maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

12 שיעורים חשובים לחיים שילדים לומדים ומבוגרים שוכחים

  כהורים, רבים מאתנו חושבים לעתים קרובות על השיעורים לחיים שהיינו רוצים ללמד את הילדים שלנו. מדובר בערכים שהיינו רוצים שיאמצו, פתרונות לבעיות שונות שהם צפויים להיתקל בהן ותפיסות עולם שיכולות להקל על המשך דרכם בכל תחומי החיים. עם זאת, כאשר אנחנו עושים את זה, אנו מגלים לא פעם שמדובר במשפטים ששמענו בעצמנו בילדותנו או שלמדנו על בשרנו תוך כדי ניסוי וטעייה, אך לעתים שכחנו אותם כאשר התבגרנו. 12 השיעורים הבאים הם עקרונות חשובים שאצל חלקנו הלכו לאיבוד עם השנים, וההורות היא הזדמנות ללמוד אותם מחדש יחד עם הילדים שלנו. חשוב מאוד שתקראו אותם כדי להיזכר בהם ובחשיבותם, ולפעול על פיהם גם כיום.
 
שיעורים לחיים ששכחנו כמבוגרים
 

1. סמכו על התחושות שלכם

מגיל צעיר, תחושות הבטן של ילדינו הדעתניים מכוונות אותם בכיוון ברור מאוד. הם יודעים מה הם רוצים ללבוש, עם מי הם רוצים להתחבר ואת מי הם אוהבים. ברוב המקרים התחושות הללו מובילות אותם למקום הנכון, וגורמות להם לצבור ביטחון אישי, טעם מסוים וכיוון שייחודי להם בחיים. לעומת זאת, אנחנו כמבוגרים שנמצאים במסגרות מסוימות נכנעים להשפעות מצד החברה ולעתים נסוגים ממה שאנחנו מאמינים בו רק כדי להיות כמו כולם. הזכירו לעצמכם שאתם אנשים מיוחדים ושאין אדם שדומה לכם, ולכן מגיע לכם לחשוב בצורה שונה ולפעול כפי שאתם מאמינים. הקשיבו יותר לתחושות הבטן שלכם ופחות למה שלדעתכם אחרים מצפים שתעשו, ותוכלו להרגיש שאתם מגשימים את ייעודכם.
 

2. קחו סיכונים, אבל הבינו את השלכותיהם

תינוקות מפסיקים לזחול ומתחילים ללכת כיוון שהם אינם חוששים ליפול, וגם כאשר הם נופלים פעם אחת איננו מצפים מהם להפסיק ללכת ולחזור אל המקום הנוח והמוכר אלא מנסים לתת להם את הכלים להתקדם תוך שהם נופלים בצורה בטוחה ויודעים איך לקום שוב. כמבוגרים לעומת זאת, קל לנו מאוד להישאר באזורים הבטוחים ולא לזנק ולבצע בחירות שיכולות לקדם אותנו. אם אתם חשים שאתם עדיין זוחלים גם עכשיו, נסו למצוא את המשענת שתעזור לכם להתקדם הלאה. היו מוכנים להסתכן, להיחבל ולחוות כאב, משום שרק כך תוכלו לקום מחדש ולנסות פעם נוספת עד שתצליחו ותתקדמו.
 
שיעורים לחיים ששכחנו כמבוגרים

3. לעולם אל תתנו לאיש להגדיר את היכולות שלכם

בשנים הראשונות לחיינו אנחנו רוצים להשיג הכל, לעשות הכל ולגלות את כל החוויות שהעולם צופן, אך בשלב מסוים אנחנו מתחילים לחשוב שיש דברים שאנחנו לא יכולים לעשות. משפטים כמו "רק בנים טובים בזה", "רק בנות מסוימות הולכות לשם" או "אתה לא מספיק חזק בשביל זה" מכניעים אותנו ומגדירים את התחומים של מה שאנחנו יכולים או לא יכולים. בשעה שהורים מעוניינים לשמור על ביטחונם של ילדיהם, כיום אתם אלה שמגדירים את מה שאתם יכולים לעשות עבור עצמכם, ואין סיבה שתבססו את ההחלטות שלכם על אישור של אף אחד אחר. החליטו לבד מה הגבולות שלכם, ואל תקשיבו לאף אדם מלבדכם.
 

4. אהבו בחופשיות

אנחנו מלמדים את ילדינו להודות לאחרים, להקשיב לסובבים אותם ולחבק את קרובי המשפחה, במטרה לגדל ילדים אוהבים ואכפתיים. עם זאת, כשזה מגיע אלינו, שברונות לב, מחלה של בן משפחה או אובדן חית מחמד, הופכים אותנו עם השנים לאנשים שפוחדים להיקשר לאחרים ופועלים מאחורי חומה של מגננות. חזרו להיות כמו הילדים שהייתם והפסיקו להגיב בחשדנות כלפי כל אדם חדש שנקרה בדרככם. האמינו ביכולתכם לסנן את האנשים השליליים מחייכם, ואל תחששו להתחבר ולהכיר אנשים חדשים מדי יום ובכל הזדמנות.
 
שיעורים לחיים ששכחנו כמבוגרים
 

5. כבדו את הגוף שלכם

בילדותנו הורינו לימדו אותנו לאכול בריא, להימנע מנשנושים מיותרים ולחלק את המזון שלנו לארוחות מסודרות. היינו שומעים שכך נגדל בריאים וחזקים, אך כיום רבים מאתנו מתקשים להמשיך ולהעניק לגוף שלנו את מה שהוא זקוק לו. פיתויים כמו יציאה למסעדת מזון מהיר בשעת ארוחת הצהריים, ארוחת בוקר דלות או אכילת חטיפים לפני השינה הם דברים שלא מעט אנשים עושים באופן קבוע, ואם מדובר בבעיה שגם אתם שותפים לה, הגיע הזמן לקחת אחריות על מה שאתם אוכלים או נמנעים מלאכול, ולהתחיל לכבד את הגוף שלכם בדיוק כפי שלימדו אתכם בילדותכם.
 

6. הדרך הטובה ביותר ללמוד היא מטעויות

אף ילד לא יודע לנגן בפסנתר מבלי שלמד זאת, לפתור משוואות במתימטיקה ללא הסבר ראשוני בכיתה או לקרוא ספר לפני שהכיר את האותיות. מסירות ועבודה קשה הם ערכים שכל הורה מלמד את הילד שלו, וגם כאשר ילדינו מזייפים בשיעורי הנגינה או מתקשים בקריאה, אנחנו מספרים להם שכדי להצליח הם צריכים לטעות ולהיכשל לא פעם ולא פעמיים. זכרו את השיעור הזה גם אתם, ואל תניחו שאם אתם מעוניינים בהישג מסוים עליכם לשבת ולהמתין בלי לפעול בכיוון שלו.
 
שיעורים לחיים ששכחנו כמבוגרים

7. אתם לא יכולים לעשות יותר מאשר את המרב

תמיד חשוב לנסות ולכוון להשגת המטרות שלנו, אבל במקביל גם לקבל את העובדה שבחלק מהמקרים הניסיון שלנו פשוט לא יהיה טוב מספיק. ילדים לומדים זאת כאשר הם מתחרים בתחרויות במסגרת חוגים שונים או מנסים להתקבל למועצת התלמידים, וצריכים לנתב בין התגובה הרגשית לכישלון לבין הידיעה שמדובר בתהליך טבעי שהוא חלק מהחיים. לעולם לא נאמר לילדינו להפסיק להתחרות או לא לעשות את המקסימום רק כי הם יודעים שלא יזכו במקום הראשון, וזה גם מה שעלינו לומר לעצמנו שוב ושוב כמבוגרים, במקרה שמדובר במקום העבודה שלנו או במטרות הקשורות לחיינו האישיים.
 

8. העולם שנראה תלוי במשקפיים שנרכיב

אין זה סוד כי העולם הוא מקום קשה, וילדים מגלים זאת כבר בפעם הראשונה שילד גדול מהם מציק להם או כאשר הילדה שהם מחבבים מסרבת להיות בחברתם. במקום לאפשר לכל מצב שכזה לגרום להם להסתכל אחרת על העולם שסביבם, אנחנו מלמדים אותם להתמודד עם בריונים, עם שברונות לב ועם אלפי אתגרים נוספים, ולהמשיך להרכיב את המשקפיים הוורודים והאופטימיים תוך ידיעה שלעתים הדברים לא יסתדרו כפי שהם ציפו. למרבה הצער, לא פעם המשקפיים האלה אובדים לנו כמבוגרים, אך הגיע הזמן שתמצאו ותרכיבו אותם!
 
שיעורים לחיים ששכחנו כמבוגרים

9. המילים "אני מצטער" יכולות לחולל פלאים

כולנו מלמדים את ילדינו לא לשקר ולקחת אחריות על הטעויות שלהם, אך גם מבוגרים חוטאים בחטא הגאווה או חוששים להסתבך, ובמקום לומר "אני מצטער" מנסים להאשים אחרים או להתחמק משיחות קשות. צמד המילים הללו יכול לחולל נפלאות וליצור שינוי אמתי ביחסים שלכם עם היקרים לכם, ובמקום לחשוב שאתם מפחיתים מערככם, זכרו שרק אנשים חזקים באמת יודעים לבקש סליחה כשזה נחוץ.
 

10. בכי הוא לא סימן לחולשה

ילדים בוכים כאשר הם נפגעים או כועסים, ולא פעם אנחנו אלה שמלמדים אותם להפסיק ומציינים בפניהם שמדובר בהתנהגות תינוקית. עם זאת, כמבוגרים אנחנו מתמודדים עם הרצון לבכות על ידי התכחשות לרגשות שלנו והתעלמות ממה שמכאיב לנו במשך זמן רב. במקום לאפשר לתחושות הללו להתפרץ בדמות ריבים עם אחרים, אפשרו לעצמכם להתחבר לרגשות שלכם מפעם לפעם, לעצור, לשחרר את הדמעות בפרטיות ולהמשיך הלאה. 
 
שיעורים לחיים ששכחנו כמבוגרים

11. הזמן הוא התרופה הטובה ביותר לרוב הפצעים

לילדים קשה מאוד להתאפק ולחשוב על העתיד, כך שרק הסתכלות רחבה יותר וניסיון חיים יכולים ללמד אותנו שהזמן מסוגל לחולל נפלאות. כאשר קשה לכם להתמודד עם תקופה מסוימת בחייכם, הציבו לעצמכם למטרה לעבור בכל פעם יום אחד, וזכרו שמדובר בצעד נוסף לכיוון ההחלמה מפצעי העבר. 
 

12. אל תאפשרו לביקורות או למחמאות לעצור בעדכם

רבים מאתנו מאפשרים לביקורת אחת להרוס לנו ימים שלמים ואף להישאר אתנו למשך תקופות ארוכות, ואילו מחמאות עשויות "לעלות לנו לראש" ולגרום לנו להתנהג שונה מהרגיל. זכרו שהעולם לא סובב סביבכם כך שאף ביקורת שאמרו לכם לא תדבק בכם לנצח, ובמקביל גם שאין לאפשר למחמאה אחת לגרום לכם לחשוב שאין צורך שתמשיכו ותעבדו קשה. בדיוק כפי שלא היינו רוצים שילדינו יפסיקו להתאמץ רק כי ביקרו אותם או החמיאו להם, כך חשוב שגם כל אחד מאתנו ידע להתייחס בהתאם למילים של אחרים ולא לאפשר להן לעצב את עולמנו. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו