print header

12 הסימנים לכך שהכלבים שלכם חכמים במיוחד

רובנו אוהבים חיות מחמד וכיום ישנה מודעות רבה ועלייה באימוץ חיות בית שונות כגון חתולים ובעיקר כלבים. לגבי האחרונים, לא פעם נאמר כי הם החברים הטובים ביותר של האדם, והתקשורת שיש בינינו מעידה על נכונותו של המשפט היפה הזה. הכלבים שלנו מחזירים אהבה, חום ומביעים גם רגשות שונים וחלקנו הגדול מתגאה בהם, בעיקר בזכות התרגילים שהם מסוגלים לבצע המעידים על חוכמתם. עם זאת, ישנם עוד כמה סימנים שמהם ניתן להקיש שהכלב שלכם הוא אכן יצור חכם במיוחד, כזה עם אינטליגנציה מפותחת מאוד, ולשם כך, אתם מוזמנים להכיר 12 סימנים שיעזרו לכם לבדוק האם הכלב שלכם חכם יותר מאחרים.
 
סימנים שהכלב שלכם חכם: כלב מסתכל למצלמה עם ראש מוטה הצידה

1. הם מסוגלים לזכור פקודה שלימדתם אותם לפני שנה

ניתן ללמד גורי כלבים עוד בשלב מוקדם פקודות שונות שיחקקו בזיכרונם לאורך זמן, אך ניתן לעשות זאת גם כשהם בוגרים. ההבדל המהותי שהופך את הכלב שלכם לחכם בעניין זה היא העובדה שהוא יזכור את הפקודות שלכם, גם אם לא השתמשתם בהם לאורך זמן. מאמן ומומחה התנהגות הכלבים רוברט קברל טוען כי אם לימדתם כלב ללכת לאחור ולא עבדתם איתו על פקודה זו במשך שנה, אם הוא חכם דיו הוא יזכור איך לעשות זאת כשיידרש.

2. הם מסוגלים להבין ולפתור צעצועי אוכל

המצב בו הכלבים שלכם יסרבו לאוכל הוא נדיר מאוד, וכך ניתן לבדוק האם הם חכמים במיוחד. ישנו מגוון רחב של צעצועי אוכל לכלבים בהם שמים את המזון והם צריכים למצוא את הדרך שבה הם יוכלו לאכול ממנו. קברל טוען כי כלבים חכמים נוטים לפתור חידות שכאלה במהירות יתרה משאר הכלבים. בדקו האם הכלב שלכם חכם בעזרת צעצוע שכזה, אחד שתוכלו להכין בבית בעזרת בקבוק קטן שתעשו בו חור בגודל של האוכל שלו, כך שהוא יצטרך לנדנד את הבקבוק כדי שהאוכל ייפול. אם הכלב שלכם הצליח לפתור זאת, סימן שהוא חכם במיוחד.
סימנים שהכלב שלכם חכם: כלב שוכב ואוכל

3. הם מסוגלים למצוא את הדלת הפתוחה

חלק מהכלבים הם אמני בריחה מעולים במיוחד, ולמרות שדבר זה יכול לתסכל מאוד את בעליהם, למעשה זהו סימן לאינטליגנציה גבוהה. קברל מסביר כי אחת הדרכים לבדוק מיומנות זו היא לתת לכלבים שלכם לצאת מדלת אחת, לסגור אותה ואז לפתוח דלת אחרת. הכלבים החכמים ביותר יוכלו למצוא את דרכם חזרה פנימה או החוצה, גם אם נקודות היציאה והכניסה המקוריות שלהם סגורות.

4. הם מביאים לכם צעצועים כדי לשחק

הרבה כלבים ייהנו ממשחק של משיכת חבל או זריקת צעצועים והשבתם, אבל כלבים חכמים ייזמו את המשחקים האלה מרצונם הפרטי. קברל מסביר כי אם הכלבים "מדברים" אליכם, מלטפים אתכם, מביאים לכם צעצועים או מבצעים דברים שלימדתם אותם מרצונם הפרטי סימן שרמת האינטליגנציה שלהם גבוהה במיוחד. ולא, נביחות פרועות וקפיצות ממקום למקום הן לא התנהגויות שלימדתם אותם.
סימנים שהכלב שלכם חכם: שני כלבים רצים על גשר כשלאחד מהם יש חבל בפה

5. הם מתכרבלים אתכם כשאתם עצובים

אין מישהו שלא חווה עצב או כעס במהלך חייו, בין אם זה יום נוראי שעבר עליכם בעבודה ועד מריבה עם בן הזוג, הכלבים שמסוגלים להרגיש את רגשותיכם, בעלי אינטליגנציה מפותחת במיוחד. קייטי ניטי, מומחית להתנהגות כלבים, מסבירה כי כלבים חכמים נוטים להבין נכונה את הרגשות של בעליהם וינקטו בצעדים שונים על מנת לנחם אותם. למשל, אם הכלבים שלכם באים להתכרבל איתכם או שהם מסרבים לעזוב אתכם עד שמצב הרוח שלכם משתנה, סימן שהם חכמים במיוחד, שימו לב רק שאתם נותנים גם להם את תשומת הלב במידת הצורך.

6. הם מבינים מה המשמעות כשאתם אורזים

מידי פעם רובנו אוהבים ליהנות מחופשה ממושכת בארץ או בחו"ל, בזמן שהכלבים שלנו נשארים בחסותם של אחרים או במעונות מיוחדים. אך האם שמתם לב אי פעם להתנהגותם של הכלבים שלכם כשאתם אורזים את התיקים לחופשה? ניטי מסבירה כי כלבים חכמים נוטים לבחון, להתבונן ולשים לב לצעדים שלכם, כאלו שמשפיעים ישירות עליהם. למשל, הם מסוגלים להבין את משמעות האריזה ולהתנהג בצורה לא רגילה כמו להיכנס למזוודה, לנסות להסתיר אותה ואפילו להיצמד אליכם באופן יוצא דופן.
סימנים שהכלב שלכם חכם: כלב יושב ליד מזוודה

7. הם מבקשים תשומת לב

כל הכלבים אוהבים שנותנים להם תשומת לב שבאה לידי ביטוי בליטופים, משחקים וגירודים, אבל אלו בעלי האינטליגנציה המפותחת יודעים גם לדרוש את זה. ניטי גורסת כי כלבים חכמים יותר ייגשו אליכם ויניחו את ראשם תחת ידיכם ויזיזו אותו על מנת להנחות אתכם ללטף אותם, או שהם אפילו יניחו את כף רגלם עליכם בתנועת ליטוף כמעין הנחייה ודוגמה של איך הם רוצים שתלטפו אותם. שימו לב, אם הכלב שלכם נוהג לעשות זאת ולאחר זמן מה הוא מפסיק, כנראה שאתם לא נותנים לו מספיק תשומת לב וכדאי שתשקיעו בו זמן.

8. הם זהירים

כשאנו לוקחים את הכלבים שלנו לטיולים רגליים ברחבי העיר, חשוב מאוד ללמד אותם לעצור לפני חציית כביש במקום מסומן. הווטרינר איבון ברנדבורג טוען כי אם הכלב שלכם נעצר לפני חציית כביש, כשלא לימדתם אותו, זה סימן לכך שהוא בעל אינטליגנציה מפותחת יותר משאר הכלבים. ברנדבורג מסביר כי כלבים שנוטים לנקוט משנה זהירות במצבים מסוימים כגון חציית כבישים, כניסה למקום חדש, פגישה עם אנשים זרים ועוד, חכמים הרבה יותר.
סימנים שהכלב שלכם חכם: כלב יושב באמצע דרך עפר

9. הם מסוגלים ללמוד תרגילים חדשים מהר

את רוב הכלבים, אם לא כולם, ניתן ללמד מספר פקודות והרגלים, כשלחלקם זה פשוט ייקח קצת יותר זמן מאחרים. ברנדבורג מסביר כי כלבים הלומדים פקודות, תרגילים והרגלים חדשים מהר יותר, מראים סימנים ברורים לאינטליגנציה מפותחת. למשל, אם אתם צריכים להגיד לכלב שלכם מספר פעמים "לא" כשהוא קופץ על אנשים זרים, הוא די חכם להבין את הסיטואציה. אך אם אמרתם לו רק פעם אחת את המילה "לא" סימן שהוא מבין אתכם מהר יותר וכתוצאה ישירה מכך, הוא חכם הרבה יותר.

10 .הם מכירים דרכים שונות

כולנו לוקחים את הכלבים שלנו לביקורים אצל וטרינרים שונים, ממש כמו שאנו לוקחים אותם לגינות הכלבים ולטיולים סביב הבית. אם הכלבים שלכם מתרגשים בכל פעם שהם מתקרבים לפארק הכלבים, או לחלופין מראים סימני דאגה בדרך לווטרינר, זהו סימן שהם חכמים במיוחד. דבר זה לא רק אומר שהם מסוגלים לזהות את הסביבה שלהם, אלא גם יכולים לזכור את הדרך לשם. ברנדבורג מסביר כי ההכרות שלהם במיקומים ובכיווני הדרך השונים הם סימנים ברורים לאינטליגנציה מפותחת משאר הכלבים.
סימנים שהכלב שלכם חכם: כלב רץ על גשר

11. הם יודעים איך לבצע פעולות רק מהתבוננות

כפי שציינו לעיל, היכולת של הכלבים שלכם ללמוד תרגילים חדשים במהירות יתרה מעידה על רמת אינטליגנציה גבוהה. אחת הדרכים שבה תוכלו לבחון זאת היא על ידי בדיקה האם הכלבים שלכם מסוגלים לבצע פעולות רק מהתבוננות עליכם או על כלבים אחרים. מאמן הכלבים המקצועי שאחראי על אימון והכשרת כלבים לצבא ארה"ב, ג'ף פרנקלין, טוען כי כלבים המסוגלים ללמוד לבצע פעולות שונות על סמך התבוננות בבני אדם או בכלבים אחרים שעושים אותן, הם בהחלט מאומנים וחכמים הרבה יותר.

12. הם מסתכלים עליכם כדי לקבל הוראות

ברוב הפעמים אל מול מרבית הכלבים אנחנו אלו שניזום את הפקודות והפעולות שנרצה שהם יבצעו. עם זאת, פרנקלין מסביר כי כלבים המסתכלים באופן טבעי אל בעליהם כדי לקבל הנחיה לפעולה, מראים סימנים של חכמה יתרה. הוא ממשיך וטוען כי כלבים חכמים לא רק ילכו אחריכם ויבצעו את פקודותיכם, אלא גם יחפשו מה לעשות על ידי התבוננות עליכם והמתנה לפקודה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.