print header

12 משחקים שיגרמו לילדיכם לעזוב את המסך ולהתחיל לזוז

  כולנו צריכים להזיז את הגוף ולשמור על כושר גופני, וזה כולל את ילדינו שמפעילים בעיקר את האצבע על מסך המגע. דו"ח של ארגון הבריאות העולמי משנת 2016 קבע כי בישראל ישנם חצי מיליון ילדים עם עודף משקל, נתון שממקם אותנו במקום השני בעולם בהשמנת ילדים. אפילו אם הילדים שלכם הם בעלי משקל תקין, פעילות גופנית חשובה והכרחית גם עבורם, והיא דרך נפלאה להפעיל את הלב והשרירים, לבלות זמן עם משפחה וחברים ולצאת מהבית אל הרחוב וחיק טבע. ודאי תשאלו כיצד אפשר לשכנע את הילדים לקום מהספה בלי לרטון ולהתנגד, והתשובה היא שפשוט תציעו להם משחקים שיגרמו להם לזוז, לקפוץ, להזיע ולצחוק. גלו 12 משחקים שיובילו את הילדים שלכם לנוע בכיף, ואם תצטרפו אליהם, ההנאה תהיה כפולה ומכופלת. 
 
ילדה קופצת על טרמפולינה
 

1. פיצוץ בלונים

את המשחק הבא תוכלו לשחק בגינה הציבורית או בשטח מגודר ובטוח אחר, והוא יתאים לקבוצה של 4 ילדים ומעלה. התחילו את המשחק בניפוח בלונים כמספר הילדים המשתתפים, קשרו כל בלון לחוט וחברו את החוט לרגל ימין של כל ילד, כאשר בין הבלון לרגל צריך להישאר חוט באורך של כמטר אחד. המטרה של המשחק היא לפוצץ את הבלון של יריבך בדריכה עליו. מי שהבלון שלו התפוצץ יוצא מהמשחק, ומי שנשאר עם הבלון שלו אחרון  - הוא המנצח. צפו בילדים שלכם בורחים, מתרוצצים וצוחקים בעודם מנסים לחמוק מפיצוץ הבלון שלהם ולפוצץ את בלונם של האחרים. רק הקפידו להרים את חתיכות הבלון שיוותרו על האדמה, שכן הם עלולים לגרום לחנק לפעוטות שישתמשו בגינת המשחקים אחריכם. 

2. כדור תנועה

שתפו כמה ילדים ומבוגרים במשחק הבא, ובקשו מכולם לעמוד במעגל. תנו לכל שחקן בתורו לזרוק כדור משחק קל-משקל באוויר ולנסות לבצע תנועה נוספת, תוך כדי שהכדור באוויר, ולבסוף לתפוס את הכדור. התנועה יכולה להיות מחיאת כף, מתן כיף לשחקן ליד, נגיעה עם האצבע על האף וכן הלאה. נסו להגביר את רמת הקושי ככל שתעמדו בעוד אתגרים במשחק. 
 
ילד אוחז בכדור ומחייך
 
 

3. גשר הובלה

למדו את ילדיכם כיצד לעשות עמידת גשר -  ידיים ורגליים על הרצפה והבטן מופנה כלפי התקרה. כעת אתגרו אותם להניח שקית של חטיף או צעצוע קטן על הבטן ולצעוד בהליכת גשר מנקודה אחת בחדר לנקודה אחרת, אותה תסמנו כנקודת הסיום. מי שמצליח להעביר את החפץ מנקודה אחת לשנייה, יאותגר בסחיבת שני חפצים על הבטן, וכן הלאה.

4. מצעד הצבעים

אספו ניירות יצירה בצבעים שונים ופזרו אותם עם הילדים על הרצפה ברחבי הבית. הדביקו את הניירות עם נייר דבק לרצפה, כדי לקבע אותם למקומם ולמנוע החלקה. הקפידו להניח את הניירות בסדר צבעים שונה, כך שלא יופיעו שלוש ניירות באותו צבע, אחד אחרי השני. מטרת המשחק היא לצעוד בין הניירות המונחים ברחבי הבית, כאשר לכל משתתף מותר לדרוך רק על נייר בצבע מסוים. האם תצליחו לעמוד באתגר בלי ליפול?
 
ילדה משחקת בקפיצה בין דפים צבעוניים על הרצפה
 

5. מראה מפלצת

תנו לשני ילדים לעמוד אחד מול השני, כאשר אחד מהם מקבל את תפקיד "המפלצת" והשני הוא "המראה". כראוי למפלצת טובה, הילד שמגלם אותה צריך לעשות תנועות שונות וגדולות בגופו, בעוד הילד בתפקיד "המראה" צריך לחקות את אותן תנועות ולעקוב אחריו. אתגרו את "המפלצת" לבצע עמידת ראש או גלגלון (במרחק בטוח אחד מהשני), וראו כיצד שני ילדים מעודדים אחד את השני להפעיל את גופם.

6. בלון עף

המשחק הבא הוא גרסת הסלון הבטוחה והמשעשעת לכדור עף, והוא מיועד לשחקן אחד בלבד. כל שעליכם לעשות הוא לנפח בלון ולקבוע ספה או כורסא כנקודת האמצע החלופית לרשת כדור עף. תנו לילדכם את הבלון ואתגרו אותו להעיף אותו מעלה, כאשר הוא צריך לעבור מצד אחד של נקודת האמצע, לשנייה ולהכות בבלון שוב מעלה, מבלי שיפול לרצפה. הוצאת מרץ והמון פעילות גופנית – מובטחת.
 
ילד מוקף בלונים צבעוניים

7. תחרות הצמר גפן 

שפכו כמה כדורי צמר גפן על הרצפה בחדר המשחקים או בסלון וסמנו נקודת סיום בחדר אחר בבית. כדורי הצמר גפן צריכים להיות בצבעים שונים, כמספר המשתתפים, כאשר כל ילד בוחר צבע משלו. כוונו שעון קוצב זמן (טיימר) בטלפון החכם ל-4 דקות, ותנו לילדיכם להעביר את כדורי צמר הגפן לנקודת הסיום בעזרת נשיפה בלבד. הילדים יתאמצו וינשפו בכל כוחם ממצב זחילה או עמידת שש, והמנצח יהיה זה שיצליח להעביר יותר כדורים בצבע הנבחר שלו לנקודת הסיום.   

8. הליכת ברווז

העמידו שני ילדים אחד ליד השני ומקמו כדור משחק קל-משקל ביניהם באזור המותניים. סמנו נקודת סיום באזור מסוים בבית או בגינה, בהתאם למיקום שבחרתם, ואתגרו את הצמד להגיע אל נקודת הסיום מבלי להפיל את הכדור. הילדים יתאמצו לשמור על שיווי משקל ותיאום, תוך כדי שיתהלכו כברווזים וישעשעו את עצמם. תנו להם לגלות בעצמם שאם יניחו ידיים על כתפי השותף, יהפכו את האתגר להרבה יותר קל. אם הכדור נופל, עליהם להרים אותו ולהתחיל מנקודת הפתיחה. להעצמת האתגר, צרפו עוד משתתפים וכדורים לשורה וצפו בכיף עולה על גדותיו.
 
שתי ילדות משחקות עם כדור המונח בין המותניים שלהן

9. שעת סיפור-כושר

הטעינו את שעת הקראת הסיפורים בקצת תנועה של ילדים. בחרו ספר עם הקטנטנים, וקבעו מילת מפתח שמופיעה בו מספר רב של פעמים. לדוגמה, אם אתם קוראים את "מעשה בחמישה בלונים", בחרו את המילה "בלון" כמילת מפתח ואמרו לילדיכם שבכל פעם שהם שומעים את מילת המפתח, עליהם לקפוץ או לקום מהכיסא ולעמוד. המשחק יתאים לכל זמן, אך עדיף להימנע ממנו בשעות שלפני השינה כדי לא לעורר את הילדים

10. מבוך השודדים

המשחק הבא מצריך מכם מעט השקעה מוקדמת, אך יגרום לילדיכם לחוש שהם שודדי אוצרות אמתיים שיוצאים למשימה מלהיבה במיוחד. תזדקקו לסרט הדבקה ולסרט קישוט ארוך (מהסוג המיועד לעטיפת מתנות). בחרו מקום צר וארוך כמו מסדרון הבית והתחילו לבנות מבוך של סרטים בין קיר לקיר, בדומה למבוך לייזר שרואים בסרטי ריגול. חתכו בין 10-20 סרטים באורך מעט גדול יותר מהמרווח בין קירות המסדרון, וחברו באלכסון כל קצה סרט מנקודה אחת לנקודה אחרת בקירות המקבילים. הקפידו להשאיר מרווחים קטנים, בהם הילדים יוכלו לעבור, ופזרו להם "אוצרות" כמו צעצועים או ממתקים לאורך מסלול המבוך. המטרה של הילדים היא להגיע לקו הסיום של המבוך, מבלי לגעת בסרטים ותוך כדי שהם "שודדים" את האוצרות שלהם מהדרך.    
 
ילד זוחל במשחק של מבוך סרטים תלויים במסדרון
 

11. מורה לריקוד

לצורך המשחק הבא תזדקקו ל-4 משתתפים או יותר. בחרו ילד אחד שיהיה בתפקיד המורה לריקוד ויעמוד מול שאר הילדים, בעוד שאתם משמיעים שיר שמח וקופצני ברקע. הילד בתפקיד מורה הריקוד יתחיל לנוע בהתאם לצלילים ולבנות כוריאוגרפיה חופשית משלו לשיר, בזמן ששאר הילדים צריכים לחקות את התנועות שלו. כאשר אתם מחליפים שיר, המורה לריקוד מתחלף ושאר המשתתפים הופכים לתלמידים שלו. תוכלו להפוך את המשחק למעניין יותר אם תחליפו את סגנונות המוסיקה בין שיר לשיר, ותעודדו את הילדים לרקוד בהתאם למוסיקה ולהשתטות.

12. לעמוד בזה

הושיבו שני ילדים על הרצפה, גב אל גב, כאשר המרפקים שלהם נוגעים אחד בשני, ואתגרו אותם להתרומם למצב עמידה יחד, ומבלי שהם מאבדים את המגע אחד עם השני. הם יצטרכו לדחוף את עצמם, אחד כנגד השני, כדי להרים את הרגליים שלהם. אחרי שיצליחו במשימה, בקשו מהם להרים חפצים מסוימים מהרצפה, תוך כדי שהם נשארים מחוברים גב אל גב ומרפק למרפק. 
 
 
מקור התמונות: handsonaswegrow, parenting

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.