maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9 דרכים בהן תוכלו לנצל לטובתכם את הפחד לאבד שליטה בחיים

רובנו לא נרצה להיחשב כאנשים שתלטנים שאינם מסוגלים לתפקד כשהדברים אינם בשליטתם, הן במסגרת העבודה והן בקרב המשפחה והחברים. עם זאת, איש מאתנו גם לא אוהב להרגיש שהוא מאבד שליטה בחייו ושאנשים אחרים או הנסיבות שסביבו מכתיבים את הדרך אשר בה הוא ילך. אם גם אתם חוששים להצטייר כשתלטנים אך דואגים בכל פעם בה אתם מאבדים אחיזה במצב וחייבים לומר את דעתכם ולפעול כדי למנוע זאת, כדאי שתדעו שקיימות לא מעט דרכים בהן תוכלו לנצל את מאפייני האופי הללו לטובתכם. לכל אדם צדדים שונים באישיותו, ואת הפחד מאיבוד שליטה ניתן לנתב במצבים מסוימים כדי להפיק תוצאות חיוביות שיעזרו לכם להרגיש במיטבכם מבחינה אישית ומבחינה מקצועית, ותוכלו לעשות זאת באמצעות 9 הדרכים הבאות. 
 
 
1. התמקדו במטרות שלכם
 
בשעה שאנשים רבים מתמודדים במקום העבודה ובבית עם הסחות דעת שגורמות להם לאחר בהגשת המטלות או לתכנן משימות בצורה שלוקה בחסר, אנשים שמפחדים מאיבוד שליטה שולטים רוב הזמן במחשבות שלהם ולכן חוסכים לא מעט זמן יקר. משמעות הדבר היא שהם יודעים מה הם רוצים ויכולים להתמקד במטרות שהציבו לעצמם, מה שיכול לזכות אותם ביתרון במשרד, לאפשר להם להתכונן טוב יותר לראיונות עבודה, להציע פתרונות שונים לבעיה מסוימת ולא לאכזב את הסביבה כאשר מדובר במטלה שצריך להגיש בזמן. במקום לבזבז זמן במחשבות על הדברים שאינם בשליטתכם, מפו את המטרות שאתם יכולים להשיג והתמקדו בהן. כך לא תאבדו שליטה על הדברים שעליהם תוכלו להשפיע, ותשיגו יתרון על פני אחרים.
 
2. אל תחששו לפעול כדי להשיג את מה שאתם רוצים
 
אנשים שצריכים שהכל יהיה בשליטתם שונאים יותר מכל להסתמך על מזל ומקריות, ולכן לא יחכו שדברים יקרו להם אלא ינקטו בפעולה כדי להשיג את מה שהם רוצים. אם קיים דבר מה שאתם מעוניינים להשיג, ככל הנראה כבר בחנתם את כל התרחישים ואת הצעדים להשגתו אפילו מבלי שהייתם מודעים לכך. אנשים רבים פועלים בלי לחשוב, ומונעים על ידי רגש. במקרה שלכם לעומת זאת, קיים סיכוי גדול שהאופן שבו אתם רוצים לפעול הוא תוצר של התנהגות מחושבת, לפחות על בסיס המידע שיש ברשותכם כעת. דרך החשיבה המהירה שלכם היא היתרון הגדול ביותר שברשותכם, אל תפחדו לנצל אותו.
3. השתמשו במוכנות שלכם בדרכים יצירתיות
 
מכיוון שמי שמפחד לאבד שליטה על חייו חושב לרוב על כל המצבים שייתכנו, הוא גם מוכן לשינויים ומכשולים אפשריים טוב יותר מאחרים, ולרוב יודע מה יש לעשות בכל אחד מהם. אל תעצרו בשלב בו מחשבות על שיבושים מהעתיד מונעות מכם להתקדם, והתקדמו לחשיבה על פתרון שיסייע לכם להתמודד עם השיבושים או הבעיות שעלולים להופיע. התנהלות כזו תעזור לכם לעבור תקופות של שינוי במינימום לחץ, ותאפשר גם לסובבים אתכם לדעת שתוכלו לשמש ככתף תומכת אם יזדקקו לעזרה.
 
4. שמשו דוגמה
 
חלק גדול מהאנשים שמפחדים מאיבוד שליטה עסוקים רוב הזמן בניסיון לשלוט על אחרים במקום בעצמם. התנהגות כזו עלולה להוביל לתרעומת מצד אחרים, שכן לפחות בחלק מהמקרים תדרשו מהסביבה שלכם דברים שאינכם דורשים מעצמכם. אינכם יכולים לדרוש מעמיתים לעבודה שיהיו מסודרים אם אתם שולחים אי-מיילים מלאים בהערות מבולגנות, ואינכם יכולים לכעוס על בני זוג שמאחרים אם גם אתם גורמים להם להמתין לא פעם. קחו את הקול הפנימי שדורש מכם שלמות והשתמשו בו על מנת לשנות בעצמכם את מה שאתם דורשים מהשאר. 
 
5. תעדפו את המטלות שלכם
 
אנשים שזקוקים לשליטה בחייהם לא מפחדים לעבוד קשה, וזה פרט שחשוב מאוד לנצל. האנרגיה שלכם, שלעיתים עלולה אף להיראות מוגזמת, יכולה לעזור לכם להתקדם בעבודה ולסיים מטלות לפני אחרים, והמסירות הזו תגרום למעסיקים שלכם לכבד ולתגמל אתכם. חשוב לציין כי חלק מהאנשים שחוששים לאבד שליטה אינם מצליחים לסיים את המטלות שלהם בזמן ואף נותרים מאחור, מאחר שהם עסוקים בשליטה על אחרים או במחשבות על כך שאולי לא יספיקו – אשר כמובן מתממשות בהמשך. שמרו על מידתיות ותעדפו את הדברים שעליכם לעשות, כך שלא תבזבזו את רוב זמן העבודה על סידור העמדה שלכם למשל, במקום לבצע את העבודה שלכם בפועל.
 
6. אל תפחדו להפגין דייקנות וסדר
 
לוחות זמנים הם דבר שרבים חוששים מפניו, בשעה שמדובר בחבריהם הטובים ביותר של אנשים שצריכים שהכל יהיה בשליטתם. דייקנות מתפרשת אצל אחרים כאכפתיות כלפי הזמן שלהם, כך שמעסיקים ושותפים עסקיים, כמו גם חברים ועמיתים, ישמחו מאוד לגלות את תכונת האופי הזו אצלכם. מדובר ביתרון שיבליט אתכם מעל לאחרים בכל מקום אליו תגיעו, ואין סיבה שלא תבליטו ותדגישו זאת. 
7. התרחקו מאזור הנוחות
 
אנשים רבים מתקשים לקבל החלטות קשות ומשמעותיות הנוגעות לחיים או לקריירה שלהם, כך שהם עלולים לפספס את ההזדמנויות הטובות ביותר כאשר אלה מגיעות בזמן הלא נכון. זכרו שהיכולת שלכם להתמקד ולהתרכז, לצד הידע שאתם צוברים בנוגע להחלטות שאתם מעוניינים לקחת, יכולות להציל אתכם מפני השתהות באזור הנוחות שרבים נשאבים אליו. אם אתם חשים שאתם מקבלים החלטה מסוימת או נמנעים מלקחת אותה רק משום שזה נוח או קל, סימן שאתם מתנהלים ממקום של פחד. קחו את הזמן כדי להזכיר לעצמכם את כל מה שאתם יודעים ושיכול לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.
 
8. התחילו לייעץ במקום להנהיג
 
כפי שכבר הוזכר בסעיפים הקודמים, אחת מהבעיות העיקריות של אנשים שמפחדים לאבד שליטה היא הדרך שבה הם מנסים לשלוט באחרים כדי להבטיח שהכל יתנהל כשורה. אף אחד לא אוהב אנשים שמנסים לשלוט בו, ולכן הניסיון הזה מוביל לא פעם לכעסים ומריבות. עם זאת, אם תחליפו את הצורך להנהיג ברצון לייעץ, תזכו ליחס קשוב יותר מהסביבה שלכם ובסופו של דבר גם לתוצאות טובות יותר. הפכו למקור סמכות, ונסו לסייע לאנשים שמעוניינים בכך במקום לכפות את דעתכם או לנסות לשנות החלטות של חברים או בני משפחה. 
9. התקדמו לתפקיד שמבוסס על מאפייני האופי שלכם
 
בעלי עסקים רבים מחפשים אחר אנשים מוכשרים שיקחו על עצמם תפקידי ניהול שנראים לרבים כמאיימים וקשים. בשעה שתהליך מציאת האדם הנכון יכול להיות לא פשוט, ייתכן שהרצון שלכם לארגן מטלות ולפקד על אנשים, היכולת לראות את התמונה הגדולה וחוסר הפחד לומר לאחרים מה צריכים להיות הצעדים הבאים שלהם, יכולים להפוך אתכם למועמדים המושלמים למגוון תפקידים כאלה. אם אינכם חשים מרוצים במקום העבודה או בתפקיד הנוכחי, נסו לחשוב על מאפייני האופי בהם תוכלו להשתמש כיתרונות במקום אחר. קיים זמן ומקום נכון עבור כל אחד מהם, ואם תלמדו להשתמש בהם באופן חיובי אין ספק שתוכלו לקדם את עצמכם לתפקיד שיביא למימוש מלוא הפוטנציאל שלכם.
 
מקור תמונות: H. Michael Miley
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו