print header

9 דברים שלא ידעתם על בעלי החיים שלכם

 גם אתם מגדלים חיית מחמד והולכים לאיבוד בין שלל הטיפים והמידע שנועדו לעזור לכם לטפל בה נכון ולהכיר אותה מצוין? לפני שאתם משתמשים בכל שנאמר לכם מחברים, כדאי שתיקחו את דבריהם בערבון מוגבל, זאת מכיוון שלא כל מה ששמעתם מהם מבוסס מספיק. למעשה, ודאי נתקלתם בחייכם מיתוסים שאין להם שום הוכחה מדעית, ולעיתים אף נסתרו במחקרים רבים. היום אנחנו רוצים לעשות לכם סדר, ולגלות לכם את האמת לגבי 9 דברים ששמעתם על חיות מחמד כמו כלבים, חתולים ודגים, שתעזור לכם לטפל בהם כראוי.
 
מיתוסים על חיות מחמד: חתול שם ראש על כלב

1. לכלבכם יש אף חם? הוא חולה...

בעבר רבים חשבו שאף חם של כלב מעיד על כך שהוא חולה, והמקור לתפיסה טמון בתקופה שבה הייתה נפוצה הכלבלבת, מחלה קטלנית שתוקפת בעיקר כלבים בחודשי חייהם הראשונים. עם זאת, אין באמת ראיות לנכונות תפיסה זו, ולכן חשוב שתדעו שהגורמים שמובילים לטמפרטורת אף גבוהה הן מזג אוויר חם או גנטיקה. אם אתם חושדים שכלבכם לא מרגיש טוב, מומחים שונים ייעצו לכם לשים לב להתנהגותו, ולדרכים שבהן הוא שותה, אוכל או עושה את צרכיו. אם אתם מעוניינים למדוד את חום גופו, אל תסתבכו עם מיתוסים שגויים וגשו אל השיטות המוכרות והפשוטות יותר – שימוש במד חום. בנוסף, אתם מוזמנים להיעזר במדריך השלם שלנו לתסמיני מחלות נפוצות אצל כלבים וחתולים

2. מותר לאכסן דג באקווריום זכוכית פשוט, קטן ועגול 

גם אתם מחזיקים את הדג שלכם באקווריום קטן ועגול? למרות שאתם אולי חושבים שקערה שכזו היא בית נהדר עבורו, ההפך הוא הנכון, ויש לכך כמה סיבות שכולן נעוצות בגודלה הקטן. באקווריום שכזה הדג מקבל פחות חמצן וכתוצאה מכך מתקשה לנשום, ואין לו מספיק מרחב כדי לשחות ולנוע בחופשיות כפי שהוא צריך. בנוסף, אין בקערה שכזו מספיק מקום בשביל להתקין פילטרים שמספקים חמצן ומנקים ממנה לכלוכים, או מתקנים שמוודאים שהמים בטמפרטורה המושלמת לדגים. חשבו על זאת כך – גם אתם כנראה לא הייתם רוצים לחיות בחדר קטנטן שאי אפשר לנוע ולנשום בו, ואפילו לא להתקין בו מזגן. לכן, מומחים רבים ממליצים לכם פשוט לקנות לדג שלכם אקווריום גדול ומתואם למטרה זו.
מיתוסים על חיות מחמד: אקווריום קטן

3. יש לחסן כלבים וחתולים כל שנה

אין לנו ספק בכך שחשוב לחסן את חיית המחמד שלכם כדי לשמור על בריאותה, אך האם עליכם לעשות זאת כל שנה? מומחים טוענים שלא בהכרח, וכל מקרה לגופו. למשל, חיסונים שונים שנועדו להגן על הגוף מפני נגיף הפרוו-וירוס שתוקף כלבים שונים, ומחלות כמו כלבלבת וחתלתלת, תקפים למשך כ-7 שנים, ולכן אין צורך לחדש אותם לפני כן. עובדה זו נכונה גם לגבי בעלי חיים מבוגרים יותר, שלרוב מומלץ לחסן אותם בתדירות גבוהה יותר. אז איך תדעו מתי עליכם לעשות זאת? בקשו מהווטרינר שלכם הפנייה לבדיקת דם, שבה תוכלו לבדוק האם יש בגופה של חיית המחמד שלכם מספיק נוגדנים; אם תמצאו רמות נמוכות, ראו בכך כנורה אדומה שמאותת לכם לחסן.

4. אי אפשר ללמד כלב מבוגר לעשות טריקים חדשים

רבים חושבים שבלתי אפשרי לאלף כלב מבוגר וללמד אותו לעשות פעלולים חדשים כפי שהם רוצים, ולכן הם מעדיפים לאמץ גור צעיר שיוכל להגשים את חלומם. תפיסה שכזו היא שגויה, מכיוון שכמו שאנשים רבים יכולים ללמוד דברים חדשים בשלב מאוחר בחייהם – כך גם כלבים. עם זאת, חשוב שתדעו שאילוף כלבים מבוגרים מצריך המון סבלנות וזמן, זאת מכיוון שהם כבר לא רעננים, נמרצים וחזקים כפי שהיו בצעירותם. בנוסף חשוב לזכור שהם כבר לא שומעים כמו פעם, ולכן קשה יותר להשיג את תשומת ליבם על מנת שיקשיבו וילמדו מלכתחילה, ודרך נהדרת לסייע להם להישאר מרוכזים היא להיעזר בצעצועים. אם אתם רוצים לאלף את כלבכם המבוגר, כדאי שתבדקו האם הפעלולים שאתם שואפים ללמדו בכלל מתאימים ליכולותיו, ובמקרים מסוימים כדאי לוותר מראש על תרגילים עם חישוק וכדור, זאת מכיוון שהוא כנראה כבר לא רץ וקופץ כמו פעם. בכל מקרה, כדאי לכם להיעזר בטיפים הנהדרים שנמצאים בכתבה הבאה, שיעזרו לכם לאלף את כלבכם בקלות.
מיתוסים על חיות מחמד: גבר מאלף כלב ומלמד אותו לשבת

5. שינוי תזונת חיית המחמד מזיק לעיכול שלה

איך הייתם מרגישים אם הייתם אוכלים כל יום את אותו המזון? סביר להניח שהייתם משתעממים במהירות, וגם לא הייתם זוכים למגוון הערכים התזונתיים שלהם אתם זקוקים. כך בדיוק עליכם לנהוג עם חיית המחמד שלכם – אל תתקבעו על אותם מזונות, אלא החליפו מזונות והוסיפו גיוון לתפריט שלהם מדי פעם. מנהג שכזה יקנה לה את שלל הוויטמינים והמינרלים שהיא זקוקה להם, כל עוד אתם מעניקים לה מזון באיכות גבוהה, כמובן. אם אתם חוששים שהיא תסבול מכאבי בטן, וטרינרים רבים ירגיעו אתכם ויגידו שדווקא הימנעות משינוי המאכלים הקבועים שהיא אוכלת עלולה לפתח אצלה רגישויות ואלרגיות למרכיבים שונים. בנוסף, אם אתם חושבים שהמזון שאתם מעניקים לה כולל את כל מה שהיא צריכה – חשבו שוב, כי פשוט אין מוצר שכזה...

6. חתולים זקוקים לחלב

כבר בגיל צעיר למדנו שחתולים זקוקים לחלב, אך האם עובדה זו נכונה? ובכן, לא בדיוק. האמת היא שחתולים עלולים לסבול מבעיות כמו הקאות ומשלשולים כאשר הם שותים חלב פרה, זאת מכיוון שהם לא באמת מסוגלים לעכל את הלקטוז שנמצא בו. בנוסף, חלב מסוג זה מכיל הרבה יותר קלוריות מהכמות שחתולים צריכים לקבל, ולכן הוא עלול לגרום להם להשמין. בשל כך, אם יש לכם חתול, תנו לו לשתות חלב רזה, שידוע באחוז השומנים הנמוך שלו, וכולל כמחצית מכמות הקלוריות שיש בחלב פרה. בנוסף, תנו לו לשתות מים והוסיפו לתזונה שלו מאכלים שנחשבים לרטובים, כדי למנוע ממנו התייבשות. אם הוא מסרב לצרוך מים מקערה, נסו להרוות אותו בעזרת ברז פתוח, זאת מכיוון שחתולים לעיתים מעדיפים לשתות מים זורמים יותר ממים עומדים.
מיתוסים על חיות מחמד: חתול שותה חלב מקערה ומישיר מבט למצלמה

7. לא מומלץ לישון עם חיות מחמד

גם אתם שמעתם על כך שאסור לישון עם חיית המחמד שלכם? הגיע הזמן לחדד את הדברים. קודם כל, אם אתם והיא בריאים, אין שום מניעה לישון עימה באותו חדר, להפך, מומחים רבים אף ימליצו לכם לעשות זאת. מתברר ששינה יחד עם חיית המחמד באותו המרחב מקנה תחושות ביטחון והנאה, זאת מכיוון שאתם ישנים עם מישהו שאתם אוהבים ושאולי גם ישמור עליכם. בנוסף, בעידן בו רבים הולכים לעבודה ומשאירים את הכלב או החתול שלהם לבד למשך רוב שעות היום, הלילה מהווה פרק זמן מושלם לבלות יחדיו סוף סוף. אז אם אתם חוששים שבעל חיים בחדר יפריע לכם לישון, הסירו דאגה מלבכם – הוא לא יעיר אתכם. עם זאת, ממצאי מחקר מרתק מ-2017 מראים כי הכנסת חיית המחמד למיטה עלולה להטריד את מנוחתכם, ולכן כדאי לכם פשוט להשאיר אותו מחוצה לה ולקבוע פינה בחדר השינה שבה חיית המחמד שלכם תבלה את הלילה. 

8. כלב מכשכש בזנב? הוא חברותי!

כבר בגיל צעיר חונכנו לזהות שכלב שמכשכש בזנב הוא חברותי וכנראה ממש שמח לראות אותנו – ועובדה זו נכונה, אך לא בכל המקרים. כשכוש בזנב מעיד על עוד רגשות ומאפיינים חוץ משמחת חיים שכזו, וכדי לדעת בדיוק איזה מסר הכלב שלכם או זה שאתם פוגשים מנסה להעביר לכם, עליכם לבחון את כל גופו. אם אתם בכל זאת בוחנים רק את הזנב, כדאי שתדעו כיצד לקרוא את האיתותים שאיבר זה מנסה להעביר לכם. למשל, ככל שהוא יותר גבוה, כך הכלב יותר שמח; זנב נמוך שממוקם בין הרגליים, ומתלווה לראש מושפל ואוזניים מוטות לאחור, מעיד על חששות, חוסר ביטחון ולחץ. בנוסף, אם יש לכם גור, אל תצפו ממנו לכשכש בזנב עד לגיל 6 שבועות לפחות.
מיתוסים על חיות מחמד: כלב רץ עם לשון בחוץ וזנב מורם

9. כלבים רואים בשחור לבן ולחתולים יש ראיית לילה מושלמת

אם גם אתם שמעתם שכלבים רואים את העולם בשחור ובלבן, כדאי שתדעו שמדובר במיתוס שנוצר בתקופות שבהן עולם המדע עוד לא הצליח לחקור את קרנית העין שלהם כראוי. הם אמנם לא קולטים צבעים כמונו, אך הם מסוגלים לראות גוונים מסוימים, בעיקר כחולים, ירוקים-צהובים, צהובים ואפורים. למעשה, ראייתם מזכירה משהו שדומה לעיוורון צבעים של אנשים שמתקשים להבדיל בין ירוק לאדום. גם ראיית הלילה הטובה של חתולים היא מיתוס מוכר שכדאי לדייק ולהבין לעומק, והוא טמון בעובדה המוכחת שהם מסוגלים לקלוט בחושך יותר פריטים מאיתנו. הסיבה לראייתם הטובה יחסית טמונה בקרנית הדקה שלהם, וביכולות של הקשתית שלהם להתרחב מהר ולהכניס יותר אור אל תוך העין – שני מאפיינים שמאפשרים לראות טוב יותר בחושך. עם זאת, אין להם ראיית לילה מושלמת כלל. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.