print header

תנוחות ופעולות שמשפרות את התפקוד היומיומי

אנחנו נוטים לחשוב ששפת הגוף שלנו רק מבטאת את התחושות הפנימיות שלנו לעולם החיצוני, אך האמת המפתיעה היא שהן גם עובדות הפוך ומשפיעות על עולמנו הפנימי באותה הדרך. מחקרים פסיכולוגיים טוענים שתנוחות מסוימות עוזרות להנחיל בנו בטחון עצמי, לשפר את היכולות הקוגנטיביות ואף להסב לנו אושר רב יותר, וכל מה שאתם צריכים לעשות כדי לזכות ביכולות האלה זה פשוט לבצע אותן. הכירו את 9 התנוחות והפעולות שיעזרו לשפר את הרגשותיכם ואת התפקוד היומיומי שלכם.

1. שבו ב"תנוחת כוח" לשיפור הביטחון העצמי

אם אתם רוצים להרגיש חזקים יותר ולחזק את הבטחון העצמי שלכם, נסו את תנוחות הכוח. אלו הן תנוחות שנוכל להבחין בהן בדרך כלל בקרב אנשים שחשים בעצמם בביטחון עצמי רב ובנינוחות, כמו למשל ישיבה עם רגליים מפושקות וידיים לצדדים, או הישענות לאחור עם ידיים מאחורי הראש. חוקרים מצאו שכשאנשים עומדים או יושבם בתנוחת כוח מעצימה למשך דקה, לא רק שהם הרגישו חזקים יותר, אלא באופן מעשי העלו את רמות הטסטוסטרון שבגופם. רק תפסו הרבה מקום והרגישו שאתם שולטים בסביבה הקרובה שלכם. כשאתם שולטים על חלל גדול בסביבתכם הקרובה, המוח שלכם מקבל את המסר וחש בטחון בהתאם.

תנוחות לשיפור התפקוד
 

2. אמצו את השרירים לשיפור כוח הרצון

מתיחת השרירים והפעלתם עוזרת להגביר את כוח הרצון, כפי שהוכח בסדרה של 5 מחקרים משנת 2011נמצא כי אנשים שמאמצים את השרירים שלהם ולוחצים אותם משפרים את סיבולת הכאב שלהם, מתנגדים לפיתויי מזון בקלות יותר ומגיבים בצורה בריאה יותר למידע מטריד. אם את צריכים לשפר את כוח הרצון שלכם ולעשות דבר מה שאינכם מרגישים שאתם רוצים לעשות, אמצו, מתחו ולחצו את השרירים שלכם, זה עשוי לעזור.

Keith Williamson

3. שלבו ידיים לשיפור ההתמדה שלכם

אם אתם עומדים בפני בעיה ומרגישים תקועים, יתכן ששילוב ידיים פשוט עשוי לעזור לכם לשמור על כוח ההתמדה שלכם ולעבוד לכיוון הפתרון. במחקר משנת 2008 נמצא כי אנשים ששילבו את ידיהם בזמן שעבדו על רצף של חידות קשות עבדו לפתירתן פי 2 יותר מאשר אנשים שלא שילבו את ידיהם. ההתמדה של הנחקרים עזרה להם גם להגיע לתוצאות טובות יותר, כך שההשקעה שלהם הוכחה כשמשתלמת.

תנוחות לשיפור התפקוד
Forest Runner

4. שכבו על הגב לשיפור התובנה שלכם

אם שילוב הידיים וההתמדה לא מספיקים כדי שתוכלו לפתור את הבעיה שמולה אתם עומדים, נסו לשכב על הגב ולחשוב על הפתרון. במחקר שנערך בשנת 2005 נמצא כי פתירת חידות בזמן שכיבה על הגב עוזרת להגיע לפתרון הנכון מהר יותר. השכיבה, כך התגלה, עוזרת לחשוב מחוץ לקופסה ולהגיע לפתרונות יצירתיים יותר.

תנוחות לשיפור התפקוד
 

5. חטפו תנומה כדי לשפר את התפקוד הכללי

אם כבר אתם שוכבים, למה שלא תעצמו את העיניים לכמה דקות דקות ופנקו את עצמכם בתנומה קלה? רק דאגו שלא תירדמו ליותר מדי זמן, משום שיותר מ-30 דקות עלולות דווקא להזיק לתפקוד שלכם בהמשך היום. במחקר משנת 2005 נמצא כי תנומה של 10-30 דקות עוזרת לשפר את התפקוד הכללי ב-125-155 הדקות שלאחר ההתעוררות. התנומה היעילה ביותר היא תנומה של 10 דקות, אולם גם תנומה של 5 דקות תספק יתרונות לתפקוד הכללי בהשפעה ששווה למחצית מזמן תנומה ארוך יותר.

תנוחות לשיפור התפקוד
 

6. השתמשו בתנועות ידיים בזמן דיבור כדי להיות משכנעים יותר

אנחנו תמיד משתמשים בידיים שלנו כדי לתקשר, אך הדרך שבה אנו משתמשים בהם משפיעה הרבה יותר ממה שאתם חושבים. במחקר משנת 2008 התגלה שתנועות הידיים שלכם בזמן הדיבור עוזרות להעביר מסר משכנע יותר לעומת דיבור שאינו מלווה בתנועות ידיים. התנועות בעצם עוזרות להפוך את המילים שלכם למובנות יותר. אם אתם מספרים סיפור על העבר, הצביעו לאחור והאדם שמולכם יהיה קשוב יותר לסיפורכם וכן הלאה. הגוף שלכם כבר יודע כיצד להעביר את המסר שלכם, עליכם רק לשחרר את ידיכם ולתת לו לעשות זאת.

תנוחות לשיפור התפקוד
Madalena Pestana

7. השתמשו בתנועות ידיים גם כדי להבין טוב יותר בעצמכם

תנועות הידיים לא רק עוזרות לשכנע אחרים, אלא גם עוזרות לנו לחשוב ולראות דברים בצורה "פיזית" יותר. במחקר שנערך בקרב ילדים נמצא כי ילדים שעודדו אותם להשתמש בתנועות ידיים בזמן למידת מתמטיקה הביעו הבנה גבוהה יותר מהחומר הנלמד לעומת ילדים שעודדו אותם להשתמש במילים. באופן כללי, קל לנו יותר לחשוב עם הידיים ועם תנועות מאשר עם מילים ומחשבות.

תנוחות לשיפור התפקוד
ckmck

8. חייכו כדי להיות שמחים

כן, זה עד כדי כך פשוט. מספיק למתוח את שרירי הפנים ולחייך כדי להרגיש שמח, אפילו אם הפעולה מאומצת ולא כנה. במחקר שנערך עוד בשנת 1988 התגלה כי נחקרים שהחזיקו עט בפיהם אשר גרם לשרירי השפתיים שלהם לפעול בצורה שדומה לפעולת החיוך נהנו וצחקו יותר מצפייה בסרטים מצוירים לעומת אנשים שלא הופעלה שום השפעה על שרירי הפה שלהם. אם עובר עליכם יום רע או שאתם פשוט חשים לא בטוב, הכריחו את עצמכם לחייך. זה עשוי להשפיע עליכם לטובה באופן משמעותי.

תנוחות לשיפור התפקוד
 

9. חקו אחרים כדי להרגיש את רגשותיהם ולהבין את מה שאינכם מבינים

אם אתם רוצים להיכנס לתוך ראשו של אדם אחר, נסו לחקות את ההתנהגות שלו. יש אנשים שעושים את זה תמיד באופן בלתי מודע אפילו, ואלו הם בדרך כלל אנשים אמפתיים יותר. חקו מבטא, תנוחות והבעות פנים כדי לרמוז לגופכם באיזה מצב בדיוק נמצא האדם שמולכם. זה דבר ששחקנים לומדים כטכניקת משחק – חיקוי זו הדרך הטובה ביותר לחוויית רגשות של מישהו אחר. עם זאת מומלץ שלא לעשות זאת בפני האדם אותו אתם מחקים משום שכשפת גוף, הפעולה הזו עשויה לגרום לאדם שמולכם להרגיש מאוים.

בנוסף, החיקוי עשוי לעזור לכם להבין גם מחשבות ולא רק רגשות. במחקר שנערך בשנת 2010 נמצא כי המשתתפים הרגישו שקל להם יותר לפענח מבטא לא מוכר כשהם ניסו לחקות אותו בעצמם. יש מחקרים פסיכולוגיים שאף מרחיקים לכת וטוענים שהחיקוי עוזר לנו לצפות את הפעולות שהולך לבצע אדם מסוים.

תנוחות לשיפור התפקוד
 

רבים מהמחקרים שהובאו בכתבה תומכים בתיאוריית הקוגניציה הגלומה, אשר טוענת כי איננו חושבים אך ורק בעזרת מוחנו, אלא בעזרת כל גופנו. השכל שלנו לא נמצא רק במוח, אלא מחובר לכל הגוף שנע בסביבתנו החיצונית, חש אותה ומחזיר אלינו את הפירושים שלו. ככל שהחיים שלנו הופכים להיות יותר וירטואליים ומוצגים על מסכים בגדלים משתנים, אנחנו חייבים להזכיר לעצמנו שהחיבור בין המוח שלנו והגוף הוא דו כיווני, ועל כן עלינו להפעיל את גופנו על מנת למצות את מלוא הכוח של השכל שלנו. היו מודעים לכוחו של הגוף שלכם בשליטה על המחשבות, התחושות והשכל שלכם ונסו להשתמש בו כמה שיותר כדי לנצל את מלוא הפוטנציאל שלכם.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו