print header

12 עצות מעשיות לחיי אושר שכל אחד צריך להכיר

 כולנו נמצאים במרדף תמידי אחר החיים המאושרים והטובים שאנו רוצים להשיג לעצמנו. חלקנו פועלים בכל דרך אפשרית לטובת השגת הדבר הזה וחלקנו מחכים שהוא פשוט יקרה. כעת, לאחר שהפסיכולוג הקליני ג'ורדן פיטרסון הוציא את ספרו "12 כללים לחיים", ישנה אולי גישה אחרת להשגת המטרה הנכספת. אנחנו מזמינים אתכם לגלות את העצות המעשיות של פיטרסון לחיים מאושרים, ואנו בטוחים שאחרי שתיישמו אותן, תצליחו גם אתם להגיע לנחלה המבוקשת שלכם.
 
12 כללים לחיים: אישה עומדת מול אגם ומרימה את ידיה לאוויר

1. הזדקפו וישרו את הכתפיים

הכלל הראשון שבספרו של פיטרסון עוסק בתנוחה בה אתם עומדים או יושבים, והוא טוען כי עליכם להזדקף וליישר את הכתפיים – זאת תוכלו לעשות על ידי ביצוע תרגילים לשיפור היציבה או תזכורת עצמית לשינוי תנוחה. על ידי כך אתם תתחילו לקבל תגובות חיוביות מהסביבה שלכם ותחוו פחות חרדה. אתם תתחילו לשים לב לפרטים ולקשרים חברתיים שונים – השיחות שלכם יזרמו יותר טוב ועם פחות הפסקות מביכות. על ידי כך, אתם תגדילו את הסיכוי שלכם להכיר אנשים, ליצור איתם אינטראקציה ולהרשים אותם. אם תעשו זאת, לא רק תגדילו את ההסתברות שדברים טובים יקרו לכם, אלא זה יגרום לאותם הדברים להרגיש הרבה יותר טוב כאשר הם יקרו. אם תשנו את התנוחה שלכם, תוכלו לעמוד איתנים ולשדר ביטחון לאנשים שסביבכם, במיוחד ברגעים קשים, ומשמעות החיים תקבל נדבך נוסף – אתם תקבלו את העול הקשה של העולם ותצליחו למצוא את נחלת האושר שאותה חיפשתם.

2. טפלו בעצמכם כבזולת שעליכם לדאוג לו

הכלל השני בספר עוסק בטיפול העצמי – עליכם לחזק את מי שאתם, לעמוד בהבטחות שלכם לעצמכם ולתגמל את עצמכם כדי שתוכלו להאמין בעצמכם וליצור מוטיבציה עצמית. נסו זאת על ידי קביעת לוח זמנים וביצוע משימות בזמנים שקבעתם, עשו מדיטציה, הבינו כי כל תוכנית יכולה להשתנות והיערכו לכך בהתאם, הכינו רשימת מטלות, סלחו לעצמכם על כישלונות, עקבו אחר ההישגים שלכם וקחו את הזמן כדי להעריך את עצמכם. על ידי כך תוכלו לכוון את החיים שלכם במסלול בו תרצו ללכת, מפני שברגע שבו תבינו את מה שקורה בתוככם, תוכלו להחליט האם לצעוד בדרך אחת או בשנייה בצורה חכמה יותר. יתרה מזאת, אתם תקדישו את חייכם לשם כך וזה הדבר שיעניק לכם משמעות לחיים ויחליף את תחושת הבושה וחוסר ההכרה העצמית בגאווה טבעית וביטחון עצמי.
12 כללים לחיים: יד אדם מחזיקה גוזל ציפור קטן

3. התיידדו עם אנשים הרוצים בטובתכם

הכלל השלישי אומר שעליכם ליצור חברויות עם אנשים אשר רוצים בטובתכם, אבל למעשה הוא עוסק באנשים שעליכם להימנע מליצור חברויות איתם – האנשים אשר עתידים למשוך אתכם למטה. פיטרסון מסביר כי לפני שאתם עוזרים למישהו מסוים, עליכם לברר מדוע האדם הזה במצוקה. אל תניחו כי הוא קורבן נסיבתי, אולי הוא פשוט החליט לוותר על ההתקדמות שלו בחיים בגלל הקשיים האישיים שלו – אי אפשר לעזור למי שלא רוצה לעזור לעצמו. זכרו כי חברויות נוצרות בזכות מטרות, "קרבות" וערכים דומים בין שני אנשים, ועליכם למצוא את אותו האדם שאיתו תוכלו להתווכח ולהיות כנים בלי שזה יפגע בכם. שימו לב כי אם החברות שיצרתם לעצמכם מרגישה לכם רעילה, סימן שהאדם שמולכם ככל הנראה מושך אתכם מטה ועליכם לשמור מרחק ממנו כדי שהדרך שלכם לא תיפגע מכך.

4. השוו את עצמכם למי שהייתם אתמול ולא למישהו אחר היום

הכלל הרביעי עוסק בביקורת העצמית שלנו כלפי עצמנו, הרי בואו נודה בעובדות, רובנו תמיד חושבים שהדשא של השכן ירוק יותר. עם זאת, חשוב לשים לב לנקודות בהן אנו עורכים השוואות לא הגיוניות בינינו לבין אנשים אחרים. הרי כל אחד יוצא לחייו מנקודת התחלה שונה מהאחר, לכן אם הגעתם לגיל 30 ואתם עדיין לא נשואים, או הגעתם לגיל 40 ואין לכם ילדים או לחלופין העליתם במשקל זה לא סימן לחוסר אושר או חוסר הישגיות בחיים. זכרו כי אתם נמדדים מול עצמכם בלבד, ולכן תשוו את עצמכם מיום האתמול למי שאתם כיום. תוכלו לעשות זאת על ידי הכנת רשימת משימות ומטרות יומיומיות, כאלו שהן ברות השגה, ותעקבו אחריהן כדי לראות היכן אתם עומדים בכל רגע נתון – תוכלו ללמוד איך לעשות זאת בעזרת הכלים הפשוטים הבאים.
12 כללים לחיים: אישה מתבוננת בעצמה במראה

5. אל תיתנו לילדיכם לעשות דברים שיגרמו לכם לא לחבב אותם

הכלל החמישי עוסק בהורות, וגם אם אתם בעצמכם לא הורים, עדיין תוכלו ללמוד ממנו מספר דברים. ראשית, עליכם להבין מה אתם רוצים מעצמכם ומילדיכם ורק לאחר מכן השתדלו לצפות בנעשה מהצד כמו עוף דורס. לבסוף, ברגע שאתם מזהים דבר הדומה לרצונות שלכם בהתנהגותכם או בהתנהגות ילדיכם, התמקדו בזה והעניקו תגמול. לדוגמה, ילדים בגילאי ההתבגרות לרוב לא חולקים מחייהם האישיים וכהורים היינו רוצים לשמוע עליהם יותר, לכן כאשר הם בוחרים לספר דבר מה, זה הזמן האידיאלי להקשיב להם ולהפסיק להתעסק בטלפון הנייד – זה התגמול שתקבלו אתם וגם הם. אל תעודדו פינוק יתר מפני שילדים הם לא כה תמימים כמו שרובנו חושבים, ועליכם להציב להם גבולות ולהנחיל משמעת – פיטרסון טוען כי הם כמו חמר בצקי, ערפילי ולא מפוקס שיש ביכולתכם לעצב כראות עינכם, ועליכם לעשות זאת על ידי משמעת, הצבת גבולות ותגמול.

6. לפני שאתם מבקרים את העולם, ודאו שהסדר שורר בביתכם

הכלל השישי עוסק במודעות עצמית, כזו שתעזור לכם לראות את העולם במשקפיים ורודות יותר. לרובנו יש הרבה מה להגיד על דברים מסוימים שקורים סביבנו, ולאור החיים האינטנסיביים שלנו הרצים בין עבודה, ילדים, משפחה ובית, אנחנו עצבניים, עייפים וביקורתיים הרבה יותר. אחד הדברים שיכולים לעזור בכך הוא הסדר בבית מבחינה פיזית וגם מבחינה מנטלית, כך לפחות טוען פיטרסון. הרעיון שעומד מאחורי בית מסודר ונקי הוא שהמראה הזה יכול לגרום לנו לשקט נפשי וזה לא דורש מאיתנו הרבה מאוד, רק להכיר דרכים לעשות סדר ואולי אפילו שיטות מיוחדות לארגון הבית. יתרה מזאת, כאשר הסדר ישרור בביתכם, אתם תשימו לב שתהיו פחות עייפים ועצבניים כלפי הסובבים אתכם.
12 כללים לחיים: מטבח מסודר

7. חפשו משמעות ולא הנאות

הכלל השביעי נולד מההנחה של פיטרסון כי סבל הוא הבסיס לקיום האנושי, ולטענתו כל קורטוב של אושר שאנו משיגים מוצא בכוח ממלתעות הטרגדיה. למעשה, הכלל הזה עוסק בבחירה במשמעות על חשבון הנאות – נוכל להשיג משמעות לחיינו אם נדע להקריב, לסבול ולדחות סיפוקים. זכרו כי החיים מלאי מהמורות ואין דרכים קלות או זריזות לעקוף אותן, לכן אל לכם לחפש אותן מפני שזו לא הדרך להשגת משמעות לחייכם. כאשר אתם נתקלים במהמורה, בחירה או החלטה בחיים, נסו לנסח לה שתי דרכים אפשריות לביצוע ובחרו באפשרות המושכלת והחכמה יותר, לא הזריזה והקצרה יותר. בדומה לפיטרסון, ישנם אנשי מקצוע רבים אחרים שחושבים כי המשמעות מובילה לחיים מספקים, כפי שתוכלו לראות בסרטון הבא.

8. אמרו אמת, או לפחות אל תשקרו

הכלל השמיני עוסק באחד הדברים הכי בסיסיים שכולם מכירים – אמת מול שקר. המתח התמידי מול השניים קיים אצל כל אחד ואחת מאיתנו, ולמרות שניתן לזהות שקרנים כפייתיים, הדילמה באמירת שקר מול אמת קיימת אצל כולנו בכל רגע בחיים. החל מתשובות פשוטות כמו מה עשית היום ועד האם ביצעת את המשימה המסוימת הזו, בכולנו עוברת המחשבה של האם לעגל פינות בתשובה שלי או לספק את האמת לאמיתה. הדבר הגרוע ביותר שחלקנו עושים הוא לשקר לעצמנו, וזו לפי טענתו של פיטרסון אחת הסיבות המעכבות אותנו לעבר חיי אושר ומשמעות. לכן, כדאי להכיר את השקרים שאתם מספרים לעצמכם ואיך להימנע מהם וכמובן, לדבר אמת בהינתן המצב או לפחות להימנע משקר מוחלט.
12 כללים לחיים: בובות עץ של פינוקיו

9. כשאתם מקשיבים למישהו, הניחו שהוא יודע משהו שאינכם יודעים

הכלל התשיעי בספרו של פיטרסון עוסק בהקשבה לאחר. ראשית חשוב להבין כי אין מישהו שמחזיק את כל הידע שיש לעולם להציע רק אצלו, והידע הזה מפוזר ברחבי העולם בקרב אנשים רבים מאוד. לכן, כאשר אתם נכנסים לשיחה עם אדם כלשהו, בין אם אתם חברים שלו ובין אם לא, כדאי לעצור ולהקשיב דקה או שתיים מפני שככל הנראה הוא יודע משהו שאתם אינכם יודעים. כתוצאה מכך אתם רק תוכלו להרוויח – חפשו את האנשים שאתם לא מסכימים איתם ודווקא מהם למדו, גם אם זה רק יחזק את הדעה שלכם על ידי כך שתבינו את הצד שלהם. בנוסף, זכרו כי מה שאתם יודעים או לפחות בטוחים שאתם יודעים, נתון לערעור ויכול להיות שאתם דווקא אלו שמחזיקים בידע לא נכון, לכן חשוב ללמוד להקשיב לאחרים.

10. דייקו בדבריכם

הכלל העשירי דומה במקצת לכלל השמיני, כאשר גם הוא עוסק בדברים שאותם אתם בוחרים להגיד. אם כבר בחרתם להביע עמדה, דעה או גישה לגבי דבר מה, חשוב מאוד שתדייקו בדבריכם, שכן כך הערפל סביב אותו נושא אט אט יתפוגג. יתרה מזאת, הדיוק הזה יכול לבוא במגוון צורות כגון הכנת רשימה של כל הבעיות שיש לכם בחיים, רק כדי שתדעו שהן קיימות ולא תוכלו להתעלם מהן. חשוב מאוד לשים לב לדברים שאתם אומרים, מפני שהאנשים שסביבכם נתלים במילים שלכם, לכן כדאי להיות מדויקים ככל הניתן כדי לא להכשיל את היקרים לליבכם.
12 כללים לחיים: אישה מדברת לתוך מגפון

11. הניחו לילדים לגלוש על הסקייטבורד שלהם

הכלל האחד עשר נשמע על פניו כדבר שולי, אך המשמעות שלו עמוקה יותר – הניחו לבנים להיות בנים ולבנות להיות בנות. הכוונה של פיטרסון כאן היא למעשה "חיה ותן לחיות", שכל אחד יעשה לפי נראות עיניו, כל עוד הוא לא פוגע באחר. החיים שלנו יכולים להיות קשים ומסובכים מעת לעת, אבל חשוב מאוד להישאר נאמנים לעצמנו ולמי שאנחנו. זכרו לקבל כל אחד באשר הוא בגלל ובזכות מי שהוא, אל תנסו לשנות תבניות חיים של אנשים אחרים רק מכיוון שאתם רואים את החיים בצורה מסוימת – זה שאתם מוצאים לנכון דבר מסוים, לא אומר בהכרח שהוא מתאים לכל אחד אחר.

12. כשאתם פוגשים חתול ברחוב – לטפו אותו

הכלל האחרון ואולי החשוב ביותר מבין כל הכללים אולי נשמע לכם מוזר, אבל הוא חשוב ביותר, כאשר הכוונה של פיטרסון כאן היא לנצל הזדמנויות. החיים שלנו על פני האדמה מוקצים בזמן, כל אחד והחיים שלו, לכן כאשר יש לכם הזדמנויות ליהנות מאושר מזדמן, כמו ללטף חתול או כלב, עשו זאת. עליכם לשים לב להזדמנויות הנקרות בדרככם, כאלו הקוראות לכם, נתחו אותן ונסו להפוך אותן למשהו גדול יותר ממה שהן. שימו לב למפגשים עם בני אדם אחרים ובעיקר להתנהגות ולמילים שלכם ונסו לשפר אותם בעתיד, בעיקר בשבילכם. האושר נמצא בידיים שלכם וביכולתכם ליהנות ממנו, גם אם הוא רגעי.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.