print header

שיטה לדבר עם ילדים באופן שיעזור להם להצליח בחיים

  כולנו רוצים לגדל ילדים בריאים, שמחים ומוצלחים, ומחפשים אחר פתרונות שיאפשרו לנו להעניק להם סביבה בטוחה ותומכת. עם זאת, בשעה שהרבה מאוד מדריכי הורים מתמקדים במה שנוכל לעשות עבורם, מעט מאוד דנים בהשפעה של אותם המעשים על אופן החשיבה של הילדים, שהוא זה שגורם להם לבצע בחירות מסוימות בהמשך החיים. קבוצת חוקרים החליטה לבחון שיטה מסוימת ופשוטה שמשפיעה על צורת החשיבה של ילדים, ולאחר שנתיים של מחקר הגיעה למסקנות מסקרנות במיוחד. אתם מוזמנים לקרוא על מחקרם וליישם את השיטה הזו כבר בפעם הבאה שאתם משוחחים עם ילדיכם. 
 
שיטה לדיבור עם ילדים באופן שעוזר להם להצליח בחיים: אמא מחזיקה ילד
 

סוגי החשיבה השונים והשפעתם על העתיד

ד"ר קרול דוויק, חוקרת מאוניברסיטת סטנפורד בארצות הברית שמתמקדת במחקריה בקשר בין מוטיבציה לבין הצלחה, טוענת כי עתידם של בני אדם תלוי בסוג החשיבה שהם מפתחים בילדותם  חשיבה מתפתחת או חשיבה קבועה. 
 
חשיבה קבועה מבוססת על הרעיון כי האישיות, היכולות והאינטליגנציה שלנו הם דבר מובנה שניתן לנו בלידה, ולכן ההשפעה החיצונית עליהם היא מועטה מאוד. מכאן, שלכל אחד נקודות חוזק ותורפה עמם הוא יוצא לעולם. חשיבת מתפתחת לעומת זאת, מבוססת על תהליך למידה מתמשך שמשנה אותנו לאורך כל חיינו, וההנחה של אלה שגדלים עם צורת החשיבה הזו היא שגם הפסדים או כישלונות הם לא תבוסה או הוכחה לטיפשותם, אלא מקפצה לפיתוח הזדמנויות חדשות. ד"ר דוויק טוענת כי הקריירה שלנו, מערכות היחסים והיכולת להיות מאושרים בחיים, כל אלה תלויים בסוג החשיבה שאנו מאמצים מגיל צעיר. 
שיטה לדיבור עם ילדים באופן שעוזר להם להצליח בחיים: אמא מקריאה לילדה כרטיס ברכה

כיצד מטמיעים חשיבה מתפתחת אצל ילדים?

הורים רבים מעוניינים לשמח את ילדיהם ולהקנות להם בטחון אישי, אך משוחחים עמם מדי יום בדרכים שיוצרות דווקא את התוצאה ההפוכה. זאת, בשל העובדה שהם משבחים את הילדים בזכות כשרונם ולא בזכות יכולתם ללמוד. ניתן להדגים זאת בקלות באמצעות המקרה הבא – כאשר ילד מצליח לקרוא בעצמו משפט מתוך ספר, הורים רבים יגיבו באמצעות המשפט "אתה כל כך חכם!" כשלמעשה עליהם לומר "עבדת כל כך קשה כדי ללמוד איך לעשות זאת, ועכשיו אתה יכול! כל הכבוד!". במקום לתת לילדים להניח שתכונות מסוימות או היכולת להצליח פשוט ניתנו להם, הדגישו את התהליך שנעשה כדי להגיע אל המטרה, שייתכן שהילדים לא מעריכים אותו או מכירים בו.  
 
אם ילדכם קיבל ציון של 80 במבחן במקצוע שבו התקשה מאוד, במקום לומר "איזה ציון יפה קיבלת!" אמרו: "אני כל כך שמח לראות שעבדת קשה והצלחת! אשמח שנשב ונעבור על הדברים שהתקשית בהם, ואין לי ספק שבעתיד תוכל לקבל ציון גבוה אפילו יותר!" 
שיטה לדיבור עם ילדים באופן שעוזר להם להצליח בחיים: אבא מלמד את בנו לקרוא מחוברת
 

מדוע השיטה הזו פועלת?

ההבדל בין שתי דרכי התקשורת האלה הוא קטן מאוד, אך ההשפעה שלהן על ילדים יכולה להיות משמעותית במיוחד. כשאתם נותנים לילדיכם שבחים שאינם קשורים לכישרונות הטבעיים שלהם אלא לשאיפה והיכולת שלהם ללמוד ולהתקדם, אתם עוזרים להם להבין שהם לא נולדו עם יכולות מובנות ושדבר לא ניתן להם בחינם, כך שעליהם לעבוד קשה כדי להגיע להישגים בחיים. בדרך כזו הילדים לומדים שכאשר הם נתקלים בקושי, היכולת שלהם לעבור אותו תלויה אך ורק במאמצים שישקיעו.
 
ד"ר דוויק ועמיתיה החליטו לבחון את ההנחה הזו, ובמשך שנתיים הם עקבו אחר הביצועים וההתנהגות של קבוצת תלמידי כיתה ז' אשר חונכו בכוונת תחילה על פי שיטות שונות. בשעה שחלק אחד של הקבוצה למד בשיטת החשיבה הקבועה, אצל החלק השני הדגש היה על חשיבה מתפתחת. החוקרים הבחינו בכך שלמרות שההישגים של הילדים במבחנים היו דומים, המטרות שהניעו אותם היו שונות לחלוטין. 
 
שיטה לדיבור עם ילדים באופן שעוזר להם להצליח בחיים: ילד עומד על יד לוח מול קבוצת ילדים

מטרת העל של הילדים שחונכו בשיטת החשיבה הקבועה הייתה להיראות חכמים בעיני הסובבים אותם. הם רצו להותיר רושם חיובי על חבריהם, על המורים שלהם ועל הוריהם, והדבר שהפחיד אותם יותר מכל היה לזכות בפידבק שלילי שיערער על היכולות שלהם. לעומת זאת, ילדים שלמדו בשיטת החשיבה המתפתחת לא פחדו מכישלון, ומטרת העל שלהם הייתה ללמוד ולהתפתח. הם שאלו שאלות רבות יותר, הביעו התעניינות ולא חששו להודות שלא הבינו משהו כדי להצליח להתמודד איתו בהמשך. 

לחוקרים היה קל מאוד לקבוע מי יוכל להתמודד עם קשיי החיים בצורה קלה יותר ולהגיע לצמיחה אישית באפיקים שונים. כיוון ש"לא הביישן למד", הפחד מכשלונות אמור להיות הדבר האחרון שילדיכם יבחרו להתמקד בו. אל תפסיקו להחמיא להם על תהליכים חיוביים שעברו, יוזמות שלקחו והחלטות חיוביות שקיבלו. תנו מקום לתהליך ולא רק לתוצאה, וזכרו שגם ילד חכם יכול להפוך לחכם יותר אם הוא יגלה התלהבות ושמחה כלפי התהליך. אמצו את השיטה הזו, וילדיכם יזכו להגיע להישגים נהדרים בהמשך חייהם. 

מקור תמונות: www.audio-luci-store.itChris_ParfittDan HarrelsonDavid Amsler

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו