maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

8 דברים שאסור לוותר עליהם בדרך לאושר

 אושר הוא הדבר אליו כולנו שואפים וצועדים לקראתו בחיים. לא פעם אנחנו מוכנים לעשות ויתורים רבים כדי להגיע אליו, וישנם מקרים בהם אנחנו מרגישים שזה אפילו עובד די טוב, מפני שההקרבות שלנו יוצרות את מה שנקרא "שקט תעשייתי" בו כולם כביכול מרוצים. הדבר שרבים טועים לגביו הוא הבלבול שבין תחושת האושר לתחושת הנחמה, אף שנחמה היא לעולם לא רגש מספק בפני עצמו. מעבר לשקט הרגעי שאנחנו משיגים מוויתור על עצמנו והדברים שחשובים לנו, להקרבות שאנחנו עושים יש דווקא מחיר כבד ומאמלל שגורם לאשליית האושר הזאת להתנפץ. אלו הם 8 הדברים שאסור לכם לוותר עליהם מתוך המחשבה המוטעית שכך תהפכו לאנשים מאושרים. 
 
הדרך אל האושר: איור של ידיים אוחזות בלב
 

1. האמת שלכם

יותר אנשים מכפי שאתם יכולים לדמיין בוחרים להסתיר דברים אישיים בחייהם מהקרובים להם, מתוך מחשבה שהגילויים האלה יגרמו לוויכוחים וצער. החשש מפני האפשרות לאכזב אחרים בהחלטות שלנו ובסגנון החיים בו בחרנו, שיכול להיות שונה ומנוגד מאוד לזה שבו גדלנו, גורם לנו לחשוב שהדבר הכי בטוח שיעשה את כולם שמחים – וכך גם אותנו – הוא לשמור את מה ששנוי במחלוקת בסוד. יכול להיות שבטווח הקצר זה אכן עובד, ויש לנו לדוגמה הורים שמרוצים מכך שהם לא בטוחים בנוגע להעדפה המינית שלנו או אם פרשנו מהלימודים באמצע הסמסטר, אך בטווח הארוך הנטל של חיים בהסתרה גובה מחיר רגשי כבד. אושר אמיתי איננו יכול להתבסס על שקר אלא על קבלה עצמית, גם אם הדרך לשם כרוכה באמת שיש בחשיפתה כאב. 

2. אחריות על החיים שלכם

זיגמונד פרויד פעם אמר שרוב האנשים אינם מעוניינים בחופש מכיוון שחופש מצריך לקיחת אחריות, וזהו דבר שרוב האנשים מפחדים ממנו. נראה שעבור חלקנו, יש משהו מאוד מגן ומנחם בכך שמישהו מחליט בשבילנו ובמקומנו, ובוודאי שזה גם מאפשר לנו להאשים אותו בכל מה שלא מסתדר בחיינו – והתחושה הזאת היא ממכרת. אל תהיו האנשים האלה. אין ארוחה שיותר מספקת מאשר זו שתכינו לעצמכם, גם אם היא איננה הטעימה ביותר, ואין שקל שתרוויחו שלא יהיה שווה יותר מאשר כזה שתקבלו מאחר, גם אם ניתן לרכוש בו את אותו מוצר. העצמאות והאחריות שלכם על חייכם אינם דברים שכדאי לוותר עליהם תוך שאתם מטילים את כל כובד המשקל של הפיכתכם למאושרים על בן או בת הזוג, או ההורים שלכם. ברגע שהמושכות בידיכם גם הכוח שלכם לממש אושר עמוק ואמיתי נמצא אצלכם. 
הדרך אל האושר: איור של פני אישה מחייכות

3. אהבה טבעית

החיפוש אחר אהבה כמקור לאושר הופך אותנו לעיתים לאנשים נואשים שמוכנים לזרוק את עצמנו על האדם הראשון שמביע בנו עניין. אין בכלל שאלה לגבי העובדה שבכל זוגיות יש פשרות ומשא ומתן, אך כאשר אנחנו משנים חלקים מתוך הזהות שלנו כדי להתאים את עצמנו לאחרים ולגרום להם לאהוב אותנו, אנחנו כולאים את עצמנו ב"כלוב של זהב". מצד אחד יש מישהו שרוצה לחיות איתנו ולאהוב אותנו, אך מצד שני זה לא באמת אותנו שהוא אוהב, אלא גרסה "קלה יותר לעיכול" ומותאמת לו, שאימצנו והצגנו עד כה. אל תנסו להיות מי שאתם לא והיו אמיצים מספיק להציג את המגוון שבכם בפני כל בן זוג או אדם קרוב. האושר האמיתי מגיע מכך שיש מי שאוהב אותנו על מי שאנחנו ולא על מי שאנחנו מתחזים להיות.
 

