print header

5 גישות לפתירת בעיות בחיים מפי המדען ביל ניי

  יתכן שכבר יצא לכם לשמוע בעבר על המדען ביל ניי (William "Bill" Nye), שהנחה שלל תוכניות בטלוויזיה ואף זכה לאותות הוקרה מלא מעט אוניברסיטאות ברחבי ארה"ב הודות לידע הרב שתרם לעולם בתחום המדעים. ביל עוסק במחקריו בשלל נושאים, הנעים בין אסטרונומיה לנפש האדם ובספרו האחרון, "הכל בבת אחת", הוא משלב כמה עצות מתוך מסע החיים האישי שלו בנוגע לשימוש בעקרונות שונים, ביניהם מדעיים, לפתירת בעיות בחיים. לפניכם 5 גישות שאותן הוא ממליץ לאמץ כדי לפתור שלל בעיות בחיים על סמך ניסיון חייו העשיר, ומומלץ מאוד שתתנסו בהן ותראו לאילו תוצאות הן יוכלו להביא אתכם בניסיון להתגבר על המכשולים שעומדים בדרככם.
 
ביל ניי בעת הרצאה
 

1. הציבו על עצמכם מגבלות

"בדרך כלל אנחנו חושבים על מגבלות כדבר רע, שכן הן מונעות מאיתנו את האפשרות לעשות דברים, לרוב דווקא את אלה שברצוננו לעשות. עם זאת, אני מתכוון לטעון שמגבלות יכולות להיות שימושיות, ואפילו נהדרות במידה מסוימת. מגבלות עוזרות להדריך את החלטותינו בחיים, מהדברים הקטנים ועד לדברים המשמעותיים ביותר; בשל אותן מגבלות ישנן מספר גישות שלא יעבדו כשאנחנו נתקלים בבעיה, הן עוזרות לנו להבין מה לא לעשות ואף חשוב מזה, אילו רעיונות להשליך לפח. המגבלות עוזרות לנו לעשות החלטות בנוגע לאילו דברים עלינו לקנות, אילו דברים עלינו לאכול, באיזו עבודה עלינו לעסוק, עם איזה בן אדם להתחתן וכדומה.
 
נערכו מספר מחקרים בקרב תלמידי מכללות שלהם ניתנו חוקים שונים להגשת העבודות שלהם. חלק מהתלמידים לא קיבלו תאריך הגשה, חלק קיבלו תאריך שניתן להאריך וחלק קיבלו תאריך סופי להגשה. באופן עקבי, הסטודנטים שקיבלו תאריך הגשה סופי הם אלו שהצליחו להשיג את הציונים הטובים ביותר. המגבלה שדרשה מהם לסיים את המטלה בזמן נתון עודדה אותם לערוך לוח זמנים נכון ולהתרכז בעבודתם. המגבלות עוזרות להדריך אותנו, מבלי שנשים לב, לפתרון או לגישה שעלינו להשתמש בהם – בלי המגבלות אנחנו נוטים להתעלם ממה שחשוב, בדיוק כמו אותם סטודנטים שלא הצליחו להשיג ציונים גבוהים ללא זמן הגשה מוגדר וסופי."
יד של אדם שמחזיק שעון יד

2. אמצו את ההסבר הפשוט ביותר

"רעיון הפשטות במדע אומר שההסבר הפשוט ביותר לתופעה הוא לרוב זה שמתברר כנכון ומתאים יותר מהסברים מסובכים יותר. ויליאם איש אוקהם, נזיר ופילוסוף אנגלי מהמאה ה-14, קידם את הרעיון הזה כחלק מהאסכולה שלו, וכיום הוא נחשב לאחד מהלוגיקנים הגדולים ביותר של כל הזמנים. 
 
חשבו למשל על הדוגמה הבאה: קיבלתם שיחת טלפון מאדם שהיה קרוב אליכם ונפטר – ראיתם את השם שלו בשיחה המזוהה, אך כשעניתם לצלצול איש לא ענה מהצד השני. אנשים רבים עלולים לחשוב ולטעון שזה היה אותו אדם שמנסה ליצור קשר מהעולם הבא, וזה אכן יכול היה להיות המצב אם אנשים מתים היו יכולים להתקשר, או מנגד שאותו אדם לא מת מעולם וכעת מנסה ליצור קשר. גישות שכאלה עלולות לפגוע בנפש, שכן בסופו של דבר יתברר ההסבר האמיתי והפשוט יותר – יתכן שמישהו מצא את הטלפון הנייד של האדם שנפטר, ביצע שיחה וניתק כששמע תגובה – האם האפשרות הזו לא הגיונית ופשוטה יותר?"
אישה עומדת מול השמש השוקעת בחורשה
 

3. אל תפחדו לשנות את דעתכם

"האפשרות של שינוי היא הכרחית למען שמירה על גישה כנה ופתוחה, הן כלפי אחרים והן כלפי עצמנו. אם אתם באמת רוצים למצוא את הפתרונות הטובים ביותר לבעיות שלכם בחיים, עליכם להיות מוכנים לוותר על העמדות שלכם כשעולות מולכם ראיות שמוכיחות שהן אינן נכונות. אמנם קל להלל את העיקרון הזה, אך קשה לבצע אותו. בין שזה בשל תחושת גאווה ובין שזה משום שכך פועלים האינסטינקטים שלנו – אנחנו מקשרים בין שינוי דעתנו לבין כך שאנו טועים, ומתקשים לקבל את החולשה הזו שבנו. אך זה בדיוק העניין: אם אתם רוצים להיות צודקים כל הזמן, לפעמים עליכם לעשות עדכון קטן לנקודת המבט שלכם.
 
אם תמשיכו לחשוב על דברים באותה הדרך שבה תמיד חשבתם, אתם תמשיכו לחזור לאותן התשובות וההנחות שהביאו אתכם למקום שבו אתם נמצאים. כדי לשנות את דעתכם עליכם לקבל נקודות מבט אחרות, ולהבין שזו אינה חולשה, אלא יכולת הסתגלות שדרושה לכל יצור בטבע."
אדם אוחז בסנטרו מהורהר

4. הפסיקו לבצע מספר משימות במקביל ומקדו את עצמכם באחת

"כיום נהוג להתרברב ביכולת לעסוק בשלל דברים בו זמנית, מה שנקרא מולטיטאסקינג (ריבוי משימות). כפי שרבים כבר יודעים עלי, אני נמנע מהאופנה הזו, ולכן אתן לכם את הטיפ הכי לא אופנתי שיש ואומר לכם שריבוי משימות זו הונאה מודרנית.
 
חוסר תשומת לב זו בעיה כרונית של רבים מאיתנו כיום, ובמקום שבו אני גר, לוס אנג'לס, אני רואה אינספור תאונות בכבישים שמתרחשות רק כי אחד הנהגים לא הסתכל על הכביש בזמן הנסיעה. כולם מכירים את המושג "מולטיטאסקינג" אך איש לא מכיר את המילה "מונוטאסקטינג" וזה עשוי להשתנות בקרוב. זאת משום שאיש מאיתנו אינו באמת טוב בריבוי משימות – אף אחד לא יכול להתמקד ב-100% בשני דברים, ובטח שלא בעשר, בו זמנית.
 
אפילו אמני קרקס שעושים ג'אגלינג בזמן שהם רוכבים על חד אופן עושים אך ורק דבר אחד – הם מופיעים, כשתת המודע שלהם חושב אך ורק על המופע. אם אחד מהפעלולנים האלה היה עוסק בריבוי משימות כדי לשלוט בכל חלק במופע שלו בנפרד, אין סיכוי שהוא היה מצליח לעשות אפילו דבר אחד. הוא לא היה מקדיש תשומת לב למטרה האמיתית שלו, וזה מה שהטיפ הזה אומר – התמקדו במטרה, ואל תנסו לעשות יותר מדי דברים בבת אחת."
איור של אדם עם 6 זרועות, שכל אחת אוחזת בדבר מה אחר

5. התחברו לחוש ההומור שלכם

"כל אדם שניסה להצחיק קהל כשהתבקש לכך יכול לספר לכם כמה שזה קשה. דרושה אמפתיה ונקודת מבט מסוימת לשם כך. היכולת למצוא הומור בדברים על ידי אימוץ נקודת מבט שונה היא יכולת חשובה, ולא רק כדי לגרום לאחרים לצחוק. לטענתי, זהו כלי שלא רבים מעריכים והוא יכול לשנות את הדרך שבה אנו מסתכלים על בעיות בחיים ולעזור לנו למצוא להן פתרונות יצירתיים.
 
אחד מהשיעורים החשובים ביותר שלמדתי בילדות היה שהומור הוא דרך מהנה להתנסות ברעיונות שהיינו שוללים בלעדיו. ההומור עוזר גם להסיר מאיתנו תחושות כמו כעס ולחץ, וביכולתו ליצור קשר חזק בין אנשים. ההומור יכול לשחרר אותנו מהמקומות האפלים ביותר, ועלינו להשתמש בו מתי שרק ניתן אם ברצוננו למצוא את עצמנו מחייכים ומאושרים."

מקור התמונות: Gage Skidmore

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו