print header

15 טעויות נפוצות שעושים בעלי חתולים

  כמעט כל מי שמגדל חתול אוהב אותו עד הגג ורוצה להעניק לו את החיים הטובים ביותר שהוא יכול לקבל – מקום חמים ונעים לשכב בו לנוח, אוכל בריא ומזין שיעזור לו לגדל פרווה נעימה וסביבה שמלאה באטרקציות וצעצועים שיישמרו עליו פעיל ושמח. אך כמו כל "הורה" לחיית מחמד, גם אנחנו עושים לפעמים טעויות פשוט מכיוון שלא ידענו שיש דרך טובה יותר לטפל בחברנו הפרוותי. כל זה עומד להשתנות אחרי שתכירו את 15 הטעויות הנפוצות שעושים בעלי חתולים.
 

1. שטיפת קערת המים והאוכל עם סבון

חוש הריח של החתולים חזק פי 14 מזה של האדם, וריחות חזקים כמו של סבון כלים מרתיעים אותם ומפריעים להם ליהנות מהטעם של המים או האוכל שלהם. לכן אם אתם שמים לב למשל שהחתול שלכם לא מרבה לשתות מקערת המים שלו, יתכן שהסיבה לכך היא שאתם שוטפים אותה עם סבון. נסו לשטוף את הקערות של החתול עם מים חמים בלבד, ואם אתם ממש חייבים להשתמש בסבון כלים, ספקו לחתול קערה חלופית למשך יום-יומיים עד שהריח ייחלש במעט.
טעויות של בעלי חתולים: חתול מול קערת מים

2. שינויים פתאומיים בתזונה

חתולים הם יצורים שאוהבים שגרה, והם ממש לא ששים לטעום מזון חדש ולהחליף בו את הישן. מקור מזון חדש מדאיג את החתולים מפני סכנה שמא הוא לא ראוי עבורם או עלול לפגוע בהם, ולכן החלפה פתאומית לאוכל שאינם מכירים עלולה להיות מפחידה ומסוכנת עבורם. למעשה, מעבר חד למזון חדש עלול אף לגרום לחתול שלכם להקיא או לשלשל, ולכן עליכם לבצע את ההחלפה באופן הדרגתי. במהלך שבוע הוסיפו מעט מהאוכל החדש לאוכל הישן, ובכל יום הגבירו את כמות האוכל החדש והפחיתו את כמות האוכל הישן.  

3. גידול צמחים רעילים לחתולים

לא רבים יודעים שצמחי בית וגינה מסוימים עלולים להיות מסוכנים מאוד לחתולים. הנפוצים ביותר שביניהם הם נרקיס, קיסוס החורש, בת קלה, אלוורה, בגוניה, פיקוס ומינים מסוימים של רודודנדרון (שושנת האלפים). החתולים עלולים ללעוס את העלים של הצמחים האלה, אך גם אם אינם באים איתם במגע האבקנים שלהם יכולים להיצמד לפרווה של החתולים, וכשילקקו את עצמם הם יחדירו לגופם את החומרים הרעילים. הדרך היחידה לגדל צמחים שכאלה יחד עם חתול היא להציב אותם בחדר שלחתול אין גישה אליו או בגינה אם החתול לא יוצא אליה.

4. שימוש בשמנים אתריים ודיפיוזר

כמו הצמחים מהסעיף הקודם, גם שמנים אתריים עלולים להיות רעילים לחתולים, וזאת מאחר שאין לגופם את האנזימים שמאפשרים להם לעכל אותם כמו שצריך. הדרך העיקרית שבה החתול שלכם יכול להיחשף לשמנים אתריים היא על ידי שימוש בדיפיוזר, אך הם עלולים להיות גם מרכיבים בחומרי הדברה מסוימים, במוצרי ארומתרפיה וטיפוח ובתרסיסי ניקוי. החתול עלול לנשום אוויר שמכיל את השמנים האלה, מה שמסוכן מאוד עבורו, או שהם ייצמדו לו לפרווה, וכשהוא יתלקק הוא למעשה יספוג אותם בגופו.
טעויות של בעלי חתולים: חתול מתלקק

5. האכלת עצמות

בניגוד למה שאתם רואים בסרטים המצוירים, חתולים לא באמת אוכלים עצמות של דגים או אפילו של בשר מבושל, משום שאלו עלולים לגרום להם לפציעות בחלל הפה ואף בגרון ובדרכי העיכול. אל תיתנו לחתולים שלכם לאכול שאריות של מזון שאתם בעצמכם לא יכולים ללעוס ולעכל כמו שצריך, ובאופן כללי מומלץ לוודא שהתזונה של החתול תתבסס כמעט לחלוטין על אוכל רטוב ויבש שמיועד לחתולים.

6. גידול חתול ללא אילוף

הידעתם שניתן לאלף חתולים בדיוק כמו כלבים? אולי לא תוכלו ללמד אותם טריקים כמו לשחק פני מת או לילל בפקודה, אך תוכלו לוודא שלא יקפצו על השיש או השולחן ושלא ישרטו את הרהיטים בעזרת אותו הטריק שבו משתמשים לאילוף כלב. כל מה שצריך לעשות זה לבחור מילת פקודה, כמו "די" או "למטה", ולהגיד אותה כשמתרחשת התנהגות שברצונכם למנוע. כשהחתול מבצע את הפעולה הנדרשת, כלומר מפסיק לשרוט או יורד מהשולחן, לחצו על קליקר או הקישו באצבעות ותנו לו חטיף. חזרו על כך למשך מספר ימים ובסופו של דבר החתול יתנהג בדרך שאתם מצפים ממנו.

7. חוסר התחשבות בטבע של החתול

חתולים הם לא כלבים ולא ילדים – הם יצורים ייחודיים עם מאפיינים וצרכים משלהם. לדוגמה, חתולים צריכים לחדד את הציפורניים מפעם לפעם או להתיישב במקומות גבוהים שיספקו להם תחושת ביטחון. אם תצפו מהחתול שלכם שלא לעשות את הדברים האלה אתם תחוו תסכול רב, ולכן מומלץ לספק לו את כל מה שהוא צריך על מנת שיוכל לחיות כפי שהטבע ייעד לו. רכשו עבורו עמוד או קיר גירוד ומתקן גבוה שבו יוכל לשבת בנוחות ובבטחה.
טעויות של בעלי חתולים: חתול יושב על מתקן גירוד גבוה

8. דרישות לקיום אינטראקציה איתכם

חתולים הם יצורים עצמאיים מאוד ורובם לא אוהבים שחונקים אותם בחיבה בכל רגע נתון. הם צריכים את המרחב האישי שלהם מפעם לפעם סתם כדי לנוח לבדם או על מנת להתנקות, לכן חשוב שתעניקו להם חופש בזמנים האלה כשזה נדרש להם. יחד עם זאת, מומלץ לספק לחתול מקום שבו ידע שיוכל לשהות בו ללא הפרעות כלל ובבטחה, כמו למשל מיטת חתול שהיא רק שלו.

9. אחסון מזון לחתולים מחוץ לאריזה המקורית

האריזות של מזון לחתולים מונעות את האפשרות שהאוכל יתייבש, יתקלקל או יאבד מטעמו, ולכן הן בדרך כלל מגיעות עם אפשרות אטימה שמומלץ לנצל ולא לוותר עליה. אם אתם קונים למשל שקית של אוכל לחתולים במשקל 10 ק"ג, יתכן שלא נוח לכם להרים אותה ולהעביר ממנה אוכל לקערה של החתול בכל יום, אך כדאי שלא תחלקו אותה למספר שקיות אחרות או לכלי אחר שאינו אטום ושאינו מיועד לשימור המזון. במקום פשוט הציבו כוס פלסטיק בתוך השקית והשתמשו בה כדי להעביר ממנה מזון אל הקערה.

10. מתן חלב לשתייה

את הטעות הזו עושים דווקא אנשים רבים שמוצאים חתול בודד ברחוב שברצונם לעזור לו לשרוד ולהתחזק. על אף שמדובר בפעולה אדיבה מאוד, חלב פרה עלול לפגוע בחתולים יותר מאשר לסייע להם. הסיבה לכך היא שהחתולים רגישים ללקטוז, ותוך 10-12 שעות מרגע צריכת החלב יחלו לצוץ אצלם בעיות בבטן. חתולים אמורים לשתות רק מים ולאכול מזון יבש או רטוב שמותאם לגילם ולמשקלם.
טעויות של בעלי חתולים: חתול שותה מברז מים

11. חוסר מתן מספיק נוזלים

אתם ככל הנראה מוודאים שקערת המים של החתול שלכם תמיד מלאה, ובכל זאת החתול אינו שותה ממנה. יש חתולים שמעוניינים לשתות מים זורמים בלבד, ועבורם ניתן לרכוש מזרקה שמיועדת לחתולים בררניים. חתולים אחרים יימנעו משתיית נוזלים שנמצאים לצד המזון או ארגז החול שלהם, ועבורם מומלץ להציב את הקערה במקום נפרד. יחד עם זאת, תוכלו להוסיף קצת מים למזון היבש של החתול שלכם, וכן לוודא שיאכל פעם ביום מנה של אוכל רטוב, שיהווה מקור עיקרי בשבילו לצריכת נוזלים.

12. התעלמות מהקאות תכופות

יש אנשים שחושבים שזה בסדר שהחתול מקיא פעם בשבוע, אך זה לא. זה כן טבעי כשזה מתרחש מספר פעמים בשנה או כשהחתול פולט החוצה כדור פרווה, אך הקאה פעם בשבוע מעידה על כך שישנה בעיה בריאותית שדורשת ביקור אצל הווטרינר. אם החתול שלכם אכן מקיא פעם בשבוע, הווטרינר יוכל לעזור לעלות על הבעיה ולספק את הטיפול המתאים או להמליץ על השינוי הנדרש בתזונה.

13. ציפייה שהחתול לא יפגע בחיית מחמד אחרת

חתול הוא חיה מיוחדת בכך שהוא טורף אך גם טרף, ולכן הוא סקרן ותוקפני כלפי הצעצועים שלו, אך בה בעת פחדן ומתחבא מפני יצורים גדולים, כמו למשל בני אדם שאינו מכיר. אם יש בביתכם חיית מחמד אחרת – קטנה או גדולה יותר – יתכן שהחתול יהיה תוקפני אליה מאחר שהוא רואה בה טרף או סכנה. אל תשערו שתוכלו למנוע כל מתקפה של החתול שלכם בזמן, כי החיה הזו לא צפויה ועלולה לתקוף בכל רגע, אפילו אם נראה שהיא נחה וישנה.
טעויות של בעלי חתולים: חתול מסתכל על אוגר בכלוב

14. קילוח חתולים

חתולים יודעים כיצד לטפח ולנקות את עצמם והם לא זקוקים לעזרתכם לשם כך. אם החתול שלכם שונא מים אין כל צורך שתכריחו אותו להתרחץ, ואם הוא בסדר עם זה, מומלץ לעשות זאת פעם או פעמיים בשנה בלבד ולא יותר. במרבית המקרים אין צורך להשתמש בסבון או שמפו, והשטיפה צריכה להתבצע במים בלבד. תוכלו לרכוש גם שמפו ללא מים לחתולים שלא מצריך שטיפה ואשר מסייע להסיר כתמים מהפרווה של החתול.

15. עקירת ציפורניים

אנשים רבים מעוניינים לגדל חתול מבלי להתמודד עם השלכות האפשריות לכך, כמו למשל רהיטים שרוטים או אפילו שריטות בעור, ולשם כך יש פתרון שלמעשה אינו חוקי בישראל, והוא עקירת ציפורניים לחתולים. אי אפשר להדגיש עד כמה מדובר בפעולה אכזרית, כשהניתוח הזה למעשה לא רק מונע מהציפורניים לגדול, אלא קוצץ את קצות האצבעות של החתול. דמיינו שהיו קוצצים לכם את המפרק האחרון של האצבעות – זה מה שהליך שכזה עושה לחתול. זה גם משאיר את החתול חשוף לסכנות מבלי שום יכולת הגנה, מה שעלול לגרום לו להפוך להיות תוקפני מאוד. 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.