print header

דברים שאנשים מסתירים מהמטפלים שלהם ללא סיבה

 לכולנו יש עולם פנימי עמוק ועשיר, ובראש שלנו עוברות מדי יום אינספור מחשבות - טובות ורעות. פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומטפלים שונים השקיעו שנים רבות בלחקור את העולמות האלו, ואנשים רבים חשפו בפניהם פרטים רבים, חלקם רק אחרי תהליך ארוך ותוך כדי התמודדות עם תחושת בושה עמוקה. במסגרת שרשור פופולרי באתר Redditמטפלים מרחבי העולם חשפו את הדברים שהמטופלים שלהם מפחדים לשתף כי הם חושבים שהם מוזרים או חריגים, למרות שהם עצמם כבר שמעו אותם פעמים רבות בעבר. הסתרת הפרטים האלו לגבי החיים שלכם מאנשי מקצוע בתחום הזה או מהאנשים שקרובים אליכם מזיקה לכם שלא לצורך, אז חשוב שתדעו שאין שום סיבה שתתביישו ב-9 הדברים הבאים... 
 

1. מחשבות פולשניות

אתם לפעמים חושבים על לתקוף באלימות אדם גס רוח בסופר? על לנסוע נגד כיוון התנועה בנתיבי איילון? אולי אפילו על לתקוע סכין בבטנו של אדם אהוב? המחשבות האלו מעוררות בנו בושה רבה, אך הן למעשה משהו שאנשים רבים חווים. מחשבות פולשניות שכאלו על תכנים "לא הולמים", שמתעוררות בזמנים לא מתאימים (בעיקר בהקשר של אלימות, מיניות או דת), לעיתים גורמות לאדם לחוות היתוך פעולה-מחשבה (thought-action-fusion). כלומר, הוא מייחס לחשיבה על פעולה מסוימת את אותה חשיבות כמו לביצועה בפועל. אך יש לזכור שרוב האנשים מסוגלים להתנער ממחשבות פולשניות בקלות, לכן אין סיבה לחוש בושה בגינן או שהן סוד שצריך להסתיר ממטפלים.

2. "משהו לא בסדר בי…"

התפיסה העצמית הזו כנראה הרבה יותר נפוצה משאתם חושבים, ואם אי פעם חשתם כך, דעו שאתם לא לבד ואין לכם סיבה לחוש בושה על כך. מטפלים רבים נתקלים באנשים שפיתחו תחושת אמונה עמוקה שיש משהו בסיסי ובלתי ניתן לתיקון עמוק בתוכם, שמונע מהם להשתלב בחברה, להצליח בעבודה, למצוא זוגיות וכדומה. במקרים מסוימים האמונה הזאת מושרשת כל כך עמוק בתוכם, שקשה להם להוציא אותה לאור ולדבר עליה. יחד עם זאת חשוב מאוד לעשות את זה, כי רק כך ניתן להתמודד עם התפיסה כדי לשנות את המצב, וזה משהו שתמיד כדאי לנסות.
דברים שלא צריך להתבייש בהם ולהסתיר ממטפל: אישה יושבת בעלי שלכת ומתפוררות

3. הגדרת הנאה חסרה

אדם שסובל מדיכאון או שעובר תהליך התמודדות כלשהו, לפעמים ישמע ממקורות מקצועיים ומחבריו מגוון הצעות בסגנון "תעשה לעצמך יום של כיף". אך מפתיע לגלות שתפיסת המושג הזה מעורפלת עבור רבים, שמסיבות שונות החל, מעומס בחיים ועד לחרדות, לא באמת יודעים מה גורם להם להנאה. זאת נשמעת כמו בעיה כל כך לא הגיונית שרבים מתביישים להודות בה, אך לא כך הדבר. הרי אין ספק שערב של צפייה בטלוויזיה או מנוחה במיטה יכול להיות מאוד מרגיע, אך האם זוהי באמת הנאה? האם זה מה שבאמת נותן "דלק" לחיים? התשובות לשאלות האלו מעסיקות רבים והן בהחלט חשובות, אז אין סיבה להיות מודאגים אם אתם לא באמת יודעים מה גורם לכם להנאה.

4. מסכות

"אני מרגיש שאם אני אתנהג כמו מי שאני באמת, אף אחד לא יאהב אותי" - מטפלים שומעים גרסה כזו או אחרת של התחושה הזו באופן קבוע. למרות שלפעמים אתם אולי מרגישים שרק אתם כאלה, במציאות שסובבת אותנו למעשה כמעט כל האנשים שאנחנו רואים עוטים על עצמם מסכות שמציגות גרסה מסוימת שלהם לעולם, שהיא לא בהכרח מי שהם באמת. זאת לא סיבה לבושה, וחשוב להדגיש שבמידה מסוימת זאת התנהגות טבעית ונפוצה מאוד.
דברים שלא צריך להתבייש בהם ולהסתיר ממטפל: גבר מחזיק מסכה מול פניו

5. עליות וירידות

בכל תהליך שקשור לדיכאון, שמירה על המשקל, התמכרות או כל תחום דומה, זה טבעי לחוות נסיגות, משברים ובושה בעקבות זאת. אנשים במסגרת טיפול וגם באופן כללי לפעמים מרגישים שעליהם להסתיר את הדברים האלו מסביבתם כי הם סוג של אות קין, למרות שכולנו חווים אותם. כל מי שיש לו יכולת שיפוט טובה מבין שכל עוד לא חוצים גבול מסוים, מדובר בתרחיש נפוץ ואפילו טבעי. מטפלים אף ממליצים שלא לנסות לדכא את העיסוק במשברים ורגעים של הידרדרות במצב - צריך להפגין סובלנות עצמית ולנסות לראות איך לומדים מהעבר, לא בורחים ממנו.

6. שחיקה הורית

הורים צעירים וגם מבוגרים רבים שמגיעים לטיפול מודים בשלב כזה או אחר שהם מרגישים תשושים, וחוששים שהם לא מתפקדים טוב מול ילדיהם. יש אף כאלו שיגידו שהם מתחרטים על כך שהביאו ילדים לעולם, והתלונה הזאת כלל לא נדירה, כך שאין סיבה לחשוב שאם אתם מרגישים ככה לפעמים, זה אומר שמשהו לא בסדר איתכם. הורות היא מעצם הגדרתה עבודה קשה ושוחקת, וכל שניתן לעשות ברוב המקרים הוא לקבל את המצב הזה ולנסות להיות הורים טובים יותר במסגרת האפשרית.
דברים שלא צריך להתבייש בהם ולהסתיר ממטפל: אישה עם שתי ילדות ומבט מהורהר

7. בושה בעבר

זה לא סוד גדול שלכולנו יש עבר שאנחנו לא תמיד מתגאים בו, אך מה שרבים לא מודעים אליו זה שלכולם גם יש "שלדים בארון" מסוג כזה או אחר. מטפלים נתקלים פעמים רבות באנשים עם סודות כמוסים מתקופת הילדות או ההתבגרות שלהם, אשר לדעתם עלולים לזעזע את כל מי שיגלה אותם. ישנם מקרים בהם הסתרת סודות שכאלה לעיתים מעכבת את תהליך הטיפול שהאדם עובר, ואסור לשכוח את הנטל שיוצר סוד שכזה, אשר מכביד על נפשו של האדם. אפילו אם אתם משוכנעים בכך שהסוד שלכם הוא האפל והמביך ביותר בכל הזמנים, אתם ככל הנראה טועים ופשוט שופטים את עצמכם בחומרה רבה מדי. 

8. קולות בראש

יש אנשים שלפעמים מתקשים לזהות את הדיאלוג הפנימי שלהם, "דיבור עצמי" שהוא טבעי לחלוטין, ומפרשים אותו בטעות כסימן להזיות ובעיות קשות. לפעמים הבלבול הזה מתחיל סתם ככה בשלב מסוים בחיים ולפעמים בעקבות חוויה קשה שאדם עובר, אשר מעוררת בו סערת רגשות ומחשבות חריגה שאיתה הוא לא יודע איך להתמודד. הבעיה הזו נפוצה למדי ויש למטפלים ואנשי מקצוע כלים כמו סדרה של שאלות פשוטות שבעזרתן ניתן לקבוע מהר מאוד האם מדובר בשיח פנימי טבעי או משהו מורכב יותר. במרבית המחולטת של המקרים, כך לפי עדויות מטפלים רבים, מדובר באפשרות הראשונה. 
דברים שלא צריך להתבייש בהם ולהסתיר ממטפל: ידיים מכסות פנים ואוזניים של אישה

9. חוסר התקדמות

להתחיל תהליך של טיפול נפשי זה לא צעד קל והוא דורש מחויבות, אבל אסור לתת לעובדה הזאת לעורר צורך לשקר או להסתיר חוסר התקדמות. לכן, כאשר אדם מקבל "שיעורי בית" כמו לחשוב על נושא מסוים לעומק או לעשות שינוי התנהגותי מסוים, זה נורמלי שהוא יתקשה לעשות זאת ולפעמים כלל לא יצליח להתקדם בנושא הזה. טיפול הוא לא תהליך אוטומטי ובני אדם אינם רובוטים, ובדומה לשאר הסעיפים שעליהם קראתם עד עכשיו, זה אף פעם לא רעיון טוב להסתיר חוסר התקדמות ממטפלים, וגם לא מבני זוג או אנשים אחרים שקרובים אליכם. הקשיים האלו הם חלק בלתי נפרד מביצוע שינוי בחיים, ואם לא תודו בהם מול הסביבה ומול עצמכם אתם רק תזיקו לעצמכם, אז אין שום סיבה לעשות זאת. 
 
​מקור התמונות: Donnie Ray Jones
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.