print header

7 דברים יומיומיים שאתם עלולים להתמכר אליהם

  כשחושבים על התמכרות, לרוב עולות בראשנו מחשבות על סיגריות ואף סמים, אך יש עוד דברים רבים ונפוצים יותר בחיינו שאנו עלולים להתמכר אליהם ללא ידיעתנו. התמכרויות שונות אמנם מספקות לנו הפוגה רגעית מתחושה או מצב שמעיקים עלינו, אולם בטווח הארוך הן אינן מסייעות לנו לפתור את שורש הבעיות שלנו ולעיתים הן אף מחמירות אותן. יתכן שאתם מכורים לשימוש במוצר מסוים או למנהג שהתרגלתם אליו ושאפילו אינכם מודעים לכך שהתמכרתם אליו. לכן, מומלץ שתכירו את 7 הדברים היומיומיים שכל אחד יכול להתמכר אליהם בקלות, ומומלץ שתעשו מאמץ כדי להיפטר מההתמכרות המזיקה אם אכן אתם סובלים מאחת כזו.
 
 

1. שפתון / וזלין לשפתיים

דברים יומיומיים ממכרים: אישה מורחת שפתון על השפתיים
אם אתם או אחד מחבריכם משתמשים בשפתון או וזלין לשפתיים פעם אחר פעם במשך כל היום ובאופן קבוע, יש לכך הסבר מדעי על פי ד"ר סמנתה קונרד, רופאת עור מבית החולים Northwestern Memorial Healthcare שבשיקאגו. תחילה, המרכיבים שבמוצרים האלה יכולים לגרום בעצמם לשפתיים שלכם להישאר יבשות לאחר שהשפעתם פגה, מה שמעודד את הצורך שלכם למרוח אותם שוב. בנוסף, רבים מתרגלים למרקם של השפתיים כשיש עליהן שפתון, וכשהם לא משתמשים בו הם מרגישים שמשהו חסר – תחושה שמובילה להתמכרות לצורך השלמת הפער בין הרצוי למצוי.

2. הלבנת שיניים

דברים יומיומיים ממכרים: לפני ואחרי של הלבנת שיניים
שימוש במוצרים להלבנת שיניים על מנת להעלים כתמי יין או קפה הוא נורמלי לחלוטין, אך ישנה גם התמכרות להלבנת שיניים ויש לה אפילו שם: "בליצ'ורקסיה" (bleachorexia). המונח הזה מתאר התמכרות להלבנת שיניים, ועל פי לזלי רנה טאונסטד, רופאת שיניים ממרפאת השיניים שפרסון שבדאלאס, "שימוש יתר במוצרים וטיפולים להלבנת שיניים, כמו לייזר, רצועות להלבנת שיניים, ג'לים למיניהם, שטיפות פה או משחות, גורמות לרגישות יתר, כאבים, בעיות בחניכיים והיחלשות זגוגית השן, לרוב לטווח הקצר אך לעיתים גם לטווח הארוך". במקרים קיצוניים אנשים מגיעים למצב שבו השיניים שלהם הופכות להיות כמעט שקופות בשל חוסר במינרלים, אולם המנהג של הלבנת השיניים עדיין ממשיך אצלם למרות שאין בו צורך.

3. קרם לחות

דברים יומיומיים ממכרים: אישה מורחת קרם לחות על היד
אם אתם משתמשים בקרם לחות יותר מפעמיים ביום, מומלץ שתפחיתו את השימוש בו, משום שאתם מספקים לעורכם את התוצאה ההפוכה ממה שאתם מצפים לה והופכים אט אט למכורים לתכשיר הזה. "שימוש קבוע בקרם לחות עלול לגרום לעור להפוך ל'עצלן'", כך אומר ד"ר ג'ושוע זייכנר, מנהל המחקרים הקוסמטיים והקליניים במחלקת רפואת העור של בית החולים הר סיני שבניו יורק. "באמצעות מחסום חיצוני שמפריד בין העור לסביבה, העור לא צריך לעבוד קשה כדי לשמור על רמות הלחות שלו. כשאתם מסירים את קרם הלחות במצב שכזה, העור עלול להישאר יבש ואף לפתח דלקות". 
 
יתרה מזאת, הגוף שלנו אינו צריך כלל שנעשיר אותו בלחות סתם כך בעזרת קרמים. "אם יש לכם בעיה רפואית כמו אקזמה או שאתם חווים יובש שנראה לעין, אדמומיות או גירודים, קרם לחות בהחלט יכול לעזור, אך אם העור שלכם נראה ומרגיש בסדר, אתם לא צריכים להשתמש בקרם לחות באופן קבוע", מוסיף ד"ר זייכנר. אם אתם בכל זאת מעדיפים להשתמש בקרם לחות, בחרו כזה שמאפשר לעור לנשום ושאינו בעל מרקם סמיך, או לחצו כאן כדי להכיר 10 דרכים טבעיות לטיפול בעור יבש.
 

4. טיפות עיניים ללא מרשם

דברים יומיומיים ממכרים: איש מטפטף טיפות עיניים לעיניו
אם אתם סובלים מאלרגיה שגורמת לאדמומיות בעיניים ואתם משתמשים בטיפות עיניים כדי להקל עליה באופן קבוע, אתם עלולים להפוך למכורים לאותן טיפות. בטיפות עיניים מסוג ויזין (Visine) למשל ישנם מרכיבים שנקראים ואזוקונסטריקטור וטטריזולין, אשר מכווצים את כלי הדם שבעיניים, מה שמספק להן מראה פחות אדמומי, אולם בטווח הארוך הם גורמים לאדמומיות קבועה, ללא קשר לאלרגיה או מחלה. "חלק מהמטופלים מגבירים את השימוש שלהם בטיפות עיניים משום שהם סובלים מהשפעה מתמשכת של אדמומיות שנובעת מהן", כך אומרת ד"ר קלי וולטץ, מרצה ומומחית לרפואת עיניים באוניברסיטת הבריאות והמדע שבפורטלנד, והיא ממליצה להימנע משימוש ממושך בטיפות האלה.

5. תרסיס לאף ללא מרשם

דברים יומיומיים ממכרים: איש משתמש בתרסיס לאף
בעת צינון, תרסיס לאף יכול להציל אותנו ולאפשר לנו לנשום בחופשיות, אך אחרי שימוש של מספר ימים הוא עלול להחמיר את הבעיה שאותה ניסינו לפתור. כמו במקרה של טיפות העיניים, גם תרסיס האף מכווץ את כלי הדם שבתוך האף ובכך מונע ממנו להיאגר בנוזלים. עם זאת, כלי הדם מתרגלים להשפעה הזו עם הזמן ומתעלמים ממנה לאחר מספר ימים, מה שגורם לתרסיס האף להפסיק להשפיע לטובה. יתרה מזאת, כשמופסק השימוש בתרסיס האף הבעיה אף מחמירה, וזה מה שגורם לאנשים להמשיך להשתמש בהם על אף הנזק המתמשך שהן גורמות לו. 
 
ד"ר ג'יימס לי, יושב ראש המחלקה למחלות אלרגיות במחלקת הרפואה הפנימית של ארה"ב, ממליץ שלא להשתמש בתרסיס אף למשך יותר מ-5 ימים ברציפות, ובאופן כללי להמעיט את השימוש בו במהלך היום לפעם אחת או פעמיים. הוא גם מציין שתרסיסי אף עם סטרואידים אינם גורמים לתופעה שכזו, ועל כן בהם ניתן להשתמש על בסיס יומי למשך זמן רב.

6. סוכר

דברים יומיומיים ממכרים: ערימת סוכר כשמעליה צורת לב שעשויה מסוכר
אתם אולי מתבדחים בנוגע לכך שאתם מכורים לשוקולד או לממתקים אחרים, אך מחקרים מראים שאנחנו אכן יכולים להתמכר לסוכר, וזאת משום שצריכתו גורמת לשחרור כימיקלים שמשפרים את מצב הרוח שלנו ומגבירים את תחושת הסיפוק שאנו חווים. אלו הן תחושות שאנחנו כמהים להן גם בלי קשר לסוכר, ומשום שמדובר בפיתרון כל כך זמין וקל, הוא משמש רבים מאיתנו כמקור עבורן. מחקר שנערך באוניברסיטת קווינסלנד שבאוסטרליה השווה את ההשפעה של קוקאין בגוף לזו של הסוכר, ונמצא שישנם תסמינם דומים בעת הניסיון להפסיק את הצריכה של שניהם. אם אתם בעצמכם מכורים לסוכר וברצונכם להיגמל, לחצו כאן והכירו את תוכנית 7 הצעדים לגמילה מסוכר.
 

7. קניות (שופינג)

דברים יומיומיים ממכרים: אישה עם שקיות קניות בידה
אם אתם נכנסים באופן קבוע לאתרי קניות או מסתובבים בקניונים במטרה לרכוש דברים חדשים כמעט מדי יום, יתכן שאינכם מודעים לכך שאתם מכורים לשופינג, אך זו בעיה שקיימת בקרב אנשים רבים בתקופה של היום, כך אומרת לנה בנסון, מחברת הספר "לקנות או לא לקנות: למה אנחנו קונים יותר מדי ואיך להפסיק". "המוטיבציה שלכם יכולה להיות רצון להרגיש טוב יותר עם עצמכם או לחוש יותר בטוחים בחייכם, ושופינג משמש עבורכם כפעולה מרגיעה שעוזרת לכם להרגיש בשליטה על חייכם ולמלא חלל שנפער בהם", כך היא אומרת. "אם אתם משתמשים בשופינג כדרך קבועה לשנות את מצב הרוח שלכם לטובה ואם ניסיתם להפסיק אך לא הצלחתם או שאתם מסתירים את הרכישות והקבלות מפני אנשים אחרים, אתם ככל הנראה מכורים", מוסיפה בנסון.
 
מקור התמונות: Lars AndreasAndreas Nilsson
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו