print header

9 היתרונות הבריאותיים של הסויה

 רובנו מכירים את הקטנייה סויה שהפכה בשנים האחרונות לאחד המאכלים הנצרכים ביותר בעולם. דבר זה לא מעורר פליאה מפני שפולי הסויה בריאים מאוד וקל להכין בעזרתם מאכלים ומוצרים שונים כמו חלב, שמן, טופו וכמובן אדממה. עם השנים התגלה כי לסויה יש "כוחות על" בריאותיים רבים כמו מניעת התקפי לב, שבץ, סרטן, דלדול עצמות ועוד, ובכתבה זו נחשוף אתכם ל-9 דרכים שונות שבהן פולי הסויה יכולים לעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא יותר.
 
יתרונות בריאותיים של סויה: צילום של צמח הסויה מקרוב

קצת מידע על סויה

קטנייה זו מיוצרת בכמויות גדולות בארצות הברית ובדרום אמריקה, אך למעשה היא בכלל ילידת מזרח אסיה ומגיעה מסין של לפני 4,000 שנה. האמריקאים מכנים אותה "שעועית הפלא" ולא בכדי, מפני שהרמות הגבוהות של החלבון שבה הופכות אותה למקור "חלבון מלא" המתאים לצריכה לכולם, ולצמחוניים בפרט. פולי הסויה עשירים בחומרים מזינים, ויטמינים, תרכובות אורגניות, סיבים תזונתיים וכמובן, כמות גדולה של חלבון. הוויטמינים שבפולי הסויה הם ויטמין K, ויטמין B2, חומצה פולית, ויטמין B6, ויטמין B1 וויטמין C. באשר למינרלים, פולי הסויה מכילים כמויות גדולות של ברזל, מנגן, זרחן, נחושת, אשלגן, מגנזיום, אבץ, סלניום וסידן. בנוסף, פולי הסויה נחשבים למקור טוב של תרכובות אורגניות ונוגדי חמצון שמשפרים את בריאות הגוף.
יתרונות בריאותיים של סויה: קערה עם אדממה

1. שיפור הפעילות המטבולית

כדי שהגוף שלנו יוכל להילחם בווירוסים ומחלות שונות, עליו לצרוך כמות גדולה ומגוונת של חומרים מזינים חשובים, מינרלים ותרכובות אורגניות. תרכובת אורגנית אחת וחשובה במיוחד היא החלבון; אבן הבניין של התאים וכלי הדם שנמצאים בגוף. את החלבון ניתן למצוא בשפע בפולי הסויה, וצריכה שלו דרכם מבטיחה בריאות איתנה וצמיחה מחודשת של תאים או את תיקונם ביעילות במידת הצורך. בנוסף, החלבון משחק תפקיד חשוב מאוד בוויסות המערכת החיסונית שלנו ומסייע לגוף להילחם במחלות ווירוסים. לכן, אם אתם מעוניינים להגדיל את צריכת החלבון שלכם מבלי לאכול בשר, פולי הסויה הם מקור מעולה לכך.

2. מניעת סרטן

מחלת הסרטן היא מחלה רצינית ומסוכנת הדורשת תשומת לב וטיפולים רבים ומשמעותיים. פולי הסויה יכולים לסייע לגוף להילחם בתאים סרטניים, בעקבות הכמות הרבה של נוגדי החמצון שמצויים בהם. תפקידם של נוגדי החמצון הוא להשמיד רדיקלים חופשיים העלולים לגרום לתאים בריאים לעבור מוטציה ולהפוך לתאים סרטניים קטלנים. כמות נוגדי החמצון הגבוהה שבפולי הסויה מהווה גורם משמעותי במלחמה נגד הרדיקלים החופשיים בגוף האדם, ועוזרת למנוע התפתחות של מחלת הסרטן על סוגיה השונים.
יתרונות בריאותיים של סויה: סלילי די אן איי

3. שמירה על מערכת העיכול ושיפור תפקודה

צריכת סיבים היא חלק חשוב ומשמעותי משמירה על גוף בריא, במיוחד כשזה נוגע למערכת העיכול, ומשום שהם קיימים בכמויות גבוהות בסויה, היא נחשבת ליעילה מאוד בטיפול בבעיות עיכול רבות. הסיבים הרבים שבפולי הסויה אוספים את הצואה לגוש אחד, מה שעוזר לה לעבור דרך מערכת העיכול בצורה חלקה. יתרה מכך, הסיבים מסייעים לגוף להסדיר את תהליך העיכול ולהוציא את הרעלים המסוכנים ממנו. לכן מומלץ לאנשים הסובלים מעצירות, שלשולים או נפיחות יתר לצרוך את פולי הסויה כדי ליהנות מתהליך עיכול חלק ותקין. חשוב מאוד לשמור על מערכת העיכול מפני שעצירות עלולה להוביל לבעיות חמורות יותר, ביניהן סרטן המעי הגס.

4. הקלה על תסמיני גיל המעבר אצל נשים

גיל המעבר הוא תקופה קשה עבור רוב הנשים, ואחד הפתרונות המומלצים כדי לצלוח אותה הוא לצרוך מזונות המסייעים לגוף לעבור את התקופה הזו בקלות ובלי תסמינים מעיקים. פולי הסויה מכילים כמות גבוהה של פיטואסטרוגנים הנקראים איזופלבונים, וממחקרים שנערכו בוושינגטון עולה כי צריכה של סויה על צורותיה השונות מקלה על תסמיני גיל המעבר, משפרת את צפיפות העצם ומפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד ומחלות לב שונות. אמנם הרפואה המודרנית מספקת גלולות של תחליפי הורמונים לגיל המעבר, אך צריכה שלהן מעלה את הסיכון למחלות לב ולסרטן השד, כך שסויה היא תחליף בריא הרבה יותר לגלולות השונות.
יתרונות בריאותיים של סויה: אישה מבוגרת צועדת בשביל ונעזרת במקל הליכה

5. שמירה על תקינות מחזור הדם

נחושת וברזל מצויים בשפע בפולי הסויה ושניהם מינרלים חשובים וחיוניים להיווצרות כדוריות דם אדומות. כשלגוף שלנו יש את כמות כדוריות הדם האדומות המתאימה, מתאפשרת זרימת דם תקינה והאיברים החיוניים מקבלים את החמצן שאותו הם צריכים כדי לתפקד ביעילות. למעשה, מינרלים אלו מגדילים את הפעילות המטבולית ומגבירים את רמות האנרגיה, תוך כדי מניעת אנמיה הנובעת מרמה נמוכה של המוגלובין. מחזור הדם משפיע על כל האיברים בגוף ולכן כדאי לצרוך פולי סויה שיספקו לכם את המינרלים החשובים שצוינו לעיל וימנעו את הסיכונים השונים, במקביל לוויסות זרימת הדם.

6. חיזוק העצמות

כפי שצוין לעיל, לפולי הסויה יש תכולת ויטמינים ומינרלים גבוהה בדגש על סידן, מגנזיום, נחושת, סלניום ואבץ, החשובים מאוד למגוון תהליכים בגוף ובעיקר לעצמות. כל אלו חיוניים מאוד כדי לאפשר לעצמות חדשות לגדול ולהאיץ את תהליך הריפוי שלהן, כך עולה ממחקר שנעשה באוניברסיטת לומה לינדה שבקליפורניה. בנוסף, פולי הסויה עשירים בנוגדי חמצון שגורמים להגדלת צפיפות העצם ולבנייתה כחזקה יותר ממה שהייתה. נוגדי החמצון והמינרלים השונים עוזרים גם למנוע את המחלות דלדול עצם ואוסטיאודיסטרופיה ממקור כלייתי, שנפוצה בעיקר אצל חולים באי ספיקת כליות כרונית.
יתרונות בריאותיים של סויה: שלושה שלדים, אחד רץ, אחד הולך ואחד עומד

7. שמירה על הלב

פולי הסויה הם מקור של שומן בריא, בלתי רווי, כזה המסייע להוריד את רמות הכולסטרול בגוף. ממחקר שנערך בסין עולה כי קיים קשר ישיר בין צריכת סויה לבין הקטנת הסיכוי למחלות לב וכלי דם, מפני שהסיבים שנמצאים בתוך הפולים מגרדים את הכולסטרול שדבוק לעורקים וכלי הדם, דבר שהופך אותם לידידותיים ללב שלנו. בנוסף, יש בפולי הסויה חומצות שומן, לינולאית ולינולנית, המסדירות ושומרות על רמות לחץ דם תקינות. כדי שתוכלו להפחית את הסיכויים שלכם ללקות בהתקף לב, לחץ דם גבוה ושבץ, מומלץ לצרוך מזון המבוסס על סויה וכך תשמרו על מערכת הלב וכלי הדם בריאים.

8. מניעה וטיפול בסוכרת

מחלת הסוכרת הפכה נפוצה ושכיחה יותר בשנים האחרונות, אך ממחקרים שנערכו במרכז למחקרים באוכל שבסאנגנם, קוריאה דרומית, עולה כי לפולי הסויה יש את היכולת למנוע סוכרת. הפיטואסטרוגנים שמצויים בשפע בסויה מגדילים את כמות קולטני האינסולין בגוף וכך הם מסייעים בטיפול במחלה או מניעתה מלכתחילה. בנוסף, אצל אנשים הסובלים מסוכרת רמת המגנזיום בגוף הינה נמוכה מהרגיל, ועל ידי הוספת פולי סויה העשירים במגנזיום לתזונה היומית שלהם, הם יוכלו לעזור לעצמם להתמודד עם המחלה.
יתרונות בריאותיים של סויה: שתי ידיים מבצעות בדיקת רמת סוכר על ידי דקירת העט באצבע

9. מקל על הפרעות שינה

כמעט 50 אחוז מהאנשים שעברו את גיל 60 מודים כי הם סובלים מנדודי שינה, קושי להירדם, התעוררות מוקדמת או תחושת חוסר רעננות כשהם מתעוררים. לאחרונה, ממחקר שנעשה בפקולטה לתזונה ומזון בטהראן, איראן, עולה כי מגנזיום קשור ישירות להגדלת איכות, משך ונינוחות השינה. לפי המחקר, המינרל מגנזיום חשוב מאוד למחזור שינה בריא, ואותו ניתן למצוא בשפע בפולי הסויה. לכן, פולי סויה נחשבים לכלי עזר כאשר מנסים להיפטר מבעיות שונות הקשורות לשינה.

שימו לב

לסויה אמנם יש יתרונות בריאותיים רבים, אך הכמות הגבוהה של פיטואסטרוגנים העלו חשש במכוני מחקר ואוניברסיטאות ברחבי העולם בנושא מערכת הרבייה האנושית. עם זאת, במחקרים שנערכו בנושא לא נמצאה השפעה שלילת על מערכת זו. יחד עם זאת, האקדמיה האמריקאית לתזונה ודיאטה הוציאה בשנת 2012 מסמך הנחיה לגבי צריכה בטיחותית של סויה, בה מצוין שצריכה של 3 מנות ליום היא בטוחה, כאשר מנה לאדם בוגר היא חצי כוס טופו, טמפה, או כוס חלב סויה. בנוסף, לפי משרד הבריאות ועמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל עולה כי צריכת נכונה של סויה הינה בטוחה בכל שלבי החיים ואף עשויה לספק יתרונות במצבים בריאותיים שונים. לכן, אכלו וצרכו סויה לפי ההמלצות, וכך תשמרו על בריאותכם ותשפרו אותה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.