maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9 דרכים להפחתת הלחץ הנפשי

 המרדף אחרי ההצלחה בחיים הוא אחד מגורמי הלחץ הנפוצים שקיימים בעידן המודרני, אף על פי שהרצון להיות במקום הראשון ולקבל שבחים היה מאז ומתמיד אחד מהמניעים של בני האדם בכל הזמנים. כדי להגיע למצב הזה נחוצה עבודה קשה שבעקבותיה מופיעות תופעות לוואי כמו שחיקה, עייפות והרגשה שמאמצינו לא מספיק טובים. ברגע שהשגנו את היעד רגש השמחה עולה בנו, אך ממש לזמן קצר, כי אחריו כבר עולה צורך בחיפוש אחר מטרה חדשה אותה אנו רוצים להשיג. אם רק נבין שאין ביכולתנו לשלוט בכל פרט בחיים, שצריך לפעמים להירגע, להאמין שהכל יסתדר מעצמו ולשחרר, נוכל לראות שלרוב דברים יסתדרו מאיתם, רק צריך ללמוד כיד לעשות זאת...
 
איך לשחרר את הלחץ: אישה על רקע חום

1. האמינו בעצמכם 

כאשר אנו ניצבים מול אתגרים חדשים, מתעורר בנו החשש שאולי לא נצליח לעמוד בהם ושאנחנו עלולים להיכשל. אחת הסיבות העיקריות שבגינן מחלחל בנו הספק, מושתתות על אמרות שליליות ששמענו בעבר מאנשים קרובים או רחוקים שגרמו לנו לחשוב שהכל גדול עלינו ושאין סיכוי שנצליח. בעקבות כך נוצר מצב בו אנו מתחילים לפתח חוסר ביטחון עצמי, שמתבטא בקול קטן בראש שתמיד אומר לנו שאולי אנחנו נועדנו להיות מפסידנים.
 
עליכם להתגבר על מחשבות אלה, להאמין בעצמכם ולהבין שכישלון הוא תוצר פעולה של עשייה ושהוא גורם חיצוני שלא תלוי רק בכם, לכן אל לכם לשפוט את עצמכם בגללו. אסור לכם לחשוב שאתם לא יכולים לעשות את מה שברצונכם לעשות או לתת לפחד לשתק אתכם ועליכם לנקות את הראש מהדעות הקדומות שאנשים אחרים העמיסו עליכם. על ידי שחרור החסמים הללו ואמונה שיש בכם את הכוחות להצליח, תוכלו לעשות כמעט כל דבר העולה על רוחחם. 
 

2. התשובה כבר נמצאת אצלכם

במהלך חיינו אנו נתקלים בלא מעט התלבטויות ושאלות שונות, חלקן קשורות לדרך בה אנו מנווטים את החיים שלנו וחלקן פשוטות וחסרות משמעות קיומית. ברוב המקרים התשובות לשאלות האלה נפתרות בכן או לא, למשל שאלות כמו "האם להתחתן איתו?" או "האם לקנות את המוצר הזה?" מסתיימות ברגע ההחלטה, ואתם יודעים שאם אתם בוחרים בדרך אחת עליכם לוותר על השנייה. המצב בו אנו יודעים כי ההחלטה משנה את חיינו גורמת ללחץ נפשי שבעקבותיו נוצרת חסימה מחשבתית, שבה כל הכוחות מתרכזים במציאת פתרון לבעיה.
 
בדרך כלל אנו נעזרים באנשים סביבנו, וכיום אף בשירותי אינטרנט שונים, כדי למצוא את התשובה במקומות שונים שלא תמיד נותנים את המענה הנכון עבורנו. אם רק היינו עוצרים לרגע ומביטים פנימה אל מי שאנחנו, היינו מבינים שהתשובה נמצאת עמוק בתוכנו וכי הגוף שלנו מדבר איתנו ורומז לנו מה לעשות. תגובה כמו חולי פתאומי או פריחה וכדומה הם הדרך של הגוף לאותת לנו ולדבר איתנו בדרכו. אז בפעם הבאה שאתם עומדים מול שאלה חשובה או כאשר אתם במתח בעקבות החלטה שאתם צריכים לקבל, שימו לב לכל הידוק של שריר בגופכם המעיד על פחד או חרדה, מפני שאולי זו הדרך שלו להגיד לא, ואם מנגד אתם חווים הנאה או אושר, סביר להניח שהגוף אומר לכם "כן".

3. תכירו בעובדה שמה שאתם מנסה להשיג כבר טמון בכם

לכל אחד מאיתנו יש שאיפה בחיים לעשות משהו שיגרום לו לשלווה ותחושת סיפוק, אך לא כל אחד יודע למה הנפש שלו משתוקקת באמת. אם נדע להפוך את החזון למציאות נוכל לחיות חיים מאושרים ושמחים, אך ראשית עלינו להבין עם עצמנו מה אנו רוצים לעשות בחיים ורק אז להתחיל למצוא את הדרך. תוכלו ליצור רשימה של רעיונות הנוגעים לדברים שהייתם רוצים לעשות, למשל כתיבה, פיסול, ציור וכדומה, ולעסוק בפעילויות האלה בכל דרך אפשרית וכך תבינו מה משחרר אתכם מהלחץ ומסב לכם אושר. עליכם להפנים כי הדרך להשגת האושר המיוחל טמונה אך ורק בכם, וככל שתרצו יותר לממש את עצמכם, כך תשפרו את הסיכויים שתגיעו אל היעד בעזרת מחשבה, פעולה ממשית והבנה שאתם יכולים לעשות הכל.
 
איך לשחרר את הלחץ: אדם מביט לעבר שמש ועננים

4. להתנגדות שלכם יש משהו חשוב לומר לכם

הגוף שלנו הוא מכונה מתוחכמת מאוד, ועלינו לכבד את תחושותיו. כמו שלמכשירים רבים יש חיישנים הקולטים מסרים מהסביבה המתריעים בעת סכנה, גם לגופנו יש קולטנים משלו. ההתנגדות באה אצלנו לידי ביטוי על ידי תחושות כמו פחד, ספק, סחבת ומחסומים אחרים, והרגשה זו מופיעה תמיד כשאנחנו עומדים לפני קבלת החלטה, או כאשר אנו עושים משהו חשוב ומשמעותי עבורנו. הדרך הנכונה להתמודד עם ההרגשה הזו היא פשוט לעצור לרגע ולנסות להבין מה הם המסרים שאנו מקבלים מגופנו, לאמץ אותם ולא לנסות להתעלם מהם או לנער אותם מפניכם. צריך להסתכל על ההתנגדות הזו כסימן או אות משמיים שמורה לכם מה לעשות ואומר לכם האם הבחירה שלכם נכונה או לא.
 

5. האמינו בתהליך שלכם

לא משנה באיזה שלב אנחנו נמצאים בחיים, אם טוב לנו יותר או פחות, תמיד מקנן בנו הרצון לשנות משהו בחיינו. השאיפה ליותר טוב ממה שכבר קיים גורמת לנו לקום ולעשות מעשה שאת השלכותיו אין אנו יודעים. פעולה למען המטרה יכולה להיות התחלה טובה ומבורכת, אך האמונה בתהליך שאנו עושים היא המפתח הראשי להצלחה. יש אדם שמתחיל פעולה מסוימת ופתאום מפסיק ללא כל הסבר, וכאשר הוא נשאל לפשר העניין ברוב המקרים תשמעו אותו אומר שלא ראה שיש לזה סיכוי. בשורה תחתונה, אותו אדם לא מאמין בתהליך, ואם רק היה מאמין שהוא יכול, סיכויי ההצלחה שלו היו גבוהים הרבה יותר - הרי כל סיכוי קלוש הינו גבוה יותר מ-0%.

