print header

המזונות הממכרים ביותר על פי המדע

כולנו מוצאים את עצמנו מעדיפים מנה כזו על פני אחרת, יתכן שאתם מעדיפים פיצה על פני פסטה, צ'יפס על פני תפוחי אדמה אפויים או המבורגר על פני בשר רזה ובריא אבל האם פשעם שאלתם את עצמכם למה? זה לא כי אתם אוהבים לאכול "לא בריא", אלא זה פשוט מכיוון שהמאכלים האלה ממכרים יותר מאחרים, כך עולה ממחקר שנעשה באוניברסיטת ייל שבארה"ב. במחקר ניסו למצוא את ההשפעות השונות של מזונות ממכרים במוח ומצאו כי השפעותיהם דומות מאוד, ואפילו זהות לפעמים, להשפעותיהם של סמים ממכרים במיוחד כמו קוקאין והרואין.

מזון ממכר
entonceeees

המחקר מציע שמזונות מעובדים כמו פיצה, שוקולד ואפילו גלידה עלולים לגרום לכם להתמכר אליהם בדיוק כמו סמים, עד לרמה שלא תוכלו לראות את עצמכם חיים בלעדיהם. צוות החוקרים גייס 120 סטודנטים וביקש מהם למלא סקר המודד "מנהגי אכילה ממכרים". בנוסף לסקר שבכתב, צוות החוקרים הציג בפני המשתתפים תמונות של מזונות שונים מכל הסוגים, וביקשו מהם להצביע על ה-"מזונות הבעייתיים". החוקרים דירגו את המזונות לפי האסוציאציה הפסיכולוגית שיצרו אצל הנחקרים.

בסופו של המחקר, מצאו כי 18 מהמזונות שנבחרו על ידי הנחקרים היו מזונות מעובדים כמו עוגה, שוקולד וצ'יפס. 17 המזונות האחרים היו מזונות שאינם מעובדים כמו בננה, גזר ואגוזים. למרות שרק 7% מהנחקרים נמצאו כ-"מכורים" למזונות מסוימים, 92% מהנחקרים הביעו תשוקה להפסיק לאכול את המאכלים ה-"לא בריאים", אך לא הרגישו שהם מסוגלים לכך. הממצא שאינו מפתיע עד כדי כך, הוא ש-10 המאכלים שבראש רשימת המאכלים ה-"בעייתיים" היו כולם מאכלים מעובדים. 

 

10 המאכלים המזיקים והממכרים ביותר

אנחנו אוהבים מזון מהיר, מלא בשמן, מלח, סוכר ועוד חומרים שגורמים לנו להתמכר אליהם, אך תוכלו להיזהר מפניהם אם תכירו את עשרת המאכלים הממכרים ביותר על פי המחקר. כל אחד מהמאכלים מדורג בציון ל על פי רמת התמכרות אליהם שנע בין 1-7.

פיצה – 4.01

פיצה בסיסית עשויה מבצק וגבינה. החיטה מכילה גלוטן אשר מכיל פפטיד (שרשרת של חומצות אמינו) בשם גילדרופין. הגבינה מכילה פפטיד בשם קאזמורפין, וביחד עם הגילדרופין, הם מקיימים יחסי גומלין עם קולטני אופיאטים במוח, אשר בתורם מחקים את ההשפעה שנוצאת בגוף כתוצאה מצריכת סמים כמו הרואין ומורפיום. אמנם כוחם הוא רק כתשיעית מכוחם של אופיאטים אחרים, אך שחרור החומרים הנקלטים בקולטני האופיאטים מגרים את מרכז העונג במוח, וכך גורמים לנו להתמכר לתחושה שמשתחררת במהלך האכילה.

מזון ממכר
 

שוקולד– 3.73

בני שבטי המאיה והאצטק האמינו ששוקולד הוא מזון האלים, וזה עשוי היה להיות נכון, אם האלים אהבו סוכר כמונו, אשר יוצרים במוחנו תחושת "פרס" בעזרת שחרור דופאמין. החוקרים מצאו שכאשר נתנו לנחקרים ה-"מכורים" לשוקולד לשתות מילקשייק שוקולד, חלה ירידה בפעילות המוחית הקשורה לדחף לחפש "פרס". דפוס דומה קורה במוחם של אנשים המכורים לסמים. 

מזון ממכר
 

חטיף צ'יפס משקית – 3.73

חטיף צ'יפס, כמו מאכלים רבים אחרים, מכיל כמות גדולה מאוד של מלח, אשר אמנם חשוב לבריאותנו, אך רק בכמות סבירה. ההתמכרות למלח היא אינסטינקט התפתחותי איתו גדל כל בן אדם. בגופנו קיימים גנים שמתפקדים רק בהמצאות סודיום (מלח הנתרן). כשהגנים האלה דורשים מלח, הם "קמים לתחייה" עוד לפני שהמלח מתעכל בגופנו. כמות המלח במזון אפילו יכולה להשפיע על רמת התיאבון שלנו ולהגביר אותו.

מזון ממכר
 

עוגיות – 3.71

במחקר שנעשה על עכברי מעבדה נמצא שעוגיות אוריאו מגרות יותר נוירונים במוחם מאשר קוקאין ומורפיום. העכברים שהוכנסו לתוך מבוך היו צריכים לבחור בין עוגיית אוריאו לעוגיית אורז, ובחרו תמיד בעוגיית האוריאו. אפילו כשנלקחה העוגיה, העכברים חיכו בסבלנות עד אשר יחודש מלאי העוגיות המתוקות, במקום לחפש את עוגיית האורז.

מזון ממכר
 

גלידה – 3.68

גם הגלידה, כמו השוקולד, מכילה כמויות גבוהות של סוכר ושומן. כשנתנו החוקרים את המילקשייק לנחקרים, הם מצאו שמוחם של אלו שאכלו גלידה במהלך השבוע "נהנה" פחות. הסיבה לכך היא שמוחם הפריש כמות נמוכה יותר של דופאמין, ולכן רצו לצרוך יותר מילקשייק על מנת לפצות על התשוקה לתחושת האופוריה המתלוות אליו.

מזון ממכר
 

המבורגר – 3.51

מנת ההמבורגר של תעשיית המזון המהיר מכילה מלח ושומן בכמויות אדירות, אשר ממכרים כמו הרואין וקוקאין. השומן שבקציצת הבשר גורם לשינויים הורמונליים בגוף שדורשים עוד ועוד שומן - כלומר גורמים להתמכרות. בנוסף, ילדיכם יסבלו מקישור במוחם שבין המבורגר לפרס, בשל הצעצוע שקיבלו לצד כל ארוחת ילדים. קישור זה דומה לקישור שבמוח המכור בין סמים לבין השפעתם האופורית, וגורם למוח להפריש את אותו הדופאמין.

מזון ממכר
 

שתייה קלה – 3.29

הדבר היחידי שגופנו זקוק לו מתוך רשימת המצרכים שמכילים את השתייה הקלה, הוא מים. השתייה הקלה מכילה לעיתים גם קפאין בכמות גבוהה מאוד. הקפאין נספג במעי הדק ונכנס למחזור הדם במהירות לאחר השתייה, משם קל לו מאוד לחדור למוח. המולקולה שלו דומה מאוד למולקולה המופרשת במוח בשם אדנוזין, אשר תפקידה הוא להאט את התפקוד העצבי במוח. הקפאין משתלט על התהליך, ועם הזמן המוח מנסה לפצות על ידי ייצור יותר אדנוזין, אשר גורם לנו להיות עוד יותר עייפים וזקוקים לקפאין.

מזון ממכר
 

גבינה - 3.22

בשנת 1981 גילה חוקר בשם אלי הזום שבגבינה יש שאריות של הכימיקל מורפין. התברר לו כי בחלב פרה, וכן בחלב אדם, קיימת כמות קטנה של הכימיקל הממכר על מנת לדאוג שהצאצאים יתחברו לאמם ויקבלו את כל מה שהם צריכים כדי לגדול. מוצרי חלב מכילים את החלבון קסאין אשר מתפרק בגופנו לקסמורפין שמייצר השפעה דומה לחומרים אופיאטיים אחרים במוח. בשל הריכוז הגבוה של הקסאין בגבינות, הם גורמים לגופנו לספוג יותר מהקסמורפין, דבר אשר יוצר התמכרות חזקה יותר מאשר מוצרי חלב אחרים.

מזון ממכר
 

 

עוף מטוגן – 2.97

עוף מטוגן, ביחוד מהסוג שניתן להשיג במסעדות מזון מהיר, מכיל כמויות גבוהות של שומן טראנס. במחקר שנעשה על עכברי מעבדה גילו כי פעילות קולטני הדופאמין D2 יורדת כשניתן להם אוכל מטוגן בשומן טראנס, כמו העוף המטוגן. אותה ירידה קיימת גם בצריכת קוקאין. אחרי שקולטני הדופאמין D2 במוחם של העכברים נחסמו לחלוטין, הם התחילו לצרוך יותר ויותר מזון בעל שומן טראנס כדי לפצות על כך. הממצאים מצביעים על קשר ישיר בין צריכת המזון המהיר לבין ההתמכרות אליו.

מזון ממכר
 

 

ממתקי גומי – 2.59

ממתקי הגומי ממכרים בדיוק מאותה הסיבה שהשוקולד והעוגיות ממכרים – יש בהם המון סוכר. בנוסף לכך, העובדה שהם מגיעים בתפזורת צבעונית גורמת לנו לצרוך אותם יותר מבלי לשים לב, והדבר תקף גם לגבי סוגי ממתקים אחרים המגיעים בצורות וצבעים שונים. ממתקי הגומי לא ממלאים את הבטן, וכשאנחנו מכניסים לגופנו סוכר, האנרגיה שהוא מספק לנו נעלמת תוך 20 דקות. גם אם לא סיימתם את השקית שקניתם והנחתם אותה בצד, ייתכן שתחזרו אליה מהר מאוד בשביל עוד מנה.

מזון ממכר
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.