maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

איך לפרש שפת גוף על פי תנוחת ישיבה

  בעוד שכולנו שולטים באופן מודע על המילים שאנחנו בוחרים להגיד, הרבה יותר קשה לנו לשלוט בשפת הגוף שלו בדרך שתבטא את מה שברצוננו לומר בעזרתה. לרוב אין צורך בכך, משום שהמוח שלנו גורם לנו לנוע מבלי שנשים לב באופן שיבטא את המחשבות והרגשות שלנו, אולם לעתים היינו רוצים להסתיר אותן טוב יותר, או מנגד לדעת כיצד לקרוא כמו שצריך את שפת הגוף של אחרים. לפניכם 5 סוגים של מסרים שגופנו שולח בעזרת תנוחות ישיבה שונות, ועם המידע שב-5 הסעיפים הבאים תדעו כיצד לשלוט בשפת הגוף שלכם, או מנגד איך לקרוא את מחשבותיהם של אחרים.
 

1. תנוחות ישיבה שמעידות על התעניינות ומשיכה מינית

בדרך כלל, ישיבה עם ברכיים לכיוון מסוים מעידה על התעניינות באדם שיושב באזור שאליהן הן מצביעות. סימן נוסף להתעניינות שניתן לראות בתנוחת הישיבה הוא הישענות קדימה, שזו הדרך הישירה ביותר להראות לאדם שמולנו שאנחנו מתעניינים בו או במה שיש לו לספר. לצד אלה יש גם שתי תנוחות שנפרדות על פי מין, המעידות לא רק על התעניינות, אלא במקרים מסוימים גם על משיכה מינית:

רגליים מפושקות (גברים)

גבר יושב עם רגליים מפושקות
התנוחה הזו מעידה לרוב על התעניינות מצד הגבר באדם שמולו ולעתים גם על משיכה מינית. היא גורמת לגבר לחשוף את אזור המפשעה שלו, ומסמלת תחושת ביטחון עצמי ושליטה במצב. התנוחה הזו תופסת מרחב רב ויש בה גם רמיזה מינית שמעידה על פוריותו של הגבר או מוכנותו להפרות. מיותר לציין כי היא עלולה לפגוע באנשים מסוימים, לכן אפילו אם אתם מרגישים שיש לכם ביטחון עצמי רב, מומלץ לעתים לצמצם את המרווח שבין הברכיים, בהתאם לאדם שיושב מולכם.

משחק עם הנעל (נשים)

נעל עקב על כף רגל של אישה
בזמן שהנעל תלויה בצורה רפויה על כף הרגל, האישה עשויה לנענע אותה ולשחק איתה, או מנגד להכניס אליה ולהוציא ממנה את כף הרגל לסירוגין. תנועה שכזו מעידה לרוב על התעניינות מצד האישה ולעתים גם על משיכה מינית, והיא מטריפה את רוב הגברים, שכן באופן בלתי מודע היא מזכירה להם את התנועות החוזרות ונשנות של קיום יחסי מין.
 

2. תנוחות ישיבה שמטרתן למשוך תשומת לב

רגל אחת על השנייה זו צורת ישיבה נפוצה מאוד, שלה יש מספר תת-תנוחות שמטרתן היא למשוך את תשומת הלב על ידי הגדלת נפח הגוף או הבלטתו:

קרסול על ירך (גברים)

גבר יושב עם קרסול על הירך שלו
התנוחה הזו נוחה יותר עבור גברים מאשר שיכול רגליים צמוד, אמנם גם חלק מהנשים נוהגות לשבת כך, לרוב כאלה שמרגישות ביטחון עצמי רב ובעלות אופי מוחצן. באופן לא מודע, הגבר חושף בתנוחה זו את המפשעה שלו ותופס מרחב רב, מה שמעיד על תחושת ביטחון עצמי ולעתים אפילו שחצנות ותחושת עליונות. התנוחה הזו כאילו אומרת במילים לאדם שיושב ממול: "אתה לא מרשים אותי, נסה להתאמץ יותר", ולכן לרוב נראה מנהלים בכירים למשל יושבים כך בחדרי ישיבות, לעומת העובדים שתחתיהם, שישבו בצורה מתוחה שאינה מושכת אליה תשומת לב יתרה.

מתיחת רגל (נשים)

ישיבה עם רגל על רגל גורמת לשרירי הרגליים להימתח ולהראות את קווי המתאר שלהן בדרך שמעוררת תשוקה מינית אצל גברים. בדרך כלל זוהי פשוט תנוחת ישיבה שנוחה לנשים, אולם חלקן משתמשות בה, לעתים באופן בלתי מודע, כדי למשוך תשומת לב, במיוחד אם הן משנות את מנח רגליהן לעתים קרובות ובכל פעם מציבות רגל אחרת על השנייה – ממש כמו אישה שמנסה לפתות גבר בקולנוע.

3. תנוחת ישיבה ניטרלית – שתי רגליים על הקרקע

רגליים על דשא
הנחת כפות הרגליים על הקרקע ושמירה על מרווח ברוחב האגן בין ברך לברך היא תנוחת הישיבה הניטרלית ביותר שקיימת, והיא גם משדרת במקרים מסוימים שליטה במצב. זוהי תנוחת ישיבה יציבה שלא תופסת את תשומת הלב ולא מעבירה מידע רב מבחינת שפת גוף, לכן היא יעילה מאוד במפגשים רשמיים או בוועידות.

4. תנוחות ישיבה שמעידות על תחושת נוחות ושלווה

בנסיבות לא רשמיות כל אחד יכול לשבת בצורה שונה על פי הנוחות האישית שלו, וברובן ניתן להבחין ברגליים מפושקות שמונחות בצורות שונות ולעתים גם משונות, הכל בהתאם לקרבה לאדם שמולו אנו יושבים. לצד זאת, יש שתי תנוחות שמעידות גם הן על נוחות ושלווה, אולם כל אחת מעבירה גם מסר אחר יחד איתה: 

רגליים בגובה

רגליים של אישה מחוץ לחלון של מכונית
אין דבר שמעיד יותר על תחושת נינוחות ופתיחות מאשר הנחת רגליים על השולחן. לרוב התנוחה תגיע יחד עם שילוב ידיים מאחורי הראש, ותרמוז על כך שהאדם היושב נהנה מכל רגע בחייו. התנוחה הזו משדרת סמכותיות וחופש, לכן במקרים מסוימים היא עלולה להיות גסת רוח, כשהיא מתבצעת מול אדם שמרגיש שיש לו סמכות עלינו או שרואה אותנו כשווים לו, אולם אנו מסמלים שזה לא המצב.

ישיבה מזרחית

גבר יושב בישיבה מזרחית
תנוחת ישיבה שכזו מעידה על נינוחות לצד תשומת לב רבה מצד האדם שיושב. רובנו הורגלנו לשבת כך כבר מילדותנו בגן או בבית הספר בזמן הקשבה, ורבים מאתנו נוהגים להתמיד בישיבה זו גם בגיל מבוגר יותר במצבים בהם אנו מרגישים נינוחים מספיק לשבת על הרצפה. בנוסף זוהי תנוחת הישיבה הנהוגה על ידי רבים בזמן העיסוק במדיטציה, ועל כן היא מקושרת בראשנו באופן אוטומטי לתחושת שלווה ונינוחות. שלא כמו תנוחת הרגליים בגובה, ישיבה שכזו אינה משדרת סמכותיות ומציבה אותנו באותו מעמד, ולעתים אף מתחת למעמד, של האדם שמולנו.
 

5. תנוחות ישיבה שמעידות על מתח ותחושת אי נוחות

לחץ יכול לתפוס צורות רבות בשפת הגוף, כמו למשל רגל שרועדת ללא הפסקה או חוסר מנוחה בידיים שמצריך התעסקות מסוימת. ישנם סימנים אחרים פחות ידועים לביטוי לחץ או פחד בישיבה, ואלו הם המרכזיים שבהם:

קרסוליים נעולים

אישה יושבת עם קרסוליים נעולים
שיכול רגליים ונעילת הקרסוליים אחת בשנייה זה בדרך כלל סימן לאיפוק, שכן תנוחה שכזו מונעת פעולה אימפולסיבית, בדומה לנשיכת שפתיים שמונעת פליטת פה לא רצויה. היא יכולה לבטא כעס, תסכול או פחד שהאדם היושב מרגיש. גברים בדרך כלל כורכים את הקרסוליים שלהם סביב רגלי הכיסא שעליו הם יושבים ומוסיפים לכך אגרופים קפוצים או אחיזה חזקה בידיות הכיסא. נשים מנגד בדרך כלל נועלות את הקרסוליים אחת סביב השנייה ומפנות את רגליהן הצידה, בעוד שידיהן נחות על ידיות הכיסא או הברכיים שלהן.

רגליים משוכלות וכפות ידיים שלובות

כפות ידיים שלובות
תנוחת ישיבה שכזו מעידה אף היא על לחץ וחשש מסוים, כשהסימן הבולט ביותר לכך הוא כפות הידיים ששלובות אחת בשנייה. זה מסמל על כך שהאדם לא מוכן לפתוח את עצמו באופן מלא, ובדרך כלל ניתן לראות אנשים יושבים כך בעת דיון בעל השלכות מסוימות, או פשוט באוטובוס או ברכבת, כשפניהם מופנות אל מול פניו של אדם זר.

ברכיים צמודות

בדרך כלל צורת ישיבה שכזו מעידה על אדם מופנם, אולם נשים רבות נוהגות לשבת כך פשוט מתוך הרגל של ישיבה עם חצאית. לגברים לעומת זאת אין את אותו ההרגל, וישיבה שכזו היא נדירה אצלם למעט במקרים שבהם מדובר בגבר חסר ביטחון עצמי.

הסתרת אזור המפשעה

בין שמכסים את אזור המפשעה עם הרגליים ובין שעושים זאת עם הידיים, בדיוק כפי שפישוק הרגליים צועק: "אני כאן, תסתכלו עליי!", כיסוי אזור המפשעה משדר את המסר: "אני אדם ביישן ומופנם, בבקשה אל תפגעו בי". זוהי תנועה בלתי מודעת שנובעת מתוך תחושה של בושה, ולמרות שיש עלינו בגדים אנחנו מחקים אותה מבלי לשים לב לכך. גברים בדרך כלל יניחו את ידיהם על אזור המפשעה, בעוד שנשים תצמדנה את רגליהן כדי להסתיר אותו.

מקור התמונות: Sklavin D.reynermedia, Ben NorthernBeryl ChanSkinny Casual LoverDieselDemon

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו