print header

טיפים לניקוי עם אקונומיקה בכל רחבי הבית

  בעבר האקונומיקה כיכבה כחומר הניקוי העיקרי של הבית, אך היום יש תכשירים ריחניים ועדינים יותר שרבים מעדיפים להשתמש בהם. חלקנו אף נרתעים מריחה ועוצמתה של האקונומיקה ועושים בה שימוש בה רק לניקוי אזורים ופריטים בודדים בבית, כמו למשל האסלה או הכביסה הלבנה - אך תתפלאו לגלות שניתן לנצל את חומר החיטוי היעיל הזה גם כמעט בכל אזור אחר, ורק צריך להכיר את "המתכון" הנכון. 

לפני הכל בואו נבין מה זה אקונומיקה?

המילה "אקונומיקה" היא למעשה שם מסחרי של תכשיר מלבין אשר מכיל ריכוז נמוך של נתרן תת-כלורי. השימוש העיקרי באקונומיקה הוא להלבנת פריטים שונים, ביניהם בדים, רצפות ומשטחים שעשויים אבן, כשביכולתה גם לחטא את כולם מפני מושבות של פטריות וחיידקים. 
 
אם משתמשים בה לא נכון, האקונומיקה עלולה לגרום לנזקים שונים; לדוגמה היא מסוכנת מאוד במגע עם העיניים, מומלץ שלא לגעת בה עם עור חשוף והיא עלולה ליצור כתמים על בגדים בעקבות פעולת החמצון שלה. אם מערבבים אותה עם חומר חומצי, היא עלולה אף להיות מסוכנת לנשימה. לכן חשוב להשתמש בה על פי ההוראות ולהקפיד לנקות איתה באופן אחראי ומושכל, ולא לנסות "טריקים" שיישמעו לכם יעילים – אנחנו נספר לכם איך להשתמש בה נכון.
איך לנקות עם אקונומיקה: בקבוק אקונומיקה

איך לנקות כביסה לבנה עם אקונומיקה?

אמנם יש תכשירים חדישים יותר שמבטיחים להלבין את הבגדים שלכם במהלך הכביסה, אך האקונומיקה עדיין מומלצת לשם כך, וזאת מכיוון שביכולתה גם לחטא היטב את הבגדים שאתם מכבסים, מה שחשוב למשל לבגדי תינוקות או בגדי ספורט. 
 
לניקוי עמוק יש להוסיף למכונת הכביסה ⅔ כוס אקונומיקה, ואם יש לכם מכונה מתקדמת ויעילה מאוד בניקוי בגדים, תוכלו להפחית את הכמות ל-⅓ כוס.

איך לנקות כביסה צבעונית עם אקונומיקה?

אנשים רבים לא מודעים לכך שלעיתים ניתן לכבס בדים צבעוניים עם אקונומיקה בבטחה, והכל תלוי בדרך שבה הבדים נצבעו במהלך ייצורם. עם זאת, קשה לדעת מראש אילו בגדים יספגו כתמים ואילו לא, ולכן לפני הכל עליכם לבדוק את תגובת הבד לאקונומיקה על אזור נסתר, למשל בחלק הפנימי של צווארון חולצה, או פשוט לחפש האם יש הערה על כך בתווית של הבגד.
 
אז איך מכינים את האקונומיקה לכביסה צבעונית? ערבבו 2 כפיות אקונומיקה עם ¼ כוס מים והוסיפו למכונת הכביסה. כאמור יש לבדוק את עמידות הבגדים לחומר לפני כן, ואת זה תוכלו לעשות על ידי טבילת מקלון לניקוי אוזניים בתערובת שהכנתם ולחיצה קלה איתו על חלק נסתר בבד. השאירו את הבגד בצד למשך דקה, ואם לא מופיע כתם באזור בו נגעתם עם החומר - תוכלו לספוג את האקונומיקה שנותרה בבד עם מגבת נייר ולהשליך את הפריט למכונת הכביסה בבטחה.
איך לנקות עם אקונומיקה: אישה מחזיקה בגדים צבעוניים מקופלים

איך לנקות את המטבח עם אקונומיקה?

אקונומיקה יכולה לנקות כמעט את כל המטבח, אם רק מכירים את התערובת הנכונה. תוכלו להכין לעצמכם תכשיר ניקוי בסיסי על ידי ערבוב ½ כוס אקונומיקה עם 4 ליטר מים, ואיתו תחטאו את משטחי העבודה, הכיור, האריחים, הרצפות, המקרר ולמעשה כל משטח אחר שאינו נקבובי (למעט כמה יוצאי דופן אותם תגלו בסוף הכתבה).

איך לנקות פלסטיק עם אקונומיקה?

בביתכם יש שלל חפצים שעשויים מפלסטיק ושמצריכים חיטוי באופן קבוע – רובם בעיקר במטבח, אך לא רק:
  • לחיטוי פח זבל מפלסטיק: ערבבו ½ כוס אקונומיקה עם 3 ליטר מים.
  • לחיטוי קרש חיתוך מפלסטיק: ערבבו 2 כפיות אקונומיקה עם 1 ליטר מים.
  • לחיטוי מכסה פלסטיק של תרמוס: ערבבו 2 כפיות אקונומיקה עם 4 ליטר מים והשרו את המכסה בתערובת למשך 2 דקות לפני שתשטפו אותו היטב במים.
  • לחיטוי צעצועים מפלסטיק: ערבבו ½ כוס אקונומיקה עם 4 ליטר מים, השרו אותם בתערובת למשך 5 דקות ושטפו היטב.
איך לנקות עם אקונומיקה: צעצועים מפלסטיק

איך לנקות את חדר המקלחת עם אקונומיקה?

האקונומיקה יכולה לשמש אתכם לניקוי השירותים מהרצפה ועד לתקרה, וכדאי שתעשו את זה, כי אם תרימו את מבטכם מעלה יתכן שתראו שהתפתח לא מעט עובש על הקירות והתקרה של החדר הלח הזה. כדי לנקות את האריחים והקירות מכל אותו עובש, ערבבו ¾ כוס אקונומיקה עם 4 ליטר מים, נגבו את המקומות הללו עם התערובת ותנו לה להישאר בהם 10 דקות לפני שתשטפו אותה עם מים חמים.
 
יתכן שהתפתח גם עובש על וילון המקלחת, ואותו תוכלו לנקות על ידי השלכתו למכונת הכביסה יחד עם ⅔ כוס אקונומיקה. מומלץ לעשות זאת גם אם לא התפתח עדיין עובש, רק על מנת למנוע את האפשרות שזה יקרה. 

איך לנקות רובה בין רצפות ואריחים עם אקונומיקה?

הרובה שבין הרצפות והאריחים עלולה לספוג כתמים לאורך הזמן ואף לפתח עובש, אך אל תתנו לזה להדאיג אתכם. כל שעליכם לעשות כדי להסיר זאת זה לערבב אקונומיקה עם מים חמימים ביחס של 1:1 ולנקות עם התערובת את הרובה. השאירו את התערובת על הרובה למשך 5 דקות, ולאחר מכן השתמשו במברשת שיניים כדי לשפשף אותה. לבסוף נקו אותה עם מים חמימים בלבד ואפשרו לה להתייבש.
איך לנקות עם אקונומיקה: יד מנקה אריחים עם ספוג

איך לנקות ריהוט גינה עם אקונומיקה?

ריהוט הגינה שלכם היה צח ונוצץ כשרכשתם אותו, אך אחרי שנים בחוץ הוא הספיק לשנות מעט את צבעו ואף "לזכות" בכמה כתמים. כדי לנקות אותו ערבבו ¾ כוס אקונומיקה עם 4 ליטר מים, ונגבו את הריהוט בעזרת התערובת. המתינו 10 דקות ולאחר מכן שטפו את הריהוט במים חמים - אך היזהרו שהמים לא ישטפו את האקונומיקה לכיוון הגינה שלכם.

איך לנקות אדניות צמחים עם אקונומיקה?

אמנם אקונומיקה הורגת צמחים, אך היא יכולה גם להגן עליהם אם משתמשים בה לפני שתילתם. כדי לנקות עובש מאדנית או למנוע מחלות בצמחים שתשתלו בה, הכינו תערובת של ½ כוס אקונומיקה עם 4 ליטר מים והשרו בה את האדנית למשך 5 דקות. לאחר מכן שטפו את האדנית עם מים חמים ותנו לה להתייבש באופן טבעי, מבלי לנגב אותה.
איך לנקות עם אקונומיקה: פרחים באדנית

מה אסור לנקות עם אקונומיקה?

אז גילינו שיש הרבה דברים מפתיעים שאפשר ואף מומלץ לנקות עם אקונומיקה, אך יש עדיין כמה דברים שלא כדאי שיבואו במגע עם החומר הזה:
  • משטחי עץ: אמנם האקונומיקה יכולה לחטא אותם, אך אלו הם משטחים שנחשבים נקבוביים, ולכן היא לא מסוגלת לחדור לכל חלקיהם ואין סיבה לחטא אותם בעזרתה. זה כולל רצפת פרקט, בוצ'ר בלוק, ריהוט מעץ וקרשי חיתוך מעץ.
  • שיש גרניט: גם אבן היא משטח נקבובי שעלול לסבול מנזקים בעקבות שימוש באקונומיקה עליו, ולכן מומלץ להימנע מניקוי שיש אבן טבעית בעזרתה. עם זאת, יש מקרה יוצא מן הכלל – אם ישנו כתם עמוק באבן, כמו למשל כזה שנוצר מיין אדום, ולא הצלחתם להסיר אותו בשום דרך אחרת, תוכלו לנסות להשתמש במעט אקונומיקה כפי שהומלץ בסעיף לניקוי המטבח.
  • מתכות: אמנם יש שממליצים לנקות משטחי נירוסטה עם אקונומיקה, אך היא עלולה להזיק להם מאוד מכיוון שהיא מחמצנת אותם. הימנעו משימוש באקונומיקה לניקוי וחיטוי נירוסטה וכלי מטבח שונים ממתכת, זאת אלא אם כן רכשתם תכשיר ניקוי עם אקונומיקה שמיועד להם. לחצו כאן כדי לגלות איך כן מומלץ לנקות אותם.
  • אוכל: בעוד שבמטבחים תעשייתיים אכן משתמשים באקונומיקה לחיטוי מזון - זה ממש לא מומלץ למשק בית רגיל, פשוט מכיוון שסביר להניח שתעשו זאת במינונים לא נכונים ותגרמו לעצמכם יותר נזק מתועלת. כדי לנקות פירות וירקות כמו שצריך, פשוט שטפו אותם תחת זרם מים קרים למשך דקה או שתיים.
דבר נוסף ואחרון שחשוב לציין זה שאסור לערבב אקונומיקה עם כימיקלים וחומרי ניקוי אחרים. השתמשו אך ורק במים כדי לדלל את האקונומיקה, ולעולם אל תשלבו אותה באותו הדלי עם חומר ניקוי אחר שרכשתם או אפילו עם חומרי ניקוי טבעיים – זה עלול להתאדות ולהעלות אדים רעילים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.