print header

9 בעיות התנהגות שכיחות של כלבים והדרכים הנכונות לטפל בהן

 רבים מאיתנו נאלצים להתמודד עם בעיות ההתנהגות של כלבנו האהוב, שמתבטאות בנביחות מוגזמות, נשיכות, הריסת רהיטים וכדומה, והבעיה הגדולה ביותר היא שלרוב איננו יודעים מה הגורם למעשים האלו. בשל חוסר ההבנה על מה שבאמת עומד מאחורי ההתנהגויות הבעייתיות הללו, ישנה אפשרות שננסה לטפל בהן בצורה שלא תסייע לכלב ואף תחריף את המצב. זו הסיבה שחשוב שתכירו את 9 בעיות ההתנהגות השכיחות בקרב כלבים ואת הסיבות לקיומן, על מנת שתוכלו לרכוש את הכלים המתאימים שיסייעו לכם להעלים את ההרגלים האלו למענכם ולמען רווחתו של החבר הטוב ביותר שלכם.
 
אישה וכלב
 

1. כלב תוקפני

תוקפנות הינה הבעיה ההתנהגותית השכיחה ביותר אצל כלבים, המתבטאת בנהימות או אף בניסיון לנשוך את האדם אשר ניצב מולם. לתוקפנות ישנן סיבות מגוונות ביניהן פחד, שמירה על טריטוריה, הגנה על משאבים וייתכן גם שהיא מסמלת על מחלה שגורמת לכלב אי נוחות או כאב. 
כלב תוקפני
מה לעשות?
אם אתם נתקלים בתוקפנות שכזו באופן תמידי מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שיאתר את הסיבה לכך וימליץ באילו אמצעים יש לנקוט בהמשך. אם הכלב שלכם מנסה לתקוף אנשים זרים בכל הזדמנות, כדאי לכם לנסות לטפל בהתנהגות באמצעות חיזוקים חיוביים כפי שמתואר בסעיפים הבאים:
 • אם כלבבכם לא מהווה סיכון ממשי ואין צורך באיש מקצוע, התחילו את התהליך בשמירת מרחק בין הכלב לאדם הזר, כאשר התנהגות רגועה מצדו של הכלב תזכה אותו בחטיף.

 • בהמשך עליכם לצמצם את המרחק בהדרגתיות מבוקרת בין כלבכם לאדם שהוא אינו מכיר, ולהמשיך לתגמל אותו בפינוקים כל עוד הוא רגוע וקשוב.

 • פעולה עקבית זו תוביל לכך שהכלב ילמד שעם בואם של זרים מגיעים פינוקים טעימים, ממש כמו בלמידת התניה קלאסית, והוא יבין שמשתלם לו להיות רגוע בכדי לזכות בחטיף הטעים. 

2. עשיית צרכים בבית או בכל מקום לא רצוי אחר

בעוד שעשיית צרכים במקומות לא הולמים הינה תופעה בלתי נמנעת אצל גורים, זו בעיה שעלולה ללוות גם כלבים בוגרים, ועל כן יש צורך לדעת כיצד להגיב כדי למנוע את התופעה בדרך הנכונה.
כלב עושה צרכים
מה לעשות?
 • ראשית יש לשלול בעיות בריאותיות על ידי התייעצות עם וטרינר. אם נמצא שכלבכם בריא, ופשוט לא למד כראוי כיצד לשמור על ניקיון ומהו המקום ההולם לעשיית צרכים, האילוף צריך להיות ממוקד בחיזוקים חיוביים. עצה זו תקפה הן בעת אילוף גורים והן בעת אילוף כלבים בוגרים.

 • חשוב לציין שאסור להעניש במקרים של עשיית צרכים במקומות לא רצויים, מאחר שכלבכם לא באמת מבין על מה הוא נענש, והוא עוד עלול לחשוב שפעולת עשיית הצרכים כשלעצמה היא הבעייתית במקום להבין שמדובר במקום שאינו ראוי לכך.

 • יש לדאוג לתגמל אותו בכל פעם שהוא עושה צרכים בגינה או בזמן הטיול, עד שהוא יבין שמשתלם לו להתאפק.

 • אם יש בבעלותכם גור שנשאר בתוך הבית במשך שעות ארוכות, תוכלו לתחום לו אזור מסוים עם עיתונים, שעליהם הוא יעשה את צרכיו עד שילמד להתאפק.

3. חרדת נטישה

חרדת נטישה מתרחשת כשהכלב מופרד מבעליו ונותר לבדו. בזמן זה, הכלב עלול להפגין התנהגות חרדתית שמתבטאת בלכלוך והרס הבית, שריטת דלתות, חוסר רצון לאכול, בכי מתמשך וכדומה. בנוסף, כשהבעלים חוזר הביתה, הכלב החרד בדרך כלל מתרגש מאוד, ברמה כזו שקשה מאוד להרגיע אותו.
כלב מציץ מגדר
מה לעשות?
 • ראשית, חשוב מאוד לא לעזוב את הבית לפני שאתם נפרדים לשלום מכלבכם, אם תצאו מבלי להיפרד כראוי, הוא לא יבין היכן אתם, מה שיגביר את החרדה שלו.

 • בנוסף, יש לתכנן את לוח הזמנים שלכם ואת זמן ההתארגנות בבוקר, כך שיהיה לכם מספיק זמן להקדיש תשומת לב ראויה לכלבכם. לא ייקח זמן רב עד שהכלב ילמד שמשחק קצר או ליטופים בשעות הבוקר, יובילו לכך שבעוד מספר רגעים תיקחו את המפתחות, תצאו מהבית ותשאירו אותו לבדו, אך הוא גם יבין שכמו שהלכתם כך גם תחזרו.

 • בעת חזרתכם הביתה חשוב ואף קריטי שלא תלהיבו ותלהיטו את כלבכם עליכם להישאר אדישים ככל הניתן, ורק לאחר שהכלב יירגע מעט תוכלו ללטף אותו ולהפגין חיבה.

 • אם שיטה זו לא תניב פירות, מומלץ להתייעץ עם וטרינר או עם מטפל התנהגותי שינסה לפענח את פשר החרדה ויטפל בה בהתאם.

 

4. לעיסת חפצים

לעיסה הינה פעולה טבעית עבור כלבים שמספקת את סקרנותם ומעסיקה אותם, אך היא עלולה להיות הרסנית אם הכלב בוחר ללעוס פריטים חשובים בביתכם, כמו מצעים, נעליים, בגדים וכדומה. ייתכן שכלבכם לועס דברים יקרי ערך בעקבות התרגשות, חרדה או כפי שציינו בגלל סקרנות גרידא. התנהגות זו אמנם יותר מאפיינת גורים, אך אם לא תטפלו בה בזמן היא עלולה להתפתח ולהיות הרסנית אף יותר אצל כלבכם הבוגר. 
כלב לועס כדור
מה לעשות?
 • הצעד הראשון שעליכם לעשות הוא לוודא שהגור או הכלב הבוגר אינו סובל מבעיות רפואיות חמורות. חסכים תזונתיים שנגרמים כתוצאה מתזונה לקויה או טפילים שחיים במעי עלולים להוביל לתסמונת פיקה שיכולה להתבטא בלעיסה של פריטים בביתכם.

 • הצעד השני שיש לנקוט הוא "מזעור סכנות". יש להרחיק מהכלב הסקרן כל דבר שעלול לסכן את בריאותו כמו חומרי ניקוי, עטים, חוטי חשמל וכדומה, וכמובן גם את הפריטים שמושכים כלבים באופן כללי, כמו גרביים, נעליים וצעצועים של הילדים. 

 • לבסוף, יש לספק לכלבכם צעצוע לעיסה שיפיג את השעמום ויסב לו הנאה. יש להימנע מצעצועים שיכולים להתפרק ולהוות סיכון עבור כלבכם, ועדיף להציע לו מספר אפשרויות, כמו כדור, צעצוע לעיסה או עצם בטיחותית.

 • כמובן שאין לתת לו ללעוס פריט שדומה לנעל או לכל דבר אחר שיכול להטעות אותו בהמשך. לאחר שתבצעו את הצעדים הקודמים יהיה לכם קל יותר לתקן את כלבכם אם וכאשר הוא ישגה. אם אתם רואים שהכלב לועס גרביים, קחו אותם ממנו והגישו לו את הצעצוע שמיועד עבורו, תוך כדי מתן חיזוקים חיוביים על כך שהוא מתעסק בפריטים ששייכים לו.

 • במקרה שהוא ימשיך ללעוס ולהרוס חפצים אחרים, אם ניתן, מרחו דבר מה בעל טעם מריר על אותו הפריט, מה שללא ספק ימנע ממנו להתעסק בו בהמשך.

5. תחנונים לאוכל

כלבים רבים נוטים לפתח הרגל לא נעים של תחנונים לטעימות מאותו המזון שאנו אוכלים. במקרה שלא תטפלו בהתנהגות זו הם לא יפסיקו לעשות זאת, מה שבעתיד עלול להטריד את שלוותכם עד לרמה בלתי נסבלת.
כלב מתחנן לאוכל
מה לעשות?
הדרך הטובה ביותר למנוע הרגל שכזה היא להרחיק את הכלב מהאזור שבו שאתם אוכלים. בכל פעם שכלבכם לא יתקרב אליכם ולמזון שלכם, הוא יתוגמל בסיום הארוחה בחטיף אהוב ובליטוף. עם הזמן הוא יבין שהמתנה בצד ללא הפרעה תעניק לו הנאה וחוויה נעימה, מה שיגרום לו לדבוק בהתנהגות ולאמץ אותה.

6. נביחות מוגזמות

כלבים יכולים לנבוח באופן מוגזם כאשר הם מתרגשים, חשים איום או כשהם רוצים לקבל תשומת לב. אך הנביחות המוגזמות הללו עלולות לפגום בשינה שלכם, להפריע לשלוותכם ובו בעת תזכו לקבל מבטים כועסים מהשכנים שמבינים שכלבכם הינו הגורם לרעש.
כלב נובח
מה לעשות?
 • צעקות מעודדות את כלבכם לנבוח יותר כי הוא מאמין שהצטרפתם אליו לקריאות הלהקה. לכן, הכלל הראשון לטיפול בבעיה הוא לדבר בשלווה, בטון רגוע אף תקיף, ואין שום צורך להרים את הקול או לצעוק.

 • כלבים לא מבינים משפטים כמו "תהיה בשקט", "כמה רעש אתה עושה" וכדומה, לכן יש לבחור מילה אחת בלבד כדוגמת "שקט", ולדבוק בה לאורך כל הדרך, עד שהוא ילמד לבצע את הקשר שבין המילה להפסקת הנביחות. 

 • שיטת פעולה אפשרית: כאשר הכלב שלכם נובח אמרו "שקט" בקול שקט ותקיף, והמשיכו כך עד שהוא יפסיק לנבוח. ברגע שהוא יפסיק לנבוח תגמלו אותו בחטיף אהוב. לאחר מספר פעמים שתעשו זאת הוא ילמד לקשר בין המילה "שקט " לחטיף, מה שיגרום לו להפסיק לנבוח ברגע שתצוו עליו להיות בשקט.  

 • כמו כן, יש לציין שישנה אפשרות שתופעת הנביחות נובעת מבעיות רפואיות מסוימות, כך שאם ניסיתם והתאמצתם לאלף את כלבכם והוא ממשיך בשלו, כדאי שתפנו לווטרינר שישלול בעיות שסמויות מהעין.

7. הכלב חופר בכל מקום

למרות שפעולת החפירה שכיחה במיוחד בקרב גזעים מסוימים (כדוגמת טרייר ותחש) יותר מאחרים, רוב הכלבים מוכנים בשמחה לחפור בור בגינה לו רק תינתן להם ההזדמנות. הסיבות לחפירה הינן מגוונות וכוללות שעמום, התרגשות, חרדה, פחד או ניסיון להסתיר את החפצים הנחשקים שלהם. 
כלב חופר
מה לעשות?
 • השתדלו שלא להשאיר את כלבכם בחצר או במקומות פתוחים ללא השגחה, על מנת שתוכלו "לתפוס" אותם בעת ביצוע המעשה, מה שיאפשר לכם להרחיקם מהמקום.

 • אם ראיתם אותו חופרים בזמן אמת, זכרו לא להעניש את כלבכם, מאחר ופעולה זו לא תפתור את הבעיה והיא אף עלולה להחמיר את הסיבה שגורמת לו לחפור.

 • עליכם להבין שככל הנראה כלבכם משועמם ומחפש אחר עניין או תשומת לב, כך שהדרך הטובה ביותר לגרום לו להפסיק היא לשחק איתו ולעייף אותו.

 • עם זאת יש לציין שיש סוגי כלבים שחופרים ככל הנראה בשל המטען הגנטי אותו הם נושאים, והם פשוט "מתוכנתים" לעשות זאת, כך שייתכן שכדאי שתקצו להם אזור מסוים שבו הם יוכלו להגשים את מהותם, או שתקפידו להוציא אותם לטיול במקומות שניתן לחפור בהם.  

8. קפיצות בלתי פוסקות

כלבים שמברכים את בעליהם לשלום קופצים לגובה מאחר שהראש האנושי ממוקם גבוה, והם מנסים להגיע כמה שיותר קרוב אליו. אך הקפיצות הללו, שהתקבלו בתחילה כמחווה מתוקה כשהכלב עוד היה גור קטן, עלולות להוות סיכון ולהוביל לתאונות לא נעימות כשהוא כבר בוגר וגדול. זו הסיבה שיש ללמוד כיצד להרגיע את היצר ההתנהגותי הזה.
כלב לפני קפיצה
מה לעשות?
 • ראשית יש לציין כי כל פעולה שאינה נעימה לכלב, כמו לכוון את הברך שלכם לחזה של כלבכם בעת ניסיונו לקפוץ, עלולה לגרום לו לאי נעימות או לאמונה שמדובר במשחק והיא לא בהכרח תתקן את ההתנהגות הבעייתית.

 • אתם יכולים להפנות את גבכם לכיוונו בכל פעם שהוא מנסה לקפוץ, או לשלב ידיים בלי להשמיע קול או להתייחס אליו.

 • כמו כן, מומלץ ללמד אותו את הפקודה "שב", מה שיסייע לכם להסביר את עצמכם בצורה הטובה ביותר בזמן שהוא מנסה לקפוץ ולהגיע אליכם.

9. נשיכות

בעוד שגורים נושכים כלבים אחרים ואף אנשים כחלק ממשחק ומחקר שהם מבצעים על הסביבה, כלבים בוגרים עלולים לנשוך בעקבות פחד שהם חשים, בשביל להפגין דומיננטיות או על מנת להגן על מישהו שיקר לליבם. 
כלב נושך
מה לעשות?
 • אם כלבכם מפגין דומיננטיות מופרזת, מה שלא פעם הוביל לניסיונות נשיכה שונים, עליכם לשקול לבצע סירוס או עיקור בכדי להקטין את הדחף לעשות זאת.

 • כמו כן, עליכם לשחק עם כלבכם על בסיס קבוע, גם בשביל לחזק את הקשר ביניכם וגם על מנת לטפל באנרגיה העודפת שיכולה להיות מופנית להתנהגויות לא רצויות. עם זאת, יש לשים לב שבעת המשחק אינכם מעודדים התנהגות אגרסיבית כמו משחקי האבקות או משיכת חבל, שיכולים להחמיר את בעיות ההתנהגות.

 • כמובן שאין לאפשר לכלבכם לשוטט חופשי במקומות בהם הם יכולים להוות סכנה לאנשים או כלבים אחרים, אך אין למנוע מהם לגמרי חשיפה לאנשים וכלבים, בכדי שיוכלו ליצור קשרים חברתיים בריאים.

 • אם אתם אלה שנתקלים בכלב משוטט שנראה מאיים, שמרו ממנו מרחק, אל תרוצו או תצעקו בקרבתו, והימנעו מיצירת קשר עין.

מקור התמונות:  Mark Robinson  ,Takashi Hososhima ,Toshihiro Gamo  ,Bas Leenders  ,Daphné  ,Jason Meredith  ,smerikal

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו