print header

13 סימנים שיעזרו לכם לקרוא שפת גוף של אנשים

למומחים לשפת גוף מספיקות שניות בודדות כדי "לקרוא את המחשבות" של האדם שנמצא מולם, אך למען האמת לא צריך להתאמן במשך שנים ארוכות כדי לפתח את היכולת הזו. כל שדרוש הוא לדעת מה כל תנועה או מחווה מסמלת ומדוע זה כך, וכשמבינים את ההיגיון שעומד מאחורי כל תנוחת יד או הבעת פנים, זה הרבה יותר קל לזהות מה עובר בראשם של אנשים. לפניכם 13 סימנים שיעזרו לכם לקרוא את שפת הגוף של אחרים, ואחרי שתדעו אותם איש לא יוכל להסתיר מכם סודות...
 
סימנים לזיהוי שפת גוף: קולאז' של אישה עם הבעות פנים שונות

1. גבות מורמות הן סימן לאי נוחות

לרוב אנחנו מרימים גבות כשאנו מופתעים, למשל כשאנחנו פוגשים מישהו שלא ציפינו לראות באמצע הרחוב. עם זאת, מחקרים שונים, כדוגמת זה שנערך במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, הראו שגם פחד ודאגה יכולים לגרום לנו להרים גבות. אם אתם מדברים עם אדם אחר על נושא שאתם חושדים שעלול להלחיץ או להדאיג אותו, והוא בתגובה מרים את הגבות - סביר להניח שזה סימן לכך שאותו אדם אכן חווה חששות ודאגות בעקבות דבריכם, ולאו דווקא מצביע על פליאה מצידו.

2. גבות מורמות שפונות פנימה הן סימן לעצב

בהמשך לסעיף הקודם, אם אתם שמים לב לכך שהגבות של האדם שמולכם מורמות אך בה בעת גם פונות פנימה, לכיוון האף, זה סימן מובהק לעצב שהוא חווה. לפי מומחים לשפת גוף זוהי תנועה שקשה מאוד לזייף, ובמחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה נמצא שהיא נוצרת בעזרת תזוזת שרירים שאינם אפילו ניתנים לשליטה מודעת. כאשר אתם שמים לב לתנועה זו של הגבות, תוכלו לדעת שהאדם שמולכם אכן חווה עצב.

3. בהייה בעיניים עם אישונים מורחבים היא סימן למשיכה

העיניים הן בהחלט החלון לנשמה, ובהייה ממושכת בעיניים בזמן שהאישונים מורחבים מעידה על כך שהאדם שמולכם נמשך אליכם ומגלה בכם עניין רב. זהו סימן שלא ניתן לזייף, משום שאין אפשרות להרחיב את האישונים באופן רצוני, ובעזרתו תוכלו לדעת האם האדם שמולכם מתעניין בכם באופן שהוא מעט יותר עמוק מסתם היכרות שטחית.
סימנים לזיהוי שפת גוף: עיניים של אישה ששאר פניה מוסתרות בעזרת סריג

4. בהייה ממושכת מדי בעיניים מעידה על שקרים

אם האדם שמולכם בוהה בעיניים שלכם אך אישוניו אינם מורחבים, ובה בעת הוא מספר לכם דבר מה כשהוא לא מסית את עיניו מעיניכם לרגע, יכול להיות שהוא מנסה להסתיר מכם עובדה מסוימת או שהוא משקר לכם. שקרנים שמודעים לכך שהם אינם דוברי אמת, נוטים לשמור על קשר עין מתוך ידיעה שאם יסיתו אותן הם יחשפו את השקר, אך הבעיה היא שהם שומרים על קשר עין למשך זמן רב מדי, וכך חושפים את עצמם בכל זאת. האדם הממוצע שומר על קשר עין למשך 7-10 שניות, אך אם מישהו בוהה בעיניים שלכם למשך זמן רב יותר מזה תוך כדי שהוא מדבר איתכם, ישנו סיכוי גבוה מאוד שהוא משקר לכם.

5. קמטים בפנים מעידים על חיוך אמיתי וכנה

כשאנשים מחייכים, הם משתמשים בכל שרירי הפנים כדי לעשות זאת – כל עוד אכן מדובר בחיוך אמיתי וכנה. עם זאת, כשאדם מחייך חיוך מאולץ הוא משתמש רק בשפתיים כדי להראות זאת, בעוד שבחיוך אמיתי שרירי הלחיים מושכים את עור הפנים כלפי מעלה ונוצרים קמטים מסביב לעיניים. לחיוך אמיתי יש אפילו שם משלו – חיוך דושאן – ועל פי מחקרים שונים, שהוצגו גם בסקירה זו שנעשתה בשנת 2014תנועת הפנים הזאת היא איננה רצונית ולא ניתן לזייף אותה בקלות. עם זאת, חשוב לזכור שחיוך מזויף יכול להעיד על נימוס והוא לא תמיד סימן רע, כמו למשל מלצר או דיילת אוויר שמגישים משקאות ומחייכים בזמן שהם עושים זאת.

6. מומלץ לשים לב למה שהפה עושה

כמובן שצריך להתייחס למילים שיוצאות מפה של בן אדם, אך לא פחות חשוב לשים לב גם למה שהפה עצמו עושה:
  • לעיסת השפה התחתונה – מעיד על חשש, לחץ וחוסר ביטחון עצמי.
  • כיסוי הפה עם הידיים – מעיד על שקר או על כך שהאדם מנסה למנוע מעצמו להגיד דבר מה פוגעני.
  • שפתיים קפוצות – מעידות על חוסר אמון, אי שביעות רצון או על כך שהאדם מנסה למנוע מעצמו להתפרץ לדיבור של האדם שמולו.
סימנים לזיהוי שפת גוף: אישה נושכת את שפתה התחתונה

7. קו הלסת עשוי להעיד על לחץ או כעס

אחד הסימנים המידיים ללחץ שאדם חווה הוא נעילת לסתות, וגם תנועה זו נחשבת ללא רצונית וככזאת שקשה לשלוט עליה. התנועה מגיעה מהמערכת הלימבית, אשר שולטת על הרגשות שלנו ועל התגובה אליהן, זאת מבלי שיש לנו שליטה עליה. נעילת לסתות מעידה לפעמים גם על כעס שהאדם מנסה לדכא על מנת שלא להראות שהוא זועם.

8. תנועות פנים סימטריות מעידות על כנות

רוב התנועות שתוארו עד כה - כמו גם אחרות שנעשות באופן אוטומטי ולא רצוני בפנים - הן סימטריות, בעוד שתנועות רצוניות, כמו חיוך מאולץ למשל, נעשות לעיתים רק בצד אחד של הפנים. אם אתם רואים למשל "חצי חיוך" על פניו של אדם, אתם יכולים להיות בטוחים שמדובר בחיוך מאולץ, וכך גם בנוגע לכל תנועה אחרת בפנים שאינה סימטרית.

9. כפות ידיים פתוחות שפונות כלפי מעלה מסמלות כניעה

התנועה הזו מושרשת בנו עוד מימי קדם, שכן כשאנו מראים את כפות ידינו החשופות אנחנו מסמלים על כך שאין לנו כלי נשק בידנו, ולמעשה אנחנו חושפים חלק בגופנו שנחשב לעדין –כלומר מראים את הצד הפגיע שלנו, ולעיתים אף מתחננים בצורה זו. זה בדיוק כמו כלב שמתגלגל על הצד וחושף את הבטן שלו כדי להראות כניעה. כשאדם מנסה להסביר דבר מה וכפות ידיו פתוחות ופונות כלפי מעלה, הוא מנסה להראות באופן לא מודע שהוא כנוע ומעוניין להתפייס אתכם.
סימנים לזיהוי שפת גוף: כפות ידיים פונות כלפי מעלה

10. אצבע מאשימה מסמלת תוקפנות

בניגוד לסימן הקודם, אצבע מאשימה מעידה בדיוק על הדבר ההפוך. כשמישהו מרים אצבע לאוויר הוא בעצם מסמל החזקת מקל בידו, ותנועה שכזו נעשית על מנת לשלוט באדם באמצעות הפגנת תוקפנות – האדם שמולכם, שמבצע תנועה שכזו, כביכול מנסה "להכות" אתכם. התנועה הזו גם גורמת לאדם שהיא נעשית מולו לחוות פחד באופן אוטומטי, לכן מומלץ להיות מודעים אליה ולהשפעה שלה כדי להימנע מאותה תחושה.

11. נגיעה בצוואר מעידה על לחץ

אדם לחוץ מנסה להגן על החלקים הפגיעים ביותר בגופו; זהו דחף פרימיטיבי שמושרש בנו עוד מימי קדם, ולכן הוא אוטומטי וקשה מאוד לשלוט עליו. כשאדם מרגיש לחוץ, מבלי לשים לב הוא עשוי להרים יד אחת ולכסות את צווארו, ממש מתחת לאזור הגרוגרות. ישנו מקרה שבו תנועה זו משתנה והופכת לתנועה אחרת – אצל נשים בהריון הידיים יורדות אל הבטן ומכסות אותה, וזוהי למעשה תגובה אוטומטית המגנה על העובר.

12. ידיים או רגליים שלובות מביעות התנגדות

רבים נוטים לחשוב שידיים שלובות מעידות על התגוננות, ולמרות שזה נכון לעיתים שהאדם שעושה תנועה זו בעצם מנסה ליצור חוצץ בין גופו לבין האדם שמולו - אם אתם מביעים עמדה או רעיון בפני אדם אחר והוא משלב את ידיו או רגליו, זה יכול להיות גם סימן לכך שהוא מתנגד לדבריכם. ידיים ורגליים שלובות מסמלות על כך שאדם חוסם את עצמו מבחינה מנטאלית, רגשית ופיזית, ולרוב זה נעשה באופן לא רצוני.
סימנים לזיהוי שפת גוף: איש עומד עם ידיים שלובות

13. חיקוי שפת הגוף שלכם מעיד על חיבה, הסכמה ויצירת קשר אישי

אם אתם משכלים את הרגליים שלכם והאדם שמולכם חוזר על הפעולה, או אם אתם מהנהנים בראשכם והוא מהנהן גם בראשו, זה סימן שהוא יצר איתכם קשר אישי, שהוא מחבב אתכם ושהוא אף מסכים עם דבריכם. המידע הזה יעזור לכם מאוד בעת ישיבות משא ומתן או פגישות עסקית, בהן תוכלו לדעת בדיוק עד כמה האדם שמולכם פתוח אליכם ולהצעות שלכם – אם הוא מחקה את שפת הגוף שלכם סביר להניח שתצליחו לסגור עסקה בתנאים שנוחים לכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.