print header

8 צמחים שמשפרים את איכות האדמה

אתם מטפחים את הצמחים שבגינה או בעציצים שלכם, משקים אותם בזמן, מדשנים ואולי גם מעניקים להם חום ואהבה כאילו שהיו בשר ודם, והם עדיין לא מלבלבים כראוי? יתכן שהאדמה שבה הם שתולים לא מכילה את כל החומרים המזינים הנדרשים או שהיא לא מטופחת כמו שצריך. כדי להפוך אותה לטובה יותר לצמחים שלכם, רבים מעדיפים להוסיף לה עוד דשן וקומפוסט, או לקנות חומרים יקרי ערך בשאיפה שהם יעבדו טוב יותר מאלו שכבר ברשותם. היום תגלו שיש עוד דרך שהיא הרבה יותר בסיסית וטבעית – והיא טמונה דווקא בגידולים שאתם שותלים בקרקע! מתברר שיש כל מיני צמחים בעלי יכולות "דישון" מפתיעות, ששתילתם באדמה עשויה לשפר את פעולת החומרים שעימם אתם מעשירים אותה. היום תכירו 8 כאלה, שאפשר לגדל בעציץ או בגינה, וכל אחד מהם יעניק לכם תועלת כמו קישוט הבית בצבעים נפלאים או הצמחת מרכיבי מזון חיוניים, וכמובן – כולם יהפכו בדרכם המיוחדת את האדמה שלכם לבריאה יותר.

1. קומפרי

צמחים שמשפרים את איכות האדמה: קומפרי
הצמח רב השנתי העשבוני הזה ממשפחת לשון הפר, נחשב על ידי רבים כטוב ביותר בכל הקשור להפריית האדמה, ולכן נפתח דווקא עימו. יש לו 30 מינים שמגיעים בצבעים כמו כחול, סגול ולבן, והוא גם משמש כצמח מרפא גם לגוף – ולא רק עבור גינתכם או העציץ שבביתכם. שורשיו צומחים עמוק בתוך האדמה שבה הוא שתול, סופחים ממנה ערכים תזונתיים שלרוב לא זמינים עבור צמחים אחרים, ומרכזים את אותם חומרים חשובים בעלים. היכולת המדהימה הזו הופכת את הקומפרי לקומפוסט וחומר דשן מעולה לצמחים אחרים ובעיקר לירקות שגדלים עימו באותה אדמה.

איך לגדל

 • שתילה: בעומק של 5-10 ס"מ בתוך האדמה.
 • תאורה: חלקית ומוצלת.
 • השקיה: סדירה, אפשר גם בעזרת טפטפת.

2. עולש תרבותי

צמחים שמשפרים את איכות האדמה: עולש תרבותי
הצמח הזה ממשפחת המורכבים כנראה מוכר לכם מצדי דרכים ומשדות באזורים שונים, כאשר המין הנפוץ שלו בארץ הוא העולש המצוי. כמובן שתוכלו לגדל אותו בביתכם או בגינתכם, ובכך לקשט אותם בצבעו הכחול-סגלגל המרהיב. בדומה לשורשי הקומפרי, גם אלו של העולש התרבותי צומחים עמוק באדמה ומעבירים ממנה את המינרלים הנחוצים אל שכניו. בנוסף לכך, הוא גם תורם לפעולת האשלגן שישנה באדמה - פעולה שבדרך כלל מגיעה מהדשן שרבים מכם מוסיפים לה. המינרל הנחוץ הזה מחזק את העמידות שיש לצמחים בפני מחלות, עוזר להם ללבלב כראוי ומסייע להם להחזיק מעמד בבצורת ובחורף.

איך לגדל

 • תאורה: מלאה ושטופת שמש.
 • השקיה: פעם בשבוע, בכמות שתספיק לכך שהאדמה שבה הוא שתול תהיה לחה מספיק אך לא רטובה.

3. בקיה

צמחים שמשפרים את איכות האדמה: בקיה
הבקיה היא סוג של צמח המגיע אלינו ממשפחת הפרפרניים, והוא מונה כ-250 מינים שרובם עשבוניים בעלי פרחים ממשפחת הקטניות. אחד ממיניו שאתם כנראה מכירים הכי טוב הוא בקית הגינה, או בשמו השגור יותר – פול. ניתן למצוא בישראל 24 מינים של הצמח היפהפה הזה, ואם תחליטו לטפח את אחד מהם בחלקה הקטנה שלכם – הוא לא רק יעטר אותה, אלא גם יסייע לדישונה בדרכים רבות. קודם כל, הוא ישמור על רמות תקינות של חנקן באדמה – מינרל נחוץ שמשפיע על ייצור הכלורופיל ועל חומצות האמינו החיוניות להתפתחותם של צמחים. בנוסף לכך, הוא יסייע בסילוק עשבים שוטים שרבים מאיתנו מנסים להעלים מהגינה - לרוב ללא הועיל - והוא גם יוריד את הסיכוי להרס צמחים כתוצאה מסערות וגשמים חזקים.

איך לגדל

 • שתילה: בעומק של מעט פחות מ-1 ס"מ בתוך האדמה.
 • תאורה: חלקית.
 • השקיה: מרובה.

4. אפונה

צמחים שמשפרים את איכות האדמה: צמח האפונה
רבים מאיתנו רגילים לקנות את זרעי האפונה או תרמיליהם המלאים בסופרמרקט, כשהם כבר מוכנים למאכל ולבישול, אך אתם יכולים לגדל אותם בחצר או באדנית שלכם. הצמח הזה ממשפחת הקטניות הוא מטפס שמסוגל להגיע לגבהים של 2 מטרים ויותר, וניתן לגדל אותו על עדן חלון מואר או בעציץ קטן במרפסת. מומלץ לשתול את זרעיו בחודש נובמבר, כדי שהם ילבלבו במלוא תפארתם בעונות החורף והאביב. מעבר לכך שהוא מניב תרמילים שאותם ניתן לשלב בבישול, הוא גם סופח לתוכו חנקן מהאדמה ומסייע לצמיחתם של מרכיבי מזון אחרים שאפשר לגדל בבית, כמו עגבניות, בצלים, דלועיים וסלרי.

איך לגדל

 • שתילה: בעומק של 1 ס"מ.
 • תאורה: מלאה ושטופת שמש.
 • השקיה: מרובה.

5. אלפלפה

צמחים שמשפרים את איכות האדמה: אלפלפה
הצמח עם השם המוזר הזה הוא רב שנתי ודומה מאוד לתלתן, אלא שהוא מצמיח אשכולות של פרחים סגולים קטנים שעשויים לקשט כל חלקה טובה, בעיקר בעונת באביב. הוא גדל לגובה של עד 1 מטר ומערכת שורשיו יכולה להגיע לאורך של 15 מטרים – תכונה נהדרת שמסייעת לו לשרוד בתנאים קשים. בנוסף לכך, הוא עשוי לשפר את פוריות אדמתכם ולהעשיר אותה בחלבונים שנחוצים לה. כדי ליהנות מהיתרונות האלו, קטפו את פרחי האלפלפה ברגע שהם מתחילים לצמוח, טמנו אותם באדמה או שתלו אותם על גביה והניחו להם לדשן אותה. 

איך לגדל

 • תאורה: מלאה ושטופת שמש.
 • השקיה: מרובה.

6. בוראג'

צמחים שמשפרים את איכות האדמה: בוראג'
בוראג' הוא מין של צמחי הנוי הזיפניים, שמגיעים ממשפחות העשבוניים והשיחניים. הבוראג' הרפואי הוא בעל סגולות בריאותיות רבות, כשהוא משמש בין השאר להורדת חום והרגעה, וניתן לגדל אותו בגינות נוי ובעציצים – כדי ליהנות מפרחיו הכחולים-סגלגלים המיוחדים. בנוסף ליתרון הזה, הבוראג' גם עשוי "לרפא" את האדמה או לפחות להועיל רבות לבריאותה, בכך שהוא מאזן את רמות האשלגן שיש בה – מינרל שכבר ציינו את תרומתו הרבה לעיל. בנוסף לכך הוא מספק לאדמה כמות נכבדה של סידן, מינרל נחוץ בעל תפקיד מפתח בכל הקשור למבנה, לחומציות ולמערכת הניקוז הפנימית שלה. בנוסף לחומרים המזינים הללו, הבוראג' תורם לצמחים שגדלים לידו בכך שהוא מגביר את העמידות שלהם מפני מזיקים ומחלות.

איך לגדל

 • תאורה: מלאה ושטופת שמש או מוארת חלקית.
 • השקיה: פעם בכמה ימים. לאחר שהצמח מלבלב – השקו רק לאחר שהאדמה מתייבשת לחלוטין.

7. שינן

צמחים שמשפרים את איכות האדמה: שינן
השינן הרפואי או בשמו המוכר יותר – שן ארי – הוא צמח רב שנתי ממשפחת המורכבים. יש לו שלל יתרונות בריאותיים שמשמשים גם ברפואה העממית, זאת הודות לעליו שעשירים בוויטמינים, בסידן ובברזל. בשל כך והודות לטעמם המיוחד, העלים הללו משמשים למאכל כשהם טריים או מבושלים, ומוסיפים טעם מרענן לסלט. המין הנפוץ של הצמח הזה בארץ הוא שן ארי שעירה, שגדל לרוב באזורים מדבריים ומדבריים למחצה בדרום הארץ, בחודשי האביב. השינן היפהפה שמאיר כל בית או גינה בגווניו הצהובים כמו שמש בוהקת, מסייע לפעולת הקומפוסט בכך שהוא משחרר גז אתן – הורמון של צמחים שמשפיע על תהליכים שונים בגדילה, בהתפתחות ובתגובות שונות שלהם.

איך לגדל

 • תאורה: כל תאורה, אך מומלץ שתהיה מלאה ושטופת שמש. 
 • השקיה: תדירה עד שהאדמה לחה אך לא רטובה.

8. טגטס

צמחים שמשפרים את איכות האדמה: טגטס
הפרח שלדעתנו הוא היפה ביותר ברשימה, וגם הוא יאיר את גינתכם או ביתכם כמו שמש בוהקת אם רק תבחרו לטפח אותו, הוא הטגטס. הוא שייך למשפחת הצמחים המורכבים, ואפשר למצוא אותו בגוונים נוספים כמו כתום ואדום. כדי ליהנות מיופיו הרב, מומלץ לשתול אותו באביב – בערוגה וגם בעציץ. מעבר להוד הרב שלו, הוא גם ניחן בתכונות חשובות שעוזרות לו להילחם במזיקים שונים כמו נמטודות ופטריות שעלולים לפגוע בצמחים האחרים שאתם מגדלים. אם תשתלו אותו לצד קטניות, כמו למשל האפונה שהצגנו מעלה, הוא יעשיר אותן בחנקן – שאת תועלתו לצמחים כבר קודם לכן.

איך לגדל

 • תאורה: מלאה ושטופת שמש.
 • השקיה: מועטה.

מקור התמונות: Bijay chaurasiaAnRo0002AnemoneProjectorsGreg HumeJim Evans

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.