maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

8 יתרונות בריאותיים של תמצית הרודיולה

  דיכאון הוא לא תופעה נדירה כמו שרבים נוטים לחשוב, ופעמים רבות גם אנשים מהשורה נוטלים תרופות פסיכיאטריות אנטי דיכאוניות כמו ציפרלקס או פרוזאק, שהן ממכרות ובעלות תופעות לוואי מזיקות. החדשות הטובות הן שבמקרים מסוימים אפשר לרפא דיכאון בצורה טבעית; מחקרים מראים שתמציות צמח הרודיולה נמצאו כיעילות לטיפול במצבים נפשיים כמו דיכאון, עייפות כרונית וחרדות. שורש הרודיולה מוכר היטב ברוסיה ובסלובקיה, שם הוא שימש במשך אלפי שנים כתרופה למצבים הנפשיים האלה. כיום ניתן למצוא את תמציות השורש בחנויות הבריאות והטבע המובחרות, בצורה נוזלית או ככמוסות, ולא מוכרות תופעות לוואי מסוכנות לשימוש בהן, אף שתמיד כדאי להתייעץ עם הרופא המשפחתי לפני שמתחילים לצרוך אותן באופן קבוע. נוסף על היתרונות של הצמח כתרופה לנפש, תמציות הרודיולה תורמות לשיפור הסיבולת, עוזרות למנוע סרטן, מורידות את הסיכוי לסבול ממחלות לב ויתכן שהן אף תורמות גם לטיפול בסוכרת...

השפעות הרודיולה: צמח הרודיולה
 

1. עוזרת להתמודד עם לחץ

בעולם המודרני אדם נדרש פעמים רבות להתמודד עם מצבי לחץ בעבודה או בלימודים באופן קבוע ומתמשך, והמצב הזה עלול לפגוע בו פיזית ונפשית; ההשלכות עלולות לכלול תופעות כגון חרדה, אסתמה, כאבי ראש, התמוטטות עצבים ואפילו בעיות בלב. כדי למנוע מצבים שכאלה מומלץ להתמודד עם הלחץ בעזרת תמציות צמח הריודיולה, שמוכר למדע בתור אדאפטוגן, שעוזר לחיזוק כללי של הגוף ומשפר את התפקוד במצבי לחץ. תוצאותיו של מחקר שנערך בנושא בשנת 2012 הראו שחל שיפור בהתמודדות עם לחץ בעבודה בקרב משתתפי המחקר שנטלו 200 מיליגרם של תמציות רודיולה במשך חודש, בשעה שאצל קבוצת הביקורת שנטלה תרופת דמה לא חל כל שינוי.

השפעות הרודיולה: אישה אוחזת בראשה

2. עוזרת להילחם בעייפות כרונית

עייפות לא תמיד קשורה למחסור בשעות שינה, ולפעמים הסיבה האמיתית לתופעה היא ווירוס, חולשה של מערכת החיסון או בעיה אחרת, לכן במקרה של תשישות בלתי מוסברת חובה לפנות לרופא. אם גם הרופאים לא מצליחים לזהות את הגורם לעייפות, זה בדרך כלל סימן לכך שהיא נובעת מלחץ מתמשך שמתיש את הגוף ולא תמיד אנו מודעים אליו. במקרה שכזה תמציות שורש רודיולה עוזרות לטפל בעייפות, ומחזירות את החיוניות והכוח לגוף, כך הוכח במסגרת מחקר שנערך באקדמיה הלאומית למדעי הרפואה של אוקראינה.

3. יכולה להפחית תסמינים של דיכאון

דיכאון הוא מחלה נפוצה וקשה שמתרחשת כאשר המוליכים העצביים במוח אינם מאוזנים. היא משפיעה לרעה על כל תחומי חייו של האדם, גורמת לאיבוד המשמעות בחיים ומשאירה אותו מנותק מהסביבה וחסר מעש. בדרך כלל תרופות נוגדות דיכאון שמטפלות במצב הן כימיות וגורמות לתופעות לוואי מזיקות, אולם כיום יש אפשרות לרפא את המחלה בדרך טבעית. במחקר שנערך באוניברסיטה הרפואית הארמנית נמצא שתמציות רודיולה מקלות על תסמינים של דיכאון קל עד בינוני: במסגרת המחקר נטלו מטופלים 340 מיליגרם תמצית רודיולה במשך חודשיים, וזה הקל על הדיכאון שלהם, הפחית את נדודי השינה וחיזק את היציבות הרגשית שלהם.
השפעות הרודיולה: אישה אוחזת בראשה ומאחוריה יד
 

4. תומכת בטיפול נגד סוכרת

סוכרת מסוג 2 היא מחלה שנגרמת כתוצאה מבעיה בלבלב, שתפקידו הוא להפריש אינסולין שמפרק את הסוכר שנמצא בדם, באופן שהגוף יוכל להשתמש בו כאנרגיה זמינה. בהיעדר אינסולין הסוכר נשאר בתוך הדם וגורם לבעיות בתפקוד הגוף, ובמצבים חמורים המחלה מובילה להיווצרות פצעים שלא נרפאים ואפילו לנמקים. לחולי סוכרת אסור לוותר על נטילת אינסולין, מכיוון שזה יחמיר את מצב הסוכרת, אבל אפשר להשתמש ברודיולוה כדי לנסות להפחית את רמת הסוכר במצבים של טרום סוכרת. במחקר שנערך בטאיוואן נצפתה ירידה ברמת הסוכר בדם של חולדות שנתנו להן תמציות רודיולה. בגלל הדמיון הגנטי בין חולדות לבין בני אדם סביר להניח שההשפעה על הגוף האנושי היא דומה, אך עדיין לא בוצעו מחקרים בנושא.

5. משפרת את הסיבולת

מתאמנים רבים ימצאו עניין רב בסעיף הזה; מתברר שתמציות שורש הרודיולה יכולות לשפר את היכולות שלהם בעת פעילות גופנית. ממצאי מחקר שנערך בארצות הברית הצביעו על כך שאנשים שנטלו מן התמציות הללו הצליחו לדווש באופניים 24 שניות יותר, בממוצע, מקבוצת הביקורת שנטלה תרופת דמה. אם זה נשמע לכם מעט, זכרו שההפרש בין המתמודדים בתחרויות רכיבה הוא בדרך כלל שניות בודדות. השינוי הזה מיוחס להשפעה של צמח הרודיולה על קצב הלב בעת מאמץ - הוא משפר את עוצמת פעימות הלב ומפחית את קצב הפעימות, וכך ניתן להמשיך בפעילות למשך זמן רב יותר.
השפעות הרודיולה: צללית של אישה רצה בשעת שקיעה

6. מגנה על בריאות הלב

גיל מתקדם, תורשה של מחלות לב, תזונה לקויה ועישון הם גורמים שמשפעים לרעה על בריאות הלב, אך הלחץ הנפשי הוא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר שקובעים מה יהיה מצבו. שגרת חיים מלחיצה יכולה לפגוע בפעילותו של הלב, לגרום ללחץ דם גבוה ואפילו להתקפים מסכני חיים. תמציות הרודיולה עוזרות להפחית לחץ ולהתמודד איתו בהצלחה, ולכן הן עוזרות לשמור על האדם מפני מחלות ובעיות לב.

7. עוזרת לתקן תפקודים שנפגעו מעייפות

עבודה קבועה במשמרות לילה יכולה לגרום לעייפות כרונית, שיוצרת פעמים רבות נזק תפקודי שכולל בעיות ריכוז ופגיעה בזיכרון לטווח הקצר וביכולת החשיבה האסוציאטיבית. ההשפעה של תמציות הרודיולה נבדקה על רופאים שעבדו במשמרות לילה באופן קבוע, במסגרת מחקר שנערך במחלקה לנוירולוגיה באוניברסיטה הרפואית הארמנית. נמצא שהתמציות יכולות להשפיע לטובה על התפקודים שנפגעו מהעייפות, כשלאחר נטילתן הרופאים העידו שהם מרוכזים יותר ויכולים לתפקד בצורה טובה יותר מאשר לפני שלקחו אותן.
השפעות הרודיולה: אישה בוהה למרחק ומאחויה שעון

8. בעלת תכונות נוגדות סרטן

תמצית שורש הרודיולה מכילה כמות גבוהה של נוגדי חימצון שמנטרלים רדיקלים חופשיים שנמצאים בגוף וגורמים לסרטן, ויתכן שהיא יכולה גם לקחת חלק בריפוי של המחלה. אחד מהחומרים הפעילים בתמצית השורש נמצא יעיל כנגד תאים סרטניים בניסויים שנעשו בתוך מבחנה, באופן פרטני כנגד תאי סרטן שלפוחית השתן, סרטן הכבד, סרטן המעי הגס וסרטן השד. עם זאת יש צורך במחקרים נוספים על מנת להגיע לתוצאה ברורה שתאשר כי אכן הרודיולה יעילה לטיפול בסרטן, אך חוקרים רבים משוכנעים בכך שמדובר רק בעניין של זמן.

אזהרות ותופעות לוואי:

שורש הרודיולה הוא אמנם טיפול טבעי שנחשב לבטוח מאוד לשימוש עבור מרבית האוכלוסייה, אך משום שיש בו רכיבים רבי עוצמה רבים יש כמה דברים שכדאי לדעת לפני שמתחילים להשתמש בו באופן קבוע:

  • משום ששורש הצמח מטפל בבעיות עייפות ומעניק אנרגיה למשתמשים בו, הוא אינו מומלץ עבור אנשים שחווים התקפי מרץ ועצבנות.
  • שימוש ברודיולה אינו מתאים לאנשים שסובלים מהפרעה דו-קוטבית  או לנוטלים תרופות נוגדות דיכאון מסוגים שונים. 
  • נשים בהריון, נשים מניקות ואנשים שסובלים מבעיות כבד או כליות צריכים להימנע מצריכת שורש הרודיולה ללא התייעצות מוקדמת עם רופא.
  • אמנם מיננונים מתונים של תמציות שורש הרודיולה מועילה ללב ועשויה להוריד את לחץ הדם, אך בכמויות גבוהות ובצריכה קבועה היא עלולה לגרום להשפעה הפוכה. לכן אם אתם סובלים מלחץ דם גבוה יש להתייעץ עם רופא לפני שמתחילים להשתמש במוצרי רודיולה שונים.

מקור התמונות: Opioła Jerzy

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו