print header

12 דגי נוי מומלצים לגידול באקווריום ביתי

לכולנו יש תמונות שתלויות ברחבי הבית וחפצי נוי שונים שמעטרים כל חדר, אך הקישוט שיכול להכניס הכי הרבה חיים לבית הוא ללא ספק אקווריום מלא בדגים צבעוניים ומקסימים. אם חשבתם להתחיל לגדל דגים בביתכם, הכתבה הבאה היא בשבילכם! היא תגלה לכם מה הדברים החשובים שעליכם לשים לב אליהם ועם אילו זני דגים מומלץ להתחיל. גם אם כבר יש לכם אקווריום ביתי, 12 הדגים הבאים יהוו תוספת נפלאה עבורו, והם כולם נוחים ומומלצים מאוד לגידול.

2 דברים שצריך לזכור בנוגע לגידול דגים באקווריום

אנשים רבים חושבים שכשמגדלים דגים בבית, מספיק פשוט לשים אותם בתוך כלי מתאים עם מים ולתת להם לשחות בהנאה. אך כמו עם כל חיית מחמד אחרת, יש לדאוג לתנאים שמתאימים עבורם על מנת שיוכלו לשגשג, ולשם כך צריך לדעת כיצד לשלוט בטמפרטורה וברמת החומציות של המים שבאקווריום.

טמפרטורה באקווריום

כדי לווסת את הטמפרטורה באקווריום עליכם לרכוש מחמם, שחשוב במיוחד בתקופת החורף. הטמפרטורה הממוצעת המומלצת עבור דגי המים המתוקים שתכירו בכתבה הזו היא בין 22-27 מעלות, ועבור הצמחים שבאקווריום בין 24-30. בהתאם לכך, ברוב המקרים עליכם לוודא שהמים שבאקווריום שלכם הם בטמפרטורה קבועה של 24-27 מעלות.

רמת חומציות באקווריום

סוגים שונים של דגים צריכים רמת חומציות שונה במים, וחשוב שלא לערבב באותו אקווריום דגים שמשגשגים במים חומציים עם דגים שרגילים למים בסיסיים יותר. תוכלו לווסת את רמת החומציות באקווריום שלכם בעזרת בקר pH. רמת החומציות הממוצעת המומלצת עבור דגי מים מתוקים היא 6.5-7.5 ועבור הצמחים שבאקווריום 6-7.5. בהתאם כך, עליכם לוודא שהמים שבאקווריום שלכם הם ברמת חומציות של בין 6.5-7.5.

מה הופך דגים למומלצים לגידול ביתי?

אם בחרתם להציב בביתכם אקווריום עבור דגי נוי, לא תוכלו פשוט לזרוק לתוכו כל סוג של דג שתרצו. כדי להקל עליכם ולגדל דגים בריאים ככל הניתן, עליכם לוודא שהם עומדים בתנאים הבאים:
  • עמידים – מומלץ לרכוש דגים שעמידים לתנאים שונים, בייחוד לתנאי טמפרטורה קיצוניים יחסית עבור דגי מים מתוקים. זה יאפשר לכם לוודא שהם ישגשגו ולא ישהו בתנאים שיגרמו להם לחלות ואף למות.
  • לא דורשים תשומת לב רבה – כדי להקל על עצמכם בתחילת הדרך, מומלץ לרכוש דגים שלא צריכים טיפול והשגחה רבים מדי.
  • לא תוקפניים מדי – לדגים שונים יש רמת תוקפנות משתנה. בעוד שחלק מהדגים יכולים להיות מאוד שלווים ורגועים, אחרים ינסו לתקוף את חבריהם לאקווריום. עליכם לוודא שתרכשו דגים שיכולים לחיות יחדיו ולא ינסו לתקוף אחד את השני.
  • מתאימים לגודל האקווריום – עליכם לדעת לאיזה גודל יגיע הדג לפני שתכניסו אותו ועוד כמה מסוגו לתוך אקווריום. אין טעם לגדל דג שיגדל לאורך 60 ס"מ באקווריום בעל אותו האורך למשל.

12 דגי הנוי המומלצים לגידול באקווריום למתחילים

בעוד שהרשימה הבאה מציגה אוסף קטן יחסית של דגי נוי למים מתוקים, אלו הם חלק מהמומלצים עבור מתחילים וכולם עומדים בתנאים שהצגנו עד כאן.

1. גופי (Poecilia reticulata)

דגים מומלצים לגידול: דגי גופי שונים
תנאי מחיה: הדג הצבעוני הזה מושלם עבור מי שרק מתחיל לגדל דגי נוי. כמו צבעיו הרבים, גם אופיו משתנה בין דג לדג, אך חשוב שתכירו מספר דגשים כלליים: דגי הגופי מתרבים בקצב מהיר, לכן אם תשלבו זכרים ונקבות באותו האקווריום תוכלו לצפות לדגיגוני גופי קטנים שישחו בו במהרה. אם ברצונכם למנוע זאת פשוט רכשו זכרים או נקבות בלבד.
 
דרישות תזונתיות: הגופי נחשב לדג עמיד מאוד שדורש האכלה פשוטה של פתיתי דגים רגילים. אך כמו דגים רבים אחרים ברשימה זו, הוא יכול לאכול גם מזון קפוא או חי הכולל סרטני ארטמיה, תולעי דם ודפניות. בנוסף כדאי לדעת שהדג הזה יכול לחיות במשך שבוע ללא מזון.

2. דג זברה (Danio rerio)

דגים מומלצים לגידול: דג דניו זברה
תנאי מחיה: אחד מדגי הנוי העמידים ביותר שקיימים הוא הדניו, המכונה בחביבות "דג זברה". בשל עמידותו הוא מומלץ ביותר עבור מגדלי דגים מתחילים וחסרי ניסיון, שכן הוא יכול לשרוד בתנאי מים שונים. בנוסף זהו דג פעיל מאוד שכיף לצפות בו שוחה בהנאה. ישנם סוגים שונים של דניו, אולם הזברה הוא אחד המומלצים ביותר לגידול, בין השאר בשל המראה היפהפה שלו. 
 
דרישות תזונתיות: הדניו מסתפק בפתיתי דגים רגילים ואין צורך להאכיל אותו מזון מיוחד.

3. פלטי הכתמים (Xiphophorus maculatus)

דגים מומלצים לגידול: דג פלטי כתמים
תנאי מחיה: זהו דג מושלם לשילוב של דגים שונים באקווריום אחד. הפלטי הוא דג שליו מאוד שחי בשלום עם דגים אחרים, והוא מגיע בשלל צורות וצבעים, שנוצרו כתוצאה מרבייה סלקטיבית.
 
דרישות תזונתיות: דג הפלטי לא בררן בנוגע למזון ויאכל כמעט כל סוג של פתיתים שתתנו לו. בנוסף ניתן להאכיל אותו ברוב המזונות הקפואים לדגים.

4. טטרה ניאון (Paracheirodon innesi)

דגים מומלצים לגידול: דג טטרה ניאון
תנאי מחיה: למרות גודלם הקטן, הדגים הצבעוניים והיפהפיים האלה ימלאו את האקווריום שלכם בצבעים מדהימים וקל מאוד לטפל בהם. הם אוהבים לשחות בקבוצות, כך שככל שתרכשו יותר, הם יהיו מאושרים יותר ואתם תזכו במראה מרשים יותר בבית שלכם.
 
דרישות תזונתיות: התזונה שלהם היא פשוטה וניתן להאכיל אותם פתיתי דגים בסיסיים, למרות שהם נהנים במיוחד מאכילת סרטני ארטמיה ותולעי דם.

5. בינון קולי (Pangio kuhlii)

דגים מומלצים לגידול: דג בינון קולי
תנאי מחיה: הדג הזה מגיע מהאזורים הטרופיים שבדרום מזרח אסיה, ולמרות מראהו, זה אינו נחש. בזכות גודלו הקטן קל לו להתרגל לשינויים שונים שמתרחשים במים בהם הוא חי, ואף על פי שהוא עלול להיראות תוקפני, הוא למעשה דג שליו במיוחד. עם זאת, ודאו שלא לשלב אותו יחד עם דגים גדולים מדי שיכולים לטעות ולחשוב שהוא מזון. אם אתם רוצים לגדל דגי בינון קולי מאושרים, דאגו להציב לפחות 3 באקווריום שלכם.
 
דרישות תזונתיות: בינון הקולי הוא דג קרקעית, ועל כן הוא אוכל כל מזון שמצליח להגיע לתחתית האקווריום. זה כולל גם תולעים ושרימפס. 

6. ציקליד פה אש (Thorichthys meeki)

דגים מומלצים לגידול: דג ציקליד פה אש
תנאי מחיה: פה האש קיבל את שמו מצבע הקשקשים שלו בתקופת הרבייה, שהופך לאדום. למרות שהוא יכול להיות טריטוריאלי ותוקפני בתקופה זו, לרוב הוא חברותי ושליו. ליתר ביטחון, מומלץ לשמור אותו במכל נפרד ברגע שצבעו משתנה, אך אם בכל זאת החלטתם להשאיר אותו באקווריום המרכזי שלכם, מומלץ שתציבו בתוכו סלעים או צמחים שביניהם הוא יוכל להתחבא ולהטיל את ביציו בבטחה.
 
דרישות תזונתיות: פה אש בוגר יכול להגיע לגודל של 15 סנטימטר והתזונה שלו כוללת בעיקר פתיתי דגים רגילים. הודות לפופולריות הרבה שלו הוא זול יחסית, כך שתוכלו למלא את האקווריום שלכם בכמה ממנו מבלי להוציא כסף רב.

7. גורמי פנינה (Trichopodus leerii)

דגים מומלצים לגידול: דג גורמי פנינה
תנאי מחיה: זהו אחד מדגי הגורמי הפופולריים ביותר לגידול ביתי, הודות למראה המקסים שלו. קל לטפל בו, אולם יש לגדל אותו באקווריום בנפח של לא פחות מ-115 ליטר. גורמי הפנינה צריך גם הרבה חלל בחלקו העליון של האקווריום על מנת שיוכל לנשום אוויר. הדג הזה לא מסתדר טוב עם דגים תוקפניים וחשוב לדעת זאת אם אתם מתכוונים לגדל אחד. הוא גם צריך מקום באקווריום שבו יוכל להתחבא - שרכים וצמחים צפים יכולים לספק זאת עבורו. 
 
דרישות תזונתיות: גורמי פנינה יכול לצרוך סוגים שונים של מזון צמחי או חי. כדי לדאוג לכך שיקבל את התזונה המומלצת ביותר עבורו, כדאי לתת לו לאכול פתיתי דגים שמבוססים על אצות, וכן תולעי דם, סרטני ארטמיה ותולעי טוביפקס.

8. טייגר פלקו (Hypancistrus)

דגים מומלצים לגידול: טייגר פלקו
תנאי מחיה: הדג הזה מגיע מנהר האמזונאס שבברזיל, ולמרות אופיו החברותי הוא טריטוריאלי מאוד, כך שאם אתם מתכננים לרכוש כמה ממנו לאותו אקווריום, מומלץ שתמלאו את התחתית במספיק סלעים וקישוטים על מנת שכל אחד מהם יוכל למצוא לעצמו את המקום שלו. הטייגר פלקו מגיע לגודל של 12 ס"מ וחי עד 8 שנים בתנאים אופטימליים.
 
דרישות תזונתיות: משום שהדג הזה מבלה את רוב זמנו בקרקעית האקווריום, הוא אוכל כל מזון שישקע עד אליו, אך נהנה גם מאכילת סרטני ארטמיה ותולעי דם. כל עוד הוא יקבל מספיק מזון, זה ימנע ממנו מלאכול את צמחי האקווריום שלכם – הטייגר פלקו נוהג לעשות זאת.

9. קורידורס (Corydoras)

דגים מומלצים לגידול: דג קורידורס
תנאי מחיה: הקורידורס הוא דג שחי בשלווה עם דגים אחרים, וניתן לבחור מבין 140 מינים שונים שלו. הוא ידוע כאכלן לא קטן והוא יעזור לכם לשמור על האקווריום שלכם נקי על ידי אכילת האצות שצומחות בתוכו. הקורידורס יכול לחיות עד 20 שנה ומעדיף לבלות את זמנו בקרב אחרים ממינו, על כן מומלץ לרכוש לפחות 3 על מנת שיחיו יחדיו בהנאה.
 
דרישות תזונתיות: בטבע, הקורידורס אוכל חרקים, זחלים וצמחייה ששוקעת לקרקעית המים הרדודים שבהם הוא חי. תוכלו להעתיק את התנאים האלה על ידי האכלתו בפתיתי אצות, זחלים ותולעי דם.

10. מולי (Poecilia)

דגים מומלצים לגידול: דג מולי
תנאי מחיה: דגי המולי הם מגוונים מאוד ויכולים לחיות הן במים מתוקים והן במים מלוחים, כל עוד השינוי בתנאי המחייה מתרחש בהדרגתיות. משום שהם עמידים מאוד הם מושלמים עבור מי שרק מתחיל לגדל דגים, שכן הם גם לא תוקפניים כמו דגים טרופיים אחרים. השם "מולי" הוא מאוד כללי ויש שלל מינים שונים של דג זה הנבדלים בגודל, צבע ותנאי מחייה המתאימים להם. בשל ההבדל הרחב שבין כל סוג של דג מולי קשה לבחור את תנאי המים המתאימים עבורם. עם זאת, רוב דגי המולי מעדיפים מים בטמפרטורה של 25-28 מעלות.
 
דרישות תזונתיות: בטבע, דגי המולי צורכים מזון צמחי ובעיקר אצות, זאת לאחר שתהליכים אבולוציוניים גרמו להם להפוך לצמחוניים. התזונה המומלצת ביותר עבורם היא פתיתי אצות, אולם ניתן לתת להם מדי פעם סרטני ארטמיה או תולעי דם כחטיף – הגבילו את החטיף הזה לפעם עד פעמיים בשבוע לכל היותר.

11. סייפן מצוי (Xiphophorus helleri)

דגים מומלצים לגידול: סייפן מצוי
תנאי מחיה: רבים מחשיבים את הסייפן המצוי ל"דג למתחילים בלבד" משום שאין לו דרישות רבות למים איכותיים, אך לאחרונה יותר ויותר אנשים מתחילים לגדל אותו, שכן יש לו מספר רב של מינים וחלקם נדירים מאוד. הסייפן יכול להגיע לאורך של 12 סנטימטר והוא משגשג כשהוא חי בקהילה של מספר סייפנים, לכן מומלץ לרכוש לפחות 5 עבור אקווריום אחד. בטבע מוצאים את הדג הזה במקורות מים זורמים רדודים, ותוכלו לחקות את הסביבה הזו עבורו על ידי יצירת זרם מים חזק בתוך האקווריום – זה יגרום לו להרגיש כמו בבית, אך מומלץ לוודא שזה לא מפריע לשלוותם של שאר הדגים שלכם.
 
דרישות תזונתיות: הסייפן מעדיף מזון צמחי ולכן יאכל את האצות שייווצרו באופן טבעי באקווריום שלכם. עם זאת, הוא נוהג גם לאכול מזון חי מפעם לפעם. כך או כך, יש להאכיל אותו בפתיתי אצות באופן קבוע.

12. ברבוס דובדבני (Barbus titteya)

דגים מומלצים לגידול: ברבוס דובדבני
תנאי מחיה: למרות שלוקח להם זמן מה להתרגל למיכל חדש, דגי ברבוס דובדבני הם מושלמים לגידול באקווריום ביתי. הם חברותיים מאוד, מגיעים לגודל מרבי של 60 ס"מ וקל מאוד לטפל בהם. זהו אחד מזני הדגים שנמצאים בסכנת הכחדה בטבע, ועל כן הוא אחד החביבים ביותר על מגדלי דגים. הברבוס הדובדבני נחשב לדג מאוד פעיל, וברגע שהוא יתרגל לביתו החדש אתם תיהנו מאוד לצפות בו שוחה.
 
כדי לעזור לברבוס להתרגל לסביבה הביתית החדשה שלו, מומלץ שתציבו באקווריום כמה צמחים חיים שביניהם הוא יוכל להסתתר כשירגיש מעט לחוץ. בנוסף זהו דג שמעדיף לחיות בלהקה, ולכן אם החלטתם להוסיף אותו לאקווריום שלכם, מומלץ שתרכשו לא פחות מ-6 דגי ברבוס דובדבני.
 
דרישות תזונתיות: מבחינת מזון, הברבוס אוכל כמעט כל סוג של מזון לדגים, אפילו אם בהתחלה יראה כאילו שהוא לא אוהב אותו – זה עלול לקרות בשל הלחץ של המעבר לסביבת מגורים חדשה. אחרי מספר שבועות תוכלו לראות אותו אוכל בהנאה ללא בררנות.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.