print header

9 דרכים מומלצות להגנה על העור של הילד שלכם

  לכולנו חשוב לשמור על העור שלהם בריא, חלק וגמיש, ואתם ככל הנראה מעוניינים לסייע גם למנוע בעיות בעור אצל הילדים שלכם. לכן כדאי לדעת שעורם של ילדים דק הרבה יותר מזה של מבוגרים, והוא כה עדין עד שבקטריות, אלרגנים וגורמים אחרים יכולים לחדור בקלות את שכבות ההגנה שלו ולהוביל לפריחה ולזיהומים. העור של הילדים גם מאבד לחות במהירות רבה מאוד, מה שהופך אותו לפגיע לנזקי השמש, וכל זה מקשה עלינו, ההורים, לשמור עליו תקין ונטול בעיות. לכן הבאנו בפניכם 9 עצות מרופאי עור מומחים לילדים, שמומלץ מאוד לפעול על פיהן כמה שיותר מוקדם כדי לוודא שהעור של ילדיכם יישאר בריא.
 

1. הימנעו מתכשירים עם ריח, צבע או חומרים משמרים

העור של הילדים לא מתמודד היטב עם כימיקלים מסוימים שמצויים בתכשירים שמיועדים לו. "עליכם לבחור את המוצר עם הכי פחות רכיבים כדי לשמור על עורם של ילדיכם בריא", כך אומרת ד"ר ננה אגים, רופאת עור לילדים ומרצה מן החוץ במרכז הרפואי של אוניברסיטת טקסס. מאחר שהעור שלהם דק יותר, הוא סופג הרבה יותר מהתכשיר ממה שהגוף הבוגר שלכם רגיל לספוג, ולכן זכרו שבמקרה של מריחת תכשירים על עורם של הילדים - כמה שפחות רכיבים, כך טוב יותר. 
 
שימו לב שתכשיר שמתהדר בהיותו "ללא ריח", הוא לאו דווקא נטול כימיקלים שקשורים לריח. למעשה, יש מוצרים שבהם קיים ריח מסווה, שמטרתו היא להעלים את ריח הכימיקלים שמצויים בו, כך מדווח ד"ר פטריק מקמהון, רופא עור לילדים מבית החולים לילדים בפילדלפיה. לכן נדגיש שוב - תמיד העדיפו תכשירים שבהם יש כמה שפחות רכיבים, כשאף רכיב אחד בלבד זה למעשה האידיאל.
איך לטפל בעור של ילדים: אימא מורחת קרם על פנים של תינוק

2. שמרו על פצעים לחים להפחתת צלקות

אם הילד נחתך, נשרט או נפצע באורח קל מאוד, ראשית נקו את האזור הפצוע במים וסבון והסירו ממנו כל לכלוך כדי למנוע זיהום. לאחר מכן מרחו על הפצע משחה שתשמור עליו לח, כמו למשל וזלין. "אם לא תעשו את זה, ייווצר גלד שיאט את תהליך ההחלמה של הפצע", כך אומר ד"ר דרק צ'ו, רופא עור לילדים מבית החולים סטנפורד לרפואת ילדים בקליפורניה.
 
מה שמפתיע זה שמומלץ לוותר על שימוש במשחות אנטיביוטיות, שכן חלק מהילדים יכולים לפתח אלרגיה לסוג האנטיביוטיקה שמצוי בהן, מה שיגרום לפריחה. יש להשתמש במשחות שכאלה רק אם הפצע נראה מזוהם – אם הוא אדמומי, נפוח ומכיל מוגלה. יחד עם זאת, "עור שמתרפא הוא לרוב כהה או בהיר יותר מצבע העור הרגיל, לכן כדאי למרוח עליו מקדם הגנה כדי למנוע שינויים לטווח ארוך בצבע העור", כך ממליצה ד"ר אדנן מיר, רופאת עור לילדים ויו"ר ועדת אגודת רופאי העור לילדים בארה"ב.

3. אל תחששו להשתמש בהרבה משחת החתלה

כדי למנוע תפרחת חיתולים, הדבר הראשון שעליכם לעשות זה להחליף לילד חיתול לעיתים קרובות – מיד אחרי שהתלכלך. נקו את האזור המלוכלך ללא סבון ומבלי לשפשף אותו – "עשו זאת בעזרת מים חמימים בלבד וטפחו עם מגבת כדי לייבש אותו", כך ממליצה ד"ר סוזן בויקו, רופאת עור לילדים מבית החולים לילדים רדי שבסן דייגו. לאחר מכן מרחו משחת החתלה, שתיצור חוצץ בתוך החיתול בין השתן והצואה לבין עורו של הילד שלכם. "מרחו שכבה עבה, כאילו שאתם מצפים עוגה", כך ממליצה בויקו. 
 
"תוכלו למנוע ישבן אדמדם גם על ידי כך שתתנו לעור להתייבש במלואו לפני שאתם מלבישים לילד חיתול חדש", כך אומרת ד"ר ברנדי קנר-בל, מרצה מן החוץ לרפואת עור וילדים בבית החולים לילדים אן ורוברט ה. לורי שבשיקאגו. מתי שאפשר וכמה שאפשר, תנו לילדכם להיות בעירום וללא חיתול. עם זאת, עדיין ישנו סיכוי שתיתקלו בתפרחת חיתולים. אם היא מחמירה, לא נעלמת תוך יומיים-שלושה או מתפשטת לאזורים אחרים בגוף וילדכם מפתח חום, פנו מיד לרופא.
איך לטפל בעור של ילדים: פריחה על רגל של תינוק

4. אל תשטפו תמיד את הילד שלכם עם סבון

"לתינוקות ולפעוטות אין את ההורמונים, הזיעה או השמנים על העור שגורמים לריחות רעים, לכן לא קיימת סיבה לסבן את גופם לעיתים קרובות", כך מסבירה ד"ר קנר-בל. השתמשו בסבון רק אם העור מלוכלך, אם הילדים היו בבריכה או בים או אם מרחתם עליהם לאחרונה תכשיר דוחה חרקים או מקדם הגנה. 
 
"בכל מקרה אחר, השתמשו בסבון באופן נקודתי באזורים מדיפי ריח – בבית השחי, במפשעה ובכפות הרגליים. את כל שאר האזורים שטפו עם מים בלבד", כך ממליצה ד"ר יסמין קירקוריאן, רופאת עור לילדים בבית החולים הלאומי לילדים שבוושינגטון הבירה. אמבטיה יומית היא בסדר, והיא לא תגרום לעור של ילדיכם להתייבש יתר על המידה – פשוט הימנעו משימוש תכוף בסבון ושמפו. 

5. הכניסו את הילד לאמבטיה אם הוא סובל מאקזמה

אקזמה אצל ילדים, או בשמה האחר – אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) – היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר שבגינן הורים לוקחים את ילדיהם לרופא עור. הבעיה הזו גורמת לעור יבש ומגרד, ובמשך עשורים רופאים המליצו שלא לקלח את הילדים לעיתים קרובות אם הם סובלים מכך, מכיוון שזה מייבש את העור. "כעת אנחנו מציעים לעשות אמבטיות קצרות מדי יום, כי למדנו שזה דווקא עוזר לשמור על הלחות בתוך העור", כך אומרת ד"ר קנר-בל. 
 
טבילה באמבטיה למשך 5-10 דקות מדי יום זה כל מה שצריך, ולאחר מכן יש לייבש את העור על ידי טפיחות עם המגבת, למרוח תכשיר נגד אקזמה ומיד למרוח גם תכשיר לחות כדי לשמור על הלחות בתוך העור. "זה לא רק לוכד את הלחות בעור, אלא גם יוצר שכבת הגנה שמונעת מחומרים שעלולים להחמיר את הבעיה לבוא במגע עם העור", כך אומרת ד"ר צ'ו, שממליצה להשתמש בקרמים סמיכים ובמשחות במקום בקרם לחות דליל, ולעשות זאת פעמיים ביום.
איך לטפל בעור של ילדים: תינוק באמבטיה

6. מרחו כפית תכשיר לחות על כל חלק בעור של הילד

אפילו ילד שלא סובל מאקזמה צריך שיימרחו עליו תכשיר שלוכד את הלחות בעור על מנת לשמור עליו בריא. עם זאת, יתכן שאתם בוחרים להשתמש בכמה שפחות מהתכשיר, ולא בצדק. "כשאני מראה להורים כמה מהתכשיר עליהם למרוח על העור של הילד, זה בדרך כלל הרבה יותר ממה שהם חושבים שנדרש", כך אומרת ד"ר קירקוריאן.
 
"העור של הילד צריך להיות בהיר ונוצץ כשאתם מסיימים, כדי שזה ייעשה נכון". יתכן שתחשבו שמרחתם יותר מדי, אך אל דאגה – התכשיר ייספג בעורו של הילד תוך 5 דקות. אם הילד שלכם לא סובל מאקזמה, מספיק למרוח את תכשיר הלחות פעם אחת ביום אחרי האמבטיה.

7. מנעו כוויות שמש מילדיכם בכל מחיר

"הנזק שנעשה לעור על ידי אור השמש במשך 18 השנים הראשונות של החיים הוא משמעותי לסיכוייו של ילדכם לסבול מסרטן העור בגיל מבוגר יותר", כך מסבירה ד"ר מיר, ומבהירה שכוויות שמייצרות שלפוחיות הן בפרט מסוכנות מאוד בטווח הארוך. הדרך הטובה ביותר להגן על עור הילדים מפני נזקי השמש היא לצמצם את חשיפתם אליו, במיוחד בין השעות 10:00-16:00.
 
כשהילדים בחוץ – גם אם לפני או אחרי השעות האלה – הלבישו אותם בבגדים ארוכים אך קלילים ומרחו על עורם החשוף מקדם הגנה. על אף שבדים כהים מתחממים יותר תחת השמש, הם גם מגנים יותר על עור ילדיכם, לכן יש להעדיף אותם. בנוסף, חבשו על ראשם כובע רחב שוליים, ואף הרכיבו להם משקפי שמש עם עדשות שמגנות מפני קרינה אולטרה סגולה. שימו לב שגם בימים מעוננים יש למרוח קרם הגנה ולהתגונן מפני השמש, שכן הקרינה האולטרה סגולה עדיין עוברת דרך העננים.
איך לטפל בעור של ילדים: ילדה בים

8. דעו שרוב הפריחות על העור אינן מסוכנות

אף על פי שכל פריחה קטנה עלולה להלחיץ אתכם, אפשר להירגע – חלקן פשוט נובעות מחומר שבא במגע עם העור וגירה אותו, או שזו תגובה לווירוס מסוים והיא תעבור אחרי שהילד יתרפא. "פריחות שכאלה הן לא מקרי חירום לכשעצמן, וסביר להניח שייעלמו גם ללא שימוש בתכשירים שמיועדים לטיפול בהן", כך אומר ד"ר מקמהון. עם זאת, יש ליצור קשר עם רופא במקרה שבו עולה לילד חום, או אם הפריחה גורמת להתפתחות שלפוחיות והיא נמצאת בסביבת העיניים, הפה או איברי המין ולא עוברת לאחר מספר ימים.

9. אם לילד שלכם יש שומות – בקרו אצל רופא עור פעם בשנה

"בין אם לילד שלכם יש שומה אחת או כמה מהן על הגוף, עליו להיבדק אצל רופא עור לפחות פעם אחת בשנה", כך אומרת ד"ר אנה מ. דוארטה, מנהלת מחלקת רפואת העור בבית החולים לילדים ניקלאוס במיאמי. בין הביקורים, בדקו מדי פעם את השומות וודאו שגודלן, צבען או צורתן לא משתנה, וכן שלא צצות שומות חדשות. זה נכון גם לגבי כתמי לידה, כשיש הרבה סוגים שלהם, אולם כל שינוי שצץ בהם לפתע מצריך ביקור אצל רופא העור.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.