maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

הזכויות והמענקים הכספיים העדכניים לניצולי השואה

  למרות השנים הרבות שעברו מאז אירועי השואה, בישראל עדיין חי מספר בלתי מבוטל של ניצולים, וחלק גדול מהם לא מודע לזכויות ולמענקים שמגיעים להם על פי חוק ממדינות ישראל וממשלות זרות. בכתבה הבאה תמצאו את כל הזכויות המעודכנות לניצולי השואה ונרדפי הנאצים, באדיבות הגולש עמי בר, אשר עליו ועל פועלו תוכלו לקרוא בסיומה. שימו לב שבהחלט יתכן כי קיימים עוד זכויות שאינכם מודעים אליהם וביכולתכם לקבל, לכן מומלץ לברר תנאים נוספים לעומק.
 
זכויות ומענקים כספיים לניצולי שואה: מדפים עם ספרים עליהם
 

פנסיה סוציאלית מגרמניה ליוצאי גטאות, כולל טרנסניסטריה וגטאות נוספים שאושרו לאחרונה:

יוצאי גטאות שנולדו לפני שנת 1937, עבדו בגטו תחת כיבוש גרמני וכן הגישו בקשה לקבלת קצבת זקנה מהביטוח הלאומי בישראל, זכאים לקבל קצבה מהמוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה. בתנאים מסוימים ייתכן גם תשלום רטרואקטיבי משנת 1997.
 
אלה שכבר מקבלים את הפנסיה ולא קיבלו רטרואקטיבית משנת 1997, יהיו זכאים בקרוב להגיש בקשה לקבלת השלמה משנת 1997 ועד למועד שהם קיבלו ממנו. יש ניצולים רבים שכבר הגישו ויהיו זכאים להשלמה זו שיכולה להיות מאד משמעותית מבחינה כלכלית.
 
לאחרונה הגרמנים הכלילו בחוק הגטאות אזורים שונים שכוללים בין היתר:
 
  • רומניה - קונסטנצה, גינטה וטקוץ, ובעבר כבר הכירו בטרנסניסטריה, צ'רנוביץ ומוגילב/
  • בולגריה - הרובע היהודי בסופיה, בלגאובגרד, ביאלה, סלאטינה, ברקוביצה, בורגס, דופניצה, וראצה, וידין, וארנה, חאסקובו, טרזיאן, לום, לוקוביט, נובי פאזאר, סטארה זאגורה, סיליסטרה, סליבן, סמוקוב, פילבן, פרדיננד, פאזארדז'יק, צ'ירפאן, קיוסטנדיל, קרנובט, ראזגרד, רוסה ושומן.
  • סלובקיה - ברטיסלבה, ויהן, סרד ונובסקי. 
כמו כן הכירו גם בגטו אמסטרדם, גטו שנחאי בסין ועוד.

זכויות היורשים של יוצאי גטאות (כולל טרנסניסטריה):

האלמנים של יוצאי הגטאות זכאים לפנסיה חודשית לכל החיים. בנוסף, היורשים שהם אלמנים של הניצול או ילדיו או כל יורש חוקי אחר על פי צוואה, יכולים לקבל תשלום רטרואקטיבי אחד עבור התקופה שבין ה-1.7.97 ועד ליום פטירתו של הניצול. בהתאם לתנאים הבאים (האלמנים צריכים לעמוד רק בתנאים 1 ו-3, ושאר היורשים - ילדים או על פי צוואה, צריכים לעמוד בשלושת התנאים יחדיו):                                  

1. הניצול שנפטר עבד בגטו ולא הגיש מעולם בקשה לביטוח הסוציאלי הגרמני. 

2. הניצול נפטר לאחר 27 ביוני 2002.

3. הניצול הגיש בקשה לביטוח הלאומי בישראל לקבלת קצבת זקנה לאחר 1.4.75 (גם אם הבקשה נדחתה או שהניצול עמד בתנאים הנדרשים לקבלת קצבת זקנה, כולל בקשות עבור עקרות בית, אשר נולדו לאחר 1.1.31 ולא הייתה להן בישראל תקופת ביטוח מספקת, כמו כן כולל עולים חדשים אשר עלו לארץ מאוחר, ואשר גם להם לא הייתה תקופת ביטוח מספקת).

גמלה חודשית לכל החיים ממשרד האוצר בישראל ליוצאי רומניה, בולגריה, לוב תוניס ושאר אירופה לפי חוק נרדפי הנאצים:

לישראלים תושבי ישראל שעלו מרומניה בולגריה, תוניס, לוב וחלק משאר אירופה, שחיו או היו עוברים בבטן אימם במהלך מלחמת העולם השנייה, יש זכות חוקית לקבל גמלה חודשית לכל חייהם כניצולי רדיפות הנאצים. את הגמלה משלם משרד האוצר הישראלי.

תושבי ישראל שזכאים לקבל את הגמלה החודשית מהאוצר צריכים לעמוד בארבעת התנאים יחד (לא ניתן לוותר על אחד התנאים):

  • יוצאי רומניה ובולגריה - נולדו עד יוני 1945 (בולגריה עד 4 ביוליׁ), יוצאי לוב - נולדו עד נובמבר 1943, יוצאי תוניס - נולדו וחיו שם עד מרץ 1944.
  • עלו לישראל עד אוקטובר 1953 (בגין הסכם השילומים בין ישראל לגרמניה).
  • לא מקבלים גמלה אחרת כנרדפי הנאצים (למעט פנסיה סוציאלית מגרמניה).
  • הזכאים הינם תושבי ישראל בלבד. 
רבים מיוצאי מדינות אלה אינם מודעים לזכות חוקית זאת!

תיתכן בתנאים מסויימים גמלה חודשית לניצולי שואה מרומניה שעלו אחרי 1953

ניצולי שואה מרומניה שעלו אחרי 1953 וכבר מקבלים מענק שנתי ופטור מתרופות, ייתכן בתנאים מסוימים שיהיו זכאים לקצבה חודשית מהאוצר בגין המלחמה. אלה שכבר מקבלים קצבה חודשית מהאוצר או מגרמניה או תלת חודשית מגרמניה לא זכאים לקצבה חדשה זו, שניתנת רק למי שלא מקבל אותה עדיין.
מסמכים
 

יוצאי גרמניה פולין, הונגריה, סרביה, קרואטיה, צ'כוסלובקיה, ליטא, צרפת, איטליה וכן מדינות נוספות שהיו תחת כיבוש או השפעה גרמנית:

תושבי ישראל בלבד - יוצאי מדינות אירופאיות אלו ונוספות שעדיין לא מקבלים גמלה כלשהיא שקשורה לנאצים, יכולים לקבל גמלה זו של האוצר בתנאי שנולדו לפני מאי 1945 (יש מדינות שבהן המועד הקובע שונה) ועלו לישראל לפני אוקטובר 1953 (למעט פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר). יוצאי צרפת ואיטליה, בין שהייתה ובין שלא הייתה להם אזרחות זרה בעלייתם ארצה, זכאים גם הם.

גמלה חודשית ממשרד האוצר ליוצאי גטאות ומחנות שעלו גם אחרי 1953:

יוצאי גטאות ומחנות עבודה בלבד שהינם תושבי ישראל שעלו אחרי 1953, ולא מקבלים עדיין שום גמלה הקשורה לרדיפות הנאצים, זכאים לקבל קצבה חודשית ממשרד האוצר על סך 2,250 ₪ לחודש, ובנוסף הטבות כגון: דמי הבראה אחת לשנה על סך כ-2,000 ש"ח, הנחה בארנונה ופטור מתרופות בקופות חולים. הגמלה ניתנת ממועד הגשת הבקשה למשרד האוצר והיא לא ניתנת רטרואקטיבית! 

הגדלת הגמלה על ידי הכרה במחלות נוספות

ישנה אפשרות להגדיל את אחוזי הנכות ובזכותם את הקצבה החודשית על ידי הגשת בקשה להכרה במחלות נוספות, בהם לקה מגיש הבקשה וטרם הוכרו לו על ידי משרד האוצר. האוצר מכיר בהגדלת הגמלה עבור המחלות שונות על פי קריטריונים שונים, לפי שתי קבוצות ניצולים עיקריות - אלה שהיו במחנות ובגטאות ואלה שלא היו. המחלות הן: אוסטאפורוזיס (בריחת סידן), סוכרת, סרטן המעי הגס, סרטן ריאות, בעיות לב, בעיות עור, לחץ דם, סוכרת, דמנציה ועוד.

הגדלה בשל מצב כלכלי - הכנסות אישיות נמוכות

בקשת תגמול לפי הכנסה נמוכה: מי שמשתכר פחות מ-5,590 ₪  סך הכל הכנסות אישיות לחודש באופן אישי, כולל הגמלה מהאוצר, יכול להגיש בקשה להכרה כנזקק ולקבל תוספת של מאות שקלים כהשלמה ל-5,590 ₪, וכן הטבות משמעותיות נוספות. כמו כן, מי שיוכרו לו בשל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, 40%  נכות עד 49.9% ומשתכר פחות מ-6,090 ₪, יקבל השלמה לסכום זה.
 
בקשת תגמול מוגדל לפי הכנסה נמוכה: מי שיוכרו לו, עקב מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, 50% נכות ומעלה, ולא מגיע ל-9,190 ₪ בחודש סה"כ הכנסות אישיות כולל הגמלה מהאוצר, יוכל לקבל השלמה מעבר לגמלה ושאר ההכנסות האישיות,  ל-9,190 ₪. בעלי אחוזים גבוהים מכך יוכלו לקבל השלמה לסכומים גבוהים יותר עד 10,305 ₪ לבעלי 80% נכות ומעלה.
 
הבהרה: נלקחות בחשבון סה"כ ההכנסות האישיות של מקבל הגמלה, שכוללות הגמלה מהאוצר, פנסיה, ביטוח לאומי וכל הכנסה אישית אחרת. חשוב - המבחן הוא הכנסות אישיות בלי קשר להכנסות של בן הזוג.
מסמך חתום ומחשבון

יוצאי רומניה זכאים לפיצויים מממשלת רומניה בגין הרדיפות:

ילידי רומניה עד שנת 1941 (לא כולל) זכאים לקבל מממשלת רומניה פיצויים על הרדיפות שעברו במלחמה (גם כילדים מאד קטנים) ע"פ קריטריונים שונים. הפיצויים הם כ-180 דולר לחודש. לצורך קבלת הפיצויים, דורשים הרומנים כי הניצול ייחדש את אזרחותו הרומנית, ורק לאחר מכן יוכל להגיש את הבקשה. הפיצויים הם מרגע קבלת הבקשה ולא רטרואקטיבית, והם לכל החיים. ברגע שמחדשים את האזרחות עבור הפיצויים ניתן להוציא דרכונים אירופאיים עבור מקבל הפיצויים, וכן עבור ילדיו ונכדיו, המאפשרים לימודים ועבודה באירופה כאירופאים לכל דבר, ומעניקים הנחות משמעותיות בשכר הלימוד ובחלק מהמדינות אף לימודים בחינם.
 
רבים מיוצאי רומניה אינם מודעים לזכות חוקית זאת!

קרן סעיף 2 שנותנת גמלה תלת חודשית של 1,010 יורו:

ניצולים מאירופה, אפילו אם היו תינוקות או עוברים במהלך מלחמת העולם השנייה, שעדיין לא מקבלים שום גמלה שקשורה למלחמה ועלו אחרי 1953 והיו תחת זהות בדויה (חיו כנוצרים תחת כיבוש גרמני) או במסתור לפחות חצי שנה בזמן המלחמה, יכולים לקבל כל 3 חודשים רנטה של 1,010 יורו לפי קרן סעיף 2. בנוסף, ניתן לקבל גם השלמה חודשית ממשרד האוצר כדי שיגיעו למינימום של 2,200 ש"ח בחישוב חודשי, וכן את כל ההטבות הנוספות שמוזכרות מעלה, אלו שמקבלים הניצולים מהאוצר בישראל.

גמלה תלת חודשית מגרמניה לניצולי שואה מהעיר יאסי ברומניה

לאחרונה הגרמנים הכירו בעיר יאסי ברומניה כעיר שהיה בה מעין גטו פתוח. בעיר היה פרוגרום נורא שבוצע ביהודים התושבים, וכן נרצחו אלפים ברכבת המוות הידועה לשמצה. בשל כך הגרמנים אישרו להתחיל לתת קצבה תלת חודשית של 1,056 יורו לכל הניצולים שהיו בעיר בזמנים קשים אלה (כולל עוברים) ולא מקבלים עדיין קצבה חודשית או תלת חודשית שקשורה למלחמה. למען הבהר ספק, יוצאי עיר זו שעלו אחרי 1953 וכבר מקבלים מענק שנתי ופטור מתרופות, יהיו גם זכאים לקצבה זו. אלה שכבר מקבלים קצבה חודשית מהאוצר או מגרמניה או תלת חודשית מגרמניה לא זכאים לקצבה חדשה זו, שניתנת רק למי שלא מקבל.

פסי הרכבת המובילים למחנה ההשמדה אושוויץ
קצת על הכותב: אני בן של נרדפי הנאצים ולכן בחרתי לעסוק בפעילות חברתית זו, במסגרתה אני מדריך ישראלים אחרים כיצד לקבל זכויות אלו. כיוון שיש מידע רב וחשוב לספר ולהדריך למי שמגיעות זכויות אלו ע"פ חוק, אנא הרגישו חופשי ליצור עימי קשר במייל או להשאיר הודעה בטלפון שבו מגיעים ישר למזכירה האלקטרונית שמיועדת לקבלת הודעות. עדיף להתכתב עימי במייל, כי שם אני יכול להגיב מהר יותר מאשר בטלפון.
 
נא לכתוב במייל או להשאיר בהודעה בטלפון הנייד, פרטים אישיים כגון: שם, ארץ מוצא, תאריך לידה, שנת עלייה והאם מקבלים כיום גמלה כלשהיא שקשורה לשואה, ואם כן – איזו? אנא השאירו מספר טלפון ואני אחזור אליכם.
 
מייל: shoa.rights@gmail.com    
טלפון נייד: 055-6665123
 
חשוב: מכיוון שיש תקופות עם פניות רבות אני לא יכול תמיד לענות בטלפון או באימייל מידית. אני משתדל תמיד לחזור לכולם, אם בטעות לא חזרתי אנא אל תתייאשו ושלחו לי מייל נוסף או השאירו לי הודעה נוספת ואני אחזור אליכם. כאמור עדיף לשלוח לי מייל!
 
בברכת כל טוב והרבה בריאות, עמי בר
 
*מובהר בזאת כי המידע בכתבה זו הינו כללי ואיננו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ משפטי

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו