print header

7 דרכים להתמודדות עם אנשים קשים

  ברצוני לספר לכם סיפור על מקרה שקרה לי ולבני לפני מספר שנים: בזמן שישבתי עם אשתי בספסל בפארק השכונתי, בננו רץ אלינו עם דמעות בעיניו. הוא סיפר לנו ששני ילדים גדולים קראו לו בשמות וגרמו לשאר הילדים לצחוק עליו ולא לשחק איתו. רתחתי מזעם ושאלתי אותו איפה הם, אך לפי דבריו הם כבר הלכו משם. המטרה הראשונה שלי הייתה להרגיע את בני, לכן סיפרתי לו כמה בדיחות שגרמו לו לגחך מעט ונתתי לו חטיף שוקולד. כשחיבק אותי חזק הבנתי שהוא נרגע, וכך גם אני נרגעתי, אז יכולנו לדבר שנינו על מה שקרה בצורה טובה יותר. הבנתי את הכאב שבני חווה ועלה בי שוב הכעס, אך אז נזכרתי במשהו שסבתי אמרה לי בעבר: "המטרה של הבריונים היא לגרום לך להרגיש רע למשך כל היום, ואם תמשיך להרגיש רע בגללם אתה תיתן להם לנצח. מנגד, אם תשכח מהם ותתרכז בלהרגיש טוב ובלעזור לאחרים להרגיש טוב, אתה תמיד תנצח – אתה קובע מי ינצח בקרב הזה". העברתי לבני את המילים האלה באותו הרגע, והוא נתן לי חיבוק גדול נוסף ואמר "תודה אבא, אני ניצחתי".
 
בין שמדובר בילד בן 7 כבני ובין שמדובר באדם מבוגר כמוני, בחיים של כולנו יש אנשים שקשה להתמודד איתם מסיבות כאלה ואחרות. לכן חקרתי קצת את הנושא וגיליתי 7 דרכים לעשות זאת ביעילות, אשר עזרו לי מאוד לזכות בנפש בריאה ומערכות יחסים תקינות, וכעת ברצוני לשתף אותן אתכם.
 
איך להתמודד עם אנשים קשים: אבא וילד יושבים על ערסל ומחייכים אחד לשני
 

לפני שנתחיל...

כאמור, לא משנה מה גילכם, בחיים של כולנו ישנם אנשים שקשה להתמודד איתם. אלו יכולים להיות עמיתים לעבודה, שכנים, בני משפחה או פשוט ילדים בריוניים – אין מה לעשות עם העובדה הזו, אך אנחנו כן יכולים לשלוט בתגובות שלנו אליהם. אני יודע שקשה להגיב בצורה שקולה ברגע האמת, אך חשוב שתזכרו שכשאתם עושים זאת, אתם לא רק הופכים את הכאב שמנסים לגרום לכם למקור להעצמה וצמיחה אישית, אלא גם משפרים את החיים של האנשים שקרובים אליכם ויקרים ללבכם. עם זאת ולמרות עצתה החכמה של סבתי המנוחה, הניצחון הוא לא תמיד קל להשגה, אך בעזרת 7 האסטרטגיות הבאות אתם תוכלו לעשות זאת בהצלחה רבה.

1. נתקו את עצמכם מהדעות הסובייקטיביות של אנשים אחרים

אנחנו לא בדיוק יכולים לשלוט בכל הדברים שאנשים אחרים אומרים או עושים, אך אנחנו כן יכולים שלא לתת להם להשפיע עלינו. אם אנשים מתייחסים אלינו בדרך שלילית מסוימת זוהי בעיה שלהם בלבד, אך הדרך שבה אנו מגיבים היא כבר עניין שלנו עם עצמנו. מה שצריך לזכור זה שהדברים שאנשים אחרים אומרים ועושים קשורים הרבה יותר אליהם מאשר אלינו; התגובות שלהם משקפות את נקודת המבט שלהם, דעות קדומות וחוויות שעברו בעבר. בין שאנשים חושבים שאתם נהדרים ובין שהם מאמינים שאתם עלובים, חשוב שתזכרו שראיית העולם שלהם אינה אובייקטיבית.
 
אינני מציע שעל כל אחד ואחת מאיתנו להתעלם מהאחר ומדעותיו או להפוך לאדם נרקיסיסטי, אלא רק שכאב, אכזבה ועצב נוטים להגיע מכך שאנחנו לוקחים דברים יותר מדי באופן אישי. בחלק מהמקרים עדיף הרבה יותר לשחרר את מה שאחרים חושבים עלינו וללכת עם תחושת הבטן שלנו שמדריכה אותנו בדרכנו להפוך לאנשים טובים ומוצלחים.
איך להתמודד עם אנשים קשים: רגליים של אישה נשענות על דלת של רכב דרך פתח החלון
 

2. אחלו להם את כל הטוב שבעולם והמשיכו ביומכם

אין צורך להוריד את הסטנדרטים שלכם, אך זכרו שהפחתת הציפיות שיש לכם מאחרים היא הדרך הטובה ביותר להימנע מאכזבה מהם. זה אמנם לא מגיע לכם, אך אינכם יכולים לצפות מאחרים שיתייחסו אליכם כמו שאתם מתייחסים אליהם – לא לכולם יש אותו הלב שיש לכם. חשבו על המשפט הזה ותנו לו לשקוע בראשכם. בסופו של דבר, המבחן האמיתי של טוב הלב שלכם הוא מול אנשים שאינם אדיבים ונחמדים.
 
ניתן בהחלט להיות אדיב כלפי אנשים שאיננו מסכימים עם דעתם – הזכירו לעצמכם שאתם לא יודעים מה כל אחד חווה בחייו או מה עבר עליו במהלך היום, ופשוט נסו להיות רחומים ומכבדים. אם נודה באמת, כל האנשים הקרים והקשים שתפגשו בחייכם היו בעברם תמימים וחמימים יותר, החיים שהם עברו פשוט שינו ועיצבו אותם בדרך קשה מאוד. ותרו להם כפי שהייתם מצפים שיוותרו לכם כשאתם עוברים יום רע, ואתם לא תתחרטו על כך.

3. היו דוגמה מהלכת להתנהגות שהייתם מצפים לה מאחרים

זה אמנם נשמע כמו טיפ מעט נדוש, אך זכרו שכשמישהו מתעקש להיות עוין כלפיכם וליצור דרמה בחייכם, עליכם לשמש לו דוגמה לאיך אדם בעל נפש בריאה צריך לנהוג, לכל הפחות עבור הנפש שלכם. התעלמו מדבריו והתרכזו בחמלה שביכולתכם להעניק, ובטאו את עצמכם ממקום של שלווה ואהבה ולא ממקום של כעס ושנאה. בסופו של דבר רק כך האנשים הקשים שבחייכם יבינו שלמרות שלעתים יש להם כוונות טובות, הם לא מועילים לכם, וידעו לעשות בחירות נכונות יותר בעצמם. בטווח הארוך זה מה שיכול להטות את התנהגותם לצד החיובי, לפחות כשזה נוגע אליכם.
 
כמובן שקל יותר להגיד מאשר לעשות, ואפילו אם תתאמנו על כך במשך עשור אתם תמצאו את עצמכם מתנהגים בגסות רוח לאנשים שמדברים אליכם בזלזול – ברגעים שכאלה אתם תקבלו דוגמה מהם ותשקפו את ההתנהגות שלהם במקום שיקרה ההפך. אפילו אם גוערים בכם על דבר מה שקרה באשמתכם או לא באשמתכם, ההתנהגות שלכם יכולה לקבוע האם המצב יסלים או יירגע. במהלך חיי אני תמיד מנסה להוות דוגמה לסבלנות וחמלה כדי להראות לאחרים איך ניתן להגיב בדרך חיובית למצבים שליליים, ועל ידי כך אני משתפר בזה בעצמי, אפילו אם לא בין רגע – זה תהליך מתמשך שנבנה אט אט. 
איך להתמודד עם אנשים קשים: ידיים של איש שבונה מגדל מאבנים

4. קחו שליטה על שיחות שליליות, והטו אותן לכיוון חיובי יותר

 זה בסדר לשנות נושא, לדבר על משהו חיובי יותר או להסיט את השיחה הרחק מהדרמה המתפתחת. היו מוכנים שלא להסכים עם האנשים הקשים שבחייכם והתמודדו עם התוצאות של זה. רוב האנשים הקשים לא מזהים את הנטיות השליליות או ההתנהגות הבלתי מתחשבת שלהם, אך אתם יכולים לעזור להם לעזור לכם אם תגידו מפורשות: "אני מרגיש שאתה מתעלם ממני עד שאתה צריך משהו" או "המילים שלך פוגעות בי, אפילו אם אתה מרגיש שאתה מנסה לעזור", בהתאם למצב הנתון. יתכן שזה יעזור ובהחלט יתכן גם שלא, אך הכנות שלכם היא הבסיס שיבטיח תקשורת שתתקדם למחוזות חיוביים יותר בהמשך. 

5. צרו גבולות בריאים וסבירים למערכת היחסים שלכם

כדי לעשות זאת, עליכם ראשית להיות מודעים לרגשותיכם ולצרכים שלכם. נסו להבחין בזמנים ובמצבים שבהם אתם מוצאים את עצמכם מפתחים רגשות שליליים עקב ניסיון לספק צרכים של אדם אחר. אט אט אתם תבינו אילו גבולות עליכם ליצור על ידי אמירת "לא" לבקשות מסוימות. כמובן שזה יהיה קשה בתחילה משום שאתם תרגישו מעט אנוכיים, אך זה בדיוק כמו במקרה של מסכות החמצן שבמטוס; הרצון של כל הורה הוא להלביש לילדו את מסכת החמצן בראש ובראשונה במקרה של אסון, אך עלינו קודם כל לדאוג לעצמנו על מנת שנוכל לעזור לאחרים כמו שצריך.
 
הסיבה לכך שהחוק הזה תקף גם במקרה שעליו אנו מדברים, היא שבטווח הארוך הצבת הגבולות היא הדבר הנדיב ביותר שאתם יכולים לעשות עבור עצמכם ועבור האנשים שיקרים לכם. הגבולות האלה יאפשרו לכם להתמקד בלהפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמכם ולשמר אותה, כך שבהמשך תוכלו לחלוק את האדיבות, החמלה והנתינה שיש בכם בלב שקט עם האנשים שחשובים לכם ויקרים ללבכם.
איך להתמודד עם אנשים קשים: גבר מחבק אישה

6. פנו לעצמכם קצת זמן

אנשים שליליים שמתבוססים בבעיותיהם ולא מנסים אפילו להתרכז במציאת פתרון הם ללא ספק קשים מנשוא. הם רוצים שאחרים יצטרפו למסע העצב שלהם על מנת שיוכלו להרגיש טוב יותר עם עצמם, כפי שאומר המשפט – צרת רבים, חצי נחמה. יתכן שתרגישו שמופעל עליכם לחץ להאזין לתלונות שלהם משום שלא תרצו להרגיש גסי רוח, אך יש גבול דק בין להעניק אוזן קשבת לבין להישאב אל תוך דרמה רגשית.
 
אם אתם נאלצים לחיות או לעבוד עם אדם קשה מסוג זה, ודאו שיש לכם מספיק זמן לעצמכם שבו תוכלו להיות לבד, להירגע, לנוח ולחדש כוחות. אם תנסו לשחק תפקיד של אדם "רציונלי" או "בוגר" מול אנשים קשים שכאלה, יישאבו מכם הרבה מאוד כוחות, והגישה הרעילה שלהם עלולה להדביק אתכם. זכרו שאפילו אם יש לאחרים בעיות אמיתיות הם עדיין יכולים וצריכים להבין שגם לכם יש צרכים, ואם יש לכם צורך להתנתק מהשיחה ולבלות קצת זמן לבד, זה לגיטימי לגמרי ואף רצוי.

7. תנו להם לדעת בצורה מכובדת שפשוט לא אכפת לכם

לטיפ הזה צריך להתייחס בערבון מוגבל ולהגיע אליו רק כמוצא אחרון. אם ניסיתם כמיטב יכולתכם לתקשר בצורה נעימה עם אדם קשה או להתרחק ממנו אך הוא מתעקש להיות חלק מחייכם, הגיע הזמן להיפרד אחת ולתמיד ולהסביר שכל מה שיאמר מכאן ואילך הוא חסר משמעות עבורכם. 
 
במצב שכזה, עליכם לאמץ את המשפט: "אני מכבד אותך, אך לא אכפת לי". אמרו את המשפט הזה לכל אחד שלא מפסיק להעביר עליכם ביקורת על דבר מה שאתם מאמינים בו או על מה שהופך אתכם למי שאתם, והזכירו לעצמכם שלא עשיתם שום דבר רע. יש אנשים שפשוט ישפטו אתכם לרעה בלי קשר למה שתעשו בגלל דברים שקשורים לנפש שלהם, וזה בסדר – אין להם שום השפעה על חייכם ואין סיבה שתתנו להם אפשרות להשפיע עליכם.
איך להתמודד עם אנשים קשים: אישה מחזיקה במשקפי שמש שעל פניה

מחשבות ומילים אחרונות

אינני מנסה להטיף לאף אחד, אך החלטתי לשתף אתכם תהליך שאני עובר במשך כל חיי, וחשוב לי שתדעו שזה אימון מתמשך שאין לו נקודת סיום ברורה, ועם זאת המצב אכן משתפר אט אט. כשתנתקו את עצמכם ואת רגשותיכם מהאנשים הקשים שבחייכם, אתם תדעו להקיף את עצמכם באנשים טובים ששווים מאמצים והקרבות מצדכם ולא תרגישו על כך רגשות אשמה. כשאנשים טובים עם כוונות טובות יקיפו אתכם, אתם תראו איך השליליות מתפוגגת מנפשכם ומשאירה בה מקום לדברים טובים וחדשים.

 

מקור: רובי מגל
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.