4. הסקרנות שלכם

כאשר אנחנו אוהבים מישהו, אנחנו בדרך כלל מפתחים פחד גדול לאבד אותו. הפחד הזה לעיתים קרובות גורר איתו את הצורך לעצור את האדם האהוב עלינו מלהכיר אנשים ומקומות חדשים ולעצור את הסקרנות שבו. כדי לאזן את המסירות וההקרבה בין הצדדים, רוב הסיכויים הם שנטיל גם על עצמנו או אפילו נתבקש על ידי הצד השני, להימנע באותה המידה מלחוות חוויות חדשות ומלהיבות שעלולות להרחיק אותנו מהם. עד כמה שהפחד והצורך מובנים וקיימים בכולנו, היכנעות להם או הטלתם על האחר אולי תספק לנו רגעים של רוגע וביטחון, אך תשמור אותנו ואת האנשים האהובים עלינו במקום של קיבעון, סגירות וחוסר סיפוק. אושר אמיתי כרוך באומץ לשחרר ולהשתחרר אל חוויות חדשות, ובגילוי שחופש אין משמעו ריחוק או ניתוק, אלא בחירה רצונית ומחודשת בכל רגע נתון. 
הדרך אל האושר: איור של גבר שוכב לצד טלפון, אוזניות ומשקפיים

5. ההתפתחות שלכם

באותה מידה שחוויות חדשות וסקרנות מאיימים על האושר הקטן והמוגן שלנו בעינינו, כך גם המחשבה על צמיחה והתפתחות. כאשר אנשים מסוימים נמצאים בקשר אוהב עם הורה, אח או בן זוג, יש בהם חלק שמרגיש מחויב לכך שהם יתאימו את קצב הגדילה שלהם לזה של האדם הקרוב להם כדי שלא להתרחק ממנו או לגרום לו לצער. עד כמה שהמחשבה הזאת היא אצילית לכאורה, היא גורמת נזק לכל המעורבים בדבר. חשבו על כך שאם יש בכוחכם להוות השראה ולעודד אדם אחר לצמוח, גם אם הדבר יצריך מידה מסוימת של קשיחות וריחוק, זו בחירה הרבה יותר טובה מאשר להתבוסס יחדיו בחולשה או בינוניות. כבני אדם אנחנו חייבים להתפתח ולהשתנות כדי להישאר מלאי תשוקה לחיים, וכל חלק בכם שעוצר זאת פוגע בסיכוי שלכם לאושר אמיתי.

6. המשמעות והחלומות שלכם

רובנו סיגלנו את המחשבה שייתכן כי אין לנו משמעות גדולה בחיים ושרוב החלומות שלנו לא יתגשמו. יש מי שיכנה זאת ריאליזם, אבל התפיסה הזאת קרובה גם לדיכאון. אסור לנו בשום שלב בחיים לוותר על התשוקות והשאיפות שלנו כדי להגן על עצמנו מפני אכזבה וצער. אם כבר, עלינו לכוון את השאיפות והחלומות שלנו ולנוע איתם למקום המדויק עבורם. לדוגמה, אולי לא נהיה זמרים מפורסמים אם זה החלום הגדול שלנו, אבל ייתכן שנכתוב שיר נהדר למישהו אחר ונהיה כוכבים בשבילו. איננו משיגים אושר דרך ויתור והרמת ידיים וחיים ללא מניע, אלא דרך מימוש עצמי באמצעות התגברות על כאב ופחד.
הדרך אל האושר: איור של אישה מכסה את עיניו של גבר

7. הסיפוק העכשווי

המחשבה על סיפוק מההווה מפחידה אותנו הרבה פעמים מפני שאנחנו חוששים שאם נסתפק בקיים נשדר לעולם שאין לנו צורך ביותר מזה ושזה המצב הכי טוב שאנחנו מאחלים לעצמנו. מלבד זאת, אנחנו גם בדרך כלל נעדיף את הפנטזיה הגדולה שאמורה להתממש בדרך נס וללא כאב בעתיד, מאשר את המאמץ הקשה לטובת הישגים קטנים בהווה. דוגמה טובה לזה ניתן לראות בקרב מי שמעדיף לחיות את החלום על ירידה במשקל של 25 קילוגרם במשך כמה חודשים, על פני המאמץ והסיפוק העכשווי מירידה קטנה במשקל הגוף דרך מאמץ והכרה בהישגים. האושר שלנו איננו נמצא בהמשך המרדף אחריו, אלא בהבנה שאנחנו בדיוק במקום שאנחנו צריכים להיות בו כדי להגיע אל יום המחר. אל תוותרו על הנוכחות שלכם בהווה כדי להתנחם בפנטזיות על העתיד. ההווה הוא הדבר הממשי היחיד שיש לנו באמת.

8. שיתוף עם אחרים 

המחשבה שאנחנו יכולים לעשות הכל לבד היא לפעמים מקור לאושר מסוים עבורנו, כי אנחנו מקבלים את התחושה שאנחנו מסתדרים בכוחות עצמנו ולא זקוקים לאיש. לא כדאי להתבלבל בין עצמאות וביטחון עצמי לבין בידוד והסתגרות. כאשר אנחנו יוזמים ופועלים בעצמנו למען מטרה מסוימת זה מבורך, אך כאשר אנחנו מתנתקים מחברת אנשים כדי להימנע מפגיעה ואכזבה, זה מצב לא תקין ובהחלט לא יעיל. הלב שלנו צריך לגעת באחרים ולהיפתח כדי לחוש באושר אמיתי, גם אם יש בכך סיכון, והוא תמיד יהיה שם. אנו זקוקים לתחושת ההפריה-ההדדית וצריכים לחלוק ולשתף את רגשותינו עם אחרים כדי ליהנות מהחוויה האנושית במלואה ולהפוך את הקשרים שלנו למשמעותיים. אל תוותרו אף פעם על פתיחת דלתות הלב שלכם ואל תתביישו לעולם בכך שיש בכם רגש.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו