print header

9 צמחים שאפשר לגדל בחלקים מוצלים של הגינה או בבית

 רבים מאמינים שצמחים זקוקים לכל טיפת שמש שניתן לתת להם כדי לשרוד ושאם רוצים לגדל בבית או בגינה צמחים, צריכים לשים אותם בחלקים הכי מוארים כדי שישגשגו. אך התפיסה הזו לא נכונה לכל הצמחים, לכן גם אם יש בבית שלכם חדר שאור שמש אינו מגיע אליו כמעט כלל, או שיש לכם חלק נסתר מהשמש בגינה – עדיין תוכלו לגדל שם פרחים נהדרים שדווקא מחבבים יותר את הצל ולא זקוקים לשמש מרובה כדי לשגשג. אספנו בעבורכם 9 המלצות ל-9 צמחים פרחוניים שבהחלט יכולים לקשט את החלקים הפחות מוארים ושטופי שמש בביתכם ובגינתכם, כדי להוסיף צבע וטבע לכל פינה שרק תרצו.

1.קלתאה מקויאנה (Calathea makoyana)

צמחים שאפשר לגדל במקומות מוצלים: קלתאה מקויאנה

הקלתאה מקויאנה מכונה באנגלית "צמח הטווס", כנראה על שם עליה המפוספסים והמהודרים שבהם היא באמת יכולה להתגאות. הצמח הטרופי ירוק העד הזה מגיע אלינו ממזרח ברזיל, והוא אחד היפים ביותר שתוכלו לגדול בקלות בביתכם כמעט ללא שמש. כדי לגדל את הקלתאה מקויאנה בביתכם כהלכה, אל תמקמו אותה לעולם מול אור שמש ישיר, אלא בתאורה בינונית עד גבוהה לכל היותר. כדאי לזכור גם כי הקלתאה אוהבת לחות – כך שבעונות החמות ניתן לרסס סביבה מים "רכים" (לא מי ברז, אלא מים מורתחים, מסוננים או מזוקקים) ולשמור על העלים לחים ונקיים. בשעות הערב תוכלו גם לראות את המראה המופלא – כיצד עלי הצמח מתקפלים ונסגרים, עד שאור ראשון מגיח שוב ואז הם שוב נפרשים בחזרה.

2. בגוניה רקס (Begonia Rex)

צמחים שאפשר לגדל במקומות מוצלים: בגוניה רקס

הצמח הרב שנתי העמיד והחזק הזה, שמצמיחי עלים מהפנטים במרקם מחוספס ובצבעי סגלגל-אפרפר ששובים את העין, הוא קל מאוד לגידול בבית והוא יוסיף יופי וחיים לכל פינה. הבגוניה רקס לא זקוקה בשום אופן לשמש ישירה, כך שניתן לגדל אותה גם בצל מלא, ובטיפול נכון היא עשויה להחזיק מעמד ולצמוח שנים ארוכות. שימו לב שהיא זקוק לדישון קבוע כדי לשמר התפתחות תקינה ומתאימה, אז דאגו לעשות זאת על מנת להבטיח את צמיחתה.

3. אסטילבה (Astilbe)

צמחים שאפשר לגדל במקומות מוצלים: אסטילבה

צמח הנוי החינני והריחני הזה יניב לכם פרחים יפהפיים בצבעים אדום, לבן, ורוד וסגול – ואחת מהעדפותיו הגדולות הוא אקלים קר וצל מלא. לכן הוא יכול להיות מושלם לגינה מוצלת היטב או לגידול בבית, בתוך עציץ, בחדר שמואר קלות או אף לא מואר כלל. הפרחים היפים שצומחים וגדלים  ממנו קבוצות-קבוצות שובים את העין והלב, ואין צורך לעשות יותר מדי כדי ליהנות מפריחתם – אלא לא לקמץ בהשקייתו, להגן עליו מפני חום ולשמור על האדמה שבה הוא גדל לחה ומועשרת בחומר אורגני. לקראת עונות הסתיו-חורף מומלץ לגזום את חלקיו המתים.

4. שושן הקרפדות (Toad Lilly)

צמחים שאפשר לגדל במקומות מוצלים: שושן הקרפדות

אם אתם רוצים לקשט את הגינה המוצלת שלכם או את ביתכם שבצמח כמותו באמת לא רואים הרבה – שושן הקרפדות הוא אפשרות מעולה עבורכם. הצמח הזה, שנקרא גם טריקירטיס, יניב לכם פריחה של עלים ירוקים, בהירים וכהים, המסודרים על גבעולם בצורה אובלית, וביניהם פרחים לבנים יפהפיים, מנוקדים בסגול, לבן, כחול, צהוב או אדום. הצמח הנפלא והבאמת ייחודי הזה חובב מאוד תנאי צל חלקיים עד מלאים, ואם תשתלו אותו בנקודה הכי קרה שיש בגינה שלכם, כשהוא מוגן מרוחות ואתם דואגים להשקותו כראוי – תוכלו לענג במראהו את עיניכם במשך כל חודשי הקיץ.

5. ספלול נאה (Dutchman's Pipe)

צמחים שאפשר לגדל במקומות מוצלים: ספלול נאה

אם אתם לא מפחדים מלגדל צמח שזקוק להשקיה מרובה אבל ייתן לכם פרחים מיוחדים בצורתם – אז ספלול נאה הוא הצמח שאתם יכולים להכניס אל הבית או הגינה והוא דורש לא יותר משמש חלקית בלבד. הפרחים הגדולים ויוצאי הדופן שהספלול מניב מגיעים לאורך של 8 ס"מ, והם מנומרים בגווני חום, סגול כהה וקרם מעולם אחר ממש – שבמרכזם לוע כהה, המעניק גם הוא לצמח הזה מראה בלתי רגיל, כזה שבזכותו ניתן לצמח שמו באנגלית: "מקטרת ההולנדי". בגידול בתנאים הנכונים, עם השקיה מרובה כאמור, עם הגנה מפני רוחות וחום ואדמה מנוקזת – יכול הספלול להגיע לגבהים נאים ולתפרחת יפה.

6. פריש יפני (Chaenomeles)

צמחים שאפשר לגדל במקומות מוצלים: פריש יפני

הפריש היפני הוא אמנם לא צמח שיגדל לכם באפלה מוחלטת כי הוא כן זקוק לתנאי שמש מסוימים - אך באזורים החמים פה במדינתנו, במישור החוף, בעמקים ובשפלה הפנימית הוא בהחלט ילבלב יותר בעונת החורף-אביב אם תגדלו אותו בתנאי חצי צל. זהו שיח בעל צמיחה איטית שאמנם דורש השקעה, כך שהוא מתאים לגננים המנוסים יותר, אך ההתעסקות סביבו והסבלנות שהוא דורש משתלמות – כי הוא מניב פרחים יפים בעלי צבע אדום עז, עם פירות צהובים קטנים בעלי מראה הדומה לחבושים, שמעלים ניחוח נעים ואפילו מתאימים לשימוש לייצור ריבות או לפתנים. את הפריש היפני אין צורך להשקות יותר מדי אך צריך לדאוג לעשות זאת באופן סדיר, ולאפשר לו לצמוח באזור קריר יחסית בגינה.

7. הידרנג'אה (Hydrangeas)

צמחים שאפשר לגדל במקומות מוצלים: נדנונית

פריחה מרשימה וצבעונית במיוחד, בגווני תכלת, סגול, לילך וורוד – זה מה שתקבלו אם תחליטו לשתול את הידרנג'אה בגינתכם או לגדל אותה בביתכם. הצמח הטרופי הזה שמגיע אלינו במקור מדרום ומזרח אסיה, כמו גם ממרכז ודרום אמריקה, מתאפיין בגודש פריחה מרהיב ובעמידות לא רעה בכלל. אז מה צריך לעשות כדי להצליח להגיע ללבלוב שובה העין של ההידרנג'אה? לא יותר מדי – בסך הכל להקפיד לשתול אותה באזור מואר של הגינה אך ללא שמש ישירה, במצע שתילה מאוורר ועשיר בקומפוסט, ולדאוג להשקות את הקרקע ולשמור עליה לחה, כמו גם לדשן אותה בצורה סדירה ובתוספת ברזל. אם אתם מגדלים את ההידרוג'אה בבית צריך לעשות זאת במקום מואר, ואחרי הפריחה אפשר להעבירה לצל כדי להבטיח את שגשוגה גם בעונה הבאה.

8.  נדנונית (Coleus)

צמחים שאפשר לגדל במקומות מוצלים:

הנדנונית היא צמח מיוחד במינו –אין לה צורך בפרחים כדי להטיל על גינתכם פריחה ססגונית ושובת עין; העלים שלה בשרניים ויוצאי דופן מספיק כדי לעשות זאת, בעזרת שלל גוונים מאדום וסגול כהים ועד לירוק, צהוב וכתום. הנדנונית פורחת בשיאה בימי הקיץ והסתיו, וכמו רבים מהפרחים האחרים שהצגנו לכם כאן לא דורשת טיפול תובעני מדי – היא יכולה להסתפק בצל חלקי עד צל מלא, בהשקיה בינונית ובקטימה מדי פעם עד ללעיתים קרובות, אם רוצים פריחה בעלת מבנה צפוף וגדוש. הנדנונית יכולה ללבלב בצורה מעולה גם אם תגדלו אותה בתוך צנצנת או אגרטל מלאי מים – כמו עוד כמה וכמה צמחים נוספים שתוכלו למצוא בכתבה הבאה.  

9. מונרדה (Monarda)

צמחים שאפשר לגדל במקומות מוצלים: מונרדה

המונרדה היא אמנם צמח שמחבב סביבה שמשית, אבל אין לה בעיה לשגשג גם בתנאי צל חלקיים עד מלאים – בעיקר באזורים החמימים של ארצנו. הצמח בעל הפריחה הסגלגלה המרשימה הזה יכול לקשט את הגינה שלכם בצורה נהדרת וגם לפזר בה ניחוח נעים המזכיר את ריחם של נענע וריחן. המונרדה רגישה ליובש – כך שיש להקפיד להשקותה במידה בינונית עד רבה. כאשר היא פורחת במהלך הקיץ, צריך לדאוג לגזום את ראשי הפרחים שנבלו, ובסתיו, לאחר הפריחה, מומלץ גם לגזום את הצמח נמוך ככל שניתן כדי להבטיח פריחה גם בשנה הבאה.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.