print header

8 טיפים לרכב שאפילו הנהגים המנוסים כנראה לא מכירים

 כולנו תקווה כי כל אחד מאיתנו שמחזיק רכב בבעלותו וגם נוהג עליו באופן יומיומי או לעיתים קרובות, מקפיד ללמוד את כללי הכביש המקובלים ויודע כמה חשובים הם דברים כדוגמת תחזוקת הרכב, הטיפול בו והשמירה על הבטיחות בדרך. עם זאת, תחום הנהיגה והרכב הוא כה רחב, כך שגם לאחר עשרות שנים של ישיבה מאחורי ההגה ישנם עדיין נהגים רבים, ותיקים ומנוסים, שלא מכירים את כל הדקויות הקטנות והטריקים היעילים שיעשו את הדרך שלהם לקלה יותר. בדיוק בגלל זה כדאי לכם לעיין ב-8 הטיפים הבאים שיוכלו להבטיח לכם נסיעה נעימה ובטוחה וראש שקט מדאגות.  

טיפים לרכב: יד של אדם מחזיקה בהגה ברכב
 

1. כך תיבדקו אם כל המראות ברכבכם מכוונות נכון

על מנת לצמצם כמה שיותר את הופעת ה"שטחים המתים" - אותם אזורים בכביש שאתם לא מצליחים להבחין בהם במראת הצד שלכם תוך כדי נסיעה - עליכם לכוון את מראות הצד של רכבכם כך שהמכונית שלכם לא תופיע בהם כלל, ואת המראה האחורית כך שתוכלו לחזות דרכה בחלון האחורי של רכבכם בשלמותו. בבואכם לכוון את המראות, עליכם להיות ישובים בכסא הנהג בתנוחת הנהיגה הרגילה שלכם. כדי להיות בטוחים שכיוונתם את המראות נכון תוכלו לנקוט בשיטה הבאה: העמידו את המכונית שלכם כמה מטרים לפני מכונית חונה במקביל למדרכה, העבירו להילוך אחורי וסעו אחורנית עד שתחלפו על פני המכונית החונה. לאורך כל הנסיעה לאחור עליכם לראות במראה את המכונית החונה בלבד, עד שתחלפו על פניה ותוכלו להבחין בה באמצעות ראייתכם הפריפריאלית - וכך תזהו כי אין "שטחים מתים" במראות שלכם.

טיפים לרכב: מראת צד

2. לימדו להבין היכן נמצאים הגלגלים שלכם

אם אתם רוצים להימנע משחיקת צמיגי הגלגל שלכם, מהכנסתם לכל מיני מהמורות הקיימות בדרך או משריטת הצלחות שלכם בעת שאתם מבצעים חנייה במקביל למדרכה, עליכם ללמוד לחוש היכן נמצאים גלגלי הרכב שלכם על גבי הכביש בכל רגע נתון. כדי לעזור לכם להבין זאת ולפתח אצלכם את החוש לכך, עשו דבר פשוט מאוד: קחו בקבוק פלסטיק ריק, מחצו אותו בעזרת רגליכם והניחו אותו על גבי הכביש, לפני רכבכם. כעת היכנסו אל הרכב, סעו ועברו על הבקבוק, ראשית עם הגלגל השמאלי הקדמי ולאחר מכן עם הגלגל הימני – פתחו את החלון, שימו לב לרעש שעושה הבקבוק ברגע שהמכונית עולה עליו, ולמדו לאט לאט את המיקום המדויק של גלגלי הרכב שלכם.  

טיפים לרכב: גלגל רכב

3. היעזרו במראה הצידית ובשמשת הרכב עבור חנייה

חנייה היא לא עסק קל לכולנו – אך אם תכירו את השיטות הבאות לחניה נכונה בעזרת מראות הרכב והשמשה הקדמית, הדבר ייקל בהרבה את המשימה הזאת. אם אתם חונים בחניון או במפרץ חנייה חיצוניים, שם החנייה היא בניצב, סעו קדימה אל תוך מקום החנייה עד שאתם רואים את אבני השפה של המדרכה ניצבות בקו ישר מתחת למראה הצדית שלידכם – כך תוודאו שהרווח בין הרכב שלכם למדרכה הוא הקטן ביותר וגם תמנעו משריטת הפגוש הקדמי שלכם. עבור חנייה במקביל - שעבור הרוב היא מעט יותר מסובכת - הצמידו חתיכת נייר דבק צבעונית במרכז החלק החיצוני של השמשה הקדמית שלכם. התחילו לחנות, בהילוך אחורי כמובן, וברגע שאתם רואים שנייר הדבק נמצא בדיוק במקביל אל המדרכה עצרו וסיימו את החנייה.

טיפים לרכב: חנייה בעזרת המראות
 

4. עברו בזהירות בשלוליות ודאגו לייבש את הבלמים שלכם לאחר מכן

בחודשי החורף הגשומים, מראה שלוליות הענק השרועות על פני הכבישים והדרכים הוא מחזה נפוץ למדי. כאשר אתם נתקלים בכאלו בדרככם, אפילו בקטנות ביותר, פשוט האטו ועברו דרכן באופן המתון ביותר, מבלי להגביר את המהירות או לנסות לעשות כל מיני תמרונים על מנת להימנע מהן. אם תאיצו כאשר אתם עוברים דרך שלולית הרכב עלול להיכנס ל"מצב ציפה" שבו הגלגלים יאבדו כיוון ולא תהיה לכם שום שליטה עליהם, כך שהסיכון לתאונה מזנק. גם לאחר שאתם עוברים בשלום שלולית גדולה, אל תשנו את מהירותכם ואל תכבו את הרכב לפני שאתם דואגים לייבש את רפידות הבלמים שנרטבו כתוצאה מן המים: העמידו את הרכב במצב חניה, לחצו על דוושת הגז והברקס לסירוגין מספר פעמים והחיכוך שיושג מפעולה זאת ייצור חום שיאדה את הרטיבות.

טיפים לרכב: מכונית עוברת בשלולית

5. שימו לב לתנועות שעושים רכבים גבוהים לפניכם

הטיפ הזה הוא לא טכני במיוחד, אך הוא מתקשר לחוכמת כביש פשוטה וברורה למדי: בזמן שאתם נוסעים ברכב וממקדים את עיניכם בכביש, חשוב אמנם שתשימו לב למה שקורה עם הרכב שנמצא לקדמתכם, אך נסו גם לבחון כיצד מגיבים רכבים גבוהים – כדוגמת אוטובוסים ומשאיות – הנמצאים לפניכם בהמשך דרך. חשבו על זה כך: כתוצאה מיתרון הגובה שלהם, הנהגים של הרכבים הללו רואים את הדרך בצורה ברורה יותר מן הנהגים האחרים, ולכן אם אתם שמים לב שהם עוברים בין נתיבים למשל, בהחלט יכול להיות שזה סימן לכך שהם הבחינו בתאונה שהתרחשה בהמשך או ברכב תקוע שחוסם את הנתיב. שימו עליהם עין, ונסו גם אתם לפעול בהתאם למעשיהם.   

טיפים לרכב: תנועת רכבים פרטיים ומשאיות על הכביש

6. בימים קרים עזרו לרכב להתניע באמצעות הדלקת האורות הגבוהים

הטיפ הזה מתייחס לימים הקרים, אז הטמפרטורות – בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות – נמוכות במיוחד והמנוע מתקשה להתחמם, להתעורר לחיים ולהתניע. חשוב שתזכרו שבימים שכאלו, אם הרכב לא נדלק באחת אין זה בהכרח אומר שישנה תקלה או שהמצבר נגמר, לכן אל תאמרו נואש מהר מדי, ונסו ראשית כל להדליק את אורות הרכב הגבוהים, את הרדיו או את האיתותים. תנו להם לעבוד מעט כדי לחמם את המצבר ולאחר כמה דקות נסו להתניע שנית את הרכב - יש בהחלט סבירות גבוהה שהטריק הזה יעבוד לכם ויעורר את המכונית לחיים.


טיפים לרכב: פנים רכב

 

7. הימנעו מסינוור על ידי העברת המראה הקדמית ל"מצב לילה"

למרות שזה כך כבר שנים רבות, לא כל הנהגים יודעים שלמראה הקדמית שברכבם יש שני מצבים: מצב יום – המצב הרגיל והיציב שלה, ומצב לילה, המאפשר לכוון אותה מטה על מנת להימנע מסנוור על ידי אורות הפנסים של כלי הרכב המגיעים מאחוריכם. כל מה שאתם צריכים לעשות על מנת להעבירה למצב זה הוא ללחץ על הכפתור הקטן הנמצא בתחתית מסגרת המראה, ועל ידי כך תוכלו לכוונה כלפי מטה.

טיפים לרכב: מראה קדמית של רכב עם סימון על הכפתור שמאפשר לכוון אותה כלפי מטה

8. אל תפנו את גלגלי הרכב שמאלה לפני שאתם נכנסים לפנייה

במקרה הזה אנחנו מתכוונים למצב שבו אתם מגיעים לצומת או לרמזור לקראת פנייה שמאלה, ומתחילים בהפניית הגלגלים לכיוון שמאל עוד טרם התחלתם בפנייה עצמה. דעו לכם שזאת יכולה להיות תנוחה מסוכנת במיוחד להעמיד בה את רכבכם, כי במקרה שמכונית אחרת נכנסת בכם חס וחלילה מאחור, אפילו אם זו הפגיעה קלה ביותר, אתם עלולים להיזרק באחת אל הנתיב השני כשאתם עומדים כך ומכאן הדרך לתאונה היא כמעט בלתי נמנעת. לכן, טרם הפנייה לעולם אל תפנו את הגלגלים, אלא השאירו אותם במצבם הטבעי עד הרגע שבו אתם נכנסים לסיבוב.

טיפים לרכב: מצב הגלגלים בעת פנייה לשמאל - נכון ולא נכון
אמצו את הטיפים הקטנים הללו ושלבו אותם יחד עם הניסיון וההיכרות ארוכת השנים שלכם עם הרכב, ותראו איך הדרך והנהיגה שלכם יוכלו להשתפר פלאים והראש יהיה שקט יותר. העבירו את המדריך הזה גם לחבריכם הנוהגים, כדי שיוכלו להכיר את הטיפים היעילים האלו. 


מקור התמונות: Bright SideState Farm

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו