print header

12 דברים חשובים שהווטרינר שלכם רוצה להגיד לכם

 כל מי שיש לו חיית מחמד כלשהי יודע שביקורים אצל וטרינרים הם דבר שבשגרה, זאת בשל טיפולים שנתיים, בדיקות שגרתיות וכמובן, אירועי פתע כגון מחלות. למרות זאת, חלקנו הגדול אינו מקשיב לדברים החשובים שיש לאנשי המקצוע המדהימים האלה להגיד לנו, ולרוב אנו בטוחים כי יש בידינו את כל המידע שאותו אנו צריכים כדי לטפל בחיות שלנו. לכן, בהרבה מאוד מקרים, רוב האנשים מוצאים את עצמם מגיעים לווטרינרים כנקודת מוצא אחרונה, אך המצב הזה יכול להשתנות אם רק תקשיבו למה שיש לווטרינרים להגיד לכם ותיישמו זאת. אז כדי שלא תצטרכו לטלפן אליהם כבר עכשיו או ללכת למרפאה, מוטב שתקראו את 12 הדברים שווטרינרים רוצים להגיד לכם - בעלי חיות המחמד.
 
דברים שווטרינרים ממליצים: אישה מחזיקה גור כלבים

1. פרעושים פעילים בכל ימות השנה

רובנו חושבים כי חיות המחמד שלנו נוטות לסבול מפרעושים בעונות מסוימות בשנה, אך למעשה וטרינרים רבים מסבירים כי התופעה הנפוצה לאורך כל השנה. ד"ר ג'וזי גולן, וטרינרית מומחית, מסבירה כי פרעושים יכולים להימצא על בעלי החיים בכל ימות השנה ומציגה דוגמאות לכלבים שהגיעו לטיפול אצלה גם בחודשי החורף הקרים. לכן, גולן מבקשת מבעלי חיות המחמד להיות מעודכנים ולבצע בדיקות שגרתיות לגבי הימצאותם של פרעושים. רובנו נוהגים לשמור על חיות המחמד שלנו מהתופעה הזו, בעיקר בחודשי הקיץ החמים, אבל טיפולים מתמשכים גם במהלך החורף והסתיו יכולים לעזור להפחית את הסיכוי להופעתם של פרעושים גם בימים חמים יותר.

2. ליקוק כפות רגליים לא נובע רק משעמום

במקרים רבים אנחנו יכולים לפתע לשים לב כי חיית המחמד שלנו נוטה ללקק את כפות הרגליים שלה וודאי חושבים לעצמנו כי היא פשוט משועממת. למרות שהדעה הזו במקרים מסוימים נכונה, ישנה סיבה אחת חמורה יותר שחשוב להכיר שבגללה חיות המחמד מלקקות את כפות רגליהן – גירודים תכופים, ככל הנראה בשל אלרגיות. ד"ר גולן מסבירה כי ישנם זנים מסוימים של חתולים וכלבים אשר נוטים יותר ללקק את כפותיהם מאשר אחרים, לכן מוטב להתייעץ עם הווטרינר שלכם כדי להבין את הסיבה האמיתית שבגינה חיית המחמד שלכם מלקקת את כפות הרגליים שלה.
דברים שווטרינרים ממליצים: חתול מלקק את כף רגלו

3. ריח רע מהפה זה לא דבר נורמלי

רבים מאיתנו מניחים כי ריח רע מהפה של חיית המחמד שלנו הוא למעשה חלק בלתי נפרד מכך שהיא פשוט חיה, אבל וטרינרים רבים טוענים אחרת. תשעה מתוך עשרה מקרים של הבל פה מסריח הם כתוצאה ממחלות שיניים, חניכיים ופה שונות ולרוב ללא קשורים לתזונה של החיה כלל. למחלות פה יש השלכות משמעותיות והרות גורל אם מזניחים אותן, לכן מוטב לסור לווטרינר שלכם אם חיית המחמד שאתם מגדלים סובלת מריח רע מהפה. זכרו כי רוב חיות המחמד סובלות לפחות פעם אחת בחייהן ממחלות פה שונות ולכן חשוב לפקוח עין על נשימתם, בריאות החניכיים והשיניים שלהן וכן לערוך בדיקות מתאימות קבועות.

4. בדיקות שנתיות חיוניות ביותר

כאשר אנו בוחרים לאמץ חיית מחמד, ברוב המקרים אנחנו נלך איתה לווטרינר הקרוב כדי לקבל חיסונים מתאימים ותרופות במידת הצורך, ולאחר מכן נוטים לבקר אצלו רק כאשר אנו נדרשים לכך. וטרינרים רבים טוענים כי ביקורים שנתיים שגרתיים לעתים קרובות חשובים יותר מכל החיסונים הללו, זאת בשל המעקב השנתי על המשקל, בריאות הפה והגוף של חיות המחמד שלכם. יתרה מזאת, הווטרינרים מחפשים סימנים קליניים שיכולים להצביע על אי ספיקת כליות ובעיות אחרות שאותן כדאי לזהות מוקדם ככל האפשר, לכן הם ממליצים להגיע לביקור לפחות פעם בשנה. בנוסף, אם יש לכם בעל חיים ממש מבוגר, מומלץ להגיע אחת לחצי שנה לביקור שגרתי אצל הווטרינר שלכם.
דברים שווטרינרים ממליצים: רופאת חיות מחזיקה ראש מוטה של כלב שוכב

5. מומלץ לבקר אצל הווטרינר גם כשלא צריך

הדבר החשוב הזה נשמע אולי לא הכרחי, אך למעשה הוא יכול לפתור הרבה בעיות התנהגות אצל חיות המחמד שלכם בעת ביקור אצל וטרינר כשתצטרכו זאת. וטרינרים רבים מסבירים כי מומלץ להביא את חיות המחמד שלכם למרפאה גם אם הן לא צריכות טיפול, זאת על מנת שיכירו את המקום, האנשים הפעילים במקום והריחות שבו. זכרו כי העובדים במרפאות הללו נמצאים שם כדי לעזור לכם ולבעלי החיים שלכם, לכן מומלץ להגיע איתם כשהם בריאים וליצור להם חוויה חיובית. יתרה מזאת, כאשר בעל חיים מזהה את המקום שאליו הוא מגיע, את הריחות והאנשים שנמצאים בו, זה מרגיע אותו ומאפשר לעובדים לבצע את העבודה שלהם בצורה טובה יותר.

6. כנות ושקיפות בעת ביקור מצילים חיים

זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל וטרינרים רבים מעידים על כך שחלק נכבד מבעלי חיות המחמד נוטים להחסיר פרטים או לא לספר כלל דברים שחשוב לדעת אותם לפני מענק טיפול מתאים לחיה. כולנו מבינים כי חתולים או כלבים אינם מסוגלים לספר לווטרינר מה מפריע להם, לכן עלינו לדווח ולתאר את כל הסימנים הגלויים ולענות על השאלות של הווטרינר בכנות רבה. לדוגמה, האם כבר נתנו גלולות לחיית המחמד שלך? האם לא הצלחת לתת לחיה שלך תרופה שנרשמה לו? ועוד שאלות רבות ואחרות. זכרו כי הכנות שלכם היא הדבר העיקרי שיכול לעזור לווטרינר לטפל בחיית המחמד שלכם. 
דברים שווטרינרים ממליצים: רופא חיות מסתכל בעינית לעיניו של חתול

7. וטרינרים לא פותרים בעיות התנהגות

כשאנו מגיעים לווטרינר, ברוב המקרים זה בעקבות חשש או התפרצות של מחלה שיש לחיית המחמד שלנו ולעתים על הדרך אנחנו גם מחפשים תשובות לבעיות התנהגות שונות שיש לה. אם הכלב שלכם נושך אנשים וחפצים או שהחתול שלכם שורט ידיים של אנשים כל הזמן, הווטרינר הוא לא הכתובת לכך מפני שהוא לא יכול לפתור את הבעיה הזו. היוצא מן הכלל הוא שאם זה מצב שבו ההתנהגות הבעייתית התרחשה רק לאחרונה ויש סימנים כגון חוסר רעב שיכולים להצביע על התפתחותה של מחלה. אם חיית המחמד שלכם תוקפנית ברוב הזמן, אתם צריכים לפנות אל צינולוג, מאלף או פסיכולוג – מומחה שעוסק בבעיות התנהגותיות בקרב חיות מחמד.

8. אין צורך במתן ויטמינים אם התזונה של בעל החיים מאוזנת

רוב מזונות חיות המחמד השונים מגיעים בשקי ענק והם מכילים בתוכם את כל הוויטמינים והמינרלים הדרושים לתזונה נכונה ומאוזנת. לכן, וטרינרים רבים טוענים כי אין צורך במתן ויטמינים נוספים לחיית המחמד שלכם. עם זאת, אם אתם בוחרים לבשל את האוכל של חיית המחמד שלכם בעצמכם, עדיף לתת להם תוספי ויטמינים מתאימים, כמובן רק לאחר התייעצות בדבר עם הווטרינר שלכם. זכרו כי המומחים בתחום יכולים לעזור לכם לבחור את הוויטמינים שהחיה שלכם באמת צריכה.
דברים שווטרינרים ממליצים: דורי לברדור אוכלים מאותה הקערה

9. היו זהירים עם נתינת בשר נא

ככלל, אנשים שלא מתייעצים עם מומחים שונים כאשר זה נוגע לחיות המחמד שלהם נוטים לעשות הרבה מאוד טעויות. טעות אחת שכזו היא נתינת בשר נא לכלב או לחתול שלכם – מזון כזה הוא באמת מסוכן להם. ראשית, חשוב לדעת כי בשר נא לא יכול לספק לחיית המחמד שלכם את הוויטמינים והמינרלים הדרושים לה. שנית, אם נהגתם להאכיל את חיית המחמד שלכם במזון יבש, המעבר החד למזון גולמי עלול לגרום לשלשולים או לדיסביוזה – חוסר איזון של מיקרואורגניזמים בגוף החיה.

10. אל תתנו לחיות המחמד שלכם תרופות של בני אדם

בדומה לילדים קטנים, שאותם צריך להרחיק מכדורים ותרופות ששייכים לנו המבוגרים, כך צריך לנהוג גם עם חיות המחמד שלנו. אל תשכחו להסתיר תרופות כדי שאלו לא יוכלו למצוא ולאכול אותן בטעות, מפני שתרופות רבות יכולות להיות רעילות ומסוכנות מאוד עבור בעלי החיים שלנו. ישנם מקרים מסוימים בהם וטרינרים ממליצים לתת לחיות המחמד תרופות אנושיותכמו למשל תרופות נגד סרטן או נוגדות דיכאון. בכל מקרה, כדאי לזכור כי מה שחשוב להשיג הוא מרשם של רופא מקצועי – אל תיתנו לחיית המחמד שלכם תרופה שאתם צורכים בעצמכם אם אתם רק חושבים שזה עשוי לעזור, אבל למעשה לא נאמר לכם זאת במפורש.
דברים שווטרינרים ממליצים: כדורים של תרופות

11. רצועות פלקסי מסוכנות לבעלי חיים ברוב המקרים

רצועות פלקסי פופולריות בקרב הרבה מאוד בעלים של חיות מחמד, בדגש על כלבים, זאת בשל האפשרות שניתנת לאחרונים לרוץ כמעט ללא הגבלה. בעזרת הרצועות האלה הם יכולים לרחרח מה שירצו, לפגוש כלבים אחרים ולהחליט לאן ללכת. על פניו זה נשמע אוטופי, הרי כל אחד רוצה שחיית המחמד שלו תרגיש בנוח, אבל למעשה השימוש ברצועות אלה לא כל כך טוב מבחינה בריאותית. רצועות פלקסי יכולות לפגוע בבעלי חיים, כך טוענים וטרינרים רבים ומציגים פגיעות בעמוד השדרה כתוצאה מלחץ הרצועה. חיות מחמד יכולות לפעמים להיפצע תוך כדי משחק עם חיות אחרות, ואם הרצועה ארוכה דיה, היא יכולה להסתבך ולהזיק לחיה שלכם, במקביל לזמן התגובה האיטי שלכם בשל המרחק הרב ממנה שיכול להיות קריטי אם המשחק הופך ללחימה.

12. הרדמה היא דבר קשה, אבל לעיתים הכרחי

הרדמה של בעל חיים אהוב היא אחת ההחלטות הקשות והכואבות ביותר שיש לעשות, הן לבעלים והן לווטרינר המבצע. הרי אי אפשר באמת למצוא רגע מתאים – תמיד נדמה כי אפשר לחכות עוד יום, לנסות תרופות אחרות או פשוט לקוות לטוב, אבל בכל מקרה אתם מאשימים את עצמכם במצב הזה. עם זאת, זכרו כי אם חיית המחמד שלכם סובלת ממחלה חשוכת מרפא וניסיתם כל שביכולתכם לטפל בה בעזרת ניתוחים, תרופות וכדומה, אך עדיין לא הצלחתם לשפר את המצב, במקרים רבים עדיף להרדים אותה כך שלא תסבול עוד. חשוב מאוד לזכור שאם כבר החלטתם לבצע את הפעולה הזו, הישארו עם בעל החיים שלכם ככל שתוכלו וכמה שיותר קרוב למועד ההזרקה, מפני שגם אתם, כמוהם, רוצים להיות אחד ליד השני עד הסוף.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.