print header

9 טיפים חשובים לרכישת בגדים ובדים איכותיים ונוחים

הבגדים שאנו קונים הפכו להיות מצרך נגיש וזול יחסית, שאנו רוכשים בתדירות גבוהה בדרך כלל. אך כמו כל דבר בחיים גם לבדים יש רמות שונות של איכות אשר משפיעות על נוחות הלבוש, עמידות הבגד וכמובן גם על עלותו. מהם הדברים שעליכם לשים לב אליהם כאשר אתם באים לרכוש בגד או מצעים חדשים? האם 100% כותנה הוא דבר המעיד בהכרח על איכות טובה יותר? ומהם הדברים שכדאי שתבחנו היטב בתפרים, בכפתורים וברוכסן של הבגד שאתם מתלבטים לגביו? קצת על ההבדל בין בדים טבעיים לסינתטיים, ועוד 9 טיפים חשובים שאתם חייבים להכיר על טיב, הרכב ונוחות של בדים – הכל בכתבה הבאה. 
 
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: נערה בוחנת מתלה עם בגדים בחנות
 

טבעי מול סינתטי – איזה בד עדיף?

אנשים רבים מעדיפים בדים שמקורם טבעי ומגיע מבעלי חיים וצמחים, כמו כותנה, צמר, פשתן או משי. בדים שכאלה הם "בדים נושמים" שמרגישים בדרך כלל נעימים ואווריריים יותר לגוף, בוודאי במזג האוויר הישראלי שדורש תחלופת אוויר דרך הבגדים שאנו לובשים, אך החיסרון שלהם הוא העובדה שהם נוטים להתקמט ולהתכווץ, וכמובן שהם גם יקרים יותר. לעומת זאת, בדים סינתטיים כמו פוליאסטר, אקרילן, לייקרה ופולי-ויסקוזה (rayon) הם בדים שעשויים בין היתר מפלסטיק, סיבי עצים ופטרו-כימיקלים ומציעים עמידות טובה יותר מפני קמטים, יחד עם יכולת מתיחה ועלות נמוכה יותר. עם זאת, החיסרון של הבדים הסינתטיים הוא שהם פחות נעימים ולגוף ויותר "מחממים". 

האם 100% כותנה משמעותו איכות גבוהה?

גם כאשר אנחנו מסתכלים על תווית הבגד ומגלים כי הוא מורכב מ-100% כותנה, אין המשמעות שהבגד הוא בהכרח הכי איכותי. גם לכותנה יש רמות שונות של טיב שנקבעות מרמת סיבי הבד ודחיסותם. בדים בעלי צפיפות חוטים גבוהה לאינץ' - מידע שתוכלו לגלות על אריזות מצעים ומגבות בעיקר - מעידים על מוצר איכותי, עמיד, אטום יותר (ביחס לשקיפותו) ונעים למגע עם הגוף.
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: תצוגת חולצות מקופלות בחנות בגדים

מהן הנקודות שכדאי לשים לב אליהן בקניית בגד חדש:

לפני שנחשוף בפניכם את מגוון הטיפים לבדיקת איכות של בדים, כדאי לזכור שהדרך הטובה ביותר לבחון בד היא להרגיש אותו  - אל תתביישו למשש בידיכם את הבגד אותו אתם מעוניינים לרכוש טרם הקנייה, וחפשו בדים שהתחושה שלהם היא רכה וחלקה. חשוב לזכור שבד איננו צריך להיות כבד יותר כדי להיות איכותי יותר, כאמור, אלא דווקא בעל רמת דחיסות גבוהה - אותה ניתן לבחון על ידי החזקת הבגד מול מקור אור והתבוננות על צפיפות החוטים שבו.

1. בחנו את רמת הקימוט של הבד על ידי מעיכתו ביד

כאשר אתם רוצים לבחון את עמידות הבד בפני קמטים תפסו חלק ממנו בידיכם ומעכו אותו למשך מספר שניות. אם לאחר שתרפו מאחיזתכם הבד יראה כמו נייר שקימטתם, המשמעות היא שהוא עבר תהליך עם חומר עמילני שמעניק לו את צורתו. אין משמעות הדבר שהבד לא איכותי, להפך, רוב הסיכויים שהוא טבעי ולכן נוטה יותר להתקמט. אך מכיוון שהכלל איננו מחייב וישנם בדים שעשויים מ-100% כותנה או חומרים טבעיים אחרים, ששומרים טוב יותר על צורתם גם לאחר כביסה וייבוש, כדאי שתעבירו על הבגד את מבחן המעיכה הזה כבר בחנות ותבדקו את תגובתו טרם הרכישה, כדי להימנע מהשתעבדות למגהץ
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: הסבר על בחינת רמת הקימוט של הבגד

2. חפשו תפרים צפופים ועבים

איכות התפירה של הבד משפיעה מאוד על נראות הבגד כמו גם על עמידותו, ומעידה רבות על איכותו. כאשר אתם בוחנים בגד בחנות, מתחו את הבד משני צדי התפר שלו ובדקו עד כמה הוא צפוף ועבה. אם אתם נתקלים בתפר שיש בו רווחים, רוב הסיכויים הם שהתפירה איננה איכותית וכך גם הבגד עליו אתם מסתכלים, ואם מדובר בבגד יקר יחסית וכזה שאתם רוצים שיישאר איתכם לאורך שנים – אנחנו ממליצים שתוותרו עליו.  
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: הסבר על בחינת התפרים בבגד

3. העדיפו רוכסן נסתר

אחד מהדברים המתסכלים שיכולים לקרות לכם עם בגד שאתם אוהבים הוא קלקול של הרוכסן. במקרה שכזה, אם אתם לא מעוניינים להיפרד מהבגד לשלום, תצטרכו לגשת לחייט ולבקש שיחליף לכם את הרוכסן או להסתובב עם בגד עם רוכסן לא שמיש. כדי למנוע מצבים שכאלה כדאי לבחון את הרוכסן עוד בחנות הבגדים תוך כדי פתיחה וסגירה תכופה שלו. אם הרוכסן הוא מסוג נסתר, כלומר כזה שרובו חבוי תחת שולי הבד התפור, משמעות הדבר שהוא מוגן יותר מפני היתקעות ועל פי רוב גם יקר יותר. אגב, טיפ חשוב לגבי השילוב בין רוכסנים ואוברולים הוא לרכוש אוברול שיש לו רוכסן עמיד ונגיש בצד הקדמי של הבגד, כזה שיאפשר לכם להסיר אותו במהירות ברגעים בהם אתם חייבים לגשת לשירותים.
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: הסבר על הבדלים בין רוכסנים
 

4. בדקו את המכפלת

המכפלת היא הגימור של כל בגד וזו שמעניקה לו את המראה המוקפד ואת העמידות לאורך שנים. מכפלת טובה בחצאית, מכנסיים או חולצה צריכה להיות בגובה של בין 1-4 סנטימטרים, ואם מדובר במכנסי ג'ינס אז למכפלת צריך להיות תפר ייחודי ומקורי. אם אין לבגד שלכם מכפלת, או שנמצא שם רק תפר במקומה, סביר להניח שאתם מתבוננים בבגד באיכות זולה שתואם לכך גם במראהו המרושל. 
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: הסבר על סוגי מכפלת שונים

5. בדקו את האלסטיות של הבד

בד איכותי הוא בד ששומר על צורתו לאורך זמן. ישנם בדים שונים שמורכבים משילוב של סיבים נמתחים כמו לייקרה ואשר מעניקים לבגד את הגמישות והמתיחה על הגוף, כמו גם את הלבישה הנינוחה שבאה איתן. בגד שכזה יאפשר לנו להתנועע בחופשיות גם אם אכלנו ארוחת צהריים דשנה או העלנו קילוגרם או שניים, אך עלינו לוודא שהרכב הלייקרה ואיכות הבד מאפשרים לו לשוב לעצמו לאחר מתיחה חוזרת וממושכת. ככל שהאלסטיות של הבד טובה יותר – כך הוא ישמור על צורתו ודחיסותו לאורך זמן. 
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: הסבר על בחינת האלסטיות של הבד

6. ודאו שהרוכסן זהה בגובהו וצבעו

מדד חשוב נוסף בכל מה שקשור לרוכסנים שתפורים לנו על שמלות, חצאיות ובגדים נוספים הוא העובדה שהם חייבים להיות שווים. רוכסן טוב שנתפר על בד איכותי ולא נוטה להיתקע, צריך להיות שווה באורכו משני צדיו, ורצוי לצורכי אסתטיקה שיהיה גם זהה לצבע של הבגד. אגב, טיפ חשוב למי שבכל זאת נתקל ברוכסן סורר שמסרב לזוז למעלה או למטה, הוא לעבור על שיניו עם חוד של עפרון בית ספר פשוט, ולראות כיצד הקסם מתרחש והרוכסן חוזר לתפקודו.  
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: הסבר על בדיקת צבע וגובה הרוכסן בבגד

7. התבוננו על התווית  

בגדים שונים שמכילים הרכב בד המערב סיב טבעי וסינתטי ביחסים שונים, עשויים להיות הפתרון לבעיית ההתכווצות והקימוט של בדים ולהכיל את היתרונות משני העולמות. השילוב המומלץ של בדים סינתטיים צריך להיות באחוזים של בין 5-30% - מידע אותו חשוב שתבדקו בבירור על תווית הבגד שאתם מעוניינים לרכוש. יחד עם זאת כדאי לזכור ששילוב הבדים הזה יכול במקרים מסוימים לגרום לפעולה ההפוכה של עיוות הבגד, מכיוון שבדים ממקורות שונים מתכווצים באופן שונה בזמן הייבוש. אם אתם מתלבטים, לכו על חברה או מותג שצברתם ניסיון טוב עם מוצריהם. 
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: הסבר על בחינת תווית הרכב הבד

8. בדקו את התאמת החוטים

אם אתם מתכננים לרכוש בגד שעלותו עולה על כמה עשרות שקלים, כדאי שתשקיעו בו מבט נוסף ותבחנו את התאמת הדוגמאות והתפרים עליו. אם להדפס מסוים אין המשכיות טבעית לאחר התפר בבגד, או אם ישנם חוטים בצבעים שונים שחדרו אל תוך הבד, מדובר בסימנים מחשידים לכך שהפריט נעשה בחופזה ושאיכות הייצור לא הייתה בראש מעייניו של היצרן. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שבגדים רבים מיוצרים כיום במזרח הרחוק, לעיתים בתנאים קשים ובעלויות נמוכות מאוד, ולכן עלינו להבין שישנו גם מחיר לשפע אליו אנו מורגלים.
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: הסבר על התאמת חוטים בבגדים - בתמונה בחגורה

9. שימו לב לכפתורים 

ככל שיצרן של ביגוד ואופנה שם יותר לב לפרטים קטנים, כך עולה הסיכוי שאיכות הבגד בכללותו תהיה גבוהה יותר. דוגמה טובה לכך ניתן למצוא בקרב חברות שמוכרות בגדים עם כפתור חלופי, שמגיע בדרך כלל צמוד לתווית המחיר. אם אתם מודדים בגד שיש בו כפתורים, אל תתעצלו לסגור ולפתוח את כולם כדי לוודא ששום כפתור לא חסר ושהפעולה נעשית במהירות ובנוחות. חור הכפתור (המכונה בעברית אִבְקָה) צריך להיות עם תפר אוברלוק ללא חוטים פרומים, ובגודל התואם את קוטר הכפתור. 
מדריך רכישת בגדים ובדים איכותיים: הסבר על חורי כפתורים תקינים בבגד
מקור התמונות: brightside
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.