print header

9 סימנים מזיקים לכך שאתם מדכאים את הרגשות שלכם

  עבור אנשים רבים, הבעת הרגשות שלהם היא לא עניין של מה בכך, ולעתים זה קל יותר לדכא את התחושות שלנו מאשר להתמודד איתן ועם ההשלכות שלהן. זה נובע מסיבות רבות שנעות מחינוך נוקשה, דרך טראומה ועד לקושי נפשי להביע רגש. אך גם אם זה חלק מהטבע שלנו, אין זה אומר שדיכוי רגש הוא משהו טבעי. הימנעות מהבעת רגשות עלולה לגרום לנו לנזקים רבים מבחינה נפשית, ולעתים אנו לא שמים לב לכך שאנו עושים זאת מפני שזה חלק כך כל גדול מאופיינו. על מנת שתוכלו לשנות את מצב ולזהות אם אתם אנשים שאוצרים רגשות, מומלץ לבדוק אם 9 הפעולות הבאות תקפות לגביכם ומשפיעות עליכם לרעה.
 
אישה אוחזת בברכיים שלה
 

1. טיפול בכל האנשים סביבכם

אחד מהסימנים של דיכוי רגש הוא טיפול בבעיות רגשיות של אנשים אחרים סביבנו. פעמים רבות אנו מעדיפים להתמודד עם משברים של אחרים מאשר להכיר באלו שלנו, מה שמתבטא בטיפול בכולם לצד הזנחה של הצרכים הרגשיים של עצמנו, ואף יותר מזה – זה גורם לנו להרגיש שאנו טובים בטיפול בבעיות רגשיות בגלל הניסיון שלנו עם אחרים. אם אתם נוטים לתקן בעיות של אנשים סביבכם בתחומים שונים, כנראה שאתם מתחמקים מהתמודדות עם הרגשות שלכם, וחשוב לשים לב לכך לפני שתהיו מופסדים בתחומים אחרים.

2. העלמות מחייהם של אנשים לפרקי זמן ארוכים

לעתים, בקרב אנשים שנוטים לדכא את הרגש שלהם, עימות עם אדם שגורם להם להתמודד עם רגשות, מביא אותם לבלבול ואפילו כעס, מה שגורם להם "לברוח" מאותו גורם שעשה זאת. העימות הישיר עם רגש כלשהו, שלילי או חיובי, גורם לאנשים שמדכאים את רגשותיהם להדחיק אותם, והם יעדיפו להתרחק מאנשים שמאלצים אותם להתמודד עם תחושותיהם מאשר לקחת את הסיכון שהם ייאלצו לעשות זאת על בסיס קבוע.
אישה יושבת מול הים

3. עיסוקים תמידיים

על מנת שהם לא ייאלצו למלא את ראשם וליבם במחשבות ורגשות, אנשים שמנסים לדכא את רגשותיהם יישארו עסוקים ככל האפשר בכל עת. התעסקות חיצונית במיני נושאים מאפשרת להדחיק את הרגשות ואת העיסוק בעניינים פנימיים, וזה מאפיין בולט של אנשים שמדחיקים את רגשותיהם על בסיס קבוע. היכולת למלא כל שנייה פנויה הופכת לאמנות של ממש, שמאפשרת לאנשים שמדחיקים רגשות לא לפנות זמן עבור דברים חשובים באמת, ובטווח הארוך זה מתיש ומזיק נפשית.
 

4. טענה תמידית ש"הכל בסדר"

כולנו חווים משברים וגם רגעים יפים בחיים, ואצל אף אחד מאיתנו לא יכול להיווצר מצב שבו "הכל בסדר". קושי להתמודד עם רגשות מצריך לא רק דיכוי שלהן, אלא גם חיפוי עם מסכה שמראה שהכל בסדר, למרות שזה לא כך. הנזק מביא בסופו של דבר לחוסר התמודדות עם בעיות שונות, או התמודדות לא תקנית איתן, ואלו שאינם יודעים כיצד להביע את עצמם, ישתמשו במשפט "הכל בסדר" על מנת שיוכלו להרגיע את עצמם בלי להתמודד עם מה שהם חווים מבחינה רגשית.
צל של גבר שמסמל שהכל בסדר באצבעותיו

5. פיתוח של חרדות לא הגיוניות

חששות וחרדות הן חלק טבעי מהחיים, ולעתים כשהדברים לא מסתדרים כמו שחשבנו, אנו נוטים להילחץ מעט ולדמיין תרחישים שונים שמרתיעים אותנו. למרות זאת, מרביתנו יודעים גם כיצד להרגיע את עצמנו באמצעות התמודדות עם הרגשות שלנו ועם המצב מולו אנו ניצבים, אבל זה לא כך אצל כולם. אנשים שאינם יודעים כיצד להתמודד עם רגשותיהם ומדחיקים אותם, נוטים לחשוב על תרחישים קיצוניים ושליליים במיוחד שאינם תמיד קשורים למציאות. לרוב הם יישמרו את החששות הללו לעצמם, מה שמעמיק את הבעיה ולא מאפשר להם להתמודד עם החששות שלהם, בין אם הם נכונים או לא.

6. צביעת בעיות בוורוד

למרות החרדות שהם חווים, אנשים שנוטים להדחיק את הרגשות שלהם יעמידו פנים שכל דבר שלילי שקורה סביבם הוא לטובה, ואין שום סיבה לדאוג, לעולם. זה מאפשר להם לא להתמודד עם הרגשות מהם הם חוששים, כך שהם לא יצטרכו לחשוף את מה שמתחולל בתוכם בפניי אחרים. הרצון לא להפגין רגש בפניי אחרים מונע מהם להתקרב אליהם באמת, ואולי אף לפתור את מה שקורה להם וגורם להם לתחושות שליליות. יתרה מזאת, באופן הזה הם יכולים לדכא את הרגש שלהם גם בפניי עצמם, והם יכולים לחיות בהכחשה נעימה, עד לרגע בו הם יישארו לבד וייאלצו לחשוב על כל אותם דברים שהם לא רוצים לחשוב עליהם.
איור של סמיילי שמח בין סמיילים עצובים

7. ניסיון לשלוט עלה ההווה והעתיד

דיכוי של רגשות מביא עמו גם את הצורך לתכנן אירועים שונים כך שהתחושות העתידיות יתאימו למה שאנשים שמדחיקים את רגשותיהם יודעים להתמודד עמו. זה גורם להם לרצות לתכנן כל אירוע, החל מהכי קטן ועד הכי גדול, לפרטי פרטים שמא לא יהיה משהו בלתי צפוי שיגרום להם לתחושה שהם לא ידעו מה לעשות איתה, או חלילה יצטרכו להתמודד עמה. ספונטניות קשה לאנשים מהסוג הזה, משום שהיא מביאה עמה תרחישים בלתי צפויים שעלולים לעורר בהם רגשות שהם לא רוצים להביע בפניי עצמם ובפניי אחרים, ולכן הם חייבים לדעת הכל מראש.

8. הכנסה של הומור בכל מצב

ציניות והומור הם כלי נשק מצוינים של אנשים שמדכאים את רגשותיהם ובעזרתם הם יכולים להפוך כל דבר שלילי לקליל ומצחיק. ברגע שהכל נצבע בגוון עליז שכזה, אין צורך להתמודד עם רגשות אחרים וקשים שלא תמיד נעים להתעמת איתם. היכולת להפוך כל מצב קשה לבדיחה לא מעידה רק על חוש הומור חד, אלא גם על אופי שאינו יודע כיצד להתמודד עם רגשות ובעיות שנקרות בדרך ועלולות לאיים על היציבות הרגשית של אותם אנשים שמשתמשים בו כנשק.
אישה מחייכת למצלמה

9. שמירה על חזות אחידה ואיתנה

כולנו חווים מגוון של אירועים בכל יום, ומרביתנו מביעים את היחס שלנו אליהם עם התלהבות, כעס, שמחה ועוד. התגובה הראשונית שלנו למצבים מסוימים עוזרת לנו להביע את מה שמתחולל בנו, אך זה לא כך אצל כולם. אנשים שנוטים לדכא את הרגשות שלהם לא יביעו אותם גם כשהמצב דורש זאת, ולא יצליחו מפני שהם לא מעוניינים להתמודד עם התחושות שלהם, חיוביות או שליליות. במקום זאת, הם שומרים על חזות קרת רוח שנראית שלווה לעתים, אך מחביאה מאחוריה רגשות רבים שלא באים לידי ביטוי בגלל הקושי להביע רגשות והצורך לדכא אותם ברגע שהם מתנגבים בקרבם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו