print header

8 דרכים לזיהוי ולהתמודדות עם סחטנים רגשיים

מערכות יחסים בריאות מבוססות על אמון, כבוד הדדי וביטחון. כל אחד צריך להרגיש שיש לו ערך ושהאהבה שהוא מקבל היא ללא תנאים. כמובן שלא כולנו מוצאים את מערכת היחסים המושלמת וכולנו מרוכזים בעצמנו במידה כזו או אחרת, אך אנשים בוגרים מזהים כשהם מתנהגים בצורה אנוכית, דרשנית ולא נעימה לאחר, ופועלים כדי לשנות את ההתנהגות הזו. זהו הבסיס לכבוד, לאמון ולביטחון הדרושים בכל מערכות היחסים שלכם – בנישואים, בעבודה, במשפחה ובחברות.

עם זאת, ייתכן שנתקלתם לא פעם בסחטנים רגשיים שמשתמשים בגישה פאסיבית - אגרסיבית כדי להשיג את מבוקשם או דואגים שלא תגידו או תעשו שום דבר שאינו לרוחם. לא תמיד הם יודעים שהתנהגותם פוגעת בכם ולא תמיד הם עושים זאת בכוונת תחילה, אך אין ספק שהתנהגות כזו אינה מקובלת. ככל שתתנו להתנהגות כזו להימשך יותר זמן, כך תאבדו מכוחכם ומביטחונכם העצמי ותיכלאו במערכת יחסים חד צדדית. אם אתם מזהים את 8 המקרים הבאים במערכות היחסים שלכם, דעו שיש לכם עסק עם סחטן רגשי, ודעו כיצד לפעול על מנת להפסיק את ההתנהגות הזו ולהציל את עצמכם ממנה.

סחטנים רגשיים
Louish Pixel

 

1. הם משנים את מילותיכם כדי שיועילו להם

לסחטן הרגשי יש בעיה לקחת אחריות על התנהגותו, ביחוד אם תצביעו עליו באצבע מאשימה, הוא ימצא דרך לסובב את האצבע ולגרום לכם להרגיש רע או אשמים בעצמכם. לדוגמא, יתכן שתביעו תלונה לגיטימית בסגנון "ממש מפריע לי שלא ניקית את הבית אחרי שהבטחת שתעשה זאת". במקום להתנצל, הסחטן הרגשי יביע הכרה בחוסר פעולתו ויאמר דבר בסגנון "לא היית מבקשת ממני לעשות זאת אם ידעת כמה עבודה יש לי. למה את לא חושב עלי לפעמים?"

בנוסף, יתכן כי יציע התנצלות חלקית בסגנון "אני מצטער, אבל נאלצתי לעבוד עד שעות מאוחרות אתמול בלילה. הייתי אמור לידע אותך לגבי העייפות והלחץ הנוראי שפוקדים אותי. יתכן שאני מפתח מחלה". מניפולציה מסוג זה היא גרועה יותר מחוסר התנצלות, משום שכך הסחטן הרגשי גורם לכם להרגיש רע על כך שביקשתם ושציפיתם ממנו שיקיים את הבטחתו.

תגובה מצדכם: אם אתם מרגישים שההתנצלות אינה כנה, שהאדם מגיב בהגנה עצמית או שהוא מנסה לגרום לכם להרגיש אשמים, אל תתנו לו את הסיפוק שבהצלחה. אם תעשו זאת, רק תספקו לו כוח ואת האפשרות לעשות זאת שוב. הבהירו לו שהתנצלות אמיתית היא ללא תנאים ושלאחריה מגיע שינוי התנהגותי כך שהבעיה לא תחזור על עצמה.

2. הם אומרים דבר אחד ולאחר מכן מכחישים אותו

הסחטן הרגשי עשוי להסכים לבקשתכם או להתחייב בפניכם שיקיים אותה, אך כשזמן האמת מגיע, הוא ישכח שאי פעם אמר שיעשה זאת. אלא אם כן יש בידכם הקלטה של הבטחתו, אינכם באמת יכולים להוכיח שום דבר, כך שזה "זיכרונכם הגרוע" נגד המילה שלו. סחטן רגשי טוב יכול לעוות שיחות קודמות ולהגיב בפניכם בצורה שתגרום לכם להראות שכחנים, דרשנים ואפילו מגוחכים. עקב כך אתם תתחילו לפקפק בעצמכם ואפילו להרגיש רע או אשמים על מה שכביכול עשיתם.

תגובה מצדכם: אם אתם חווים דפוס חוזר של התנהגות זו במערכות היחסים שלכם, התחילו לרשום את כל הדברים שהבטיח הסחטן הרגשי. הוסיפו תאריך ושלחו דואר אלקטרוני לעצמכם ולסחטן הרגשי כדי להזכיר לו ולכם את הבטחתו. פעולה זו עשויה להכעיס אותו והוא אפילו יכול לפקפק באמון שאתם נותנים בו, אך זה יהפוך את ההכחשה לקשה יותר בפעם הבאה שינסה לעשות זאת.

3. הם משתמשים באשמה כדי לשלוט בכם

הסחטן הרגשי האולטימטיבי הוא בעל התנהגות פאסיבית - אגרסיבית. הוא יודע היכן נמצא עקב האכילס הרגשי שלכם וידקור אותו עד שתוותרו או תרגישו כמו כלב צייתן. הוא יוכל להגיד דברים כמו: "אתה יכול ללכת לסרט בלעדי, זה בסדר. אני אשאר בבית ואסיים לעשות את הכביסה לבדי", "אם את באמת רוצה ללכת לבלות עם החברות בסוף השבוע, לכי. אני פשוט לא מבין איך את יכולה לעזוב את הילדים שלנו לכל כך הרבה זמן" או "אני יודעת שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מכונית חדשה, אך אף פעם לא הייתה לי מכונית חדשה. אני מניחה שאני פשוט אחיה עם גרוטאה לנצח".

הסחטן הרגשי יודע בדיוק כיצד לשחק את תפקיד הקורבן. הוא יכין לכם מנה של אשמה ואמפתיה ויאכיל אתכם בכפית. הוא יגיד כל דבר שיעזור לו להשיג את מבוקשו, ביחוד כאשר מולו עומד אדם טוב לב ורגיש.

תגובה מצדכם: אתם לא משוגעים, הסחטן הרגשי משגע אתכם. אל תיפלו קורבן למניפולציות שלו. אל תיכנעו לדרישות הפאסיביות או הסימפתיות שלו. הזכירו לעצמכם ולו שהאדם שעומד מולכם הוא אדם בוגר, ושהוא יכול להתמודד בעצמו עם החלטותיכם ועם פעולותיכם.

סחטנים רגשיים
rubyblossom.

 

4. הם מקטינים בעיות או קשיים

לסחטן הרגשי לא באמת אכפת מהבעיות שלכם, אלא אם כן הוא יכול להשתמש בהם כפלטפורמה להדגשת הבעיות שלו. הוא יגיד דברים כמו: "את חושבת שלך היה קשה היום בפקקים? חשבת פעם איך אני צריך להתמודד עם הפקקים בכל יום? זה לוקח שנים מהחיים שלי! תגידי תודה שנאלצת להתמודד איתם רק היום", או "מצער אותי לשמוע שרבת עם אימך, אך תגיד תודה שיש לך אימא. אימא שלי נפטרה, ואפילו אם הייתה היום בחיים, היינו רבים הרבה יותר מכמה שאתה רב עם אימך".

אל תנסו להראות לסחטן הרגשי כיצד הקטין את בעייתכם, משום שיתכן שהוא ינסה לגרום לכם להרגיש אנוכיים. הוא לא יכיר בהתנהגות הנרקיסיסטית שלו או ישנה את השיחה לנושא הכאב שלכם.

תגובה מצדכם: יש מעט מאוד שתוכלו לעשות במצב כזה מלבד ללכת למצוא מישהו אחר שיהיה אכפתי ובוגר יותר. אל תחשפו את חולשותיכם מול מישהו שדורך עליהן כל הזמן.

5. הם משתמשים ברגשות כדלת אחורית

במקום להיות ישיר, הסחטן הרגשי יתחמק מתקשורת כנה וישתמש בשיטות פאסיביות - אגרסיביות. הוא עשוי לדבר עליכם מאחורי גבכם עם אחרים או יבקש ממישהו אחר לדבר במקומו כדי לא להיות האיש הרע. לדוגמא, הוא עשוי לבקש מחבר לספר לכם שברצונו להיפרד מכם או שידבר עם חברכם הטוב ביותר על כמה שאינו מסופק מחיי המין שלו אתכם.

הסחטן הרגשי עשוי להשתמש בשיטות פאסיביות כדי ליידע אתכם על כמה שהוא כועס או מאוכזב. הוא יגנח, ייאנח, יפסיק לדבר אתכם או שיגיד משפט תומך, אך יתנהג בצורה לא תומכת כלל, לדוגמא, בת הזוג שלכם עשויה להגיד שהיא שמחה עבורכם על כך שסיימתם את כל העבודה שהייתה לכם בערב, אך מיד לאחר מכן תצא לקניון לבדה ותשאיר אתכם לבד עם הילדים.

תגובה מצדכם: עבור השקט הנפשי שלכם, הראו לסחטן הרגשי שאתם שמים לב להתנהגות הזו. כנראה שתקבלו תגובה מתגוננת ועצבנית, אך לפחות הסחטן הרגשי יבין שאתם יודעים מה הוא זומם. אם ההתנהגות המניפולטיבית והלא ישירה הזו חוזרת על עצמה באופן קבוע, הגיע הזמן ליעוץ או לתכנון אסטרטגיית יציאה ממערכת היחסים.

6. הם מרבים להשתמש בכעס

הסחטן הרגשי מנסה רבות להלחיץ אחרים בעזרת שפה תוקפנית, איומים עדינים או כעס ישיר, ביחוד אם הוא מבחין בחוסר הנוחות של האחר בזמן עימותים. הוא ישתמש בשיטה זו כדי לשלוט עליכם בזריזות ובכך ישיג את מבוקשו.

המטרה של הסחטן הרגשי במצב הזה היא לגרום לכם תחושה של חוסר נוחות או פחד כך שתוותרו בקלות. אולי לאישה שלכם יש פתיל קצר בכל פעם שאתם מעלים את נושא בזבוז הכספים שלה או שהבעל שלכן מרים את קולו וטורק דלתות בכל פעם שאתן עושות דבר מה שאינו לרוחו. לאורך הזמן, הסחטן הרגשי לומד שכל מה שעליו לעשות כדי לגרום לכם לוותר, זה להסעיר מעט את הדיון.

תגובה מצדכם: כל עוד אינכם חוששים שיפעל באלימות פיזית, הדגישו בפניו של הסחטן הרגשי שאתם יודעים מה הוא עושה. אם פעולה זו מגבירה את הכעס והתוקפנות שלו, עזבו את החדר, ובמקרים מסוימים אפילו את הבית. אם לא מתייחסים לכעס ולתוקפנות האלה, הם עלולים להפוך להתנהגות הרסנית עוד יותר. דרשו ללכת ליעוץ כך שהסחטן הרגשי יוכל לראות באופן ברור מה הוא עושה לכם וכיצד הוא יכול לשנות את התנהגותו.

סחטנים רגשיים
Trung Bui Viet

 

7. הם שואבים את כל האנרגיה מהחדר

לסחטן הרגשי יש יכולת להיכנס לחדר ולהביא אחריו ענן אפל לתוכו. הוא ירצה שכל תשומת הלב תהיה מרוכזת בו, והוא יודע כיצד לגרום לכולם בחדר להבחין בכעס או בחוסר הסיפוק שלו. אנשים עשויים לנסות לדובב את הסחטן הרגשי כדי לעזור לו להרגיש טוב יותר. הם עשויים לשאול "אתה בסדר, קרה משהו?", אך זוהי רק המקפצה שלה הזדקק המניפולטור כדי לשאוב מהסימפתיה ומהאנרגיה של האחרים. אדם רגיש ששוהה בחדר ביחד עם סחטן רגשי ירגיש ששואבים ממנו כוחות.

תגובה מצדכם: אם אפשר, תעזבו את החדר. למה שתתנו לסחטן הרגשי את האנרגיה ואת הרגשות הטובים שלכם? אם אתם תקועים ביחד איתו בחדר, דמיינו את עצמכם מוקפים בשריון שבלתי ניתן לחדירה אשר מגן עליכם מכל האנרגיה השלילית של הסחטן הרגשי, הבינו שאין באפשרותכם לעודד אותו.

8. הם מחפשים אנשים רגישים, בעלי ביטחון עצמי נמוך שסומכים יותר מדי על אחרים

הסחטן הרגשי מחפש אנשים פגיעים כדי לנצל אותם, ולמעשה, יתכן שיחפש (באופן מודע או לא) מערכות יחסים עם אנשים חלשים שניתן לשלוט עליהם.

הסחטן הרגשי יכול להבחין בקלות מי הם האנשים שמחפשים לרצות אחרים או שהביטחון העצמי הנמוך שלהם מניע אותם להניח את צרכיהם בצד לצורך עזרה לאחרים. הסחטן הרגשי יכול להיראות תחילה כאדם אכפתי ורגיש, אך עם הזמן יתחיל בעדינות לנצל את רגישותו העדינה של האחר.

תגובה מצדכם: אם אתם יודעים שאתם רגישים ונדיבים, אתם עשויים ליפול קורבן לסחטנים רגשיים. למדו כיצד להבחין בהתנהגות סוחטת רגשות בשלב מוקדם על מנת שתוכלו למנוע מעצמכם מערכות יחסים הרסניות שכאלה. אם אתם כבר נמצאים במערכת יחסים עם סחטן רגשי, יתכן שיהיה קשה לכם להתרחק ממנו. כאנשים רגישים תחוו רגשות מעורבים של כעס, משבר נאמנות, אשמה וחוסר ביטחון עצמי בתוך מערכת היחסים הזו. יתכן שתזדקקו לעזרה של איש מקצוע שיעזור לכם להבין את הרגשות האלה על מנת שתוכלו לשחרר את עצמכם מהמצב ההרסני הזה.

לסיכום

סחטנים רגשיים צריכים להיות בשליטה ודורשים את השליטה הזו לעיתים קרובות תחת מסכות שמסתירות את רגשותיהם האמיתיים אשר נובעים מחוסר ביטחון עצמי. הסחטנים הרגשיים מפצים את עצמם לעיתים קרובות על ידי כך שהם מראים לעולם שאכן יש להם ביטחון עצמי וכוח. המניעים שלהם הם כמעט תמיד אנוכיים, והם מתעלמים מהשפעת התנהגותם על חיי אחרים. הם צריכים להרגיש עליונים וישתמשו במניפולציות ובהתנהגות פאסיבית.

הרגשות שלכם הם הכלים הטובים ביותר שתוכלו להשתמש בהם בכדי לזהות סחטנים רגשיים. בחנו את רגשותיכם ושאלו את עצמכם האם אתם מרגישים מתגוננים, אשמים ואפילו כועסים. האם אתם מוצאים את עצמכם ממציאים תירוצים כדי להסביר את התנהגותם של הסחטנים הרגשיים או שאתם מתפשרים על אמונותיכם ובחירותיכם כדי לרצות אותם? יתכן שלא תזהו את הרגשות השליליים האלה באופן מידי, אך אם תנסו להיזכר בעתיד במצבים האלה, הרגשות יהפכו לברורים יותר.

אם אתם חושדים שאתם מעורבים במערכת יחסים כזו או אחרת עם סחטן רגשי, כעת זה הזמן לעשות משהו בנידון. דברו עם איש מקצוע שיעזור לכם להפיג או לאושש את החשש, וכן כדי לראות האם יש דבר מה שניתן לעשות כדי לתקן את מערכת היחסים ההרסנית הזו. ככל שתחכו זמן רב יותר בדינמיקה הלא בריאה הזו, כך תוותרו יותר על מי שאתם.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.