print header

9 גזעים מומלצים לכלבי שמירה נאמנים וחכמים

 מעבר לכך שהם חיות מחמד נהדרות שמספקות חברה ושעשוע, לכלבים היו לאורך השנים תפקידים מרכזיים רבים שאותם הם עדיין ממלאים עד היום. אחד מהתפקידים האלו שלרבים מאיתנו עדיין יש צורך בו הוא שמירה, ואמנם יש מספר רב של גזעים וכלבים מכל הסוגים והגדלים שמסוגלים לבצע את התפקיד הזה, אך יש מספר גזעים שידועים בהצטיינותם בתחום, ולא רק בגלל גודלם או האגרסיביות שלהם. לכלבים האלו בדרך כלל יש היסטוריה מיוחדת ותכונות אופי חזקות מאוד, מה שאומר שכל מי שמגדל אותם יכול להיות רגוע שאף זר לא יפגע ברכוש שלו או ינסה לפרוץ לביתו. אם גם אתם רוצים ליהנות מהרגשה שכזאת, הכירו את 9 גזעי הכלבים החכמים שישמרו עליכם מכל סכנה.
 

1. דוברמן פינצ'ר

חזקים, זריזים, אנרגטיים וחכמים - כלבים מגזע זה, שמכונה לרוב פשוט דוברמן, הם כלבי שמירה ועבודה שסבלו בעבר מתדמית של כלבים תוקפניים, אך היום המצב השתפר משמעותית. הם עדיין חשדניים כלפי זרים, תכונת מפתח עבור כלבי שמירה, אך לרוב דוברמן לא יתקוף אם הוא לא מרגיש איום. במקביל, מדובר בכלבים רגועים, רגישים ונאמנים מאוד, שנהנים מפעילות גופנית רבה וזקוקים לשטח מחייה גדול, מה שאומר שהם מושלמים לבתים עם חצר או גינה. קל ללמד כלבי דוברמן לציית לפקודות בסיסיות והם נוחים לאילוף, אך בכל זאת חשוב להקפיד לחשוף אותם להרבה אנשים וכלבים בשנות חייהם הראשונות כדי שיתרגלו לקבל את נוכחותם. 

כלבי שמירה מומלצים: דוברמן פינצ'ר

2. שנאוצר ענק

כלבי שנאוצר ענקיים מגיעים לגובה של עד 70 ס"מ ויש להם תכונות רבות במשותף עם "בני הדודים" שלהם, השנואצר הבינוני והננסי. אלו כלבים עם גוף ריבועי ומוצק, פרווה עבה וצפופה, בדרך כלל שחורה או אפורה, ומשקלם הוא לרוב 27-48 ק"ג לזכרים ו-25-34 לנקבות. לכלבי שנאוצר ענקיים יש אופי קשוח שלפעמים מוביל לעקשנות, אך יש להם גם אינטליגנציה רבה והם נהנים מתרגלי ציות וגם מהגנה על הטריטוריה שלהם. יתרונות נוספים של השנאוצר הם שבניגוד לרוב גזעי הכלבים, כמעט ואין להם ריח והם לא נובחים שלא לצורך. יש להם יצר שמירה מפותח והם לרוב נקשרים בעוצמה רק למספר מצומצם של אנשים, ואל השאר ניגשים בחשדנות או לעיתים או הססנות, לכן חשוב מאוד לאלף את הכלבים האלו מגיל צעיר. באופן כללי, בשל האופי הדומיננטי שלהם יש לנהוג בהם באופן סמכותי רגוע אך תקיף ועקבי, כדי שלא יפתחו בעיות התנהגות.

כלבי שמירה מומלצים: שנאוצר ענק

3. אפנצלר זננהונד

לא כל כלבי השמירה המומלצים הם בהכרח גדולים, והגזע בעל השם שובר השיניים הזה הוא אחד מהם, בגובה ממוצע של 50 עד 56 ס"מ ומבנה גוף בינוני אך מוצק. הכלבים האלו מגיעים מהרי האלפים של שווייץ, שם הם פותחו לצורך רעיית צאן, לכן הם בעלי ביטחון ואופי נוח לעבודה שלא ממהרים לתקוף אף אדם או חיה אלא אם הבעלים שלהם בסכנה, אך הם עדיין נחשבים לחשדניים ולכן לשומרים טובים. ראוי לציין שבניגוד לגזעי כלבים אחרים, לאפנצלר זננהונד אין בעיות גנטיות מיוחדות או נטייה למחלות מסוימות באופן חריג, והם בעלי תוחלת חיי ארוכה למדי של 12-14 שנים. 

כלבי שמירה מומלצים: אפנצלר זננהונד

4. קאנה קורסו

גזע הכלבים העתיק והמרשים הזה פותח ככל הנראה על ידי אנשי האימפריה הרומית, ויש הטוענים שהוא הנצר האותנטי ביותר לכלב המלחמה הרומי. פירוש השם הוא ככל הנראה "כלב שומר" או "כלב מגן", וזהו אחת מהתפקידים שהכי מתאימים לו בשל שלל תכונות שלא קשורות רק לגודלו הפיזי המרשים. אלו גם כלבים סבלניים מאוד שיודעים להיות עדינים בעת הצורך ולהפגין סבלנות כלפי ילדים, מה שהופך אותם גם לכלבי משפחה נהדרים. כמו כן, יש להם אינטליגנציה יוצאת דופן, קל לאלף אותם וחוש הריח שלהם הוביל לכך שבשנים האחרונות נעשה בהם שימוש ככלבי גישוש וחיפוש. למרות כל המחמאות האלו יש לקחת בחשבון שיש לגזע זה שני חסרונות מרכזיים, שהוא נדיר מאוד וקשה למצוא אותו ללא ערבוב עם גזעים אחרים, ושבשל הכוח והאגרסיביות שלהם, קשה מאוד להעניק להם טיפולים רפואיים בעת הצורך.

כלבי שמירה מומלצים: קאנה קורסו

5. רועה גרמני

הרועה הגרמני המוכר והאהוב הוא תוצר של תכנית גידול שהחלה בסוף המאה ה-19, בה הוכלאו מספר גזעים של כלבי רועים אירופיים. לקראת שנות ה-20 של המאה ה-20 החל הרועה הגרמני להתפרסם בתור כלב משטרה, צבא, חילוץ ושמירה. למרבה הצער, אחרי מלחמת העולם השנייה הפופולריות הרבה של הגזע הביאה לגידול פגום והשבחה לא נכונה, וכתוצאה מכך אופיים של רועים גרמניים רבים הפך לתוקפני ומבחינה בריאותית הגזע פיתח נטייה מסוכנת לבעיות בריאותיות באזור האגן. בכל זאת, זהו גזע נפוץ ואהוב מאוד שבעזרת אילוף וגידול נכון יכול להתאים אפילו למשימות מורכבות שדורשות עדינות כמו כלבי נחייה. רועה גרמני באופן כללי מאוד אוהב ילדים ולא יפגע בהם גם אם יציקו לו, כמובן שעד גבול מסוים, אך הוא עדיין תמיד דרוך ואוהב לקבל משימות, במיוחד כאלה שמפעילות אותו מבחינה גופנית.

כלבי שמירה מומלצים: רועה גרמני

6. אקיטה

הכלבים היפניים האלו גדולים למדי, 70 ס"מ גובה בקרב זכרים ו-60 ס"מ בקרב נקבות, וקל לזהות אותם לפי הזנב המתגלגל, הזוויות של העיניים והעובדה שהאוזניים שלהם מכוונות קדימה. כלבים מסוג אקיטה מתנהגים לרוב באופן טריטוריאלי ביחס לרכוש ואין להם ביטחון בזרים, לכן זה לא מפתיע שבעבר הם היו שומרים על הבעלים שלהם בשעת צייד ואפילו סייעו להם במלאכה הזאת. מבחינת אופי, כלבים אלו הם לפעמים בררניים, עקשנים, עצמאיים ושתלטניים. כלב אקיטה מאולף אמנם יכול להגיב בצורה נעימה לזרים שאינם מוכרים לו, אך גם בתוקפנות אם הוא לא חונך כראוי, ולכן הוא לא מומלץ למגדלי כלבים חסרי ניסיון.