6. היאזרו בסבלנות

אם גם לכם, כמו לרבים מאיתנו, יש חלום שאותו אתם להוטים להגשים והנכם מוכנים להילחם עבורו בכל מחיר עד שתעשו זאת, כדאי לכם קצת לצנן את ההתלהבות, להירגע ולשחרר. להבדיל מהסעיפים הקודמים בהם דובר על כך שמחשבה יוצרת מציאות, שהכל טמון בנו ושעלינו לעשות כל שביכולתנו כדי להגשים את מאוויינו, כאן אנחנו מדברים על סבלנות. אין פה ניסיון לומר לכם לסגת מהחלום או מהרעיון שלכם, אלא פשוט להיעזר בסבלנות ולהבין שככל הנראה לא כל זמן הוא הרגע המתאים להגשת החלום שלכם, וכשהוא יגיע תיתנו על כך את הדעת.
 
איך לשחרר את הלחץ: אישה יושבת ועושה מדיטציה

7. השיגו שלווה דרך שמחה

שמחה היא המקור לרוגע ושקט נפשי. כאשר אדם שמח הוא פחות לחוץ וספקות כמעט ולא יכולות לחלח לתוך נשמתו. נכון שקשה להיות תמיד שמחים ונינוחים, אך אם נתחיל בעבודה עצמית שמטרתה לראות את הטוב שיש בכל דבר שקורה לנו, נוכל להגיע לאופטימיות המיוחלת. אם אתם לא יודעים איך לעשות זאת, להלן מספר דרכים שיאפשרו לכם להישאר שמחים:
  • אל תיכנסו למצב של "טייס אוטומטי" שבו הכל ברור ומובן מאליו, והעריכו את מה שיש לכם.
  • הפסיקו לחפש נקודות שליליות, ואם מצאתם כאלה "כבו" אותן בעזרת מחשבות חיוביות.
  • נסו להיות נחמדים לאנשים, חייכו יותר ולמדו לסלוח, כך תצליחו להגיע לשמחה שתוריד מכם את רמות הלחץ המיותרות.
 
איך לשחרר את הלחץ: איור של ראש על עם בועות

8. הקשיבו לתחושות הבטן שלכם

לכל אדם על פני כדור הארץ יש תחושת בטן פנימית, אבל לא כולם בוחרים להקשיב לה. האינטואיציה הזו היא הדרך שבה התת מודע בוחר לתקשר עם המודע שלנו, ומטרתו היא לגרום לנו לפעול. מחקר מאוניברסיטת לידס באנגליה הראה שקיימים מקרים רבים בהם הקשבה לתחושות הבטן מנעה אסון. אם רק נדע להקשיב לאותן תחושות בטן, שלפעמים מזהירות אותנו בנוגע לדברים שעתידים לקרות ולעיתים מנחות אותנו מה כדאי לעשות, נוכל לחיות חיים רגועים ללא לחץ. עליכם לדעת כי בתת מודע שמדריך אתכם לפעמים טמונות התשובות לכל השאלות שיש לכם, וצריך רק להקשיב לאותן תחושות, להישאר רגועים, לפעול כראוי ולראות איך רק דברים טובים יקרו.

9. הניחו ליקום לעזור לכם

אנו חיים בחברה אובססיבית בה שליטה היא הרבה יותר מסימן לכוח - אם משהו משתבש לנו בדרך, הכל נראה אבוד וחסר תקנה. אם רק נדע להרפות ונחליט כי מרגע זה ואילך אנחנו "נכנעים" לכוח ששולט בעולם, נראה כי רק דברים טובים יקרו לנו. הניסיון שלנו לכפות את הרצון שלנו על החיים לעיתים מסתבך, וכאשר אנו חווים כישלון הנפילה קשה וכואבת, אך אם נניע את המהלך הראשוני ונניח לדברים להתגלגל מעצמם, יקרה מה שיקרה, הדרך להצלחה ולשלווה תהיה קלה יותר. 

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו