print header

הזכויות והמענקים הכספיים העדכניים לניצולי השואה

  למרות השנים הרבות שעברו מאז אירועי השואה, בישראל עדיין חי מספר בלתי מבוטל של ניצולים, וחלק גדול מהם לא מודע לזכויות ולמענקים שמגיעים להם על פי חוק ממדינות ישראל וממשלות זרות. בכתבה הבאה תמצאו את כל הזכויות המעודכנות לניצולי השואה ונרדפי הנאצים, באדיבות הגולש עמי בר, אשר עליו ועל פועלו תוכלו לקרוא בסיומה. שימו לב שבהחלט יתכן כי קיימים עוד זכויות שאינכם מודעים אליהם וביכולתכם לקבל, לכן מומלץ לברר תנאים נוספים לעומק.
 
זכויות ומענקים כספיים לניצולי שואה: מדפים עם ספרים עליהם
בשנים האחרונות חלו מספר שינויים ונוספו ניצולים רבים למעגל הזכאים. להלן מספר דוגמאות:

ניצולי שואה שהיו בגטאות:

ניצולי שואה שנולדו לפני 1938 והיו בגטאות ועדיין לא מקבלים פנסיה סוציאלית מגרמניה בגין השהייה והעבודה בגטו, זכאים לקבל זאת בנוסף לקצבה הפיצויים הרגילה מהאוצר או מגרמניה. בין הגטאות החדשים שבשנים האחרונות הוכרו על ידי הגרמנים: 
 
בולגריה – יש רשימה של כ-15 ערים (פלובדיב הוכרה לפני מספר חודשים).
 
ברומניה - צ'רנוביץ, טרנסניסטריה, מוגילב, קונסטנצה, טקוץ, גינטה.
 
כמו כן גטאות מהונגריה, פולין, סלובקיה וכן שנחאי, אמסטרדם וגטאות נוספים שאושרו על ידי הגרמנים. 

זכויות יורשים ודור שני:

אלמנים / אלמנות ויורשים כגון ילדים של ניצולי שואה שהיו בגטו יכולים בתנאים מסוימים גם לקבל זכויות. אנא ראו את פרוט התנאים באתר שלי תחת התפריט של יוצאי גטאות (כתובת האתר מופיעה בהמשך).
 
זכויות ניצולי שואה: מסמכים

ניצולי שואה מרומניה:

שעלו אחרי 1953 שעדיין לא מקבלים קצבה חודשית או תלת חודשית, אלא רק מענק שנתי בלבד, יכולים כעת בתנאים מסוימים לקבל קצבה חודשית (כולל תינוקות ועוברים).

תינוקות ועוברים בזמן השואה:

אנשים שהיו תינוקות וגם עוברים בזמן המלחמה ואחריה ושאימם הייתה בהריון עימם תחת כיבוש גרמני או השפעה גרמנית כמו רומניה ובולגריה למשל זכאים גם הם לזכויות. ניצולים שהיו ילדים, תינוקות, וכן עוברים, בכל מדינה אירופאית וכן לוב ותוניס שעדיין לא מקבלים קצבה חודשית שקשורה למלחמה, יכולים לקבל אותה אם עלו לפני אוקטובר 53. 

ניצולי שואה מגרמניה:

שעזבו את גרמניה בין השנים 1933-1939 ולא מקבלים עדיין שום קצבה חודשית יכולים לקבל אותה כעת.

הגדלת קצבאות מהאוצר:

אלה שכבר מקבלים קצבה חודשית ממשרד האוצר יכולים להגדיל אותה בשתי דרכים – אחת בשל מצב כלכלי לא טוב לפי הקריטריונים שנקבעו ושתיים -  החמרה במחלות או הכרה במחלות נוספות שהוכרו על ידי האוצר כקשורות למלחמה.

זכויות ניצולי שואה: מסמך חתום ומחשבון

קצת על הכותב: אני בן של נרדפי הנאצים ולכן בחרתי לעסוק בפעילות חברתית זו, במסגרתה אני מדריך ישראלים אחרים כיצד לקבל זכויות אלו. כיוון שיש מידע רב וחשוב לספר ולהדריך למי שמגיעות לו זכויות אלו על פי חוק, אנא הרגישו חופשי ליצור עימי קשר במייל או להשאיר הודעה בטלפון, שבו מגיעים ישר למזכירה האלקטרונית שמיועדת לקבלת הודעות. עדיף להתכתב עימי במייל, כי שם אני יכול להגיב מהר יותר מאשר בטלפון.
 
נא לכתוב במייל או להשאיר בהודעה בטלפון הנייד, פרטים אישיים כגון: שם, ארץ מוצא, תאריך לידה, שנת עלייה והאם מקבלים כיום גמלה כלשהיא שקשורה לשואה, ואם כן – איזו? אנא השאירו מספר טלפון ואני אחזור אליכם.
 
מייל: ghetto.rights@gmail.com
טלפון נייד: 055-6665123
אם אתם מכירים ניצולי שואה, אנא הפנו אותם לאתר זה, כדי לבדוק אם הם מקבלים כל מה שמגיע להם. כמו כן, ניתן ליצור עימי קשר דרך עמוד הפייסבוק שלי ששמו – "זכויות עדכניות לניצולי השואה". אנא עשו שיתוף ולייק לפוסטים שונים כדי לשתף את המידע לכמה שיותר אנשים. 
 
חשוב: מכיוון שיש תקופות עם פניות רבות אני לא יכול תמיד לענות בטלפון או באימייל מידית. אני משתדל תמיד לחזור לכולם, אם בטעות לא חזרתי אנא אל תתייאשו ושלחו לי מייל נוסף או השאירו לי הודעה נוספת ואני אחזור אליכם. כאמור עדיף לשלוח לי מייל!
 
בברכת כל טוב והרבה בריאות, עמי בר
 
*מובהר בזאת כי המידע בכתבה זו הינו כללי ואיננו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ משפטי

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.