כלבי שמירה מומלצים: אקיטה

7. בול מסטיף

אין הסכמה על מקורו של גזע הזה, אך ככל הנראה מדובר בהכלאה בין בולדוג אנגלי למסטיף אנגלי. בהתאם לכך, יש לבול מסטיף אומץ ונחישות כמו של בולדוג לצד נאמנות לבעליו וממדים שמזכירים את המסטיף. למרות גודלם, הכלבים האלו הם זריזים, קלי תנועה, ואין להם שום חשש להשתמש בכוח שלהם אך הם עדיין צייתניים מאוד. בעזרת אילוף נכון ועקבי הם יכולים להיות לכלבי משפחה נהדרים, זאת במקביל לנטילת תפקידי שמירה שבדרך כלל לא מצריכים אימון - כי הגנה על בעליו ומשפחתו היא חלק מהאופי של הגזע הזה. למרות כל התכונות החיוביות האלו, יש לשים לב לתוחלת החיים הקצרה של הגזע הזה, בערך 8-10 שנים, ולמספר רב של בעיות בריאותיות נפוצות, כמו מחלות אגן ודלקות מפרקים. 

כלבי שמירה מומלצים: בול מסטיף

8. צ'ספיק ביי רטריבר

גזע זה שייך למשפחת הרטריברים האהובה והוא התפתח באזור מפרץ צ'ספיק שבארצות הברית במהלך המאה ה-19, ומכאן שמו וגם התפתחות פרוותו הגלית והעמידה למים. בדומה לרטריברים אחרים, גזע זה מוערך בשל המזג הנעים והידידותי לצד העובדה שמדובר בכלב חכם מאוד שתמיד שמח לעסוק בפעילויות שונות. עם זאת, השמחה הזאת לא אומרת שהכלב הזה יאפשר לזרים להיכנס לבית או לחצר שלכם, ובמידת הצורך הוא יודע גם להיות אסרטיבי ותקיף, אך זה תלוי במידה רבה באילוף ובאופי שלו. בהקשר זה חשוב להגיד שכלבים אלו נחשבים באופן כללי לעקשניים וקשים לאימון מצד אחד, אך מנגד הם לומדים מהר, יש להם אומץ רב והם אוהבים מים כמעט כפי שהם אוהבים את המשפחה והבעלים שלהם.

כלבי שמירה מומלצים: צ'ספיק ביי רטריבר

9. בורבול - מסטיף אפריקאי

הגזע המרשים הזה נחשב לאחד מסוגי הכלבים החזקים ביותר בעולם; יש לו לסת חזק, מסת שריר צפופה, משקל מכובד שיכול להגיע עד ל-90 ק"ג ועם זאת הוא לא מוגשם או איטי. מקור הגזע בכלבים ששירתו את המתיישבים ההולנדים באפריקה, מכאן מקור הכינוי הנוסף שלהם - מסטיף אפריקאי, שם הם פותחו כדי להגן על חוות התושבים. בשל הנתונים וההיסטוריה האלו זה ברור לחלוטין שהבורבול הוא כלב שמירה מצטיין, אך מה שמפתיע לגלות זה שבמקביל גם מדובר בכלב שנחשב למאוד ידידותי, סבלני כלפי ילדים, חכם וקל לאילוף בצעירותו אך עקשן בבגרותו. אם מגדלים אותם כראוי, ניתן אף להרגיל כלבי בורבול לחיים בדירה, אך במקרה שכזה חשוב כפליים להעניק להם פעילות גופנית מספקת ולשחק איתם לעתים קרובות. כלבים שכאלה לא מתאימים למגדלים חסרי ניסיון, אך מי שיודע לגדל אותם בדרך הנכונה יכול לזכות בבני לוויה מדהימים, חברי משפחה נאמנים וכלבי שמירה מצוינים.

כלבי שמירה מומלצים: בורבול - מסטיף אפריקאי

מקור התמונות: NevilleyFausto MorenoBiser YanevClaudio DomizianiNunne Bard

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.