print header

מה עושים כשכואב בחלק האחורי של הברך?

כאבי ברכיים יכולים להופיע בכל גיל. לעיתים הם תוצאה של שחיקה ומאמץ, לעיתים הם ביטוי של בעיות גב ולעיתים מדובר בפציעה או בטראומה. כך או כך, מדובר באחד הכאבים השכיחים ביותר בגוף האדם.

כדי להבין את שורש הכאב, יש להכיר את האנטומיה של הברך.  בעיקרון, הברך בנויה משתי עצמות, השוקה (TIBIA) ועצם הירך (FEMUR). בצידי הברך עוברות 'הרצועה העקיפית הצידית' ו'הרצועה העקיפה התחתונה' שמחזיקות את המפרק במקומו, כאשר "הרצועות הצולבות" הנמצאות במרכז הברך, מחזקות את התמיכה ומונעות החלקה או סיבוב. בקדמת הברך - עצם הפיקה המסייעת בפעולת הפשיטה, במרכזב - המיניסקוס המשמש כרקמת סחוס בין השוקה ועצם הירך שתפקידו לרכך את התנועה, וסביב הברך נוזל סיכוך שמונע חיכוך בין המפרקים.

ברך

מכיוון שהברך היא זו הנושאת את משקל הגוף וזו שמאפשרת לו תנועה וניידות, לעיתים היא כורעת תחת העומס.

כאב בחלק האחורי של הברך נחשב לאחת הבעיות האורתופדיות השכיחות ביותר, וללא טיפול נכון, הכאבים עלולים להתפתח לבעיות חמורות שיכולות להגביל תנועה באופן בלתי הפיך, ולהותיר כאבים עזים.

ישנן סיבות שונות לכאבים בחלק האחורי של הברך. הסיבה הנפוצה ביותר היא Popliteal Cyst, שנקראת גם Baker's Cyst, כלומר 'ציסטה על שם בייקר'. מדובר בתופעה של הצטברות בורסות (נוזל המשמש לסיכוך) בחלק האחורי של הברך. מצב זה יכול לנבוע כתוצאה מקרע במיניסקוס, דלקות מפרקים או חבלה. גודל הציסטה ישפיע על מידת הכאב ומוגבלות התנועה, בעיקר בזמן כיפוף או הליכה.

סיבה נוספת לכאבים בחלק האחורי של הברך יכולה להיות כתוצאה מדלקת בגידים. מצב זה בדרך כלל מלווה בחולשה כללית של הרגל, ובהופעת חבורות ונפיחות באזורים הסמוכים. הסיבה הנפוצה לדלקת גידים יכולה לנבוע ממאמץ גופני מוגזם, אך זה, יכול גם לגרום לקרע במיניסקוס. במצב כזה, הברך תשמיע 'צליל נפץ' עם כל תזוזה ותחושת הלחץ על המפרקים תגבר.

כאבים בברכיים לא תמיד מתבטאים בחלק האחורי שלהן. ישנם מקרים בהם הכאב מופיע בחלק הקדמי ונובע מבעיות בפיקת הברך, יש מקרים בהם הוא מופיע בחלק הפנימי ונובע מקרע ברצועות או דלקות גידים, וכאמור, המקרה השכיח הוא כאבים בחלק האחורי.

החדשות הטובות הן שלא צריך לסבול מכאבים לנצח. יש הרבה אפשרויות לטפל בכאב אחורי של הברך. הצורה הפשוטה ביותר היא לתת לברך מנוחה ולאפשר לה להחלים בכוחות עצמה, אך לעיתים זה פשוט לא מספיק. כאב בחלק האחורי, וכאבי ברכיים בכלל, יכולים להיות מאוד לא נעימים ולהגביל ניידות ותנועה באופן שיפגע באיכות החיים. השיטה המומלצת ביותר אם כך, היא זו שמטפלת בכאב באופן נקודתי אך במקביל, מחזקת את המפרק ואת יציבת הגוף באופן שימנע מכאבים עתידיים לשוב ולהופיע.

אפוסתרפיה היא פיתוח רפואי ישראלי של רופאים מתחום האורתופדיה ורפואת הספורט, המבוססת על טכנולוגיה פורצת דרך לטיפול בכאבי ברכיים וגב. מטרת הטיפול היא להסיט את העומס מהמפרקים ולתרגל שליטה עצבית-שרירית נכונה, הן כדי להפחית כאב והן כדי לשפר תפקוד ויציבה.

הטיפול נעשה בעזרת מערכת הליכה ייעודית המותאמת לכל מטופל בהתאם למצבו, כאשר המטרה היא להטמיע תבניות תנועה נכונות ולהסיט עומסים הנובעים מבעיות קיימות. אפסותרפיה הוכחה כשיטה יעילה לטיפול במגוון בעיות גב וברכיים, ביניהן שחיקת סחוס, קרע במיניסקוס, כאבים בפיקת הברך וקרע ברצועות. היתרון הוא שמדובר בטיפול נוח וקל המתבצע כחלק משגרת היום, ללא צורך בזמן מיוחד לטיפול. מחקרים מצאו כי בעזרת תרגול יומיומי, אפוסתרפיה מאפשרת לחזור לשגרת החיים ללא כאב. 

 

לבדיקת ייעוץ והתאמה חינם לטיפול באפוסתרפיה - לחצו כאן!

מקור תמונה: ויקיפדיה

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.