניח שגם  אותם גורמים בהמשך השרשרת יחפשו דרך לפלוט את הלחץ שלהם הלאה על מי ש"חלש" מהם - וכך נוצר לו מעגל שלם של נזק שעובר מאדם לאדם ומגיע לכל גיל וסטטוס מקצועי ואישי. 
מיתוסים לגבי לחץ: יד מטיחה אגרוף בניירות על שולחן

7. לחץ הוא בלתי נמנע

תחשבו על הרגע הזה בבוקר בו אתם מאחרים עם הילדים לבית הספר או מאחרים בעצמכם לעבודה. היום שלכם התחיל בצורה לא טובה וסביר להניח שאת כל הדרך ליעד, אתם תעבירו בתחושה קשה, מייסרת ועם המון הלקאה עצמית. אגב, אם לחץ היה גורם מוטיבציה יעיל לחלוטין, סביר להניח שהיינו מאחרים פעם אחת בחיים, לומדים את הלקח מהלחץ שהרגשנו, ולא חוזרים על אותה טעות פעם שנייה. אבל אתם בכל זאת מאחרים וחשים את המתח הכבד במחשבה על הפרצופים המאוכזבים שאולי יחכו לכם, ואיך תנסו לתרץ את האיחור. לרבים מאתנו עולה תחושה פנימית של רצון לקבל את העובדות בשטח ולהניח לייסורים המתלווים אליהן, אך אנו חוששים לוותר על הלחץ מתוך מחשבה שהוא יעיל לנו, מפני שהוא ה"עונש" שלנו על טעויות. פעמים רבות, לחץ הוא בהחלט נמנע, אנחנו אלה שמפחדים לוותר עליו.   
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו