print header

15 טיפים לניקיון אבק ברחבי הבית

ניקיון אבק הוא אחד הדברים שרבים מאתנו נאבקים בו במרץ בניסיון לשמור על מראה בית מסודר ונקי, שכן מדובר בלכלוך שמצטבר כמעט על כל משטח, ולעתים נראה לנו שלפני שהספקנו לנקות אותו ממקום אחד הוא כבר מופיע שוב במקום אחר. אם גם אתם מוצאים את עצמכם מפסידים לאבק ב"מלחמה" על הניקיון, תשמחו לדעת שקיימות דרכים שונות ויעילות לניקוי מרבית החפצים שברחבי הבית, ו-15 הטיפים הבאים יעזרו לכם לטפל באבק בקלות וללא כל מאמץ.
 
 

1. היעזרו במרכך כביסה לניקוי מסכים, מראות ומשטחי זכוכית

חשבתם שמרכך כביסה יעיל רק עבור הבגדים שלכם? מתברר שיש לו גם לא מעט יתרונות בכל הנוגע לניקוי משטחים כמו מסך הטלוויזיה או המראות שלכם מאבק. ערבבו מרכך כביסה עם מים ביחס של 1:4, העבירו את התמיסה אל מכל תרסיס ותוכלו לנקות ביעילות משטחים שונים כמו מסכים, מראות, שולחנות זכוכית ומקלחונים. בנוסף להפיכת פעולת הניקיון לקלה יותר, התמיסה הזו תשמור על אפקט הניקיון למשך זמן רב יותר.
 

2. התחילו לנקות מלמעלה

חלק לא מבוטל מהזמן שבמהלכו אנו מנקים את הבית, בייחוד כאשר מדובר בשאיבת אבק, מוקדש לניקיון חוזר של משטחים ואזורים שכבר ניקינו קודם לכן. לפיכך, כיוון שאבק נוטה להתפזר בכל רחבי הבית, התחילו דווקא מאזורים שלרוב אתם מנקים בסוף. מדובר בכל המקומות שקשה להגיע אליהם כמו מאווררים או חלקם העליון של ארונות, שתהליך הניקיון שלהם בסופו גורם לאבק שהצטבר עליהם להתפזר גם באזורים שכבר ניקינו. בפעם הבאה שאתם מנקים את הבית, העדיפו להתחיל מהמאווררים, המשקופים, הארונות, המדפים וכדומה, ורק לאחר מכן לעבור לריהוט ולרצפה.
 

3. חברו גליל נייר טואלט אל שואב האבק כדי לנקות אזורים צרים

אם אתם מעוניינים לשאוב אבק משטחים צרים כמו מסילת החלון למשל, אולם הצינור של השואב שלכם אינו בגודל מתאים, תוכלו לחבר אל הקצה שלו גליל ריק של נייר טואלט. כיוון שמדובר בחומר שניתן לקפל כדי שיתאים את עצמו לחללים הנחוצים, תוכלו להצמיד אותו אל המסילה ללא בעיה ולאחר מכן להפעיל את השואב ולהשתמש בו כרגיל.

4. השתמשו בכפפות בד לאחיזת חפצים עדינים

מעוניינים לנקות מאבק חפצים עדינים כמו מנורות או פסלונים מבלי להותיר טביעות אצבע? לבשו כפפות בד וגשו למלאכה. הניקיון יהפוך ליעיל במיוחד, ותוכלו לאחוז את החפץ הקטן בידיכם מבלי לחשוש שתלכלכו אותו.
 

5. השתמשו בגרביים ישנים לניקיון יעיל וקל יותר

מעוניינים ליישם את הטיפ הקודם אבל אין ברשותכם כפפת בד? אם מדובר במשטח שאינו עדין מדי, גם גרב ישן יוכל לשמש אתכם בהצלחה. גרביים ישנים הם יעילים במיוחד כאשר מדובר בניקיון של תריסים, ואם תשתמשו בגרב עבה תוכלו גם לגרוב אותו מסביב למגב שלכם ולנקות אבק מהאזורים שמתחת לרהיטים. כאשר מדובר בגרבי ספורט, הפכו אותם על צדם הפנימי טרם השימוש כדי לזכות בניקוי יעיל יותר. 
 

6. נקו באמצעות מכחול חפצים בעלי חריצים או עיטורים

מכחול בעל מברשת עדינה יוכל לשמש אתכם להסרת אבק מחפצים שכוללים עיטורים קטנים שקשה לנקות אותם ידנית, כמו גם לניקוי מקלדות מחשב. זה עובד ממש כמו מטאטא מיניאטורי!
 
 

7. שטפו צמחים באמבטיה

הצבת עציצי צמחים ברחבי הבית מאפשרת לקשט אותו ולהעניק לו מראה נעים ואסתטי יותר, אולם במקביל הם הופכים לחפץ נוסף שצובר אבק עם הזמן. כדי לסייע לצמחים שלכם למלא את תפקידם בטיהור האוויר והוספת צבע נעים לבית, הניחו אותם באמבטיה ונקו אותם באמצעות זרם המים. כך תוכלו להשקות ולנקות אותם בו זמנית, ולאחר מכן לאפשר להם להתייבש לפני שתחזירו אותם למקומם.
 

8. מרחו חומרים על משטחי עץ בעזרת מטלית בד

אם עליכם למרוח לכה, שעווה או דבק על גבי רהיטים או משטחי עץ אחרים שתרצו להסיר מהם אבק בעתיד, לא מומלץ לעשות זאת ישירות עליהם מאחר שהחומרים הללו יגרמו לאבק להצטבר מהר יותר. העדיפו למרוח את החומרים קודם כל על גבי מטלית בד, ורק לאחר מכן להשתמש בה כדי לשפשף או למרוח אותם. כך תוודאו שריכוז החומרים נמוך יותר, ותצליחו למרוח אותו בצורה אחידה יותר.
 

9. שאבו שטיחים באמצעות אדים

אם ברשותכם שואב אבק קיטור, השתמשו בפעולתו המשולבת כדי למנוע מאבק לחדור לשכבות הפנימיות של השטיח שלכם. כדי לעשות זאת, שאבו אותו אחת לשבוע, והשתמשו בפעולת הקיטור אחת לחודש. אם תקפידו לעשות זאת באופן קבוע תוכלו לאפשר לילדיכם לשחק עליו ללא חשש מכך שישחקו בערימת אבק.
 

10. נקו אהילים באמצעות רולר לניקוי שיערות

הרולרים עמם אנו מנקים את הבגדים משיער או מאבק יכולים להיות יעילים גם לניקוי משטחים אחרים שעשויים מבדים, כמו אהילים למשל, אשר מומלץ שלא לנקות עם מים. העבירו את הרולר על גבי האהיל מבלי להפעיל לחץ, ותגלו שהאבק מוסר ממנו בקלות.

11. אל תשכחו לנקות גם את הקירות מדי פעם

חלק גדול מהאבק בביתנו עלול להצטבר דווקא על המשטחים שרבים מאתנו לא מנקים, שהם הקירות והתקרה. אף על פי שאין צורך לנקות אותם באופן יסודי על בסיס שבועי, מומלץ להשתמש כל כמה חודשים במגב מכוסה בסמרטוט כדי להגיע אל הפינות של הקירות שלכם ביעילות.
 

12. נקו נורות ביעילות בעזרת אלכוהול

ניקוי נורות עשוי להיות מתסכל מאוד, שכן שימוש במים רק יגרום לאבק להיצמד אל המשטח בעקשנות רבה. עם זאת, אם תרטיבו מטלית במעט אלכוהול ותנקו באמצעותה את הנורה, תוכלו לסיים את המלאכה המתישה תוך מספר דקות.
 
 

13. נקו את פתחי האוורור של המזגן לפני שתנקו את המסננים

ניקוי פתחי האוורור של המזגן חשוב לא רק כדי למנוע נזילות ופגיעה ביעילותו, אלא גם כדי לשמור על הבריאות. אבק שכלוא במזגן ישתחרר אל חלל החדר בכל פעם שתפעילו אותו, והמשמעות היא שהאוויר שתנשמו יהיה מלוכלך. אם אתם מעוניינים להוציא את המסנן כדי לנקותו, כדאי שתתחילו ראשית בניקיון פתחי האוורור באמצעות המברשת הרכה של שואב האבק. כך תמנעו ממצב בו אתם מכניסים אבק לבית מעצם הטלטול וההזזה של המסנן המאובק ממקומו. 
 

14. היעזרו בגרביון על פתח שואב האבק לצורך ניקוי מגירות

רגילים להפוך את תכולת המגירות שלכם בכל פעם שאתם מעוניינים לנקות מהן אבק? על ידי עטיפת פיית שואב האבק בגרביון תוכלו לקצר את משך הניקיון ולשאוב את האבק היישר מהמגירות ללא בעיה. הגרביון יגן על החפצים שבמגירה וימנע מהם להישאב דרך הצינור אל תוך שואב האבק, והמגירות שלכם יתנקו במהירות רבה.
 

15. שמרו על טריות המזון שלכם באמצעות שאיבת סלילי המקרר

האבק שמצטבר על המקרר אינו מתרכז רק בחלקו העליון, אלא מצוי בעיקר באזור הסלילים שלו, אותם תוכלו למצוא בחלק האחורי שקרוב אל הקיר. הסלילים אחראיים על ויסות הטמפרטורה של המקרר, מונעים מהמכשיר להתחמם יתר על המידה ומאפשרים לו לבצע את תפקודו מבלי לצרוך חשמל מיותר. כדי לחסוך כסף ולמנוע מהמקרר לפגוע בטריות המזון שלכם, הקפידו לנקות את הסלילים שלו באמצעות פיית השאיבה הארוכה של השואב.  
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו