print header

הסיבות להתפתחות ריח רע בכפות הרגליים והדרכים בהן ניתן לטפל בו

בבעיה המביכה הזאת אנחנו בדרך כלל לא רוצים להיתקל גם מהצד המריח וגם מהצד - איך נגיד זאת בעדינות – המסריח, ובכל זאת, התופעה הזאת די נפוצה, 1 מכל 100 ישראלים סובל ממנה. ריח רע מהרגליים הוא בעיה רפואית שעלולה לנבוע מסיבות שונות ולגרום לסובל ממנה להימנע מפעולות שונות כמו בילוי עם נעליים פתוחות או מדידת נעליים בחנות, וכתוצאה מכך גם לפגיעה באיכות חייו. אף שרבים מייחסים את הבעיה לנעליים ישנות ולא נקיות שצברו ניחוחות רעים, זה לא בהכרח מקור הבעיה. אז מי האשמים העיקריים בריח הרע בכפות הרגליים וכיצד תוכלו להעלים אותו לחלוטין?
 
סיבות וטיפולים לריח רע ברגליים: רגליים חשופות על מדרכה רטובה
 

מה גורם לריח רע בכפות הרגליים?

ריח רע מכפות הרגליים נגרם בדרך כלל מהזעת יתר – בעיה רפואית שמופיעה בידיים, ברגליים ובבית השחי, כתוצאה מפעילות עודפת של בלוטות ההזעה באזורים אלה. בכפות הרגליים בלבד יש לנו כ-250,000 בלוטות זיעה, ולכן לחלק הזה בגוף יש נטייה להפרשה גדולה יותר של זיעה. הריח עצמו, אם תהיתם, איננו מגיע מהזיעה עצמה שנועדה לקרר את גופנו ולשמור על טמפרטורת הגוף ברגע שאנו מתחממים, אלא דווקא מהחיידקים שנמצאים על העור ומפרקים את החומרים האורגניים המצויים בזיעה. על אף שהבעיה מורגשת יותר בחודשי הקיץ, היא יכולה להופיע לאורך כל השנה ולהחריף כאשר מזג האוויר מתחמם ולהוביל להתפתחות של סדקים בעור, יבלות וזיהומים. בעיית הזעת היתר עלולה להיות כל כך חמורה בקרב אנשים מסוימים, עד שכפות הרגליים שלהם מחליקות בתוך הנעליים. הסיבות ליתר פעילות של בלוטות הזיעה והזעת יתר עדיין לא ברורות לחלוטין, אך הסיבות שידועות עד כה קשורות לגנטיקה, לחץ, היגיינה לא מספקת ומגוון מקורות נוספים אותם תוכלו לבחון בתרשים הבא:
סיבות וטיפולים לריח רע ברגליים: צריכת אלכוהול, סיכריון ותרופות מסוימות, פעילות יתר של בלוטות הזיעה, גנטיקה, פציעה בכף הרגל, עמידה לאורך שעות רבות ביום, לחץ נפשי, שינויים הורמונליים - בעיקר בקרב בני נוער ונשים בהריון, הרגלי היגיינה לא מספקים, זיהום פטרייתי, נעילת אותן נעליים בתדירות גבוהה מבלי לאפשר להן להתאוורר כראוי

7 דרכים לטיפול בריח רע ברגליים:

1. הסירו את הכר הפורה של החיידקים מכפות רגליכם

אם הבנו שהמקור הישיר לריח הרע מכפות הרגליים הוא החיידקים ולא הזיעה, אולי כדאי שנקשה עליהם קצת את החיים הטובים שהם מנהלים על כפות הרגליים שלנו. רוב החיידקים שגורמים לריח הרע מתרבים תחת שולי הציפורניים ובסביבת עור יבש, לכן רצוי שתמיד תדאגו לגזור את ציפורניי הבהונות שלכם ותקפידו להשתמש בפצירה להסרת עור יבש וסדוק ותאים מתים.
 

2. נגבו בין הבהונות לאחר המקלחת

בשגרת הטיפוח היומיומית ישנם דברים שאנחנו טורחים עליהם יותר וישנם כאלה שאנחנו פשוט מצפים שיסתדרו מעצמם. כאשר רובנו יוצאים מהמקלחת אנחנו לא נוהגים להשקיע זמן בניגוב הרטיבות שבין אצבעות הרגליים, מתוך מחשבה שמדובר באזור זניח שיתייבש בעצמו. מה שקורה בפועל הוא שאנו חושפים את עצמו להתפתחות של פטריות בין הבהונות בשל הלחות והרטיבות של האזור לאחר מקלחת. לכן רצוי שתשקיעו עוד דקה או שתיים בייבוש כל החלקים החבויים והקטנים בגופכם – זה עשוי ליצור שינוי גדול ולמנוע מכם צרות.  
סיבות וטיפולים לריח רע ברגליים: צילום תקריב של כפות רגליים

3. חטאו את כפות הרגליים בעזרת חומץ סיידר תפוחים

חומץ סיידר התפוחים הינו מוצר שמקבל בצדק המון המלצות מאיתנו, כך שאם אין לכם אותו עדיין בבית – כדאי שתיגשו לרכוש אותו ולו רק משום שגם בעניין בעיית הריח הרע ברגליים, החומץ היעיל נחלץ לעזרה. החומרים האנטי פטרייתיים והאנטי בקטריאליים בחומץ הם בדיוק מה שכפות הרגליים שלנו צריכות כדי להיפטר מניחוחות לא נעימים. כל שעליכם לעשות הוא להשרות את כפות הרגליים בגיגית עם מים חמימים ו-⅓ כוס של חומץ סיידר תפוחים למשך כ-20 דקות, ולשוב על הפעולה מדי שבוע.

4. כבסו את הנעליים שלכם ושמרו עליהן יבשות 

אנחנו מקפידים לנקות ולכבס כל בגד ובד שאנו באים איתו במגע, מחולצה וג'ינס, ועד למצעים, ומגבות – כולם מוצאים את דרכם אל סל הכביסה, אבל בדרך כלל זה לא המקרה כשמדובר בנעליים שלנו. רובנו חוששים להכניס נעליים למכונת הכביסה פן הן יהרסו או יגרמו נזק למכונה. אם אתם לא בטוחים בעמידות הנעליים שלכם אתם יכולים לכבס אותן ידנית ולהשרותן בגיגית עם אבקת כביסה המכילה חומרים אנטי-בקטריאליים. אם לנעליים יש סוליות שניתנות להסרה, הפרידו אותן מהן וכבסו גם אותן בגיגית או במכונת הכביסה. לאחר שסיימתם לשטוף את נעליים, ייבשו אותן היטב במייבש הכביסה או בשמש. בשימוש יומיומי של אותו זוג נעליים, מומלץ שתניחו עיתון מקומט בתוך שטח הפנים של הנעל – כך שיאגור לחות במשך הלילה.    
סיבות וטיפולים לריח רע ברגליים: נעליים בתוך מכונת כביסה

5. שנו את התזונה שלכם

אנשים שסובלים מהזעת יתר ומוכנים להיות פעילים יותר בפתרון הבעיה, יכולים לשקול שינוי תזונתי שיעניק להם שליטה על הבעיה וגם יטיב באופן כללי עם בריאותם. דיאטה שעשירה בפחמימות פשוטות משמשת ככר פורה של מזון עבור חיידקים. התמקדות בתזונה מאוזנת הכוללת חלבונים, שומנים בריאים, פחמימות מורכבות ומזונות אנטי דלקתיים כמו שום, כורכום וברוקולי תסייע מאוד לטיפול בבעיה. גם הפחתה או הימנעות מצריכת אלכוהול וסיגריות, עשויה להביא להקלה משמעותית בכמות הזיעה שגופכם מפריש. 

6. הסירו את הגרביים שלכם בבית וכבסו אותם הפוכים

כאשר אנו גורבים גרביים לאורך היום ומתהלכים איתם, הגרביים נוטים לצבור חיידקים מהמשטח איתו אנו באים במגע – בין שמדובר בסוליית הנעליים או ברצפה. כאשר אתם נכנסים הביתה, חשוב שתחלצו לא רק את הנעליים שלכם, אלא שגם תסירו את הגרביים. אם מזג האוויר מאפשר זאת, רצוי שתתהלכו יחפים ותאפשרו לכף הרגל שלכם להתאוורר, אך אם אתם מרגישים צורך להתחמם, גרבו זוג גרביים חדשים ונקיים, ובלבד שיהיו עשויים מחומרים טבעיים כמו כותנה. חשוב מאוד לזכור שכאשר אתם משליכים את הגרביים אל מכונת הכביסה, תכבסו אותם הפוכים – במפנים כלפי חוץ. כך תאפשרו ניקוי טוב יותר של חיידקים שהצטברו עליהם ותאי עור מתים.
סיבות וטיפולים לריח רע ברגליים: רגליים של אישה עם גרביים

7. התייעצו עם רופא

ריח רע מכפות הרגליים יכול להעיד על בעיה רפואית שדורשת טיפול יסודי, במיוחד אם מי שסובל מהתופעה הוא בעל מערכת חיסון חלשה ואם הבעיה מלווה בקילוף או גירוד. בכל מצב, אם ניסיתם את הטיפים השונים לטיפול בריח הרע לתקופה של 3-4 שבועות ולא הצלחתם להעלים אותו, אין סיבה שתחיו עם המבוכה וחוסר הנעימות המלווה לו, והדבר נכון שבעתיים אם יש לכם בנוסף פצע או זיהום בכף הרגל, אשר מחייבים טיפול. פנו לרופא פודיאטור (שמאבחן ומטפל בבעיות בכף הרגל) או לדרמטולוג (רופא עור), כדי לקבל אבחון וטיפול מעמיקים ולמנוע החרפה של התופעה המציקה. אם אתם חולי סוכרת ומבחינים בריח רע מהרגליים, פנו לייעוץ רפואי באופן מידי – זה עלול להיות סימן לבעיה חמורה יותר שעלולה להסתבך במהירות. 
 
מקור התמונות: draxe
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.