maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

15 פעילויות חינוכיות ומהנות לילדים

כולנו רוצים שילדינו הקטנים יגיעו לשנת הלימודים עם כמה שיותר ידע בראשם. אפילו אם הם עומדים לעלות לכיתה א' וילמדו שם כיצד לכתוב ולהגות נכון כל אות, רבים מאתנו מתחילים את לימודי הקריאה והכתיבה כבר בשלבים מוקדמים יותר בבית, ולרוב בהצלחה מרובה. אם אתם רוצים שילדיכם יהיו מוכנים לקראת כניסתם לבית הספר, או שירעננו את הידע שלהם במהלך החופש הגדול, תוכלו להציע להם לשחק באחת מתוך 15 הפעילויות החינוכיות הבאות, שגם אתם תיהנו ליצור יחד איתם. שימו לב שאת רוב הפעילויות הבאות שכוללות אותיות ומילים תוכלו ליצור באנגלית או בעברית, בהתאם לרמה ולגיל של ילדכם.
 

1. בלוני התאמת כתב א' לכתב ב'

פעילויות חינוכיות לילדים
קחו מספר גלילי נייר טואלט ריקים וכתבו עליהם את אותיות ה-א'-ב' באותיות דפוס. כעת קחו מספר בלונים, נפחו אותם לגודל אגרוף וכתבו על כל אחד מהם את אותן האותיות, באותיות כתב. כעת תנו לילדיכם להתאים בין האותיות על ידי הצבת כל בלון על גבי הגליל המתאים. תוכלו לעשות את אותו הדבר גם עם אותיות גדולות וקטנות באנגלית, כמו שניתן לראות בתמונה.
 

2. פאזל מילים דומות

פעילויות חינוכיות לילדים
קחו פאזל פשוט של ילדיכם ורשמו על כל חלק ועל מיקומו המתאים בלוח זוג מילים שכתובות עם אותן האותיות אך עם ניקוד שונה ומשמעות שונה. כעת ילדיכם יצטרכו להרכיב את הפאזל בעזרת הרמז שיתגלה להם כשיקראו את המילים, בעוד שעליהם יהיה להסביר את המשמעות של כל מילה בנפרד. צמדים אפשריים הם: כָּתֹם וכֶּתֶם, מִטָה ומַטֶה, סָפַּר וסֶפֶר, אָדֹם ואָדָם וכו'...

3. גדול, קטן ושווה עם מגדלי לגו

פעילויות חינוכיות לילדים
צרו 2 ערימות של קוביות לגו, הציגו לילדיכם זוג ספרות ובקשו מהם לגלות איזו ספרה גדולה יותר. ילדיכם יוכל להיעזר בלגו לבניית מגדלים בעזרת מספר קוביות ששווה לספרה המבוקשת, וכך יראו באופן ממשי את ההבדל שבין הספרות.

4. לימוד אותיות בצורה יצירתית

פעילויות חינוכיות לילדים
במקום לתת לילדכם פשוט לכתוב את האותיות מספר רב של פעמים עד שיקלטו אותן, תוכלו לספק להם דרך יצירתית יותר לזכור את צורתה של כל אות. כתבו בגדול מילה או אות על דף ובקשו מילדיכם ליצור את אותה האות בעזרת פלסטלינה. הילדים יוכלו להניח את הפלסטלינה ישירות על הדף וליצור את האות בקלות.

5. או למדו אותם את האותיות בעזרת דבק וחומרי יצירה שונים

פעילויות חינוכיות לילדים
ילדים אוהבים לשחק ללא כל ספק, ואם אתם רוצים לספק להם את הרצון הזה ובה בעת ללמד אותם את צורת האותיות בדרך יצירתית ומהנה, כתבו עבורם אותיות או מילה על דף בריסטול, הניחו לידם דבק וקערה מלאה בחרוזים (או כל חומר יצירה אחר שיש לכם בבית) ותנו להם להרכיב את המילה או האות על ידי הדבקה ישירות עליה.

6. התאמת אות ראשונה לחפץ

פעילויות חינוכיות לילדים
פזרו על השולחן או על הרצפה מספר צעצועים של ילדיכם, כשכל שם של פריט מתחיל באות אחרת, וכתבו על פיסות נייר אותיות מה-א'-ב' ופזרו גם אותן. כעת בקשו מילדיכם להתאים את האותיות לכל צעצוע על פי האות הראשונה של שמו, למשל: א – אסטרונאוט, כ – כדור, ז – זברה וכו'...
 

7. כיסי חשבון

פעילויות חינוכיות לילדים
קחו בריסטול גדול והדביקו עליו פתקי נייר, שעל כל אחד מהם תכתבו מספרים בין 1-20. כעת, קחו מקלות ארטיק ורשמו על כל מקל, תרגיל חשבון פשוט. תנו את המקלות לילדיכם, הניחו מולם את הלוח שיצרתם וכעת יהיה עליהם להכניס כל מקל ארטיק לכיס שבו רשומה התוצאה המתאימה.

10. מנעולי חרוזים

פעילויות חינוכיות לילדים
הצטיידו במספר מנעולים ומפתחות מתאימים, הדביקו לכל מנעול ומפתח מדבקה פשוטה וכתבו על כל מנעול מילה ועל כל מפתח תואם מילה שמתחרזת איתה. כעת בקשו מילדכם לפתוח את המנעולים בעזרת המפתחות המתאימים על פי החרוז.

8. איות בעזרת אטבים

פעילויות חינוכיות לילדים
כתבו על אטבי כביסה מעץ את אותיות ה-א'-ב' וכתבו מילים על גבי פיסות בריסטול קטנות. כעת על ילדיכם למצוא את האותיות שמאייתות את המילה שכתבתם מבין אטבי הכביסה ולאיית אותה מחדש על ידי הצמדתם לבריסטול, כפי שמתואר בתמונה. תוכלו לבצע את התרגול הזה גם על ידי כתיבת המילה שעל הבריסטול באותיות דפוס וכתיבת האותיות שעל גבי האטבים באותיות כתב, על מנת לתרגל את המעבר בין שתי האפשרויות.

9. איות בעזרת לגו

פעילויות חינוכיות לילדים
דרך מהנה מאוד ללמד ילדים כיצד לאיית מילים בעצמם, היא על ידי הדבקת מדבקות פשוטות על צדי קוביות הלגו שלהם וכתיבת אותיות עליהן. כעת הילדים רק צריכים לחבר את קוביות הלגו אחת לשנייה ליצירת המילה שתבקשו מהם ליצור.

11. דומינו מספרים

פעילויות חינוכיות לילדים
קחו בריסטול גדול וגזרו אותו למלבנים, וציירו קו חוצה באמצע כל מלבן. במשבצת אחת רשמו ספרה ובמשבצת השנייה ציירו מספר קווים ששונה משווי הספרה שרשמתם. כעת שחקו עם ילדיכם משחק דומינו שבו יצטרך כל שחקן בתורו להצמיד ספרה לכמות הקווים המתאימה וההפך.

12. דומינו אותיות

פעילויות חינוכיות לילדים
הרעיון דומה מאוד למשחק הקודם, אלא שהפעם תכתבו על כל מלבן אות באותיות כתב ואות אחרת באותיות דפוס. כעת שחקו עם ילדכם במשחק הדומינו, כשעליכם ועליו להתאים בין האותיות הזהות. ניתן לבצע את אותו הרעיון באנגלית עם אותיות גדולות וקטנות.

13. מכתב בקוד סודי

פעילויות חינוכיות לילדים
רשמו בתחתית דף נייר פשוט את אותיות ה-א'-ב', ומתחת לכל אות רשמו מספר שיציין אותה. כעת הרכיבו משפט מעל האותיות והמספרים, שאותו תרשמו בעזרת המספרים שמסמלים כל אות. את המספרים תרשמו מתחת לקו, שמעליו ירשמו הילדים את האותיות, ואחרי שיסיימו למלא את האותיות החסרות הם יגלו את המכתב הסודי שכתבתם להם.

14. משחק הדואר

פעילויות חינוכיות לילדים
קחו מספר מעטפות ורשמו על כל אחת מהן שם של בן אדם. הכינו גם 5 קופסאות (ניתן להשתמש בקופסאות קרטון של דגנים) שעל כל אחת מהן תדביקו דף שעליו רשומות 4 אותיות, לפי סדר ה-א'-ב' (על שתיים מהקופסאות תוכלו לרשום 5 אותיות). כעת ילדיכם יהפכו לעובדי דואר ליום אחד, ויהיה עליהם למיין את המכתבים על פי האות הראשונה של השם שמופיע בהם.

15. חשבון עם בלוני מים

פעילויות חינוכיות לילדים
אם אתם רוצים להעסיק את ילדיכם מחוץ לבית, תוכלו לכתוב מספרים על דפי נייר, להכניס אותם לשמרדפים ולהניח אותם על הדשא שבגינה (עדיף להכניס גם אבן לכל שמרדף על מנת שהדף לא יעוף). מסביב לכל דף הניחו חישוק, ובעזרת בלוני מים שעליהם רשמתם תרגיל חשבון פשוט, יצטרכו הילדים לפגוע במספר הנכון שאמור להציג את תוצאת התרגיל.

 

מקור: לאה ג.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: