maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

10 כישורי חיים שחשוב ללמד את הילדים עד גיל 10

בזמן שילדינו ונכדינו הצעירים הפכו למומחים בכל הנוגע למכשירים סלולריים ומסכי מגע למיניהם, מתברר כי רבים מאתנו מזניחים מספר כישורים חשובים ומהותיים שהכרחיים למען פיתוח העצמאות שלהם בהמשך חייהם. לפיכך, על מנת שתוכלו לוודא כי דור ההמשך רוכש כישורי חיים מעשיים ליומיום, כדאי שתתחילו עם 10 הדברים הבאים, שיאפשרו לילדיכם לחיות חיים חסרי תלות, מוצלחים והרבה יותר מעניינים.  
 
10 כישורי חיים חשובים שצריך ללמד את הילדים
 

1. כיבוס בגדים

בני נוער אינטליגנטים ומוכשרים רבים שיכולים לפצח קודים מסובכים או לפתור חידות קשות, מוצאים את עצמם חסרי אונים כשעליהם לנקות את בגדיהם באופן עצמאי, אך אין כל סיבה שגם ילדיכם יהיו כאלה. למרות שבגילאים מוקדמים הורים רבים מעדיפים למנוע התעסקות של ילדיהם במכונת הכביסה, אין זה אומר שלא תוכלו ללמד אותם כיצד מנקים את הבגדים. לכן, החל מגיל 6 רצוי לתת לילדים לצפות בכם בזמן שאתם עושים כביסה, החל ממיון הבגדים וכלה בבחירת התכנית והוספת החומרים. לאחר מכן, תוכלו לאפשר להם בהדרגתיות לעשות זאת בעצמם, כשיוכלו להתחיל ממיון הכביסה, להתקדם להוספת חומרי הניקוי לתא הכביסה ועד לבחירת התכנית הרצויה, כשאתם נמצאים לצדם לאורך כל הדרך. לבסוף, כשהם יהיו מוכנים לעשות זאת בעצמם, תוכלו להשאיר פתק קטן שמרכז את סדר הפעילויות על המכונה, מה שיקל עליהם בזמן ההתמודדות העצמאית.

2. נטיעת שתיל

ילדים רבים לומדים כיצד לזרוע זרעים בגן או בבית הספר, בעיקר בט"ו בשבט, אך לא מלמדים אותם איך להעביר צמח שנרכש מהמשתלה לאדמה. לפניכם השלבים שתוכלו לאמץ על מנת ללמד את ילדיכם לעשות זאת על הצד הטוב ביותר: 
 
  • בקשו מילדכם לחפור בור שגדול במעט מהמכל שבו השתיל נמצא.

  • כעת, עליכם להוציא בעצמכם את השתיל מהמכל, להניחו במרכז הבור ולאפשר לילד להדק את הקרקע בעדינות מסביבו.

  • מלאו יחד עם ילדכם מזלף שמיועד להשקיית עציצים, והניחו לו להשקות את השתיל שזה עתה הוא נטע.  

  • החל מגיל 7-6 תוכלו לאפשר לילדכם להוציא את השתיל מהמכל בעצמו, ותוכלו גם לשתול יחדיו מגוון ירקות - לחצו כאן לצפייה במדריך. 

10 כישורי חיים חשובים שצריך ללמד את הילדים

3. עטיפת מתנות

כל הילדים אוהבים לקבל מתנות וכן להעניק אותן לחבריהם הטובים, והם יוכלו לשאוב סיפוק רב יותר מהנתינה ברגע שתלמדו אותם כיצד לארוז כל אחת מהן בעצמם. ילדים בגילאי גן יכולים לסייע לכם להסיר את מדבקת המחיר, להבין איזה גודל של נייר עטיפה מספיק למתנה וכן להדביק את דבק הנייר. אם תאפשרו לילדיכם להיות חלק מתהליך האריזה, הם יבינו עם הזמן את הצעדים הדרושים להשלמת המשימה, וכך יוכלו לעשות זאת בקלות כשיהיו מספיק גדולים כדי להתעסק עם מספריים. הרי לא מדובר בכישרון מולד, אלא רק במספר פעמים שתאפשרו להם לנסות זאת בעצמם.

4. שימוש בפטיש ומסמר

מתבגרים רבים שעוזבים את בית הוריהם לא יודעים כיצד לתקוע מסמר בביתם החדש, ובדרך כלל מזעיקים את אחד ההורים שיעשה את העבודה בשבילם. אתם תוכלו להימנע ממקרה זה ברגע שתבחרו ללמד אותם לעשות זאת בהדרגתיות החל מגיל צעיר. יש דגמים רבים של פטישים שמיועדים לילדים ושאינם כבדים וחזקים מדי, ואיתם רצוי להתחיל.
 
  • קחו חתיכת עץ רכה כדוגמת עץ אורן או ארז, והניחו אותה על הקרקע. 

  • בחרו מסמר עם ראש רחב, ותחילה הצמידו בעצמכם את קצה המסמר עבור ילדכם לתוך חתיכת העץ.

  • כעת, כל שעליו לעשות זה לדפוק בזהירות עם הפטיש המותאם לגילו על המסמר, עד שהוא יכנס פנימה במידה הרצויה. הסבירו לילדכם שיש להשאיר חלק מעט בולט, עליו תתלו תמונה או מראה בהמשך. 

  • כשילדכם יהיה בוגר מספיק כדי לבצע את המכה הראשונית על המסמר, מומלץ לחתוך חתיכה מלבנית של קרטון, לנעוץ את המסמר במרכזה, לאחוז בקרטון ולהצמיד את המסמר לקיר, ורק לאחר מכן לדפוק את המסמר בקיר כך שאצבעות הילד לא תפגענה. 

  • כשילדכם יהיה מספיק מוכן כדי לתקוע מסמר בקיר, עשו זאת יחד בהשגחה קבועה שלכם עד שתהיו בטוחים שהוא יכול לעשות זאת בעצמו. (גם אם תחליטו שהזמן הטוב ביותר הוא בגיל 18, החלטה זו מקובלת). 

10 כישורי חיים חשובים שצריך ללמד את הילדים
 

5. כתיבת מכתב ושליחתו

למרות שעם הזמן מנהג שליחת המכתבים בדואר הולך ונעלם ואנו נוהגים להשתמש יותר בדואר האלקטרוני, חשוב ללמד את הילדים כיצד נהוג להתחיל ולסיים מכתב, איך שולחים אותו ואילו פרטים עליהם למלא על המעטפה טרם שליחתה. התחילו את התהליך בחשיבות של כתיבת התאריך, שם הנמען, מילות סגירה כדוגמת "בברכה" או "בכבוד רב" וחתימה. לאחר מכן יש להסביר להם היכן יש לרשום את שם הנמען, וכמובן להדגיש שבזמן שהם שולחים מכתב הם אלה שמכונים "המוען". כמו כן, יש לרכוש יחד איתם בול, להדביקו ולבצע את כל תהליך השליחה, כדי שיוכלו לעשות זאת בעצמם בהצלחה ברגע שיצטרכו.

6. ניווט 

אם גם אתם מרגישים את התלות באפליקציית ניווט או במכשיר GPS ולא מצליחים להסתדר בלעדיהם, אתם ודאי מבינים את החשיבות של בניית כישורי ניווט אצל ילדיכם החל מגיל צעיר. על פני השטח, מפות למיניהן נראות משעממות עבור ילדים צעירים, אך אתם תוכלו להכניס בהן עניין שיגרום להם לאהוב את פעולת הניווט וליהנות מההתמצאות בשטח. תוכלו להתחיל עם מפה שתציירו בעצמכם, שמציגה לדוגמה את המטבח והסלון בביתכם. לאחר מכן, החביאו 2 צעצועים בפינות שונות באותם החללים, סמנו את המקומות שבחרתם על המפה, ואתגרו את הילדים לצאת לחפש אותם באמצעות הסימונים שעליה. בגילאים מתקדמים יותר תוכלו לאפשר להם לנווט אתכם חזרה לרכב לאחר ביקור במסעדה, ולנווט את הדרך בגן החיות, במוזיאונים או בפארקים בהם אתם מבלים.
10 כישורי חיים חשובים שצריך ללמד את הילדים

7. הכנת ארוחה פשוטה

אם ילדיכם נהנים לשהות במחיצתכם בזמן שאתם מבשלים, נסו להציע להם לסייע לכם להכין את הארוחה המשפחתית. במקרה שהילדים מעדיפים לצפות בטלוויזיה או לבצע כל פעולה אחרת בזמן שאתם במטבח, נסו לעודד אותם להצטרף. ראשית כל יש לציין שעליכם לגלות סבלנות ואיפוק רב, ולא לכעוס אם אחד הילדים שופך את הקמח על הרצפה או לא שובר נכון את הביצה, זאת כדי להימנע מהתנסות לא נעימה שתשליך על המשך עתידם הקולינרי. ילדים בגילאי גן יכולים להוסיף ליוגורט שלהם פירות שחתכתם להם, ובכך להרגיש שהם לוקחים חלק בתהליך ההכנה, וילדים בגילאי 8-7 יכולים להתנסות בהכנת סלט פשוט כשאתם לצדם. בגיל 10 כבר תוכלו לשהות לצדם כשהם מתעסקים בכיריים ומכינים חביתה, כשיש להדגיש שאסור להם לעשות זאת לבדם בשום פנים ואופן.

8. טיפול בפצע

הורים רבים נוטים להגיב בהגזמה כשהם רואים פצע או שריטה מדממים בגופם של ילדיהם, אך עליכם לזכור שהדרך שבה תבחרו להגיב היא זו שככל הנראה תאפיין את תגובתם של ילדיכם בהמשך. לפיכך, רצוי לשמור על קור רוח ככל הניתן ופשוט להסביר להם את מה שעליהם לעשות במקרה שבו לא תהיו לידם; הפעלת לחץ על האזור המדמם, ניקוי האזור במים לאחר שהדם מפסיק לרדת, מריחת משחה וחבישה. כמובן שאם מדובר בפציעה חמורה יותר, עליכם להסביר להם את סדר הפעולות ולהדגיש את חשיבות הקריאה לעזרה של אדם מבוגר או של איש מקצוע.
10 כישורי חיים חשובים שצריך ללמד את הילדים

9. ניקיון השירותים

מאחר שלא מומלץ לתת לילדים קטנים להתעסק עם חומרי ניקוי כאלה או אחרים, תוכלו להתחיל בפעולות קטנות וחשובות שיבהירו לילדיכם את החשיבות של ניקיון השירותים. הניחו סמרטוט או ספוג במקום שאליו ילדיכם יוכלו להגיע, והם יוכלו לנקות את כתמי משחת השיניים ואת הכיור עצמו רק באמצעות הספגת הסמרטוט או הספוג במים. ילדים בגילאי 8-7 יכולים כבר להתחיל לנגב את מושב האסלה והמכסה עם מגבונים מתאימים, ובגילאים מתקדמים יותר תוכלו לאפשר להם לפזר סודה לשתייה בצדיה הפנימיים של האסלה, להמתין מספר דקות, לשפוך חומץ תוך כדי עטיית כפפות ולשפשף היטב עם מברשת האסלה. ככל שתקדימו להראות להם כיצד לבצע את הפעולות הללו, הם יראו בניקיון השירותים חלק בלתי נפרד מהשגרה שלהם, ויאמצו זאת בהמשך חייהם. 

10. השוואת מחירים

אף על פי שאתם אלה שאומרים את המילה האחרונה בבית בנוגע למוצרים שאתם רוכשים, חושב ללמד את הילדים כיצד להיות צרכנים חכמים. לכן, בפעם הבאה שילדכם יצטרף אליכם ליום סידורים, תוכלו לשתף אותו במחשבות שלכם ולדבר בקול על הבחירות שאתם עושים; "אני בוחר לתדלק בתחנת הדלק הזו משום שהיא זולה יותר ב-40 אגורות לליטר מזו שסמוכה לבית הספר". כמו כן, יש לשתף את הילדים בשיקולים כלכליים רחבים יותר, כדוגמת: "הייתי רוצה לקנות את מכנסי הג'ינס הללו, אבל כרגע התקציב שלי לא מאפשר זאת". בשלב מתקדם יותר תוכלו להכריז שמעתה ואילך הילדים הם אלה שאחראיים לרכישת הארטיקים, ולהקציב להם סכום מסוים איתו הם יצטרכו להתנהל, כך שיכולו לבצע את תהליכי החשיבה שלימדתם אותם קודם לכן, החל מהשוואת מחירים וכלה בעמידה בתקציב.  
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.