print header

14 בעלי חיים מוזרים ומפתיעים שכנראה לא הכרתם עד היום!

 ארץ ישראל התברכה בכמות מרשימה של מיני בעלי חיים מיוחדים, אבל ממלכת החיות מלאה בהפתעות וביצורים מוזרים שכנראה מעולם לא שמעתם עליהם. לכן אנחנו רוצים להזמין אתכם להכיר 14 חיות יוצאות דופן, שאת חלקן הגדול כנראה שמעולם לא הכרתם. החל מהיפופוטם ננסי ועד לדג שקיים כבר יותר מ-100 מיליון שנים, אתם מוזמנים לצפות בתמונות הבאות ולהכיר את המגוון האדיר של בעלי החיים שבעולמנו.
 

1. דג זהב מסוג עין שמימית - Celestial eye goldfish

לאחר שהם נולדים הדגים האלו נראים רגילים למדי, אבל כעבור כ-6 חודשים העיניים שלהם מסיימות לעבור תהליך של שינוי זווית כלפי מעלה, והתוצאה יוצרת מראה מפתיע למדי. למרות מוזרותו, מאפיין זה הוא בעל יתרונות רבים, כשאחד מהם הוא סיוע לדגים האלו למצוא מזון, ואף על פי שאין להם סנפירי גב, הם נחשבים לשחיינים זריזים בעלי יכולת תמרון טובה.

חיות מוזרות: דג זהב מסוג עין שמימית

2. אואקרי - Uakari

לקופים האלו יש שיער זהוב ועבה, אך ראשם קירח לחלוטין והפנים שלהם בהחלט עוזרים להם לבלוט כמעט בכל מצב. כאשר קופי אואקרי בריאים, צבע העור שלהם יהיה אדום כהה והוא יהפוך לבהיר יותר אם הם חולים או חלשים, מה שהפוך אותם לבני זוג פחות מושכים בעיני נקבות אואקרי.

חיות מוזרות:  אואקרי

3. סולנודון קובני - Cuban solenodon

כפי ששמם מרמז, את היונקים אוכלי החרקים האלו אפשר למצוא באי קובה, שם למרבה הצער הם נפגעו מאוד מהתפתחות האוכלוסייה האנושית וכיום הם נתונים בסכנת הכחדה. ראוי לציין שמדובר באחד ממיני היונקים הארסיים היחידים בעולם, והרוק שלהם מאפשר להם לטרוף לא רק חרקים, אלא גם ציפורים, לטאות ומכרסמים שונים.

חיות מוזרות: סולנודון קובני

4. קונדור קליפורני - California condor

זהו עוף היבשה הגדול ביותר בצפון אמריקה, שמתהדר בגוף בעל משקל ממוצע של 8-9 ק"ג ובמוטת כנפיים של 2.5-3 מטרים. הקונדור הקליפורני חי כיום רק באזור הגראנד קניון והפארק הלאומי ציון שבארה"ב, שם הם לפעמים עפים 250 ק"מ ביום, ולפעמים אף יותר, בחיפוש אחר פגרים שאותם הם אוכלים.

חיות מוזרות: קונדור קליפורני

5. קוף חוטמני - Proboscis monkey

לקופים האלו יש 2 מאפיינים עיקריים ששווה לציין, שאת הראשון מבניהם אתם וודאי מזהים בקלות בתמונה. מעבר לאף שמעניק להם את שמם, קופים אלו גם נחשבים למיוחדים גם בשל ההליכה הזקופה שלהם שמאפיינת את הדרך שבה הם מתניידים על היבשה וגם חוצים מעברי מים רדודים, למרות שהם נחשבים לשחיינים מיומנים.

חיות מוזרות: קוף חוטמני

6. עטלף רפאים - Ghost bat

זהו אחד מעטלפי החרקים הגדולים ביותר בעולם, וכאשר מחברים לעבודה הזאת אוזניים גדולות, אף מאיים ושיניים חזקות, מתקבל יצור שאף אחד לא היה רוצה לפגוש בלילה אפל. למרבה המזל, היונקים המעופפים האלו חיים רק באוסטרליה, ובלילות הם צדים לא רק חרקים, אלא גם עכברים, עופות, זוחלים גדולים ועטלפים אחרים שאותם הם הורגים על ידי נשיכה בצוואר.

חיות מוזרות: עטלף רפאים

7. כבש המושק - Muskox

במבט ראשון קשה להחליט אם החיה הזו היא כבש או שור, וניתן לראות אותה ברחבי גרינלנד, צפון קנדה ואלסקה. לזכרים של "כבש-השור" יש בלוטות מתחת לעניים שמפיצות ריח מושק חזק לאחר שהם מגרדים אותן, בעיקר לצורך משיכת נקבות בעונת הייחום.

חיות מוזרות: כבש המושק

8. לוויתן דלוע-ראש - Melon-headed whale

למרות שמו, יונק זה הוא למעשה סוג ומין יחיד במשפחת הדולפינים בעל קשר קרוב ללווייתן הקטלן, וכמוהו מדובר בבעל חיים טורף שעיקר מזונותיו הם דיונונים. מבנה הגוף של בעל החיים הזה מזכיר טורפדו בשל הראש המעוגל שלו, שלרוב מתאפיין בצבע אפור שמבדיל אותו משאר חלקי דלוע הראש.

חיות מוזרות: לוויתן דלוע-ראש

9. חולדת הרעמה - Maned rat

למרות השם המטעה, מדובר במין של מכרסם ששייך למשפחת האוגרים, וזה מסביר את הפרווה המרשימה והזנב הארוך שלו. מתחת לשערות השחורות והלבנות שלה החולדה הזאת מסתירה מנגנון הגנה יעיל מאוד: בלוטות עור בצדי הגוף שמפרישות רעל שמרתיע טורפים ואף מסוגל להרוג אותם.
חיות מוזרות: חולדת הרעמה

10. בסיליסק מצוי - Common basilisk

כשתראו את הלטאה הזאת אתם לא צריכים לחשוש לחייכם, וזאת למרות המפלצת המיתולוגית בעלת המבט המאבן שהעניקה לה את שמה. יחד עם זאת, אין ספק שהבליטות שעל ראשן והיכולת של הלטאות האלו לרוץ וללכת על המים בהחלט יפתיעו אתכם. את המראות האלו אפשר לראות במרכז אמריקה ובמדינת פלורידה שבארה"ב, שם הבסיליסק המצוי חי.

חיות מוזרות: בסיליסק מצוי

11. היפופוטם ננסי - Pygmy hippopotamus

למרות שמם המטעה, יונקים אלו ננסיים רק ביחס לקרובי משפחתם הגדולים, ועדיין מדובר בחיה שיכולה להגיע לאורך של 150-177 ס"מ ולמשקל של 180-275 ק"ג. כמו קרובי משפחתם המוכרים, ההיפופוטמים הננסיים מותאמים היטב לחיים ביבשה, אך הם מבלים פרקי זמן נכבדים בתוך גופי מים כדי לצנן את גופם ולשמור על לחות העור שלהם. מדובר בבעל חיים לילי ומתבודד שעל פי איגוד השימור העולמי נשארו רק כ-3,000 פריטים ממנו בטבע, לכן קשה מאוד לחקור את התנהגותם בתנאים טבעיים.

חיות מוזרות: היפופוטם ננסי

12. אנפת גוליית - Goliath heron

בהתאם לשם המחייב, מדובר במין האנפה הגדול ביותר בעולם, שמצוי בעיקר באפריקה (דרומית למדבר סהרה), ויש גם אוכלוסיות קטנות בדרום ודרום מערב אסיה - אפילו כאן בישראל! גובה אנפת גוליית ממוצעת הוא כ120-152 ס"מ ויש לה מוטת כנפיים באורך של 185-230 ס"מ. באופן עקרוני אנפות גוליית אינן נודדות ממקום למקום, אך הן יינטשו את סביבת המחייה שלהן אם התנאים בבית הגדול המקורי שלהם ישתנו לרעה.

חיות מוזרות: אנפת גוליית

13. דג האליגטור - Alligator gar

אורכו של הדג הגדול והעתיק הזה (חוקרים משערים שהמין הזה קיים כבר יותר מ-100 מיליון שנים), יכול להגיע ל-3 מטרים וכפי שאתם וודאי מנחשים מדובר בדג טורף שעיקר מזונות הוא דגים אחרים, אך גם סרטנים עופות מים ויונקים קטנים. יש לו יכולת נדירה למדי לנשום מתחת למים וגם באוויר הפתוח, מאפיין שימושי מאוד כשהביצות והנהרות שבהן הוא חי באמריקה הצפונית והמרכזית מתייבשות.

חיות מוזרות: דג האליגטור

14. טווס קונגו - Congo peafowl

בשונה מהטווסים הגדולים שאנו מכירים, טווסי קונגו מגיעים לאורך ממוצע של 64-70 ס"מ, כאשר הנקבות קטנות יותר מהזכרים ונוצות הזנב שלהן הרבה פחות צבעוניות ומרשימות. הבדל נוסף בין ציפורים אלו לטווסים הכחולים המוכרים הוא שמדובר במין מונוגמי - כלומר הזכרים והנקבות נקשרים לכל חייהם ומבלים את מרבית זמנם ביחד. נכון להיום מדובר במין שנמצא במצב פגיע מבחינת מצב שימורו ותפוצתו, ובטבע ניתן למצוא אותו רק ביערות קונגו.

חיות מוזרות: טווס קונגו

מקור התמונות: imgurfrank woutersCymothoa exiguaSnowmanradioDerkartsCyril di BisceglieQuartlMichelle Jo

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.