print header

11 שגיאות שאנו עושים בסידור וארגון הבית – ואיך לתקן אותן

 רוצים שיהיה לכם בית מעוצב ויפה, ולכן אתם מתאמצים כדי לסדר ולארגן אותו? אני מניחה שאם אפתח את הארון והמגירות שלכם, הם יהיו מסודרים להפליא, ואם אכנס למטבח שלכם אגלה שיש לכם מקרר מאורגן – כי גם בבית שלי המצב דומה, אבל האמת היא שזה ממש לא הכל. מעטים יודעים שלפעמים הדרך הטובה והיעילה ביותר לסדר את הבית ולארגן אותו באופן יעיל, כוללת כל מיני סודות קטנים שנועדו לחסוך לכם מקום ומאמץ. כדי לעזור לכם להבין יותר מה הם הדברים שהופכים את המקום שלכם למסודר באמת, אספתי עבורכם 11 שגיאות קטנות שעשיתי בסידור ובארגון הבית שלי ודרכים חכמות לתיקונן. מכירים מישהו שמקפיד על סידור הבית, או לחלופין אחד שהדירה שלו תמיד מבולגנת? שלחו להם את הכתבה הזו!
 
טעויות בסידור הבית: בית מבולגן

1. אחסון פריטים שונים מאותה קטגוריה – במקום אחד

רבים מאיתנו מעדיפים לאחסן בקופסה אחת פריטים שונים ששייכים לאותה קטגוריה – גם אם הם נבדלים אחד מהשני בגודל. למשל, נשים רבות כמוני נוהגות להכניס לקופסה אחת את כל תכשירי האיפור שלהן, לרבות צלליות, איילנרים וסומקים, זאת למרות שהם שונים האחד מהשני בצורתם, בגדלים שלהם ובשימוש בהם. שיטה שכזו גורמת לקופסאות או לשטחי האחסון להיראות מבולגנים ועמוסים, בעיקר אם יש בתוכם פריטים רבים. יתרה מכך, היא גורמת לכם לבזבז זמן על חיפוש האביזר או החפץ שאתם צריכים. 
 
מה עליכם לעשות: נסו לאחסן את הפריטים שלכם לפי קטגוריות וגדלים. למשל, הכניסו את תכשירי האיפור לקופסה מחולקת שבה תהיה הפרדה ברורה בין סוגי החפצים, למשל: תא אחד לצלליות, שני לסומק, ושלישי לאיילנרים. כך הבית שלכם יהיה יותר מאורגן, וגם תדעו בדיוק מה יש לכם ויהיה לכם קל יותר לגשת לכל פריט.

2. אחסון חפצים בשימוש יומיומי במקומות לא נגישים

גם אצלכם הכוסות או החולצות מאוחסנות על מדפים גבוהים שאפשר להגיע אליהם רק בעזרת שרפרף? גם אם מיקומן נראה חינני והן תמיד מסודרות להפליא, מדובר בטעות ענקית – מכיוון שהרגל שכזה גורם לכם להתאמץ כל הזמן כדי להשתמש בהן. 
 
מה עליכם לעשות: מקמו חפצים שאתם משתמשים בהם באופן תכוף באזורים שקל להגיע אליהם, למשל, על מדף שנמצא בהישג יד. כך, תחסכו לעצמכם המון מאמץ ואולי גם עצבים, ותוכלו לשמור על סדר וארגון בבית.

3. אחסון בקופסאות אטומות ועם הדפסים

קופסאות סגורות ומעוצבות ללא ספק מכניסות אור וצבע, ויכולות להוות דרך מצוינת לקשט את הבית. עם זאת, הן לא תמיד יעילות, מכיוון שהן לא מאפשרות לנו לראות מה יש בתוכן ומאלצות אותנו לזכור היכן אנחנו מאחסנים כל דבר. בנוסף, שימוש בסוגים ובמרקמים שונים של קופסאות באותו חדר, כמו כאלו שעשויות מקרטון בגוונים שונים, לצד כאלו המורכבות מקש, יכול לשוות לבית מראה מבולגן ולא מעוצב.
 
מה עליכם לעשות: קודם כל, השתמשו בקופסאות שקופות שיאפשרו לכם לראות בקלות מה נמצא בתוכן. בנוסף לכך, השתדלו שהן יהיו בגוונים דומים, למשל של כחול או אדום, לפי בחירתכם והעדפתכם, והתאימו אותן לחפצים שהם צריכים להכיל.
טעויות בסידור הבית: מדפים עם חפצים ו-2 קופסאות אטומות עם הדפסים

4. סידור שגוי של בגדים במגירות

רבים מאיתנו רוצים לנצל ביעילות את המקום שיש במגירות שלנו, אך לא יודעים מהי השיטה הטובה ביותר לכך. למשל, במשך שנים אחסנתי את הבגדים המקופלים שלי באופן מאונך שמאפשר לראות את החלק הקדמי שלהם. שיטה שכזו היא אפשרית ויש בה יתרונות, אבל יש דרכים יעילות ממנה שיאפשרו לכם לאחסן יותר פריטים בכל מגירה.
 
מה עליכם לעשות: נסו לאחסן חפצים במגירותיכם באופן אופקי, ותראו כמה מקום מתפנה לכם בתוכן.

5. שמירת מוצרי מזון באריזתם המקורית

כל מי שצורך מוצרי מזון כמו סוכר או דגני בוקר, כנראה שומר אותם בתוך האריזה המקורית שלהם. עם זאת, רבים מאיתנו שוכחים שאריזות שכאלו בדרך כלל מלאות בתכולה אך גם באוויר, ולכן הן תופסות מקום רב שאפשר לנצל לאחסון פריטים שאנחנו באמת צריכים על המדף. בנוסף, הן עלולות לשוות למטבח שלכם מראה לא חינני ואף מבולגן, וזו סיבה מספיק טובה כדי להיפטר מהן.
 
מה עליכם לעשות: התחילו לאחסן את מוצרי המזון שלכם בקופסאות שקופות, שלרוב קטנות יותר מהאריזות המקוריות של המוצרים ומאפשרות לראות מה נמצא בתוכן. כך, תוכלו לאתר בקלות את מרכיב המזון שאתם צריכים, וגם תדעו מתי הוא עומד להיגמר וצריך לרכוש חדש. 

6. תליית כל סוגי הבגדים בארון

למי מאיתנו יש באמת כוח לקפל את כל הבגדים ולסדר אותם על מדפים בארון? הדרך הקלה ביותר לארגן אותם היא פשוט לתלות אותם על קולבים, אם כמובן יש לכם מספיק מקום לכך. עם זאת, הרגל שכזה עלול לגרום לארון שלכם להיות מבולגן יותר, ולהקשות עליכם למצוא בגדים בין כל אלו שתלויים על עשרות הקולבים שלכם. בנוסף, ישנם סוגים שונים של פריטי לבוש שנהרסים בעקבות תלייה, כמו סריגים ובגדים מצמר, או שפשוט לא זקוקים לה, כגון חולצות טי שירט.
 
מה עליכם לעשות: במקרה הזה, הפתרון הוא מאוד פשוט וברור – קפלו את הבגדים שלא זקוקים לתלייה, ושמרו על הסדר שלהם.
טעויות בסידור הבית: בגדים תלויים על קולבים בארון

7. אחסון כל מוצרי הטיפוח והתרופות בארון צר

רבים מאיתנו מאחסנים את מוצרי הטיפוח או התרופות בארון צר, שלרוב נמצא בחדר האמבטיה או במטבח. שיטת הארגון הזו נכונה ויעילה – אך לא כשמדובר בשטח קטן מדי שלא מסוגל להכיל את כל הפריטים והחפצים הללו. לשם המחשה, חשבו על כל הזמן והמאמץ שעליכם להשקיע במציאת תרופה בארון מפוצץ, שכולל לעיתים הוצאה והחזרה של כל מה שיש בו.
 
מה עליכם לעשות: תלו מדפים פתוחים על הקירות שבאזור הארון, זאת כמובן אם יש לכם מקום פנוי לכך, ושימו עליהם בקבוקים יפים וחינניים לרבות בשמים. את הפריטים שאתם רוצים להסתיר, אחסנו בקופסאות גדולות עם מכסה. אם אתם מעוניינים להשתמש בכאלו שהן אטומות, רשמו עליהן מה הן מכילות, למשל, "מוצרי טיפוח לשיער" או "תרופות לשעת חירום".

8. תליית מגנטים ותזכורות רבים על דלת המקרר

הדבר הראשון שבולט במטבח שלי הוא מקרר מלא במגנטים ובדפים עם תזכורות ורשימות קניות, ואני בטוחה שהמצב דומה אצל אחרים. יש שיחשבו שזוהי דרך נהדרת לעצב את הבית, ופתרון נפלא לכל המגנטים שקבלו באירועים השונים שבהם היו. בנוסף, סביבת המקרר היא אזור שבו אנו נמצאים כמה וכמה פעמים ביום, ולכן הסבירות שנקרא את הפתקים שיש עליו היא גבוהה יותר מאשר אם יהיו תלויים במקומות אחרים. למרות כל היתרונות הללו, דעו כי הקישוטים הללו גורמים למטבח שלכם להיראות מבולגן.
 
מה עליכם לעשות: אם חשוב לכם לשמור פתקים לתזכורת ליד המקרר, תלו בסביבתו לוח שעם קטן שעליו תוכלו להצמיד אותם באופן מסודר. את המגנטים שלכם תוכלו לתלות על לוח מגנטי, אותו אפשר למקם היכן שתרצו. ברגע שהלוחות הללו יהיו מלאים – הפסיקו להערים עליהם פריטים ותתחילו לעשות סדר במה שתליתם.

9. הצגת כל הספרים שיש לכם על מדף

מי שהיה נכנס עד לא מזמן לחדר העבודה שלי, היה רואה את כל הספרים שלי מוצגים לראווה – חדשים וחינניים, ישנים ומתפרקים, כריכות דקות לצד עבות, ואפילו ספרים שנרטבו בטעות והתקמטו בעקבות כך. אך הבנתי שסידור שכזה מקנה לחדר מראה מבולגן ועמוס, ואם גם אתם מקמתם את כל אוסף הספרים שלכם על מדף או ארון פתוחים, הגיע הזמן שתשנו כמוני את ההרגל המגונה הזה.
 
מה עליכם לעשות: קודם כל, אל תעמיסו את המדפים והארונות שלכם בספרים, אלא הותירו לפחות 20% לקישוטים כמו פסלים. הניחו על מקומות האחסון הפתוחים הללו ספרים יפים או כאלו שאתם אוהבים וקוראים לעיתים קרובות, ואת השאר – שימו בקופסאות בקרבת מקום.
טעויות בסידור הבית: ספרים על מדפים

10. שמירת מכתבים ברחבי הבית

רבים מאיתנו שמקבלים מכתבים, פשוט נכנסים עימם הביתה ומניחים אותם במקום כלשהו, לעיתים מבלי לזכור היכן; מדי פעם אנחנו משאירים אותם בדלפק שליד הכניסה, לפעמים בשולחן של פינת האוכל, ובמקרים מסוימים גם באחד החדרים. הרגל שכזה לא רק יוצר בלאגן בבית, אלא גם יכול לגרום לכם לשכוח מקיומו של מכתב מסוים ובעל חשיבות, כמו חשבונות שעליכם לשלם.
 
מה עליכם לעשות: הניחו את המכתבים בקופסה או בתא שקופים או פתוחים שימתינו במקום קבוע ליד הדלת. לאחר מכן, כשיהיה לכם זמן, תוכלו לעיין בדואר שקבלתם.

11. אחסון פריטים דומים ביחד

ההיגיון הבריא של כל אחד מאיתנו כנראה ינחה אותנו לאחסן יחדיו פריטים דומים ומאותה קטגוריה, למשל, את כל החולצות על מדף אחד, את זוגות המכנסיים על שני ואת הנעליים על השלישי, הרחק מהאחרים. עם זאת, שיטה שכזו היא לא תמיד יעילה ועוזרת לנו בחיי היומיום, זאת מכיוון שהיא גורמת לנו לערבב בין פריטי הלבוש עימם אנחנו הולכים לעבודה, לבין אלו שמיועדים לבילוי ואחרים שהם רק לבית. כתוצאה מכך, אנו מבזבזים זמן ומאמץ כדי לחפש בגדים באזורים שונים של הארון.
 
מה עליכם לעשות: סדרו את החפצים שלכם לפי שימוש, ולא לפי חלוקה כללית. למשל, ארגנו את המלתחה שלכם לפי קטגוריות כמו עבודה, בילוי ובית, וכך לא תצטרכו לבזבז הרבה זמן בחיפוש פריטי לבוש שונים למטרה מסוימת. 
 

מחפשים עוד שיטות לסידור חכם ויעיל של הבית? לחצו כאן

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.