maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

21 סימנים לכך שאתם בעלי חוסן נפשי

 בעולם כמו שלנו, המזמן לפתחנו שלל לחצים, מתחים, חרדות ובעיות כאלו ואחרות, האפשרות להיות בעלי כוחות נפשיים מספקים וחוסן מנטלי המאפשר להתמודד עם כל תלאות החיים זהו יתרון בלתי מבוטל. אז האם אתם מאלו המחזיקים באמתחתם יתרון הזה? או שמא אתם חושקים לפתח את הכוחות הנפשיים הנדרשים כדי להתמודד בהצלחה עם העולם? עברו על רשימת 21 הדברים שמאפיינים אנשים בעלי חוסן מנטלי ובדקו אם הם אכן מתקיימים בכם (אם לא כולם אז לפחות מרביתם). אם כן, ללא ספק זכיתם וכדאי לכם מאוד לשמור על גישתכם זאת, ואם לא - דרך הבנת אופן החשיבה של בעלי חוסן מנטלי תוכלו ללמוד מה הוא השינוי שעליכם לעשות על מנת להיות כאלו גם כן.   

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: אדם עומד זקוף ומפנה מבטו מעלה
 

1. אתם יודעים לשמר את האיזון הבריא שבין ההיגיון לבין הרגשות שלכם

אם אכן ניחנתם בחוסן מנטלי, אז אינכם נשלטים על ידי רגשותיכם הסוערים בלבד, וגם לא על ידי ההגיון הבריא לבדו, אלא יודעים לאזן ולשלב בין השניים - להבין מתי ההיגיון הוא זה שצריך להגיד את דברו ומתי אלו הרגשות, התחושות והאינטואיציות שלכם שיכולות להיכנס לפעולה ולאפשר לכם קבל החלטות מהירות. החוסן המנטלי המאפיין אתכם מסייע לכם להגיע לאיזון מושלם בין השניים.

2. אתם משקיעים את זמנכם בדברים מועילים

אנשים בעלי חוסן מנטלי מתמקדים בדברים שהם באמת רוצים לעסוק בהם ונמנעים מלבזבז את זמנם על דברים שאינם מועילים להם ולסביבתם. יכולים להיות אינספור תירוצים מדוע לא להשלים דבר מה שהתחלתם בו, והסחות דעת שונות מהוות פעמים רבות סיבה טובה לבזבז את הזמן, אך אם אתם אכן חסונים מנטלית, אתם יודעים כיצד להתעלם מרעשי הרקע ולהשקיע את זמנכם בדברים המביאים תועלת אמיתית. 

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: אישה אוחזת מחשב נייד ומאחוריה איורים של חצים לכיוונים שונים

3. אתם סומכים על היכולת שלכם להתרגל לשינויים

החיים משתנים תדירות, ולא לכולנו קל להתרגל לכל אותם שינויים המתרחשים סביבנו חדשות לבקרים. לכן רוב האנשים משתדלים ככל יכולתם להימנע מעצם השינוי, אבל אם אתם בעלי חוסן מנטלי אתם יודעים להתמקד לא בחסרונות הקיימים בשינויים, אם כי ביתרונותיו, ולהתמודד באומץ עם המציאות המתחלפת נגד עיניכם בקצב מהיר.

4. אתם מתמודדים ישירות עם פחדיכם

מרבית האנשים מסרבים להתמודד עם הפחדים שלהם, חלקם מוכנים להתעמת איתם ישירות רק על מנת להרשים אחרים, אבל אם אתם אנשים בעלי חוסן מנטלי אתם יודעים שאינכם צריכים להוכיח דבר לאף אחד  – אתם מתייצבים אל מול הפחדים שלכם ומתגברים עליהם באופן יומיומי, צולחים את האתגרים ותמיד מוכנים להיאבק, גם בעצמכם אם צריך, על מנת להביא את הגרסה הטובה ביותר שלכם לכל דבר שאתם עושים. 

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: אדם מביט אל לועו של נמר שואג

5. אתם לומדים מהטעויות שלכם

אם ניחנתם בחוסן מנטלי אתם אינכם מאלו המנסים ככל יכולתם לתרץ פעם אחר פעם את טעויותיהם ועושים כל מאמץ כדי להחביא את כישלונותיהם מאחרים. ההיפך הוא הנכון – בכל מצב ובכל הזדמנות אתם יודעים ללמוד מטעויותיכם ולא לטאטא אותן מתחת לשטיח, כי אתם יודעים שרק כך תוכלו להשתפר ולהפוך לטובים, חכמים ומנוסים יותר.

6. אתם מוצאים את האיזון בין מי שאתם לבין מי שאתם רוצים להיות

אם אתם אנשים בעלי חוסן מנטלי ונפש בריאה ומאוזנת, אתם יודעים לקבל את עצמכם, על הטוב והרע שבכם, בכל רגע נתון, ועם זאת אתם לעולם לא מפסיקים לפעול ולעשות על מנת להשתפר, להתחזק ולהיות מי שאתם שואפים להיות. 

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: אדם עומד אל מול השקיעה ופורס ידיו

7. אתם שמחים בשמחתם של אחרים

כבני אדם בעלי חוסן מנטלי אתם יודעים להתחבר עם אנשים ולעבוד במסגרת צוות. עם זאת, הצלחתם של אחרים, חבריכם או שותפיכם לצוות, אף פעם לא תגרום לכם לחוש קנאה. ההיפך הוא הנכון, אתם תדעו לחגוג ולשמוח את הצלחתם יחד עימם, והדבר רק ידרבן אתכם לשאוף קדימה ולרצות להצליח על מנת שגם הם יוכלו לשמוח בשמחתכם. 

8. אתם יודעים להציב לעצמכם סדר עדיפויות ולקחת החלטות בהתאם לערכים שלכם

אם אתם חיים בהתאם לערכים שלך ויודעים להציב לעצמכם סדר עדיפויות ברור, אז לא צריכה להיות לכם בעיה בתחום קבלת ההחלטות וביצוען. היכולת הזאת שמורה לרוב לאנשים בעלי חוסן מנטלי, ואם אתם כאלה אתם וודאי מצליחים יפה מאוד במשימה לא פשוטה זאת. 

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: יד כותבת רשימה במחברת

9. במקום להשוויץ בכישוריכם, אתם מעוניינים להשתפר ולשדרג את עצמכם תמיד

באופן כללי, אנשים נוטים לחפש אחר אישור מסביבתם והכרה מצד אחרים לדרך חייהם, וכדי להשיג זאת הם נוהגים להשוויץ בכישוריהם וביכולותיהם. אך לעומת זאת אם אתם אנשים בעלי חוסן מנטלי, אתם יודעים שעליכם להתמקד ראשית כל בהתבוננות כלפי פנימה והבנה מתמדת כיצד תוכלו לשפר כישוריכם, מבלי לחפש הכרה חיצונית תמידית ומבלי להתרברב יתר על המידה.

10. אתם מעריכים את עצמכם לפי מי שאתם ולא לפי הדברים שהשגתם

אם אתם אכן בעלי חוסן מנטלי, אתם יודעים תמיד למצוא ערך אמיתי במי שאתם, ולאו דווקא ברכוש או בדברים שהשגתם. לכן אתם לא ממש מודאגים מהשאלה האם אתם מנצחים או מפסידים בכל רגע נתון, אלא בטוחים וסמוכים בעצמכם, ביכולותיכם ובכישרונות הטמונים בכם. 

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: אישה מניפה ידיה מול השקיעה
 

11. אתם לוקחים אחראיות על מעשיכם

חוסן מנטלי לא הופך אנשים לחסינים מטעויות כלל, כך שאם ניחנתם בו, אתם וודאי מבינים שיש מקרים בהם טעיתם ויתכנו במהלך חייכם מקרים נוספים בהם עוד תטעו. העיקר מבחינתכם זה לקחת אחריות על כלל המעשים שלכם, כולל השגיאות והטעויות שעשיתם, ללמוד מהם ולהתקדם קדימה בכל הכוח ועם רצון כן ועז להתחזק ולהשתפר.

12. אתם יודע שניצחון ותגמול הם דברים ששווה להמתין עבורם

אנשים בעלי חוסן מנטלי לא ממהרים להכריז על ניצחון או תבוסה – הם יודעים שעל מנת לנצח, להרוויח ולהיות מסוגלים לקצור את פירותיה של השקעה מסוימת, יש להתאזר בסבלנות ולהמתין לתגמול, מכיוון שהרווח במקרים רבים שווה את הציפייה. אם ניחנתם בתכונה זאת אתם ודאי יודעים שחוסר סבלנות היא מגרעה קשה שרק מחלישה אותנו.

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: אדם מסמן תנועת "יש!" בידיו

13. אתם רואה קשיים כהזדמנויות

רובנו מוטרדים ללא הרף על ידי כל אותם קשיים ובעיות הניצבים בפנינו חדשות לבקרים, אך אם אתם נמנים על אלו שהם בעלי חוסן מנטלי אתם יודעים לקבל את האתגרים שהחיים מציבים בפניכם. יש בכם את ההבנה שכל מכשול העומד בדרככם מבשר בצידו השני על הזדמנות להתגבר ולפרוח, ולהפוך בזכות כך לחזקים וטובים יותר.

14. אתם אסירי תודה

במקום רק לחשוק בעוד ועוד דברים (רכוש, כסף, כבוד) אנשים בעלי חוסן מנטלי מכירים בחשיבות הדברים שיש בידיהם כעת ואף מאמינים שיש להם די והותר. אם אתם כאלו, אתם וודאי יודעים להוקיר תודה על כל השפע שנמצא בחלקכם, כמו גם לחלוק את הרגשתכם עם אחרים. 

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: אישה פותחת ידיים לרווחה כשברקע בלונים יורדים מהשמיים

15. אתם מתמקדים במה שאתם יודעים לעשות הכי טוב

אנשים מרשימים, המצליחים בחייהם ובעסקיהם, נוטים להיות כאלו בעינינו משום שהם חשים מחויבות תמידית להשקיע את מלוא זמנם, מרצם ומשאביהם כדי לעשות את הדברים שהם יודעים לעשות על הצד הטוב ביותר. יחד עם זאת, בעלי חוסן נפשי לא מאבדים את שאפתנותם - הם תמיד מבקשים להתקדם, ללמוד עוד ולהשפיע לטובה על אחרים ועל סביבתם.

16. אתם תמיד מצליחים להרים את עצמכם אחרי שנפלתם

אחד המאפיינים הבולטים של אנשים בעלי חוסן נפשי הוא האמונה כי הכישלון הוא אינו סוף הדרך, אלא רק תחילתה. אם ניחנתם במאפיין זה, אז אתם חשים ובטוחים בכך שהמסלול שבו בחרתם יוביל אתכם בסופו של דבר אל ההצלחה. לפיכך לא תתקשו להרים את עצמכם לאחר שנכשלתם, מכיוון שתדעו כי זהו רק עוד צעד בדרך אל מטרתכם הגדולה. 

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: אישה מטפסת בשכיבה על גבי סלע

17. אתם אופטימיים אבל מציאותיים

כבעלי חוסן מנטלי אתם אופטימיים, אך מקפידים להיות עם רגליים על הקרקע ותמיד להיות מחוברים למציאות. כאשר אתם נתקלים בקשיים ומכשולים בחייכם אתם מקווים לטוב ביותר על מנת לצלוח אותם, אך באותה הנשימה גם יודעים אלו צעדים עליכם לקחת על מנת לפתור אותם ולהיחלץ מהם.

18. אתם עובדים על מנת להתגבר על החולשות שלכם

רובנו נוטים להחביא מן הסביבה הקרובה שלנו את אותם מקומות פגיעים ורגישים הקיימים בנו, ומשתדלים בכל כוחנו להדחיקם לקרן זווית, שם איש לא יוכל לראותם. אך אם אתם בעלי חוסן נפשי, אתם לא חוששים להתמודד עם חולשותיכם בפומבי ולא מתביישים לחשוף אותן כאשר הדבר מתבקש. יחד עם זאת, אתם גם עובדים ללא הרף על מנת להשתפר ולהתגבר על כל אותן חולשות.

סימנים לכך שאתם בעלי חוסן מנטלי: אדם עומד בידיים שלובות ומאחוריו איור של ידיים שריריות

19. אתם לא רבים ומתמקחים על כל דבר פעוט

הרעב לשלמות והרצון שהכול מסביבנו יתנהל באופן הטוב והנכון ביותר – אלו דברים טבעיים לחלוטין. עם זאת, אם ניחנתם בחוסן מנטלי, אתם יודעים שאין צורך לאבד את שלוות רוחכם בגלל כל טעות קטנה ופעוטות ערך – במיוחד כאשר היא נעשית על ידי אנשים אחרים.

20. אתם מוכנים לפתור בעיות בכל עת

אם חוסנכם המנטלי אינו כה יציב – תלונות רבות יהיו שגורות בפיכם, וכל "עכבר" יהפך אצלכם ל"פיל". בניגוד גמור לכך, אם ניחנתם בחוסן אמיתי, תמיד תהיו מוכנים לפתירת בעיות, ובמקום טענות ומענות תמיד יהיו בפיכם תשובות ורעיונות מה ניתן לעשות וכיצד ניתן להתגבר.

21. אתם תמיד מוכנים ללמוד

כל יום שמתחיל, כל אדם חדש שאתם פוגשים וכל חוויה שאתם חווים בפעם הראשונה - זוהי הזדמנות פז עבורכם ללמוד דבר או שניים. לא משנה מה החיים מובילים לפתחכם, אם אתם בעלי חוסן נפשי תמיד תהיו רעבים ללמוד, לדעת ולהכיר עוד ולעולם לא תהיו שבעים מידע. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו