maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

15 תופעות הטבע המדהימות ביותר

כשאנחנו חושבים על טבע אנחנו חושבים על שלווה, רוגע ויופי, אך לעיתים הטבע יכול לצאת מכלל שליטה. תופעות טבע שונות עלולות להיות מסוכנות, אחרות יכולות להיות פשוט יפות מאוד ולפעמים שני המקרים מתרחשים בו זמנית. ברשימה הבאה תוכלו לקרוא על 15 תופעות הטבע הנדירות והמיוחדות ביותר.

1. טורנדו בוער
לשונות אש מאיימות אלה נוצרות כאשר זרמי אוויר חם סיבוביים משתלבים עם להבות בוערות. למרות שטורנדו האש, שנקרא גם "שד אש", נמשך רק מספר דקות, הלהבות מגיעות לגובה של כ-50 מטרים ויכולים להוות סכנה גדולה.
 
תופעות טבע

 

2. עזי עצים
לפעמים בטבע, בעלי חיים משנים לגמרי את ההתנהגות הטבעית שלהם כדי להתאים את עצמם לסביבה מחדש. העזים במרוקו, למשל, סיגלו לעצמן את היכולת לטפס על העצים, כל זאת כדי למצוא מזון במדבר הצחיח.
 
תופעות טבע

 

3. גלים חשמליים
אור בהיר זה לא באמת נוצר עקב חשמל. הגלים בוהקים באור כחול הודות ליצורים זעירים, פלנקטון, הזוהרים בחושך בצורה טבעית. תופעה זו לא מסוכנת כלל לבני אדם, ולכן מומלץ להיכנס ולשחות בתוך פלא הטבע הזה.
 
תופעות טבע

 

4. שמיים כתומים
פרפרי הדנאית המלכותית רגישים מאוד לקור, ונודדים דרומה במספרים גדולים בתקופת החורף. לבד, כל פרפר הוא קטן וכמעט בלתי מורגש, אך מספרם העצום צובע את כחול השמיים בכתום-אדום עז.
 
תופעות טבע

 

5. הלילה בירוק
הזוהר הצפוני, הנקרא גם אורורה בוריאליס, הוא אחת התופעות המוכרות והמדהימות ביותר בהן ניתן לחזות. תופעה זו מתרחשת עקב זרמים חזקים של חלקיקים טעונים המגיעים מהשמש. הזרמים "מנוקזים" אל עבר הקטבים, שם השדה המגנטי של כדור הארץ חלש ביותר, וזוהרים במגע עם גזים מסויימים באטמוספירה.
 
תופעות טבע

 

6. עמודי האור
תופעה זו מתרחשת במזג אוויר קר בלבד. גבישי קרח מזעריים נשארים תלויים באוויר, ומוארים על ידי אור השמש או הירח. ככל שגבישי הקרח נמצאים גבוה יותר באוויר, כך נדמה שהעמוד ארוך יותר.
 
תופעות טבע

 

7. הגאות האדומה
"גאות אדומה" הוא השם שניתן לתופעה בה יש הצטברות מהירה של אצות מיקרוסקופיות מסויימות במי הים. לבדן, האצות קטנות מדי מכדי שנוכל להבחין בהן, אך במספרים גדולים הן יכולות לצבוע איזורים נרחבים בצבע אדום עז.
 
תופעות טבע

 

8. להבי קרח
להב הקרח הוא אחד מיני צורות רבות בהן שלג וקרח מצטברים. ניתן למצוא את הלהבים הדקים רק באיזורים יבשים, למשל בהרי האנדים, באזורים הגבוהים מ-4 קילומטרים. גובהם של העמודים יכול להגיע אף ל-5 מטרים.
 
תופעות טבע

 

9. נטיפי קרח
עמודי הקרח התת מימיים נוצרים באזורים הארקטיים, כאשר מים קופאים מסביב למלח, הנושר מקרחוני מי ים שקפאו. הנטיפים הם מדהימים ביופיים, אך עלולים להיות מסוכנים. הנטיפים צונחים כלפי רצפת האוקיאנוס במהירות, ויכולים להרוג בעלי חיים בדרכם.
 
תופעות טבע

10. מערבולות ימיות
במשך שנים רבות נחשבו המערבולות הימיות, הנגרמות על ידי צונאמי או בולענים תת ימיים, לאחת התופעות המסוכנות ביותר בים. האמת היא שאין כלל מקרים מתועדים של ספינות גדולות הנקלעות למערבולת שכזו, וכיום ניתן למצוא כמה מערבולות המהוות מוקד תיירותי.
 
תופעות טבע

 

11. קשת לילית (קשתות ירח)
הקשת הלילית נוצרת כמו קשת בענן רגילה: קרני האור נשברות דרך רסיסי המים באוויר. כדי שאור הירח החלש יגרום לתופעה זו, יש צורך במיקומים מאוד מסויימים, כמו למשל מפלי ויקטוריה על הגבול בין זימבבואה וזמביה או בפארק יוסמיטי שבארצות הברית.
 
תופעות טבע

 

12. המהום טאוס
בסביבות העיירה טאוס שבמדינת ניו מקסיקו בארצות הברית, ניתן לשמוע המהום עמוק וקבוע שמקורו טרם התגלה. הרעש המסתורי נשמע כמו מנוע מרוחק, ונחשב בעבר להיות עדות לקיומו של "אזור 51" המסתורי, בו מאמינים אנשים רבים כי מתבצעים ניסויים בכלי רכב דמויי צלחת מעופפת.
 
תופעות טבע

 

13. סופות חול
אחת התופעות ההרסניות ביותר באזורי האקלים החמים היא סופות החול והאבק המדבריות. רוחות חזקות מעיפות את גרגרי החול העדין לאוויר, ונושאות אותם איתן. למרות שהחול הוא עדין, שילובו עם הרוח החזקה יכול לגרום נזקים כבדים לרכוש ואף לחיי אדם.
 
תופעות טבע

 

14. גחליליות מתואמות
בכל שנה בתקופת הקיץ, אלפי גחליליות נוהרות אל עבר פארק 'הרי סמוקי' בארה"ב, ונשארות שם לתקופה של כשבועיים. 19 מינים שונים של גחליליות מתאספים בפארק, אך רק בנות מין אחד, בשם "הגלילית המתואמות", מסוגלות להדליק ולכבות את אורן בתיאום מושלם.
 
תופעות טבע

 

15. קרחונים מפוספסים
הפסים של הקרחון נוצרים כאשר הקרחון מפשיר וקופא מחדש במהירות רבה. לעיתים מי הקרחון עשירים באצות, ואז יכולים להיווצר אף פסים ירוקים.
 
תופעות טבע

 

מקור: שלום ט.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו