print header

4 סימנים לחיוביות רעילה ואיך להימנע ממנה

  חיוביות רעילה היא תופעה די חדשה בעולם והיא צצה בעקבות התפשטות אשליית "החיים הטובים" שאנשים מפרסמים ברשתות החברתיותיחד עם המודעות הגוברת שיש כיום לרווחה הנפשית. בתיאוריה, מודעות גבוהה ודאגה לנפש הם דברים טובים, אך האם אנחנו הולכים עם זה לפעמים יותר מדי רחוק? האם מאמצינו לעודד כל אדם מדוכא ולהרגיע כל אדם לחוץ למעשה עושים יותר נזק מתועלת? הרי אי אפשר לפתור כל בעיה בעזרת אמרות כמו "אושר זה בחירה" או "תחשוב חיובי". ככל הנראה יש לאנשים כוונות טובות כשאתם אומרים את המשפטים האלה, אך הם למעשה מעודדים את האדם רק להתעלם מהבעיה שממנה הוא סובל ולא לפתור אותה או להתמודד איתה באמת. אז איך מזהים חיוביות רעילה וכיצד נמנעים ממנה? הנה 4 סימנים וטיפ שיעזור לכם להכחיד אותה מחייכם.
 
חיוביות רעילה: אישה מחזיקה מול פניה פרצוף מחייך ומאחוריה פרצופים עצובים

1. הקטנה של התחושות השליליות או המצב

בשיטה זו מנסים להיות חיוביים ולהדביק בחיוביות על ידי כך שמקטינים מחשיבותו של נושא מסוים או מחומרתה של בעיה. זה נעשה בדרך כלל בעזרת משפטים קצרים או ציטוטים שגורמים לרגשות האמיתיים שהאדם חווה להיות לכאורה חסרי חשיבות. הרגשות האמיתיים שלנו והנסיבות של חיינו מקבלים התעלמות גמורה כשאנחנו שומעים דברים כמו "פשוט תחשוב חיובי" – כאילו שהכל טריוויאלי וניתן לתיקון בעזרת מחשבות שמחות. הלוואי וכך היה המצב, אך זו לא המציאות.
 
כולנו נאבקים מפעם לפעם בתחושות שליליות וחרדות, וברגעים האלו הדבר האחרון שאנחנו צריכים זה ציטוטים בלי תוכן אמיתי שיעזור לנו. המחשבה שחיוביות יכולה לגרום לנו להרגיש טוב יותר רק מקטינה את החשיבות שאנו מקדישים לתחושותינו הרעות, שפשוט אי אפשר להתעלם מקיומן.
 
חיוביות רעילה מספרת לנו שהקשיים שאנחנו חווים הם כלל לא קשיים, ושאנחנו הם אלה שהופכים אותם לכאלה. במקום לקבל עזרה אמיתית, אנחנו מקבלים עצות בצורת קלישאות. האנשים שאומרים את הדברים האלה ככל הנראה מנסים לעזור, אך סביר להניח שאופטימיות לא תמיד תהיה התרופה.
חיוביות רעילה: נערה מהורהרת

2. השוואה והנגדה

"אתה לא יכול להיות עצוב – תראה כמה דברים טובים יש לך בחיים", "אסור לך להיות עצוב, יש אנשים שסובלים הרבה יותר ממך" וכדומה... אמרות שכאלה הן דוגמות מושלמות לחיוביות רעילה בתחפושת של עצה. סוג זה של חיוביות רעילה טוען למעשה שניתן לדרג את כל הרגשות והנסיבות במדד מסוים, ומנסה ללמד אותנו שכולנו חווים צרות ורגשות שליליים באותה צורה ועוצמה. לכן עלינו כביכול להשוות את מצבנו לחייו של אדם אחר, אולם זה לא מציאותי, כי לכל אדם יש נסיבות חיים אחרות.
 
מה שבעצם מנסים להגיד לנו במצב שכזה זה: "יכול להיות גרוע יותר", אך אין זה משנה את העובדה שגם עכשיו גרוע. זה כאילו אומרים לנו שאסור לנו להרגיש כפי שאנחנו מרגישים כי יש אנשים אחרים בעולם שרע להם יותר, אך בסופו של דבר, אנחנו חיים את חיינו ולא אנשים אחרים, ואם משהו רע לנו אז זה קורה לנו, בלי קשר למה שקורה לאחרים.
 
בעוד שבתיאוריה זה אכן אמור לגרום לנו להרגיש טוב יותר – העובדה שהמצב שלנו הוא לא הכי גרוע שיכול להיות – עצב בעקבות מוות של אדם קרוב למשל הוא לא גרוע יותר או פחות מעצב בעקבות מחלה של אדם קרוב, והמציאות פשוט לא עובדת ככה. אף אחד לא צריך לספר לנו שהעצב שלנו פחות עוצמתי מזה של אדם אחר בהתבסס על מדד שלא קיים.
חיוביות רעילה: אישה יושבת על סלעים

3. שיימינג שליליות

לפעמים חיוביות יכולה להיות כה רעילה, שהיא הופכת להיות אנטי-שלילית באופן קיצוני ומזיק שמוביל לשיימינג שליליות. כמו כל סוג אחר של שיימינג, סוג זה של חיוביות רעילה פוגע בנו ומרחיק אותנו מהחברה, מכיוון שאנחנו לא נמצאים בתוך אותה בועה שמחה שבה אחרים שוהים כל הזמן.
 
האם מצאתם את עצמכם פעם משחקים את "דמות הרשע" בקבוצת חברים שפשוט רוצה שתפסיקו להיות שליליים, כשאתם פשוט מנסים להיות כנים? זו הרגשה נוראית – לדעת שאנשים מתעלמים מהתחושות והמחשבות שלכם פשוט כי הן לא מתאימות לאווירה שהם מעוניינים ליצור.
 
למעשה, יש אנשים שמנסים ליצור אווירה חיובית מזויפת ומסרבים לקבל בסביבתם כל דבר שלא מבטא אושר מוגזם ורדוד. סוג זה של חיוביות רעילה מסמל לכם על אנשים שאתם צריכים להסיר מהחיים שלכם, כי הם פשוט לא באמת מעוניינים בכם בסביבתם, אלא במי שהם יכולים לגרום לכם להיות.
חיוביות רעילה: אישה בוכה ומסתירה את פניה

4. הסתרת רגשות

כשחיוביות רעילה חלחלה לתוך חייכם, ייתכן שתמצאו את עצמכם מנסים לשלוט בהתנהגות שלכם על פיה. כשזה קורה, אתם תתחילו להתכחש לרגשות שלכם ותקברו אותם עמוק על מנת שתוכלו להתאים את עצמכם לקבוצת אנשים שמעודדת חיוביות רעילה. אתם למעשה תסכנו את הבריאות הנפשית שלכם כדי להרגיש רצויים בסביבתם, ותעשו כל מה שאתם יכולים כדי לא להיתפס כאנשים שליליים.
 
זה השלב האחרון של חיוביות שלילית, כשבו נתתם לכל שלושת הגורמים הקודמים להשפיע עליכם, וכעת אתם האנשים שמדכאים את הרגשות שלכם ושגורמים לחיוביות הרעילה להתפשט בנפשכם. במצב שכזה חשוב שתזכירו לעצמכם שזה בסדר להרגיש רע או מצוברח, אפילו כשהחיים הולכים כשורה, ואתם לא צריכים להרגיש שעליכם להסתיר את רגשותיכם. אם אין לכם עם מי לדבר על הדברים שאתם חווים, הגיע הזמן למצוא חברים חדשים.
חיוביות רעילה:אישה מסתירה את פניה ומולה מושטת יד

איך להימנע מחיוביות רעילה

כפי שאתם מבינים, קשה לפעמים לזהות את החיוביות הרעילה, מכיוון שהיא לעיתים מסתירה את עצמה בתחפושת של עצה, תמיכה או אפילו היגיון. אם אתם מרגישים שאנשים אחרים מתעלמים מהרגשות שלכם ומספקים לכם עצות ריקות מתוכן אמיתי, אתם ככל הנראה צודקים והם מרעילים אתכם בחיוביות שלא עוזרת לכם. לא רק זה, אלא שהם גם לא באמת מכבדים אתכם ואת רגשותיכם, וזה גרוע לא פחות.
 
כשאתם חשים רע, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות זה לפנות לאנשים שמכבדים את הדרך שבה אתם מרגישים. אתם לא צריכים תמיכה אוטומטית, אלא רק שמישהו יגיד לכם שזה בסדר להרגיש לא בסדר ושיקשיב לכם. כל דבר שאתם מרגישים הוא מוצדק, כי אם לא, הרגש לא היה קיים. אל תתנו לאף אחד להחליט איך אתם צריכים להרגיש ולהכריח אתכם להיות שמחים, כי אם זה מזויף זה לא באמת יעזור. מה שכן יעזור זה תמיכה, הקשבה וחיבוק של אדם שמבין אתכם ונמצא שם בשבילכם כשאתם זקוקים לו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.